Microsoft Surface Laptop Ultra for Business သည် NVIDIA silicon ဖြင့်တည်ဆောက်ထားသော ပထမဆုံး Surface laptop ဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ထံမှ သုံးသပ်ချက်ရရှိသည့် ပထမဆုံး RTX Spark system လည်းဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ယူနစ်တွင် 20-core Grace Arm CPU၊ 6,144-core Blackwell RTX GPU နှင့် 128GB LPDDR5X unified memory တို့ပါဝင်ပြီး အသုံးပြုသူသည် GPU သို့ 96GB အထိ ခွဲဝေပေးနိုင်သည်။ Microsoft ၏ consumer store တွင် 18-core, 24GB, 512GB SSD မော်ဒယ်အတွက် $2,599.99 မှ 20-core, 128GB, 1TB မော်ဒယ်အတွက် $5,899.99 အထိ အမျိုးမျိုးသော configuration များကို စာရင်းပြုစုထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ business configuration အတွက် ဈေးနှုန်းကို ဤသုံးသပ်ချက်ရေးသားချိန်တွင် မရရှိနိုင်သေးပါ။
ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ N1X က benchmark benchmark မှာ ဘာတွေလုပ်ဆောင်နိုင်လဲဆိုတာကို ဖော်ပြထားပါတယ်- local AI, CPU, memory, gaming, thermal နဲ့ storage တွေကို Intel Panther Lake နဲ့ Arrow Lake H, AMD Strix Point, နဲ့ NVIDIA ရဲ့ RTX 5090 နဲ့ RTX PRO 2000 laptop GPU တွေပါဝင်တဲ့ လက်ရှိ x64 notebook လေးခုနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ထားပါတယ်။ ဒီဇိုင်း၊ display, keyboard, battery life နဲ့ ကျန်တဲ့ hardware impression တွေကို lab က chassis နဲ့ ပြီးသွားတဲ့အခါ နောက်ဆက်တွဲအနေနဲ့ သိမ်းဆည်းထားမှာမို့ platform နဲ့ နံပါတ်တွေကတော့ အောက်ပါအတိုင်းပါပဲ။
20-core N1X သည် အုပ်စုအတွင်းရှိ multi-threaded CPU စမ်းသပ်မှုတိုင်းနီးပါးကို အနိုင်ရရှိပြီး ပုံမှန်အားဖြင့် ၃၀ ရာခိုင်နှုန်း သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပို၍ အနိုင်ရရှိသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူအား NVIDIA GPU 64GB မှတ်ဉာဏ်ကို ယခင်က NVIDIA လက်ပ်တော့ GPU များထက် ပိုမိုပေးအပ်နိုင်စေပြီး 35B-parameter မော်ဒယ်ကို အသုံးပြုနိုင်သော အမြန်နှုန်းဖြင့် လည်ပတ်စေသည်။ ဆိုလိုသည်မှာ၊ ယခင်သုံးသပ်ချက်ယူနစ်တစ်ခု အလားတူနည်းလမ်းဖြင့် ချို့ယွင်းပြီး အစားထိုးခဲ့ရပြီးနောက် တစ်ညတည်းတွင် all-core double-precision solution သည် ဤလက်ပ်တော့၏ ပါဝါကို သုံးကြိမ်လျှော့ချနိုင်ခဲ့သည်။ ထို့ကြောင့် အပူချိန်အပိုင်းသည် ပုံမှန်ထက် ပိုမိုအရေးကြီးပါသည်။
Key ကို Takeaways
- 64GB GPU မှတ်ဉာဏ်၊ 96GB အထိ ချိန်ညှိနိုင်ပြီး လုပ်ဆောင်ပုံကို ပြောင်းလဲပေးသည်- gpt-oss:20b နှင့် Qwen3.6-35B-A3B နှစ်ခုစလုံးသည် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၅၈ မှ ၈၉ အထိ load လုပ်နိုင်ပြီး generate လုပ်နိုင်သည်။ Blade 16 ၏ RTX 5090 သည် 24GB တွင် ထည့်သွင်းနိုင်သော မည်သည့်အရာတွင်မဆို ၂.၃ ဆ ပိုမြန်ပြီး ပိုကြီးသော မော်ဒယ်များထက် သာလွန်သည်။
