Lexar Professional NM1090 PRO သည် အလျင်အမြန်ပြောင်းလဲနေသော PCIe Gen5 NVMe SSD ဈေးကွက်သို့ ကုမ္ပဏီဝင်ရောက်လာခြင်းဖြစ်ပြီး၊ interface ကို အသုံးပြုမှုသည် စားသုံးသူနှင့် prosumer ဈေးကွက်များတွင် အရှိန်အဟုန်ဖြင့် ရောက်ရှိလာခဲ့သည်။ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားသော လိုအပ်ချက်ရှိသော အသုံးပြုသူများအတွက် ရည်ရွယ်၍ 1TB နှင့် 2TB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည် (နောက်ပိုင်းတွင် 4TB မော်ဒယ်ကို မိတ်ဆက်သွားမည်ဖြစ်သည်)၊ မကြာသေးမီက ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့သော ကြီးထွားလာနေသော Gen5 drives နယ်ပယ်နှင့် ပူးပေါင်းပါသည် ။ Lexar သည် NM1090 PRO ကို AI workloads၊ real-time rendering နှင့် DirectStorage ဖြင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကဲ့သို့သော အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များအတွက် ဈေးကွက်တင်သော်လည်း၊ လက်တွေ့ကျပြီး တိုင်းတာထားသော workloads များအောက်တွင် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ စစ်ဆေးပါမည်။
သို့သော် ဤအချိန်တွင် ဤ Gen5 drive အများအပြားကို တစ်ခုနှင့်တစ်ခု ခွဲခြားရန် ပိုမိုရှုပ်ထွေးလာပါသည်။ ၎င်းတို့အများစုသည် DirectStorage ပံ့ပိုးမှုအပါအဝင် အလားတူ specs နှင့် features များကို ပေးဆောင်ထားပြီး၊ သတ်မှတ်ထားသော edge case များမှလွဲ၍ နေ့စဉ်အသုံးပြုမှုတွင် ခွဲခြား၍မရသော စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်များ ရှိပါသည်။ ဆိုလိုသည်မှာ ဆုံးဖြတ်ချက်သည် မကြာခဏဆိုသလို ဈေးနှုန်းနှင့် အပိုမြန်နှုန်း၏ ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ်အတွက် ပရီမီယံပေးဆောင်ရန် ဆန္ဒရှိမရှိပေါ်တွင် မူတည်ပါသည်။ ထိုနေရာတွင် NM1090 PRO ကဲ့သို့သော drive များသည် အနည်းငယ်သာကွာခြားသော်လည်း ၎င်းတို့ကိုယ်တိုင် ခွဲခြားသတ်မှတ်နိုင်မည်ဖြစ်သည်။
Lexar Professional NM1090 PRO အင်္ဂါရပ်များ
Lexar သည် ၎င်း၏ Gen5 drive အသစ်အတွက် 6nm Silicon Motion SM2508 controller ကို အသုံးပြုထားပြီး၊ ၎င်းသည် ယခင် 12nm counterparts များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက အပူချိန်ထိရောက်မှု ပိုမိုကောင်းမွန်စေပါသည်။ Lexar ၏ အဆိုအရ ၎င်းသည် ဝန်များသော အခြေအနေများတွင် အမြင့်ဆုံးအပူချိန်ကို ၃၆% လျော့နည်းစေသော်လည်း၊ ၎င်းသည် အာမမခံနိုင်ပါ။ heatsink အောက်တွင် drive တွင် 3D TLC NAND ပါရှိသည်။ ၎င်းကို DRAM cache နှင့် SLC caching layer ဖြင့် ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားပြီး၊ ၎င်းတို့သည် မြင့်မားသော throughput သို့မဟုတ် ရောနှောထားသော workload scenarios များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းရန် မရှိမဖြစ်လိုအပ်ပါသည်။
စွမ်းဆောင်ရည် အလားအလာအရ 1TB မော်ဒယ်ဟာ မြင့်မားတဲ့ စွမ်းရည်တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် အနည်းငယ် အကန့်အသတ်ရှိပြီး အမြင့်ဆုံး write speed 10,000MB/s နဲ့ IOPS နိမ့်ကျပါတယ် (1650K read /1800K write)။ 2TB နဲ့ 4TB မော်ဒယ်တွေဟာ 13,000MB/s sequential write ceiling အပြည့်အဝကို လော့ခ်ဖွင့်ပြီး 2,100K read IOPS အထိ ရရှိပါတယ်။ 4TB မော်ဒယ်ကတော့ write IOPS (1,700K) အနည်းငယ် ကျဆင်းသွားပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် ဒီ specs တွေက 2TB ဗားရှင်းဟာ ကုန်ကျစရိတ်၊ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ခံနိုင်ရည်ရှိမှုတို့ကို အကောင်းဆုံး ဟန်ချက်ညီအောင် ပေးစွမ်းနိုင်တယ်လို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ပြီးသော အခြား Gen5 drive များကဲ့သို့ပင် NM1090 PRO တွင် ခေတ်မီ Windows စနစ်များရှိ ဂိမ်းကစားသူများအတွက် ကြိုဆိုဖွယ်ကောင်းသော ထပ်လောင်းတစ်ခုဖြစ်သည့် Microsoft DirectStorage ကို ပံ့ပိုးမှုပါဝင်သည်။ ၎င်းကို ပံ့ပိုးပေးသော ဂိမ်းများတွင် အသုံးပြုသည့်အခါ DirectStorage သည် အထူးသဖြင့် GPU decompression နှင့် ပေါင်းစပ်လိုက်သောအခါတွင် asset loading time နှင့် CPU overhead ကို လျှော့ချရန် ကူညီပေးနိုင်ပါသည်။ လာမည့်စွမ်းဆောင်ရည်ဇယားများတွင် အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပိုမိုဖော်ပြပေးပါမည်။
ကြံ့ခိုင်မှုအတွက် Lexar သည် စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးတွင် လေးစားဖွယ်ကောင်းသော ခံနိုင်ရည်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို စာရင်းပြုစုထားသည်- 1TB မော်ဒယ်အတွက် 700 TBW၊ 2TB မော်ဒယ်အတွက် 1400 TBW နှင့် 4TB မော်ဒယ်အတွက် 2800 TBW။ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် NM1090 PRO ကို အခြား Gen5 စားသုံးသူ SSD များနှင့် တန်းတူညီမျှစေသည့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော ကိန်းဂဏန်းများဖြစ်သည်။ ၎င်းတွင် MTBF 1.5 million အတွက်လည်း အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။
