StorageReview.com

Micron RealSSD P400e Enterprise SSD သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

Micron RealSSD P400e ကို အခြေခံအဆင့် Enterprise SSD နယ်ပယ်အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး၊ ၎င်းသည် သိသိသာသာ လူကြိုက်များလာသော ကဏ္ဍတစ်ခုဖြစ်ပြီး အများအားဖြင့် ဖတ်ရှုခြင်းကို ဗဟိုပြုသောကြောင့် ဈေးနှုန်းသက်သာသော MLC SSD များအတွက် ပြီးပြည့်စုံသော နေရာတစ်ခု ဖြစ်လာစေသည်။ P400e တွင် Micron ၏ ပြည်တွင်းဖြစ် 25nm MLC NAND၊ SATA 6 Gb/s interface နှင့် Marvell controller တို့ ပါဝင်သည်။ Micron သည် လူကြိုက်များသော 2.5" form factor ကို အသုံးပြုသော်လည်း 7mm z-height ရှိသောကြောင့် P400e ကို 1U server များနှင့် switch များနှင့် router များကဲ့သို့သော embedded application များအတွင်း အသုံးပြုရာတွင် ပိုမိုပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေသည်။ 

အခြေခံအဆင့် enterprise SSD နေရာဟာ အချိန်အတော်ကြာအောင် မီးခိုးရောင်နေရာတစ်ခု ဖြစ်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီလို ဖတ်ရှုမှုများပြားတဲ့အသုံးပြုမှုတွေအတွက် ဈေးကြီးတဲ့ SLC ဒါမှမဟုတ် eMLC SSD တွေရဲ့ ခံနိုင်ရည်အား မလိုအပ်ပါဘူး။ ဒါကြောင့် တစ်ခါတစ်ရံမှာ enterprise user တွေဟာ ဒီ application အချို့မှာ ကုန်ကျစရိတ် သိသိသာသာ နည်းပါးတဲ့ client SSD တွေကို အသုံးပြုခဲ့ကြပါတယ်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ခံနိုင်ရည်အားက သိပ်အရေးမကြီးပါဘူး၊ drive လောင်ကျွမ်းသွားရင်တောင် client SSD အများအပြား ဝယ်ယူတဲ့ ကုန်ကျစရိတ်က enterprise သီးသန့်ရွေးချယ်စရာတွေထက် နည်းပါးနေဆဲပါ။ ဒါပေမယ့် Micron နဲ့ တခြား Tier 1 SSD ထုတ်လုပ်သူတွေက ဒီအခြေအနေအတွက် သီးသန့်ကုန်ကျစရိတ်နည်းတဲ့ MLC SSD တွေကို ထုတ်လုပ်နေကြတာကြောင့် ဒီအတွေးအခေါ်က ပြောင်းလဲလာပါပြီ။

P400e သည် သုံးစွဲသူကို အာရုံစိုက်သည့် Crucial m4 နှင့် အပြိုင်ဘဝတစ်ခုကို ဖြတ်သန်းပြီး တည်ဆောက်ပုံနှင့် ဒီဇိုင်းအများစုမှာ အတူတူပင်ဖြစ်သည်။ ၎င်းတို့နှစ်ခုစလုံးသည် တူညီသော 25nm Micron MLC NAND နှင့် Marvell 9174 controllers များကို အသုံးပြုထားသည်။ SSD နှစ်ခုကြား အဓိကကွာခြားချက်များမှာ firmware တည်ဆောက်ပုံနှင့် data path protection ဖြစ်သည်။ P400e တွင် ပေါ့ပါးသော enterprise အသုံးပြုမှုအတွက် ချိန်ညှိထားသော firmware ပါရှိပြီး client drives များတွင် မတွေ့ရသော memory path error correction ပါဝင်သော enterprise data path protection ကို ပေးဆောင်သည်။ P400e သည် m4 ထက် ဈေးနှုန်းပိုမိုမြင့်မားသော်လည်း၊ အပိုဆောင်း data protection နှင့် duty-specific firmware သည် P400e ကို မကြာသေးမီကအထိ လျစ်လျူရှုခံထားရသော entry enterprise user များအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေသည်။