- အုပ်စုထဲမှာ အမြန်ဆုံး multi-core CPU: Cinebench 2026 multi-core တွင် 6,963 ရရှိထားပြီး Razer Blade 16 ထက် ၃၄ ရာခိုင်နှုန်းနှင့် Dell Pro Precision 5 16S ထက် ၄၇ ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ကာ LLVM သည် ၂၀၆ စက္ကန့်အတွင်း compile လုပ်နိုင်ပြီး ဒုတိယအမြန်ဆုံးစနစ်အတွက် ၃၂၇ စက္ကန့်သာ ရရှိခဲ့သည်။
- 122GB/s မန်မိုရီ bandwidth၊ latency ကုန်ကျစရိတ်ဖြင့်- STREAM Triad သည် Precision 5 16S ထက် ၄၈ ရာခိုင်နှုန်းပိုများပြီး 122,114MB/s သို့ရောက်ရှိခဲ့ပြီး၊ 251 ns ၏ memory latency နှင့် 172 ns ၏ core-to-core latency တို့သည် အုပ်စုတွင် အဆိုးရွားဆုံးဖြစ်ပြီး single-threaded လုပ်ငန်းတွင် ပေါ်လာသည်။
- အလုပ်ပမာဏတစ်ခုသည် ပါဝါကို ဖြတ်တောက်သည်- အခြားစမ်းသပ်မှုများတွင် ချစ်ပ်သည် ၉၈ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်ကို ၃၁ မိနစ်ကြာ ထိန်းထားပြီးနောက် အောက်တိုဘာ ၁၄ ရက်နေ့တွင် ၉၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်တွင် all-core OpenBLAS LU solve ကို သုံးကြိမ်ပိတ်ခဲ့သည်။ Surface Laptop Ultra ယူနစ်နှစ်ခုသည် ယခုအခါ တူညီစွာပျက်ကွက်ခဲ့သည်။ မှတ်တမ်းအထောက်အထားများက အပူမဟုတ်ဘဲ ပါဝါပေးပို့မှု သို့မဟုတ် firmware ကာကွယ်မှုကို ညွှန်ပြနေသည်။
- Windows on Arm မှာ ကျပန်း I/O တွေ ကပ်ပေးပါတယ်။ Gen5 SK hynix drive သည် raw device မှ 14.1GB/s နှင့် 1.67M IOPS ကို အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုသော်လည်း NTFS နှင့် BitLocker 4K ကျပန်း I/O သည် x64 စနစ်များ၏ ထက်ဝက်အောက်တွင် 300K IOPS အနီးတွင် ရပ်တန့်သွားသည်။
RTX Spark N1X ပလက်ဖောင်း
RTX Spark ဆိုတာ NVIDIA ရဲ့ N1X superchip ပေါ်မှာ တည်ဆောက်ထားတဲ့ Windows PC မိသားစုအတွက် အမည်ဖြစ်ပြီး၊ DGX Spark မှာရှိတဲ့ GB10 ရဲ့ ညီအစ်မ laptop နဲ့ compact desktop လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ ဇွန်လတုန်းက Computex မှာ မိသားစုအကြောင်းနဲ့ ပြီးခဲ့တဲ့အပတ်က pre-order မှာ မိတ်ဆက်ခဲ့တဲ့ အသေးစိတ်အချက်အလက်တွေကို ကျွန်တော်တို့ ဆွေးနွေးခဲ့ပြီး ဖြစ်လို့ ဒီအပိုင်းမှာ ရလဒ်တွေကို နားလည်ဖို့ ဘာတွေအရေးကြီးလဲဆိုတာကို ဆွေးနွေးထားပါတယ်။
NVIDIA က လက်တော့ပ် N1X ဗားရှင်းနှစ်မျိုးကို ထုတ်လုပ်ပါတယ်။ အပေါ်ဆုံး bin မှာ 20-core Grace CPU နဲ့ 6,144-core Blackwell RTX GPU နဲ့ 128GB LPDDR5X အထိ တွဲဖက်ထားပါတယ်။ ဒုတိယ bin မှာ 18-core CPU နဲ့ 5,120-core GPU တို့ တွဲဖက်ထားပြီး အမြင့်ဆုံး 64GB ရှိပါတယ်။ နှစ်ခုစလုံးမှာ CPU နဲ့ GPU ပေါင်းစပ်ထားတဲ့ 45 မှ 80W TDP ရှိပြီး desktop N1X နဲ့ GB10 မှာတော့ 140W ရှိပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Surface မှာ 20-core CPU ပါရှိပြီး Windows က ပိုမြန်တဲ့ core ၁၀ ခုနဲ့ SMT မပါတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် core ၁၀ ခုလို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။