၅ နှစ်အာမခံဖြင့် ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားသော Lexar NM1090 PRO ကို ဤသုံးသပ်ချက်ရေးသားချိန်တွင် 1TB ($139) နှင့် 2TB ($225) ပမာဏများဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည် ။ ဤသုံးသပ်ချက်သည် 2TB မော်ဒယ်ကို အဓိကထားဖော်ပြထားပါသည်။
Lexar Professional NM1090 PRO သတ်မှတ်ချက်များ
| လက္ခဏာ | အသေးစိတ် |
| form ကို Factor | M.2 2280 |
| interface | PCIe Gen5x4 |
| စွမ်းဆောင်ရည် (အစီအစဉ်အတိုင်း ဖတ်ရှုခြင်း) | တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၄၀၀၀MB အထိ (2TB/4TB) တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀,၀၀၀MB (1TB) အထိ |
| စွမ်းဆောင်ရည် (အစီအစဉ်အတိုင်း ရေးသားခြင်း) | တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀,၀၀၀MB (2TB) အထိ တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀,၀၀၀MB (4TB) အထိ တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀,၀၀၀MB (1TB) အထိ |
| ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း (IOPS) | 2,100K IOPS (2TB) အထိ 1,650K IOPS (1TB) အထိ |
| ကျပန်းရေးသားခြင်း (IOPS) | 2,000K IOPS (2TB) အထိ 1,800K IOPS (1TB) အထိ 1,700K IOPS (4TB) အထိ |
| စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့် | 1TB၊ 2TB၊ 4TB |
| NAND အမျိုးအစား | 3D TLC |
| controller ကို | ဆီလီကွန် မိုရှင်း SM2508 (6nm) |
| ခံနိုင်ရည် (TBW) | ၇၀၀ တီဘီဝပ် (၁တီဘီ) ၁၄၀၀ TBW (၂TB) ၂၈၀၀ TBW (၄TB) |
| MTBF | 1.5 သန်းနာရီ |
| Operating အပူချိန် | ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 0 ဖို့ကို C ° 70 |
| ထိတ်လန့်တော်လှန်ရေး | ၁၅၀၀ ဂရမ်၊ ကြာချိန် ၀.၅ မီလီစက္ကန့်၊ တစ်ဝက် ဆိုင်းလှိုင်း |
| Software ကိုပံ့ပိုးမှု | Lexar DiskMaster SSD ကိရိယာ |
| အာမခံချက် | 5 နှစ်ကန့်သတ်အာမခံ |
Lexar DiskMaster SSD စီမံခန့်ခွဲမှုကိရိယာခြုံငုံသုံးသပ်ချက်
Lexar ရဲ့ DiskMaster ဟာ အသုံးပြုရလွယ်ကူတဲ့ SSD utility တစ်ခုဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူတွေရဲ့ Lexar NVMe drive တွေကို စောင့်ကြည့်စီမံခန့်ခွဲဖို့ လိုအပ်တဲ့ tool တွေကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ အပိုပစ္စည်းတွေနဲ့ ပြည့်နှက်မနေပေမယ့် အခြေခံတွေကို ကောင်းမွန်စွာလုပ်ဆောင်ဖို့၊ အသုံးပြုသူတွေကို drive ကျန်းမာရေးကို ကြည့်ရှုနိုင်စေဖို့၊ data တွေကို လုံခြုံစွာဖျက်နိုင်စေဖို့နဲ့ ရိုးရှင်းတဲ့ performance test တွေကို လုပ်ဆောင်နိုင်စေဖို့ အာရုံစိုက်ထားပါတယ်။ Lexar ဟာ ဒီ tool ကို firmware update တွေ ဖြန့်ဝေဖို့အတွက် အဓိက channel အနေနဲ့လည်း အသုံးပြုပါတယ်။
interface က သန့်ရှင်းပြီး ခေတ်မီတယ်၊ မျက်စိပသာဒဖြစ်စေပြီး ကောင်းမွန်စွာစီစဉ်ထားတဲ့ dark theme ပါရှိတယ်။ main dashboard က serial number၊ firmware version၊ capacity နဲ့ လက်ရှိအပူချိန် (ဒီကိစ္စမှာ အေးတဲ့ 40°C) အပါအဝင် အချက်အလက်အားလုံးကို တစ်ချက်ကြည့်လိုက်ရုံနဲ့ ပြသပေးတယ်။ ဒါ့အပြင် drive ဟာ NVMe နဲ့ PCIe 5.0 x4 speeds မှာ လည်ပတ်နေတယ်ဆိုတာလည်း အတည်ပြုပေးတယ်၊ ဒါက Gen5 စွမ်းဆောင်ရည်အပြည့်အဝရရှိနေတယ်ဆိုတာ အတည်ပြုချင်တဲ့ user တွေအတွက် အထောက်အကူဖြစ်စေတယ်။ ကျန်းမာရေးအခြေအနေကို ညာဘက်မှာ အလွယ်တကူမြင်နိုင်ပြီး အထူးသဖြင့် drive အသစ်တစ်ခုကို install လုပ်တဲ့အခါ ဒါမှမဟုတ် migrate လုပ်တဲ့အခါ စိတ်အေးချမ်းသာမှုကို ချက်ချင်းပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။
ဘယ်ဘက် sidebar သည် အင်္ဂါရပ်များကို အလိုလိုသိနိုင်သော အမျိုးအစားများအဖြစ် စီစဉ်ပေးသည်-
- SMART: အဓိက ကျန်းမာရေး အညွှန်းကိန်းများနှင့် အသုံးပြုမှု မက်ထရစ်များကို ပြသသည်။
- လုံခြုံစွာ ဖျက်ခြင်း: ပိုမိုကောင်းမွန်သော ကိုယ်ရေးကိုယ်တာလုံခြုံရေး သို့မဟုတ် ပြန်လည်အသုံးပြုခြင်းအတွက် ဒေတာအပြည့်အစုံ ဖျက်ပစ်ခြင်းကို ဖွင့်ပေးသည်။
- ဒေတာများကိုလွှဲပြောင်း: OS/data ကို drive များအကြား ကလෝနင်းလုပ်ခြင်း သို့မဟုတ် ရွှေ့ပြောင်းခြင်းအတွက် ရည်ရွယ်ပါသည်။
- စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်ခြင်းအခြေခံ read/write benchmarking၊ drive ကျန်းမာရေး သို့မဟုတ် install လုပ်ပြီးနောက် မြန်နှုန်းကို အတည်ပြုရန်အတွက် အသုံးဝင်သည်။
- စကင်ဖတ်ခြင်း အမှားအယွင်းအမှားများ သို့မဟုတ် မကောင်းသော ပိတ်ဆို့ခြင်းများအတွက် စကင်ဖတ်သည်။
- firmware Upgrade: အသုံးပြုသူများအား နောက်ဆုံးထွက် firmware ဗားရှင်းသို့ တိုက်ရိုက် အပ်ဒိတ်လုပ်ခွင့်ပြုသည်။
- System ကိုပြန်ကြားရေး: သင့်စနစ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြသသည်။
စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်မှုရွေးချယ်စရာများစွာကို မပေးနိုင်သော်လည်း Samsung Magician နှင့် Lexar DiskMaster ကဲ့သို့သော အင်္ဂါရပ်များသည် မရှိမဖြစ်လိုအပ်သော အရာများကို ကောင်းစွာဖြည့်ဆည်းပေးပြီး ၎င်း၏ အလိုလိုနားလည်နိုင်သော အပြင်အဆင်သည် အတွေ့အကြုံနည်းသော အသုံးပြုသူများအတွက်ပင် အသုံးပြုရလွယ်ကူစေသည်။
Lexar Professional NM1090 PRO စွမ်းဆောင်ရည်
တုနှိုင်း
စံနှုန်းများထဲသို့ မ၀င်မီ၊ Lexar Professional NM1090 PRO နှင့် ၎င်းတို့၏ သက်ဆိုင်ရာ PCIe မျိုးဆက်နှင့်အတူ စမ်းသပ်ထားသော နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive များစာရင်းကို ဤနေရာတွင် ဖော်ပြထားပါသည်။
- SK hynix Platinum P51 (PCIe Gen5)
- Kingston FURY Renegade G5 (PCIe Gen5)
- SanDisk WD_BLACK SN8100 (PCIe Gen5)
- အရေးကြီးသော T705 (PCIe Gen5)
- အရေးကြီးသော P510 (PCIe Gen5)
- Samsung 9100 Pro 4TB (PCIe Gen5)
- Samsung က 990 Pro ကို (PCIe Gen4)
- WD SN850X (PCIe Gen4)
ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် Lexar Professional NM1090 PRO ရဲ့ 2TB မော်ဒယ်ကို အဓိကထား ဆွေးနွေးပါမယ် ။
ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤဒရိုက်များကို ၎င်းတို့၏ လက်တွေ့နှင့် ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် စမ်းသပ်မှုအမျိုးမျိုးဖြင့် စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။ ၎င်းတွင် ကြီးမားသော AI မော်ဒယ်များကို မည်မျှမြန်မြန်ကိုင်တွယ်သည်ကို တိုင်းတာရန် LLM load time များ၊ ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုများကို မည်မျှမြန်မြန် load လုပ်ပြီး ဂိမ်းအတွင်းဒေတာများကို မည်မျှမြန်မြန် process လုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် DirectStorage စမ်းသပ်မှုများနှင့် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် read နှင့် write speed များကို အကဲဖြတ်ရန် Blackmagic Design စမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် အလုံးစုံစနစ်တုံ့ပြန်မှုကို တိုင်းတာရန် PCMark10၊ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ရန် 3DMark Storage နှင့် လေးလံသော workload များအောက်တွင် အမြင့်ဆုံး sequential နှင့် random read/write speed များကို တိုင်းတာရန် FIO စမ်းသပ်မှုများကိုလည်း လုပ်ဆောင်ပါမည်။
benchmarking အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ high-performance test rig က ဒီလိုပါ။
- CPU ကို: AMD Ryzen 7 9800X3D
- မားသားဘုတ်: Asus ROG Crosshair X870E Hero
- RAM: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)
- GPU ကို: Nvidia GeForce RTX 4090
- OS: Windows 11 Pro၊ Ubuntu 24.10 Desktop
အမြင့်ဆုံး ဓာတုဗေဒဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်
FIO စမ်းသပ်မှုသည် SSD နှင့် HDD များအပါအဝင် သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အသုံးပြုသည့် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိပြီး အစွမ်းထက်သော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် bandwidth၊ IOPS (Input/Output Operations Per Second) နှင့် sequential နှင့် random read/write လုပ်ဆောင်ချက်များကဲ့သို့သော မတူညီသော workloads များအောက်တွင် latency ကဲ့သို့သော metrics များကို အကဲဖြတ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် သိုလှောင်မှုစနစ်များ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် ကူညီပေးပြီး မတူညီသော devices များ သို့မဟုတ် configurations များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် အသုံးဝင်စေသည်။ SSD နှစ်ခုလုံးတွင် workload ကို 10GB footprint အထိ ကန့်သတ်ထားပြီး ဤစမ်းသပ်မှုအတွက် အမြင့်ဆုံး burst စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့သည်။
ဒီမှာ Lexar Professional NM1090 PRO က အလုံးစုံရလဒ်ကောင်းတွေ ရရှိခဲ့ပေမယ့် ဘယ်အမျိုးအစားမှာမှ ထိပ်ဆုံးမှာ မပါဝင်ပါဘူး။ 128K ဖတ်ရှုမှုတွေနဲ့ စတင်ပြီး Lexar ဟာ 13,800MB/s နဲ့ ပျမ်းမျှ latency 0.61ms ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် SanDisk SN8100 ဟာ 15,000MB/s နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး Kingston FURY Renegade နဲ့ Samsung 9100 Pro တို့လို တခြား Gen5 ပြိုင်ဘက်တွေထက် အနည်းငယ် နိမ့်ကျနေပါတယ်။ ရေးသားမှုပိုင်းမှာ Lexar ဟာ 13,600MB/s ရရှိခဲ့ပြီး Crucial T705 (12,300MB/s) ထက် သိသိသာသာ မြင့်မားပြီး SN8100 ရဲ့ 14,100MB/s ထက် အနည်းငယ် နောက်ကျနေပါတယ် (ထပ်ပြောရရင် ရလဒ်ကောင်းတစ်ခုပါပဲ၊ ဒါပေမယ့် ရှေ့ကပြေးနေတဲ့သူတွေနဲ့ ရာဂဏန်းလောက် နောက်ကျနေပါတယ်)။