Micron P400e ကို 50GB၊ 100GB၊ 200GB နှင့် 400GB အပါအဝင် စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ 100GB နှင့်အထက် drives များသည် 175TB ရေးသားနိုင်စွမ်းကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး boot focused 50GB စွမ်းရည်မှာ 87.5TB ရှိသည်။ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်တွင် RealSSD P400e သည် 350 MB/s sequential 64K read၊ 140MB/s sequential 64K write နှင့် 50,000 random 4K read IOPS နှင့် 7,500 random 4K write IOPS တို့ကို ပေးစွမ်းနိုင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ review model မှာ 200GB capacity ဖြစ်သည်။ 

Micron RealSSD P400e ၏ အသေးစိတ်အချက်အလက်များ-

  • ပေးဆောင်သော စွမ်းရည်များ
    • ၁၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – MTFDDAK50MAR-1J1AA
    • ၁၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – MTFDDAK100MAR-1J1AA
    • ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – MTFDDAK၄၀၀MAR-၁K၁AA
      • အသုံးပြုနိုင်သော 186GB / 256GB NAND
      • Firmware စမ်းသပ်ပြီး – 0142
    • ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – MTFDDAK၄၀၀MAR-၁K၁AA
  • မိုက်ခရွန် ၂၅nm စားသုံးသူ MLC NAND Flash
  • Marvell 9174 SATA 6Gb/s ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
  • RoHS နှင့် ကိုက်ညီသော ပက်ကေ့ချ်
  • SATA 6 Gb/s အင်တာဖေ့စ်
  • ၇.၀ မီလီမီတာ z-အမြင့်
  • စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း၊ 512-byte sector size support
  • 32-command slot support ပါရှိသော native command queuing support
  • ATA-8 ACS2 command set နှင့် ကိုက်ညီမှုရှိသည်။
  • ATA လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ် command set နှင့် password login ပံ့ပိုးမှု
  • လုံခြုံစွာ ဖျက်ခြင်း (ဒေတာစာမျက်နှာ) command set: မြန်ဆန်လုံခြုံစွာ ဖျက်ခြင်း
  • ကိုယ်တိုင်စောင့်ကြည့်ခြင်း၊ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းနှင့် အစီရင်ခံခြင်းနည်းပညာ (SMART) အမိန့်ပေးစနစ်
  • ၅၀GB စွမ်းဆောင်ရည်
    • အဆင့်ဆင့် 64K ဖတ်ရှုမှု: 350 MB/s
    • အဆက်မပြတ် 64K ရေးသားမှု: 100 MB/s
    • ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု- 50K IOPs
    • ကျပန်း 4K ရေးသားမှု: 7K IOPs
  • 100GB၊ 200GB၊ 400GB စွမ်းဆောင်ရည်

    • အဆင့်ဆင့် 64K ဖတ်ရှုမှု: 350 MB/s
    • အဆက်မပြတ် 64K ရေးသားမှု: 140 MB/s
    • ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု- 50K IOPs
    • ကျပန်း 4K ရေးသားမှု: 7.5K IOPs
  • ယုံကြည်စိတ်ချရသော
    • MTBF: စက်ပစ္စည်းနာရီ ၁.၂ သန်း
    • Static နှင့် dynamic wear leveling
    • ပြင်မရသော bit error rate (UBER): ၁၀ လျှင် sector ၁ ခုထက်နည်း15 ဖတ်ပြီးသော bit များ
    • အနိမ့်ပါဝါစားသုံးမှု
  • ခံနိုင်ရည်: ရေးသားထားသော စုစုပေါင်းဘိုက်များ (TBW)
    • 50GB: 87.5TB
    • ၁၀၀–၄၀၀GB: ၁၇၅TB
  • SATA ချိတ်ဆက်ကိရိယာ: 5V ±5%
  • ၂.၅ လက်မ ဒရိုက်ဗ်: ၁၀၀.၅ မီလီမီတာ x ၆၉.၈၅ မီလီမီတာ x ၇.၀ မီလီမီတာ
  • Field-Upgradable Firmware
  • လည်ပတ်မှုအပူချိန် 0°C မှ +70°C အထိ