ဒီသုံးသပ်ချက်မှာပါတဲ့ x64 လက်တော့ပ်တိုင်းနဲ့ ဒီပလက်ဖောင်းကို ကွဲပြားစေတဲ့အချက်က မန်မိုရီပါ။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ LPDDR5-9400 128GB pool တစ်ခုက NVLink-C2C မှတစ်ဆင့် ချစ်ပ်ရဲ့ တစ်ဝက်စီကို ပံ့ပိုးပေးပြီး 256-bit interface မှာ 9,400 MT/s ဟာ သီအိုရီအရ bandwidth 300GB/s လောက် ရရှိလို့ပါ။ Windows က ၎င်းကို discrete card တစ်ခုလို fixed dedicated allocation နဲ့ shared pool တစ်ခုနဲ့ တင်ပြထားပါတယ်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ယူနစ်မှာ split ကို 64/64 လို့ သတ်မှတ်ထားပါတယ်။ suite မှာ GPU-usable memory 62.5GB ရှိပြီး ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ဒေသတွင်း AI မော်ဒယ်အဆင့်နှစ်ခုလုံးအတွက် laptop ကို အရည်အချင်းပြည့်မီစေပါတယ်။ LPDDR5X ပမာဏကို NVIDIA app ကနေတစ်ဆင့် user က ချိန်ညှိနိုင်ပေမယ့် system ကိုဝယ်ယူတဲ့အခါ ရွေးချယ်ထားတဲ့ စုစုပေါင်းပမာဏနဲ့ ကန့်သတ်ထားတာ ထင်ရှားပါတယ်။ ဒါကြောင့် 32GB ဒါမှမဟုတ် 48GB Surface ဟာ အဲဒီပိုကြီးတဲ့ မော်ဒယ်ကို memory ထဲ မထည့်နိုင်ရင် AI benchmarking မှာ အလားတူရလဒ်တွေကို မတွေ့ရပါဘူး။
GPU ကတော့ Blackwell ဖြစ်ပြီး ပဉ္စမမျိုးဆက် Tensor Cores နဲ့ စတုတ္ထမျိုးဆက် RT cores တွေ၊ နဝမမျိုးဆက် NVENC တစ်ခုနဲ့ ဆဋ္ဌမမျိုးဆက် NVDEC တစ်ခု၊ ပြီးတော့ NVIDIA ရဲ့ ပုံမှန် “up to 1 petaflop” FP4 compute ကို အသုံးပြုထားပြီး Microsoft ရဲ့ အောက်ခြေမှတ်ချက်တွေမှာ သီအိုရီအရ sparsity ရှိတဲ့ FP4 TOPS အဖြစ် ဖော်ပြထားပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ NVIDIA-side စမ်းသပ်မှုတိုင်းကို llama.cpp နဲ့ Ollama ရဲ့ native Arm64 builds တွေကနေတစ်ဆင့် CUDA ပေါ်မှာ run ခဲ့ပြီး driver ကိုလည်း version 32.0.16.1742 နဲ့ ပို့ဆောင်ပေးထားပါတယ်။
Windows ကတော့ platform ရဲ့ နောက်ထပ်အရေးကြီးတဲ့ တစ်ဝက်ပါ။ Surface က Windows 11 Pro 26H1 ကို Arm64 မှာ run တာကြောင့် x64 application တွေက Prism emulation ကနေ run ပြီး CPU ရလဒ်တွေက translation layer တွေနဲ့ မဟုတ်ဘဲ silicon နဲ့ ယှဉ်နိုင်အောင် client suite တစ်ခုလုံးကို native Arm64 binaries တွေနဲ့ တည်ဆောက်ထားပါတယ်။ native Arm64 port က မရင့်ကျက်သေးဘူး ဒါမှမဟုတ် x64 build ကသာ တစ်ခုတည်းသော option ဖြစ်ရင် ရလဒ်တွေမှာ အဲဒါကို ဖော်ပြပေးပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ အဲဒီကိစ္စတွေက အောက်က row တော်တော်များများကို ဆုံးဖြတ်ပေးလို့ပါ။
စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး Microsoft Surface Laptop Ultra ၏ အသေးစိတ်အချက်အလက်များ