Lexar က သူ့ကိုယ်သူ ပိုပြီးထူးခြားစေတဲ့အချက်ကတော့ 4K random workloads မှာပါ။ 4K reads အတွက် IOPS ၂.၀၇၃ သန်းနဲ့ 4K writes အတွက် IOPS ၂.၂၁၅ သန်း ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါတွေက Gen5 drives တွေအတွက် လေးစားစရာကောင်းတဲ့ mid-pack နံပါတ်တွေပါ။ Lexar က Kingston Renegade ထက် နှစ်ဖက်စလုံးမှာ သာလွန်ပြီး reads မှာ SK hynix Platinum P51 နဲ့ နီးစပ်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Samsung 9100 Pro (read နဲ့ write နှစ်ခုလုံးမှာ 2.734M နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နေတဲ့) နဲ့ Crucial T705 တို့ထက်တောင် နောက်ကျနေပါတယ်။ Crucial T705 ကတော့ read IOPS အနည်းငယ်နိမ့်ပေမယ့် write results အမြင့်ဆုံးတွေထဲက တစ်ခုဖြစ်တဲ့ 2.703M IOPS ပါ။ Lexar ရဲ့ latency ကလည်း စံပြထက် အနည်းငယ်ပိုများပါတယ်။ reads အတွက် 0.32ms နဲ့ writes အတွက် 0.23ms ရှိပြီး Gen5 ပြိုင်ဘက်တွေထဲမှာ read latency အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။
| FIO စမ်းသပ်မှု (MB/s/IOPS မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေ) | အစဉ်လိုက် 128K ဖတ်ရှုမှု (1T/64Q) | အစဉ်လိုက် 128K ရေးသားမှု (1T/64Q) | ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု (16T/32Q) | ကျပန်း 4K ရေးသားမှု (16T/32Q) |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 15,000 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.56ms) | 14,100 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Kingston FURY Renegade G5 | 14,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 14,100 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 14,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 13,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.63ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| SK hynix Platinum P51 | 14,500 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 13,500 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Crucial T705 2TB | 14,400 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 12,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.68ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 13,800GB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.61ms) | 13,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) | ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung 990 Pro 2TB | 7,483 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.12ms) | 7,197 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| WD SN850X 2TB | 6,632 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.76ms) | 7,235 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.92ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | 825K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) |
ပျမ်းမျှ LLM တင်ချိန်
ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုသည် မတူညီသော LLM သုံးမျိုး၏ load time များကို အကဲဖြတ်ခဲ့သည်- DeepSeek R1 7B၊ Meta Llama 3.2 11B နှင့် DeepSeek R1 32B။ မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို ၁၀ ကြိမ် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ load time ကို တွက်ချက်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် drive ၏ large language models (LLMs) များကို memory ထဲသို့ လျင်မြန်စွာ load လုပ်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာသည်။ LLM load time များသည် AI နှင့် ဆက်စပ်သော လုပ်ငန်းများအတွက်၊ အထူးသဖြင့် real-time inference နှင့် ကျယ်ပြန့်သော dataset processing အတွက် အရေးကြီးပါသည်။ ပိုမိုမြန်ဆန်သော loading သည် မော်ဒယ်အား data ကို လျင်မြန်စွာ process လုပ်စေနိုင်ပြီး AI တုံ့ပြန်မှုကို တိုးတက်စေပြီး စောင့်ဆိုင်းချိန်ကို လျှော့ချပေးပါသည်။
Lexar Professional NM1090 PRO သည် ၎င်း၏ Gen5 နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော မော်ဒယ်များထက် သိသိသာသာ နှေးကွေးသော ရလဒ်များကို ရရှိခဲ့ပြီး၊ အထူးသဖြင့် ပိုကြီးသော DeepSeek R1 32B မော်ဒယ်ကို load လုပ်သည့်အခါတွင် ပျမ်းမျှအချိန် ၇.၂၁ စက္ကန့် (အုပ်စုတွင် သိသိသာသာ မြင့်မားသော မြန်နှုန်း) ဖြင့် မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 11B နှင့် 7B မော်ဒယ် load များတွင်လည်း 4.95 စက္ကန့်နှင့် 3.21 စက္ကန့် အသီးသီးဖြင့် နောက်ကျကျန်ခဲ့ပြီး မော်ဒယ်သုံးမျိုးလုံးတွင် ဤဇယား၏ အောက်ဆုံးတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေအများစုတွင်၊ ဤနေရာတွင်တိုင်းတာထားသော LLM load time ကွာခြားချက်များကို သင်၏အသုံးပြုမှုကိစ္စပေါ် မူတည်၍ သိသာထင်ရှားနိုင်ပါသည်။