ဒီဇိုင်းနှင့် ဖြုတ်တပ်ခြင်း

200GB Micron RealSSD P400e သည် Crucial နှင့် Micron မှ drives မိသားစု၏ အသွင်အပြင်ကို ထင်ဟပ်စေသော ဒီဇိုင်းရှိသည်။ case သည် အလွန်ရိုးရှင်းပြီး metallic gray ဆေးသုတ်ထားသည်။ ကိုယ်ထည်ကို metallic alloy ဖြင့် ပြုလုပ်ထားပြီး ခိုင်ခံ့သော metal top cover ပါရှိသည်။ RealSSD P400e သည် အတွင်းပိုင်း shim ကို ပြောင်းလဲခြင်းဖြင့် 7mm သို့မဟုတ် 9.5mm အမြင့်ရှိသော drive အဖြစ် တပ်ဆင်နိုင်သော Micron SSD case ကို အသုံးပြုထားသည်။

Micron RealSSD P400e ရဲ့ ရှေ့မျက်နှာပြင်မှာ လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်း SATA ပါဝါနဲ့ ဒေတာချိတ်ဆက်မှုကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ Service pin တွေကို SSD ရဲ့ နောက်ဘက်မှာ တပ်ဆင်ထားပေမယ့် firmware update အားလုံးကို ISO image ကို CD ဒါမှမဟုတ် DVD (ဒါမှမဟုတ် USB stick) ထဲကို burn လုပ်ပြီး low-level operating system ကနေ firmware ကို flash လုပ်ခြင်းအားဖြင့် software ကနေတစ်ဆင့် ကိုင်တွယ်ပါတယ်။

RealSSD P400e ရဲ့ ဒီဇိုင်းက Micron ရောင်းချတဲ့ client ဒါမှမဟုတ် တခြား enterprise SSD တွေနဲ့ သိပ်မကွာခြားပါဘူး။ drive ကို ဖွင့်လိုက်တဲ့အခါ 256GB Micron RealSSD C400 ဒါမှမဟုတ် consumer-branded Crucial m4 နဲ့ အလွန်ဆင်တူတဲ့ layout ကို တွေ့ရပါလိမ့်မယ်။ ဒါပေမယ့် P400e မှာ ထပ်ထည့်ထားတဲ့ တစ်ခုကတော့ SSD ရဲ့ အောက်ခြေတစ်ဝက်မှာ Marvell 9174 SATA 6Gb/s controller ကနေ အပူစွမ်းအင်ကို ဆွဲထုတ်ဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ single thermal pad တစ်ခုပဲ ဖြစ်ပါတယ်။

သုံးစွဲသူ-အခြေပြု C400/m4 မှာတွေ့ရတဲ့ Marvell 9174 controller ကိုပဲ အသုံးပြုထားတဲ့ P400e ဟာ enterprise အသုံးပြုမှုအတွက် မြှင့်တင်ထားတဲ့ firmware feature တွေကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ အထင်ရှားဆုံးကတော့ over-provisioning ဖြစ်ပြီး drive capacity ကို raw 256GB ကနေ usable 186GB အထိ လျှော့ချပေးပါတယ်။ ဒါက heavy-write workloads တွေအတွင်း background activity တွေကို ကူညီပေးရုံသာမက drive ရဲ့ သက်တမ်းကိုလည်း တိုးစေပါတယ်။ ဒါက အရေးကြီးပါတယ်။ P400e ဟာ Enterprise-targeted SSD အများစုမှာတွေ့ရတဲ့ eMLC NAND အစား Crucial m4 လိုပဲ consumer MLC NAND ကိုပဲ အသုံးပြုထားတာကြောင့် ဒါက အရေးကြီးပါတယ်။