| specification | စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး Microsoft Surface Laptop Ultra |
|---|---|
| ပလက်ဖောင်းခြုံငုံသုံးသပ်ချက် | |
| processor ကို | NVIDIA RTX Spark N1X၊ 20-core Grace CPU ပါရှိပြီး 6,144-core Blackwell RTX GPU (စမ်းသပ်ပြီး) NVIDIA RTX Spark N1X၊ 18-core Grace CPU နှင့်အတူ 5,120-core Blackwell RTX GPU |
| NPU | NVIDIA NPU |
| မှတ်ဉာဏ် | 24GB၊ 32GB၊ 48GB၊ 64GB သို့မဟုတ် 128GB LPDDR5X ပေါင်းစည်းမှတ်ဉာဏ် 128GB LPDDR5-9400၊ 64/64GB firmware ခွဲထုတ်ခြင်း (စမ်းသပ်ပြီး) |
| သိုလှောင်ခြင်း | ဖြုတ်တပ်နိုင်သော SSD: 512GB (PCIe Gen4)၊ 1TB သို့မဟုတ် 2TB (PCIe Gen5) 1TB SK hynix HFS001TFM9X189N၊ Gen5 x4 (စမ်းသပ်ပြီး) |
| ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် | Windows 11 Pro (Arm64); 24GB ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံတွင် Windows 11 Home |
| မျက်နှာပြင်နှင့် I/O | |
| မျက်နှာပြင် | ၁၅ လက်မ PixelSense Ultra touchscreen၊ 3270 x 2180၊ 120Hz အထိ၊ 100% DCI-P3၊ Dolby Vision IQ 1,000 nits SDR (ပုံမှန်)၊ 2,000 nits HDR အမြင့်ဆုံး (Microsoft ကိန်းဂဏန်းများ) |
| ဆိပ်ကမ်းများ | ၂ x USB-C / USB4 Magnetic Connect ပါရှိသော USB-C / USB4 ၁ ခု 1x HDMI 2.1b ဖြစ်သည် 1x USB-A 3.1 ဖြစ်သည် SD ကဒ်စာဖတ်သူကို 3.5mm headphone jack |
| ကြိုးမဲ့ | Wi-Fi 7 (MediaTek MT7925)၊ ဘလူးတုသ် |
| ကင်မရာ | 1080p Full HD ဖြစ်သည် |
| တန်ခိုးနှင့်ရုပ် | |
| ဘက်ထရီသက်တမ်း (Microsoft ၏ အခိုင်အမာပြောဆိုချက်များ) | ဒေသတွင်းဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်း ၁၅ နာရီအထိ အင်တာနက်အသုံးပြုမှု ၁၂ နာရီအထိ (ထုတ်လုပ်မှုမတိုင်မီ 20-core၊ 64GB၊ 1TB ယူနစ်တွင် 150 nits) |
| Charging | USB-C; 115W သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပိုမြင့်သော Surface သို့မဟုတ် USB-C PD ထောက်ပံ့မှုဖြင့် အမြန်အားသွင်းခြင်း |
| အလေးချိန် | 4.41 ပေါင် (2.0 ကီလိုဂရမ်) |
| အရောင်အဆင်း | ပလက်တီနမ်၊ ညဘက် |
| လုံခြုံရေးနှင့် ဈေးနှုန်း | |
| လုံခွုံရေး | လုံခြုံသော core PC၊ Windows Hello၊ စက်ပစ္စည်း encryption (ကျွန်ုပ်တို့၏ယူနစ်တွင် BitLocker XTS-AES-128) |
| ဈေးနှုန်း (Microsoft စားသုံးသူစတိုး) | $2,599.99 (18-core, 24GB, 512GB) မှ $5,899.99 (20-core, 128GB, 1TB, စမ်းသပ်ပြီး) |
စမ်းသပ်ခြင်း Setup နှင့်နည်းစနစ်
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit မှာ RTX Spark N1X ကို 6,144-core Blackwell GPU၊ 128GB LPDDR5-9400 မှတ်ဉာဏ်၊ system နဲ့ GPU အကြား 64/64 ပိုင်းခြားထားပြီး Windows 11 Pro 26H1 (Arm64) မှာ 1TB SK hynix Gen5 SSD တို့နဲ့ အသုံးပြုထားပါတယ်။ benchmark တွေကို Best performance power mode မှာ စမ်းသပ်ပြီး ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ ဘက်ထရီသက်တမ်းစမ်းသပ်မှုကို ကျန်တဲ့ hardware impression တွေနဲ့အတူ နောက်ပိုင်းမှာ ထည့်သွင်းပေးသွားမှာပါ။