| ပျမ်းမျှ LLM ဝန်ချိန် (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | DeepSeek R1 7B | မက်တာ လာမာ ၃.၂ ၁၁ဘီ မြင်ကွင်း | DeepSeek R1 32B |
| SK hynix Platinum P51 | 2.5481 | 3.5809 | 4.1790 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 2.5702 | 3.5856 | 4.2870 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 2.6173 | 3.6017 | 4.3735 |
| Crucial T705 2TB | 2.8758 | 3.6312 | 5.1080 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 2.8758 | 3.6312 | 5.1080 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 2.8817 | 3.6631 | 5.0594 |
| WD SN850X 2TB | 3.0082 | 3.6543 | 5.4844 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 3.1843 | 4.8009 | 4.6523 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 3.2135 | 4.9504 | 7.2108 |
3DMark တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
3DMark DirectStorage Feature Test သည် Microsoft ၏ DirectStorage သည် PCIe SSD များတွင် ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုတင်ခြင်းကို မည်သို့အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ CPU overhead ကို လျှော့ချခြင်းနှင့် ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းကို တိုးတက်စေခြင်းဖြင့် DirectStorage သည် အထူးသဖြင့် GDeflate compression နှင့် Windows 11 ၏ BypassIO တို့နှင့်တွဲဖက်အသုံးပြုသောအခါ loading အချိန်များကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသောအခါ bandwidth တိုးတက်မှုအလားအလာကို မီးမောင်းထိုးပြရန် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ခွဲထုတ်ထားသည်။
ဤနေရာတွင် Lexar Professional NM1090 PRO သည် သင့်တင့်လျောက်ပတ်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသော်လည်း Gen5 ပြိုင်ဘက်များ၏ အလယ်အလတ်မှ အောက်အဆင့်တွင် အမြဲရပ်တည်နေပါသည်။ ၎င်း၏ VRAM သို့ ချုံ့ထားသော ပိုင်ဆိုင်မှုလွှဲပြောင်းမှုနှုန်း (24.03GB/s) သည် SK hynix P51 နှင့် SanDisk SN8100 ကဲ့သို့သော ဦးဆောင်သူများထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပါသည်။
DirectStorage ကိုဖွင့်ထားပြီး uncompressed transfer တွေမှာ Lexar က 11.23GB/s (အုပ်စုပျမ်းမျှခန့်) ရရှိပြီး DirectStorage ကိုပိတ်ထားရင် 7.57GB/s အထိကျဆင်းသွားပါတယ်။ စမ်းသပ်ထားတဲ့ drive အများစုနဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ အနည်းငယ်ကျဆင်းမှုပါပဲ။ RAM transfer speed တွေက 12.18GB/s (DS on) မှာ ကောင်းမွန်ပြီး memory staging ကိုသုံးတဲ့ gaming workloads တွေအတွက် Lexar ကို ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် သူ့ရဲ့ GDeflate decompression bandwidth (63.15GB/s) က နှိုင်းယှဉ်လို့ရတဲ့ drive အားလုံးထဲမှာ အနိမ့်ဆုံးပါ။
| 3DMark Direct Storage၊ (GB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (GDeflate Compression) | VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | သိုလှောင်မှုကို VRAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | RAM မှ သိုလှောင်မှုသို့ ပြောင်းခြင်း (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | သိုလှောင်မှုမှ RAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | GDeflate ဖိသိပ်မှုလျှော့ချခြင်း Bandwidth |
| SK hynix Platinum P51 | 26.32 | 11.20 | 7.75 | 12.85 | 9.46 | 64.68 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 26.11 | 12.94 | 7.63 | 12.94 | 9.78 | 64.51 |
| Crucial T705 2TB | 25.75 | 10.71 | 8.79 | 12.03 | 8.83 | 66.36 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 24.03 | 11.23 | 7.57 | 12.18 | 8.72 | 63.15 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 23.77 | 11.26 | 8.92 | 11.62 | 9.48 | 66.61 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 23.29 | 10.03 | 7.44 | 11.81 | 9.63 | 65.79 |
| WD SN850X 2TB | 15.28 | 11.11 | 8.93 | 6.78 | 6.27 | 64.96 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 14.18 | 11.28 | 8.84 | 6.57 | 6.20 | 65.71 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 19.63 | 8.33 | 6.92 | 9.06 | 7.49 | 66.22 |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