Micron P400e ဆားကစ်ဘုတ်ရဲ့ နှစ်ဖက်စလုံးမှာ 16GB Micron 25nm consumer-MLC NAND အပိုင်း ရှစ်ပိုင်း တပ်ဆင်ထားပြီး စုစုပေါင်း ၁၆ ခု ရှိပါတယ်။ ဒါက 256GB Crucial m4 ဒါမှမဟုတ် Micron C400 နဲ့ အတူတူပဲ PCB အပြင်အဆင်ပါ။

စီးပွားရေးလုပ်ငန်းစံနှုန်းများ

Micron RealSSD သည် Micron ၏ 25nm Consumer MLC NAND၊ Marvell 9174 controller နှင့် 6.0Gb/s SATA interface ကိုအသုံးပြုသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ 200GB ဖြစ်သည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ကိရိယာများတွင် မကြာသေးမီက စမ်းသပ်ထားသော enterprise SSD များ ပါဝင်သည်- Smart Storage XceedIOPS2 (200GB၊ SandForce SF-2582၊ Toshiba 32nm NAND၊ SATA)၊ Micron P300 (100GB၊ Marvell 9174၊ Micron 34nm SLC NAND၊ SATA)၊ Toshiba MKx001GRZB (400GB၊ Marvell 9032၊ Toshiba 32nm SLC NAND၊ SAS)၊ Samsung SM825 (200GB၊ Samsung S3C29MAX01-Y330၊ Samsung 30nm eMLC NAND၊ SATA) နှင့် Hitachi Ultrastar SSD400M (400GB၊ Intel EW29AA31AA1 controller၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ SAS)။ enterprise SSD အားလုံးကို Lenovo ThinkServer RD240 ကို အခြေခံ၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise testing platform တွင် benchmark လုပ်ထားသည် ။ IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် binary ကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုက block transfer ကြီးတွေနဲ့ sequential write environment မှာ speed ကို လေ့လာပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုက IOMeter နဲ့ 2MB transfer size ကို 4k sector alignment နဲ့ အသုံးပြုပြီး queue depth ၄ နဲ့ performance ကို တိုင်းတာပါတယ်။ ဒီအခြေအနေမှာ Micron က သူတို့ရဲ့ 200GB P400e အတွက် read speed 350MB/s နဲ့ steady-state write speed 140MB/s ရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ large-block sequential transfer စမ်းသပ်မှုတွင် read speed 394.24MB/s နှင့် ပျမ်းမျှ write speed 257.94MB/s ရှိကြောင်း တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။ read speed များသည် RealSSD P300 ထက် ပိုမိုမြင့်မားသော်လည်း write speed များမှာမူ ပိုမိုနိမ့်ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုမှာ random access profile တစ်ခုကို ကြည့်ရှုပေမယ့် 2MB ရဲ့ block transfer size ကြီးကို ထိန်းသိမ်းထားဆဲဖြစ်ပြီး multi-user environment မှာ စွမ်းဆောင်ရည် ဘယ်လိုကွဲပြားလဲဆိုတာကို စတင်မြင်တွေ့လာရပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ ယခင် sequential transfer benchmark မှာ အသုံးပြုခဲ့တဲ့ queue depth level 4 ကို ထိန်းသိမ်းထားဆဲပါ။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ကျပန်းလွှဲပြောင်းစမ်းသပ်မှုမှာ Micron RealSSD P400e ဟာ P300 နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ပိုမိုမြင့်မားတဲ့ read speeds ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး 299.33MB/s နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 388.17MB/s ရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် write speeds ကတော့ နိမ့်ကျပြီး P400e က ပျမ်းမျှ 79.52MB/s ရှိပြီး P300 က 98.87MB/s ရှိပါတယ်။

4K ရဲ့ ပိုသေးငယ်တဲ့ random access transfer size ကို ရွှေ့လိုက်တဲ့အခါ၊ array တစ်ခုတည်းကို access လုပ်တဲ့ VM အများအပြားပါဝင်တဲ့ server setting လိုမျိုး လေးလံတဲ့ random access environment တစ်ခုမှာ တွေ့ရှိရနိုင်တဲ့ packet size နဲ့ ပိုနီးစပ်လာပါတယ်။ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ ချဲ့ထွင်ထားတဲ့ 4K read performance နဲ့ queue depth ၁ ကနေ အများဆုံး ၆၄ အထိ ဘယ်လို scale လုပ်လဲဆိုတာကို လေ့လာကြည့်ပါတယ်။ ရည်ညွှန်းချက်အနေနဲ့ Micron က အမြင့်ဆုံး 4K random read speed 50,000 IOPS ကို ဖော်ပြထားပါတယ်။

P400e မှ ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမြန်နှုန်းများသည် RealSSD P300 ၏ မြန်နှုန်းများနှင့် အလွန်ဆင်တူပြီး queue အနက်တိုးလာသည်နှင့်အမျှ အလားတူ ramping လည်း ရှိပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် queue အနက် ၆၄ တွင် အမြင့်ဆုံး IOPS ၄၆,၃၃၀ ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး P300 မှာ အမြင့်ဆုံး IOPS ၅၈,၄၄၇ ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရရှိခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုက static queue depth 32 မှာ 4K random write performance ကို ကြည့်ရှုပြီး drive တွေ steady state ရောက်တာနဲ့ ရလဒ်တွေကို မှတ်တမ်းတင်ပြီး ပျမ်းမျှထားပါတယ်။ IOPS စွမ်းဆောင်ရည်က steady-state စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာဖို့ ကောင်းမွန်တဲ့ metric တစ်ခုဖြစ်ပေမယ့် နောက်ထပ်စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတဲ့ အချက်တစ်ခုကတော့ average နဲ့ peak latency ပါ။ peak latency ကိန်းဂဏန်းတွေ မြင့်မားတာက အချို့သော request တွေကို heavy continuous access အောက်မှာ backup လုပ်နိုင်တယ်လို့ ဆိုလိုပါတယ်။ Micron က RealSSD P400e မှာ 4K random write speed 7,500 IOPS ရှိတယ်လို့ စာရင်းပြုစုထားပါတယ်။

Micron RealSSD P400e သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ 4K steady-state benchmark တွင် (မူလ P300 ကဲ့သို့ပင်) spec sheet ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး စာရင်းပါ 7,500 IOPS ထက် 15,740 IOPS ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် RealSSD P300 မှ 21,259 IOPS နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးသည် static queue depth 32 ရှိသော server mixed-workloads စီးရီးတွင် enterprise drive နှစ်ခုလုံးကို နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်၏အစတွင်ရှိသော synthetic benchmark များကဲ့သို့ပင်၊ ဤစမ်းသပ်မှုများကို steady state တွင်လည်း တိုင်းတာသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ server profile စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ database profile ဖြင့် 67% read မှ ကျွန်ုပ်တို့၏ web server profile တွင် 100% read အထိ read activity ကို ဦးစားပေးမှုပြင်းထန်သည်။

ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile ပါ၊ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Database profile တွင် Micron RealSSD P400e သည် SLC နှင့် eMLC enterprise SSD များအောက်တွင်သာမက Micron P300 အောက်တွင်ပါ အမှတ်ပေးခံခဲ့ရသည်။ ၎င်းသည် ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 34.38MB/s သို့မဟုတ် 4,401 IOPS ရှိသည်။

နောက်ပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size များတွင် ပျံ့နှံ့နေသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသော file server တစ်ခုကို ကြည့်သည်။

File Server workload မှာ P400e ဟာ SLC နဲ့ eMLC ကမ်းလှမ်းချက်တွေထက် နောက်ကောက်ကျန်နေခဲ့ပြီး 50.63MB/s ဒါမှမဟုတ် ပျမ်းမျှ 4,680 IOPS ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါက P300 ရဲ့ 174.87MB/s နဲ့ 16,165 IOPS နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် သာလွန်ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ပျံ့နှံ့မှုရှိပြီး read-only ဖြစ်သည်။