Blackmagic Disk Speed Test သည် drive တစ်ခု၏ read နှင့် write speed များကို benchmark လုပ်ပြီး၊ အထူးသဖြင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းလုပ်ငန်းများအတွက် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းသည်။ ၎င်းသည် 4K သို့မဟုတ် 8K ဗီဒီယိုကဲ့သို့သော resolution မြင့်မားသော content များအတွက် ၎င်းတို့၏ storage သည် လုံလောက်သော မြန်နှုန်းရှိကြောင်း အသုံးပြုသူများအား သေချာစေရန် ကူညီပေးသည်။
Lexar Professional NM1090 PRO သည် အလွန်ကောင်းမွန်သော write performance ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး 10,466.6MB/s (စီးရီးတွင် အမြင့်ဆုံးရလဒ်များထဲမှ တစ်ခုဖြစ်ပြီး Kingston FURY Renegade ၏ ထိပ်တန်း write score ၏ နောက်တွင် အနည်းငယ်သာ ရှိသည်)။ ၎င်း၏ read speed သည် 9,149.2MB/s ရှိပြီး SN8100 နှင့် 9100 Pro ကဲ့သို့သော ထိပ်တန်း Gen5 စွမ်းဆောင်ရည်များထက် အနည်းငယ်နိမ့်ပါသည်။ ၎င်းသည် Lexar ကို ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ဖူးသော Gen5 drive အားလုံးကဲ့သို့ပင် high-bitrate 8K capture၊ RAW footage များကို real-time editing နှင့် fast rendering pipelines အပါအဝင် တောင်းဆိုမှုများသော video workloads များအတွက် သင့်လျော်စေသည်။
သို့သော်လည်း၊ NM1090 PRO သည် Samsung 990 Pro နှင့် SN850X ကဲ့သို့သော Gen4 drives များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက read နှင့် write speeds နှစ်မျိုးလုံးတွင် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုကို ပေးစွမ်းသည်။
| Blackmagic Disk Speed (MB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | MB/s ဖတ်ရှုခြင်း | MB/s ရေးသားရန် |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 10,005.2 | 10,581.0 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 9,665.0 | 10,831.0 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 9,542.3 | 9,907.9 |
| SK hynix Platinum P51 | 9,241.0 | 9,109.0 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 9,149.2 | 10,466.6 |
| Crucial T705 2TB | 8,464.2 | 10,256.4 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 7,853.9 | 7,939.6 |
| WD SN850X 2TB | 5,862.6 | 5,894.8 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 5,769.5 | 5,842.9 |
PCMark10 သိုလှောင်မှု
PCMark10 Storage Benchmarks များသည် application-based traces များကို အသုံးပြု၍ လက်တွေ့ကမ္ဘာသိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ ၎င်းတို့သည် စနစ်နှင့်ဒေတာဒရိုက်များကို စမ်းသပ်ပြီး bandwidth၊ access time များနှင့် load အောက်ရှိ consistency တို့ကို တိုင်းတာသည်။ ဤ benchmarks များသည် synthetic tests များထက်ကျော်လွန်သော လက်တွေ့ကျသော ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းပြီး အသုံးပြုသူများအား ခေတ်မီသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်များကို ထိရောက်စွာနှိုင်းယှဉ်နိုင်စေပါသည်။
Lexar Professional NM1090 PRO အတွက် ရလဒ်များသည် 8,247 ရမှတ်ဖြင့် ခိုင်မာသောရမှတ်ကို ပြသခဲ့ပြီး Gen5 နယ်ပယ်၏ ထိပ်ဆုံးအနီးတွင် ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး Crucial T705 (8,783) သို့မဟုတ် SK hynix P51 (8,665) ကဲ့သို့သော ဦးဆောင်သူများ၏ နောက်တွင် အနည်းငယ်သာ ရှိသည်။ အောက်ပါဇယားတွင် မဖော်ပြထားသော်လည်း ၎င်းတွင် bandwidth မြင့်မားသော 1,167.63MB/s နှင့် ပျမ်းမျှ access latency 18μs သာ ရှိသည်။
| PCMark10 Data Drive (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ယေဘုယျအားရမှတ် |
| Crucial T705 2TB | 8,783 |
| SK hynix Platinum P51 | 8,665 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 8,644 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 8,247 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 8,062 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 7,552 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 7,173 |
| အရေးကြီးသော P310 2TB | 6,436 |
| WD SN850X 2TB | 4,988 |
3DMark သိုလှောင်မှု
3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
ဤတွင် Lexar Professional NM1090 PRO သည် ရမှတ် ၄,၈၂၈ ရရှိခဲ့ပြီး စမ်းသပ်ထားသော drive များ၏ အလယ်တွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် SanDisk SN8100 (6,047) နှင့် Kingston FURY Renegade G5 (5,670) ကဲ့သို့သော စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် မော်ဒယ်များထက် နောက်ကျနေသော်လည်း Samsung 9100 Pro၊ Crucial P510 နှင့် စမ်းသပ်ထားသော Gen4 entry အားလုံးထက် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ဆဲဖြစ်သည်။