Web Server workloads များကို လွှမ်းခြုံထားသော ပိုမိုဖတ်ရှုမှုများပြားသော profile သို့ ကျွန်ုပ်တို့ပြောင်းလဲလိုက်သည်နှင့်အမျှ Micron RealSSD P400e သည် စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း ပျမ်းမျှ 226.35MB/s နှင့် 14,790 IOPS ရရှိခဲ့ပြီး အမြန်နှုန်းအချို့ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။ P300 သည် အနည်းငယ်ပိုမိုမြင့်မားသော ရမှတ်များ ရရှိခဲ့ပြီး 266.03MB/s နှင့် 16,584 IOPS ရရှိခဲ့သည်။

နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်က 8K transfers တွေကို အသုံးပြုပြီး 20% write နဲ့ 80% read ရောနှောထားတဲ့ workstation တစ်ခုကို ကြည့်ပါတယ်။

workstation စွမ်းဆောင်ရည်ကို လွှမ်းခြုံထားသော ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး workload profile တွင် RealSSD P400e သည် ပိုမိုမြန်ဆန်သော eMLC နှင့် SLC SSD များထက် နောက်ကျကျန်ခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ 43.08MB/s နှင့် 5,515 IOPS ရရှိခဲ့ပါသည်။

စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး ပါဝါသုံးစွဲမှု

ဒေတာစင်တာ သို့မဟုတ် အခြားသိပ်သည်းစွာထုပ်ပိုးထားသော သိုလှောင်မှုပတ်ဝန်းကျင်အတွက် drive များကို ရွေးချယ်ရာတွင် SSD များ သို့မဟုတ် hard drive များကိုကြည့်သည့်အခါ ကုမ္ပဏီများစိတ်ဝင်စားသော တိုင်းတာမှုတစ်ခုတည်းမှာ စွမ်းဆောင်ရည်မဟုတ်ပါ။ အချို့ကိစ္စများတွင် ပါဝါသုံးစွဲမှုသည် အလွန်အရေးကြီးသောကြောင့် စဉ်ဆက်မပြတ် workload အောက်တွင် drive တစ်ခု မည်သို့လုပ်ဆောင်မည်ကို သိလိုခြင်းသည် ကျိုးကြောင်းဆီလျော်ပါသည်။

ဤသုံးသပ်ချက်၏ Enterprise Power အပိုင်းတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ယခင်က read နှင့် write speed များကို စမ်းသပ်ရန်အသုံးပြုခဲ့သော အခြေအနေများအောက်တွင် drive တစ်ခုချင်းစီကို ကြည့်ရှုပါသည်။ ၎င်းတွင် queue depth ၄ ခုဖြင့် sequential နှင့် random 2MB transfers များနှင့် queue depth ၃၂ ခုတွင် small random 4K read and write transfers များ ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင်စမ်းသပ်မှုများကဲ့သို့ပင် drive ကို ပါဝါအများဆုံးသုံးစွဲသည့်အခြေအနေတွင်ထားရှိရန် ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို steady-state တွင်တိုင်းတာနေပါသည်။

စတင်အသုံးပြုချိန်မှလွဲ၍ အခြေအနေအားလုံးတွင် Micron RealSSD P400e သည် 3.42 ဝပ် သို့မဟုတ် ထို့ထက်နည်းသော ပါဝါကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ P400e အတွက် ပါဝါအများဆုံးသုံးစွဲသည့်လုပ်ဆောင်ချက်မှာ စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း ပျမ်းမျှ 3.42 ဝပ်ကို အသုံးပြု၍ sequential QD4 2MB ရေးသားခြင်းဖြစ်သည်။ ဒုတိယမှာ random 2MB QD3 sequential read ဖြစ်ပြီး တတိယမှာ random QD32 4K read ဖြစ်ပြီး 4K QD32 steady write သည် စတုတ္ထနေရာတွင် ရှိသည်။ sequential QD4 2MB read and write access အတွင်း P400e သည် P300 ထက် ပါဝါပိုမိုအသုံးပြုခဲ့သည်။

ဒေတာစင်တာပတ်ဝန်းကျင်တွင် MLC သို့မဟုတ် eMLC SSD အတွက် ကြီးမားသောတွန်းအားမှာ ကုန်ကျစရိတ်တစ် GB နှင့် IOPS/watt ဝန်းကျင်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် queue depth 32 တွင် pure random 4K read တွင် 18,618 IOPS/watt ရှိကြောင်း တွက်ချက်ခဲ့ပြီး တည်ငြိမ်သော 4K random write ကိုကြည့်လျှင် 7,716 IOPS/watt သို့ ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Micron P300 တွင် 38,481 IOPS/watt read သို့မဟုတ် 10,119 IOPS/watt write သို့မဟုတ် Hitachi Ultrastar SSD400M တွင် 19,484 IOPS/watt read သို့မဟုတ် 6,150 IOPS/watt write နှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။ ၎င်းသည် SSD သို့မဟုတ် hard drive ဝယ်ယူသည့်အခါ ထည့်သွင်းစဉ်းစားသည့် ပါဝါနှင့် စွမ်းဆောင်ရည် (သို့မဟုတ် တိုက်ရိုက်စွမ်းဆောင်ရည်) ၏ အကောင်းဆုံးရောစပ်မှုကို ရှာဖွေခြင်း၊ စီးပွားရေးလုပ်ငန်း၏ လိုအပ်ချက်များအပေါ် မူတည်ပါသည်။ 

ကောက်ချက်

မကြာသေးမီက ကျွန်ုပ်တို့ကြည့်ရှုခဲ့သော အမြန်ဆုံး enterprise SSD မဟုတ်သော်လည်း Micron P400e ၏ အဓိကရည်မှန်းချက်မဟုတ်ပါ။ P400e သည် read activity 70% သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပိုသောပတ်ဝန်းကျင်များတွင် ထားရှိရန် ပိုနှစ်သက်သောကြောင့် eMLC နှင့် SLC အစားထိုးများထက် ကုန်ကျစရိတ်များစွာသက်သာသော entrprise-ready drive တစ်ခုဖြစ်စေသည်။ P400e တွင် ဤ duty နှင့် enterprise data path protection အတွက် ချိန်ညှိထားသော firmware လည်း ပါရှိသည်။ ဤအင်္ဂါရပ်နှစ်ခုသည် Crucial m4 နှင့် အခြား client SSD များကဲ့သို့ entry-level enterprise အသုံးပြုမှုအမျိုးအစားတွင် တစ်ခါတစ်ရံ ပါဝင်လာသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက အရေးကြီးသော ခြားနားချက်များဖြစ်သည်။ 

read speed မျှော်လင့်ထားတဲ့နေရာတွေမှာ P400e က စိတ်ပျက်စရာမရှိပဲ sequential transfer speed 394MB/s၊ random large-block transfer speed 388MB/s နဲ့ random 4K speed 46,000 IOPS အထိ ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ RealSSD P400e က ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Web Server စမ်းသပ်မှုမှာလည်း မြန်နှုန်းမြင့်မားစွာ ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှမြန်နှုန်း 226MB/s နဲ့ 14,790 IOPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အလားတူစွမ်းရည်ရှိတဲ့ အခြား eMLC SSD တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် P400e ရဲ့ ခံနိုင်ရည်အား 0.175PB သာရှိတာကြောင့် enterprise buyer အများစုက ဒီ product ကို ရွေးချယ်ကြတာ မတွေ့ရပါဘူး။ ဒီ drive ရဲ့ ရည်ရွယ်ချက်တွေကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် အများကြီး ညည်းညူဖို့ခက်ပေမယ့် write-heavy mixed workload တွေကြောင့် တခြား eMLC ကမ်းလှမ်းချက်တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် စွမ်းဆောင်ရည် သိသိသာသာ ကျဆင်းသွားခဲ့ပြီး Database နဲ့ File Server profile တွေက P400e ရဲ့ 4K write speed မြင့်မားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အထိခိုက်ဆုံးဖြစ်စေခဲ့ပါတယ်။