ပုံမှန်ဂိမ်းကစားသူများအတွက်၊ ဤကွာခြားချက်သည် load time သို့မဟုတ် responsiveness ကို သိသိသာသာ သက်ရောက်မှုမရှိသော်လည်း DirectStorage ကဲ့သို့သော နည်းပညာများဖြင့် အမြန်ဆုံးအတွေ့အကြုံကို ရှာဖွေနေသူများသည် SanDisk မော်ဒယ်ကို စဉ်းစားလိုပေမည်။
| 3DMark Storage benchmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ယေဘုယျအားရမှတ် |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 6,047 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 5,670 |
| Crucial T705 2TB | 5,100 |
| SK hynix Platinum P51 | 5,082 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 4,828 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 4,779 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 4,148 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 4,128 |
| WD SN850X 2TB | 3,962 |
| အရေးကြီးသော P310 2TB | 3,848 |
GPU တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
ဤ testbench တွင် ကျွန်ုပ်တို့ပြုလုပ်ခဲ့သော စမ်းသပ်မှုများထဲမှတစ်ခုမှာ Magnum IO GPU Direct Storage (GDS) စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ GDS သည် NVIDIA မှ တီထွင်ထားသော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး NVMe drives များ သို့မဟုတ် အခြားမြန်နှုန်းမြင့် storage devices များတွင် သိမ်းဆည်းထားသော အချက်အလက်များကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုသည့်အခါ GPU များသည် CPU ကိုကျော်ဖြတ်နိုင်စေပါသည်။ CPU နှင့် system memory မှတစ်ဆင့် data များကို routing လုပ်မည့်အစား GDS သည် GPU နှင့် storage device အကြား တိုက်ရိုက်ဆက်သွယ်မှုကို ဖွင့်ပေးပြီး latency ကို သိသိသာသာလျှော့ချပေးပြီး data throughput ကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါသည်။
GPU Direct Storage ဘယ်လိုအလုပ်လုပ်လဲ
ရိုးရာအစဉ်အလာအရ GPU တစ်ခုက NVMe drive မှာသိမ်းဆည်းထားတဲ့ဒေတာတွေကို စီမံဆောင်ရွက်တဲ့အခါ ဒေတာဟာ GPU ဆီကိုမရောက်ခင် CPU နဲ့ system memory ကနေတစ်ဆင့် ဦးစွာဖြတ်သန်းသွားရပါမယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်က CPU ဟာ ကြားခံတစ်ခုဖြစ်လာတာကြောင့် နှောင့်နှေးမှုကို တိုးစေပြီး အဖိုးတန် system resource တွေကို သုံးစွဲတာကြောင့် ပိတ်ဆို့မှုတွေကို ဖြစ်ပေါ်စေပါလိမ့်မယ်။ GPU Direct Storage က GPU ကို PCIe bus မှတစ်ဆင့် storage device ကနေ တိုက်ရိုက်ဒေတာတွေကို ရယူနိုင်အောင် လုပ်ပေးခြင်းအားဖြင့် ဒီထိရောက်မှုမရှိခြင်းကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။ ဒီတိုက်ရိုက်လမ်းကြောင်းက ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုနဲ့ဆက်စပ်တဲ့ overhead ကို လျော့ကျစေပြီး ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုတွေကို ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စေပါတယ်။
AI workloads များ၊ အထူးသဖြင့် deep learning ပါဝင်သည့် workloads များသည် data များစွာအသုံးပြုရပါသည်။ ကြီးမားသော neural network များကို လေ့ကျင့်ပေးရန်အတွက် data terabytes များကို processing လုပ်ရန် လိုအပ်ပြီး data transfer နှောင့်နှေးမှုတစ်စုံတစ်ရာသည် GPU များကို အသုံးမချနိုင်ခြင်းနှင့် လေ့ကျင့်ချိန်ပိုကြာခြင်းတို့ ဖြစ်စေနိုင်ပါသည်။ GPU Direct Storage သည် data ကို GPU သို့ အမြန်ဆုံးပေးပို့ခြင်း၊ အားလပ်ချိန်ကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းနှင့် တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ဤစိန်ခေါ်မှုကို ဖြေရှင်းပေးပါသည်။
ထို့အပြင်၊ GDS သည် ဗီဒီယိုလုပ်ဆောင်ခြင်း၊ သဘာဝဘာသာစကားလုပ်ဆောင်ခြင်း သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ကောက်ချက်ချခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာအစုအဝေးကြီးများကို streaming လုပ်ခြင်းပါဝင်သည့် workloads များအတွက် အထူးအကျိုးရှိပါသည်။ CPU အပေါ် မှီခိုမှုကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် GDS သည် ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုကို အရှိန်မြှင့်ပေးပြီး အခြားအလုပ်များအတွက် CPU အရင်းအမြစ်များကို လွတ်လပ်စေပြီး စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။
ရလဒ်များ
Lexar Professional NM1090 PRO သည် block အရွယ်အစားအများစုတွင် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သော်လည်း write scenario တစ်ခုတွင် သိသိသာသာကျဆင်းသွားခဲ့သည်။ queue depth မြင့်မားသော 16K block အရွယ်အစားများအတွက် 3.6 GiB/s read (238.7K IOPS) နှင့် 2.3 GiB/s write (150.8K IOPS) တို့ကို ရရှိခဲ့ပြီး Kingston FURY Renegade ကဲ့သို့သော ထိပ်တန်း Gen5 စွမ်းဆောင်ရည်များနှင့်အတူ ကိုက်ညီခဲ့သည်။