Micron RealSSD P400e က အမှန်တကယ် အစွမ်းပြခဲ့တဲ့ နောက်ထပ် အဓိကအချက်တစ်ခုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ enterprise power test တွေဖြစ်ပြီး ပါဝါအနည်းငယ်သာ အသုံးပြုခဲ့ပြီး စွမ်းရည်ပိုငယ်တဲ့ 100GB P300 ကသာ အနိုင်ယူနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီလို ပါဝါသုံးစွဲမှု အနည်းဆုံးနဲ့ P400e ဟာ 18,618 IOPS/watt random 4K read နဲ့ 7,716 IOPS/watt random 4K write တွေကို ထုတ်လုပ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

အလုံးစုံပြောရရင် Micron RealSSD P400e ကို ကျွန်တော်တို့ အထင်ကြီးမိပါတယ်၊ consumer-grade MLC NAND ကို အသုံးပြုခြင်းအားဖြင့် အခြား eMLC solution များထက် ဈေးနှုန်း/စွမ်းဆောင်ရည် နိမ့်ကျပါတယ်။ eMLC သို့မဟုတ် SLC SSD ရဲ့ ခံနိုင်ရည်အားကို မလိုအပ်ပေမယ့် consumer SSD ထက် ပိုမိုတဲ့ enterprise-grade features တွေကို လိုချင်နေတဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းနဲ့ enterprise ဝယ်ယူသူတွေအတွက် RealSSD P400e ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ တန်ဖိုး ရောနှောမှု ကောင်းမွန်တဲ့ ပေါင်းစပ်မှုတစ်ခုနဲ့ ထွက်ရှိလာတာပါ။

Pros

  • စာရင်းပြုစုထားသော ရေးသားလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းထက် မြင့်မားသည်
  • eMLC SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ပါဝါသုံးစွဲမှု နည်းပါးခြင်း
  • ဖတ်ရှုခြင်းကို အခြေခံသည့် ရောနှောထားသော အလုပ်ပမာဏ စွမ်းဆောင်ရည် မြင့်မားခြင်း
  • Enterprise-grade firmware နှင့် ပံ့ပိုးမှုပါရှိသော Consumer MLC NAND ကို အသုံးပြု၍ ကုန်ကျစရိတ်နည်းပါးသည်

အားနည်းချက်များ

  • eMLC SSD များ၏ ရေးသားခံနိုင်ရည်၏ အစိတ်အပိုင်း
  • ရေးသားမှု အဆက်မပြတ် လုပ်ဆောင်နေသည့် အခြေအနေများတွင် စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းခြင်း

အောက်ဆုံးလိုင်း

Micron RealSSD P400e သည် Micron ၏ အကောင်းဆုံး (နှင့် ဈေးနှုန်းသက်သာသော) 25nm MLC NAND နှင့် entry enterprise အသုံးပြုရန် ရည်ရွယ်ထားသော firmware များ ပြည့်နှက်နေသော ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော 7mm SATA SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ SSD သည် ၎င်းရည်ရွယ်ထားသော read-centric ဈေးကွက်များအတွက် ကောင်းမွန်သောတန်ဖိုးနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပြီး enterprise အတွက် အသင့်ဖြစ်စေသော ကောင်းမွန်သော ကုန်ကျစရိတ်သက်သာသည့် ရွေးချယ်စရာတစ်ခုကို ပေးစွမ်းသည်။

ကုန်ပစ္စည်းစာမျက်နှာ

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview-Twitter

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ကီဗင် အိုဘရိုင်ယန်

StorageReview Lab အတွင်းမှာ ထုတ်ကုန်တွေကို အကဲဖြတ်ပြီး စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်အသစ်တွေကို တီထွင်ဖို့ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်က ခေါင်းဆောင်တွေနဲ့ ပူးပေါင်းလုပ်ဆောင်နေပါတယ်။ အိမ်မှာ ကျွန်မ မိသားစုကို ပြုစုပျိုးထောင်နေပါတယ်။