128K block size မှာ read performance ဟာ 5.9 GiB/s (48.4K IOPS) မှာ ခိုင်မာနေဆဲဖြစ်ပေမယ့် write performance ကတော့ 4.2 GiB/s (34.4K IOPS) အထိ ကျဆင်းသွားပြီး ထိပ်တန်းပြိုင်ဘက်တွေရဲ့ နောက်မှာ သိသိသာသာ ရှိနေပါတယ်။ 5.8 မှ 5.9 GiB/s အထိ ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပါတယ်။
1M block ကြီးများအတွက် Lexar သည် read တွင် 6.5 GiB/s နှင့် write တွင် 6.2 GiB/s ရရှိသည် (ဤစမ်းသပ်မှုတွင် ထိပ်တန်း drive များနှင့် အခြေခံအားဖြင့် တန်းတူဖြစ်သည်)။ Latency ကိန်းဂဏန်းများသည်လည်း မျှော်မှန်းထားသော Gen5 အတိုင်းအတာအတွင်းတွင် ရှိသည်။ အလုံးစုံသော် NM1090 PRO သည် read-heavy GDS workloads များတွင် ကောင်းစွာလုပ်ဆောင်ပြီး transfer အရွယ်အစားကြီးများတွင် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားသော်လည်း 128K အဆင့်တွင် ၎င်း၏ mid-range write throughput သည် စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် အနည်းငယ်သက်ရောက်မှုရှိနိုင်သည်။
အပြည့်အစုံအကျဉ်းချုပ်ကတော့ ဒီလိုပါ။
| GDSIO ဇယား (၁၆K၊ ၁၂၈K၊ ၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ပျမ်းမျှ) | (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှရေးသားမှု |
| Kingston FURY Renegade G5 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Samsung 9100 Pro 4TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Crucial T705 2TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| SK hynix Platinum P51 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၆.၂ GiB/s (20.126မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၄K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Samsung 990 Pro 2TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| WD SN850X 2TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
ကောက်ချက်
အလုံးစုံပြောရရင် Lexar Professional NM1090 PRO ဟာ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိတဲ့ specs နဲ့ features တွေနဲ့ ခိုင်မာတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ ကောင်းမွန်ပြည့်စုံတဲ့ PCIe Gen5 SSD တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ခံနိုင်ရည်အားမြင့်မားခြင်းနဲ့ Microsoft DirectStorage နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ခြင်းအပါအဝင် မျှော်လင့်ထားတဲ့ Gen5 စွမ်းရည်အားလုံးကို ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။ SSD နယ်ပယ်မှာ ရိုးရာ heavyweight တွေထဲက တစ်ခုမဟုတ်ပေမယ့် Lexar ရဲ့ ကမ်းလှမ်းချက်ကတော့ ဂိမ်းကစားခြင်း၊ content ဖန်တီးခြင်းနဲ့ AI-focused tasks တွေအတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ platform တစ်ခုကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ NM1090 PRO ဟာ synthetic နဲ့ real-world benchmarks နှစ်မျိုးလုံးမှာ လေးစားဖွယ်ကောင်းတဲ့ ရလဒ်တွေကို အဆက်မပြတ် ပြသခဲ့ပါတယ်။ Blackmagic နဲ့ sequential FIO စမ်းသပ်မှုတွေမှာ အစွမ်းထက်တဲ့ write performance နဲ့ Gen5 drives တွေရဲ့ upper-mid range မှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်တွေထက် နောက်ကျနေတဲ့ အထူးပြု workloads အချို့ (ဥပမာ LLM model load time နဲ့ GDeflate decompression လိုမျိုး) မှာ အနည်းငယ် ယိမ်းယိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် GPU Direct Storage reads နဲ့ PCMark 10 responsiveness လို အဓိကနယ်ပယ်တွေမှာ တခြား Gen5 ပြိုင်ဘက်တွေနဲ့ ယှဉ်နိုင် ဒါမှမဟုတ် သာလွန်ခဲ့ပြီး ဒါဟာ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပြီး ဟန်ချက်ညီတဲ့ drive တစ်ခုဖြစ်ကြောင်း ပြသခဲ့ပါတယ်။
1TB အတွက် ဒေါ်လာ ၁၃၉ နှင့် 2TB အတွက် ဒေါ်လာ ၂၂၅ ဖြင့် NM1090 PRO သည် ယနေ့ခေတ်တွင် ရရှိနိုင်သော ပိုမိုတတ်နိုင်သော Gen5 ရွေးချယ်မှုများထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်။ SK hynix P51 (ဒေါ်လာ ၁၆၉/ဒေါ်လာ ၂၆၉)၊ SanDisk SN8100 (ဒေါ်လာ ၁၈၀/ဒေါ်လာ ၂၈၀) နှင့် Kingston FURY Renegade G5 (ဒေါ်လာ ၂၀၄/ဒေါ်လာ ၃၃၀) တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Lexar ၏ ဈေးနှုန်းသည် ပြိုင်ဘက်များစွာကို လျှော့ချပေးသော်လည်း အသုံးပြုသူအများစုသည် နေ့စဉ် workloads များတွင် ကွာခြားချက်ကို သတိမထားမိလောက်အောင် နီးကပ်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်သည်။ သင်သည် benchmark အနိုင်ရမှုများ သို့မဟုတ် ထိပ်တန်းအဆင့် တုံ့ပြန်မှုကို လိုက်စားနေပါက ပိုမိုသုံးစွဲရန် စဉ်းစားလိုပေမည်။ သို့သော် အခြားအသုံးပြုသူအားလုံးနီးပါးအတွက် NM1090 PRO သည် ခေတ်မီပြီး ပြင်းထန်သော workloads များကို ကျေနပ်စေမည့် အကောင်းဆုံးတန်ဖိုးနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်သည်။
Amazon မှာ Lexar Professional NM1090 PRO (တွဲဖက်လင့်ခ်)




အမေဇုံ