ဤနှိုင်းယှဉ်ချက်တွင် စနစ်တိုင်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ scripted Windows client benchmark suite ဖြစ်သော sr-client 1.2 ကို ၎င်း၏ full run နှင့် Peak profile တွင် ဖြတ်သန်းခဲ့သည်။ စနစ်တစ်ခုစီကို ၎င်း၏ factory Windows image တွင် OEM ၏ drivers နှင့် utilities များဖြင့် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး၊ vendor ၏ top performance mode သို့ သတ်မှတ်ပြီး plug in လုပ်ခဲ့သည်။ suite သည် lab setting များကို တူညီစွာ အသုံးချသည်- Windows power mode ကို Best performance တွင်ထားခြင်း၊ display ကို 50 percent brightness တွင်ထားခြင်း၊ sleep နှင့် display-off timers အားလုံးကို disable လုပ်ခြင်း၊ နှင့် Windows Firewall နှင့် UAC prompts များကို ပိတ်ခြင်းတို့ကို ပြုလုပ်သည်။ run ကို အစမှ အဆုံးအထိ စောင့်ကြည့်ခြင်းမရှိဘဲ လုပ်ဆောင်သည်။ ရလဒ်တစ်ခုစီသည် ထပ်ခါတလဲလဲ pass များ၏ median ဖြစ်ပြီး suite သည် လက်ခံခြင်းမပြုမီ spread 2 percent ကျော်လွန်သော test တစ်ခုကို ပြန်လည် run သည်။
Surface သည် ဆီလီကွန်ပေါ်တွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စေရန်အတွက် open-source workload တိုင်းအတွက် native Arm64 နှင့် x64 binaries များဖြင့် suite ကို ရေးသားထားသည်။
| စံနစ် | စီပီယူ | မှတ်ဉာဏ် | GPU နှင့် AI စမ်းသပ်မှုများအတွက် အသုံးပြုသော GPU | SSD ကို | OS နှင့် စွမ်းဆောင်ရည်မုဒ် |
|---|---|---|---|---|---|
| မိုက်ခရိုဆော့ဖ် ဆာဖေ့စ် လက်ပ်တော့ အာလ်ထရာ | NVIDIA RTX Spark N1X၊ 20C / 20T | 128GB LPDDR5-9400 (64/64 ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှု) | ၆,၁၄၄-core Blackwell RTX (ပေါင်းစပ်ထားပြီး၊ အသုံးပြုနိုင်သော 62.5GB) | SK hynix HFS001TFM9X 1TB၊ Gen5 x4 | Windows 11 Pro 26H1 (Arm64)၊ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် |
| Dell Pro Precision 5 16S | Intel Core Ultra X9 388H, 16C / 16T | 64GB LPDDR5-8533 | Intel Arc Pro B390 (ပေါင်းစပ်ထားသည်) | SK hynix PCB01 1TB၊ Gen5 x4 | Windows 11 Pro 25H2 (x64)၊ Dell Optimizer Ultra Performance |
| ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470, 12C / 24T | 64GB LPDDR5-8000 | AMD Radeon 890M (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ 32GB VGM) | Samsung BM9C1a 1TB၊ Gen4 x4 | Windows 11 Pro 25H2 (x64)၊ Dell thermal profile စွမ်းဆောင်ရည် |
| Razer Blade ကို 16 | AMD Ryzen AI 9 HX 370, 12C / 24T | 32GB LPDDR5-8000 | NVIDIA GeForce RTX 5090 လက်ပ်တော့ ဂရပ်ဖစ်၊ 24GB | Samsung MZVL22T0 2TB၊ Gen4 x4 | Windows 11 Home 25H2 (x64)၊ Razer Synapse စွမ်းဆောင်ရည် |
| Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ | Intel Core Ultra 9 285H, 16C / 16T | 64GB LPDDR5-8400 | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell လက်ပ်တော့ ဂရပ်ဖစ်၊ 8GB | SK hynix PC811 2TB | Windows 11 Pro 25H2 (x64)၊ Dell Optimizer Ultra Performance |
ဇယားများတွင် အညွှန်းသုံးခု ထပ်ခါတလဲလဲပေါ်လာပြီး ပထမနှစ်ခုကြား ကွာခြားချက်သည် AI အပိုင်းကို ဖတ်ရှုရာတွင် အရေးကြီးပါသည်။ DNF ဆိုသည်မှာ စမ်းသပ်မှုကို ထိုစနစ်တွင် စတင်ပြီး မပြီးဆုံးသေးခြင်း သို့မဟုတ် ပျက်ကွက်ပြီးနောက် ကျော်သွားခြင်းဟု ဆိုလိုပြီး ဤသုံးသပ်ချက်တွင် Surface ၏ OpenBLAS လည်ပတ်မှုနှင့် Dell Pro 7 14 ၏ agentic MLPerf အခြေအနေများနှင့် သက်ဆိုင်ပါသည်။
မလည်ပတ်ဘူးဆိုတာက ဟာ့ဒ်ဝဲက အရည်အချင်းမပြည့်မီလို့ စမ်းသပ်မှုစတင်ဖို့ suite က ငြင်းဆိုတာကို ဆိုလိုပါတယ်၊ အများအားဖြင့် မော်ဒယ်တစ်ခုက စနစ်က ပေးနိုင်တဲ့ GPU မှတ်ဉာဏ်ထက် ကျော်လွန်နေလို့ပါ။ Dell Pro Max 14 Premium ရဲ့ အသုံးပြုနိုင်တဲ့ GPU မှတ်ဉာဏ် 7.7GB က မော်ဒယ်ဝန်နဲ့ အေးဂျင့်စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ မပါဝင်ဘဲ Blade 16 ရဲ့ 24GB က ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆင့် M မော်ဒယ်တွေထက် နိမ့်ကျစေပါတယ်။ N/A က စမ်းသပ်မှု မသက်ရောက်ဘူးလို့ ဆိုလိုပါတယ်၊ ဥပမာ SMT မပါတဲ့ ချစ်ပ်ပေါ်က SMT single-core လိုမျိုးပေါ့။
ဒေသတွင်း AI စွမ်းဆောင်ရည်
ဒီ notebook တွေမှာပါတဲ့ local AI က မေးခွန်းနှစ်ခုကို ဖြည့်ဆည်းပေးပါတယ်။ GPU က မော်ဒယ်တစ်ခုကို ဘယ်လောက်မြန်မြန် run နိုင်မလဲ၊ ပြီးတော့ မော်ဒယ်က ကိုက်ညီမှုရှိမရှိ ဆိုတာတွေပါ။ Blade 16 ရဲ့ RTX 5090 က ပထမတစ်ခုကို တခြားဘာထက်မဆို ပိုကောင်းအောင် တုံ့ပြန်နိုင်ပြီး 24GB မှာ ကိုက်ညီတဲ့ မော်ဒယ်တိုင်းမှာ Surface ရဲ့ 2.3x နှုန်းနဲ့ token တွေကို ထုတ်လုပ်ပေးပါတယ်။ Surface က ဒုတိယတစ်ခုကို တုံ့ပြန်ပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ သူ့ရဲ့ unified memory 64GB ကို GPU ဆီ ပေးအပ်ထားတာကြောင့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ tier M မော်ဒယ်တွေကို အသုံးပြုနိုင်တဲ့ အမြန်နှုန်းနဲ့ run ပေးနိုင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော စနစ်ဖြစ်လို့ပါ။
Pro Max 14 ရဲ့ 8GB RTX PRO 2000 ဟာ မော်ဒယ်ငယ်တွေမှာ Surface နဲ့ ယှဉ်နိုင်ပြီး မော်ဒယ်ကြီးတွေအတွက် သေးငယ်လွန်းပါတယ်၊ ပြီးတော့ integrated-GPU x64 စနစ်နှစ်ခုက အရာအားလုံးကို နှေးကွေးစွာ လုပ်ဆောင်ပေးပါတယ်။
MLPerf ကလိုင်းယင့် v2.0
MLPerf Client သည် Llama 3.1 8B နှင့် Phi-4-mini တို့ကို prompt အမျိုးအစားငါးခု (အကြောင်းအရာထုတ်လုပ်ခြင်း၊ ဖန်တီးမှုရေးသားခြင်း၊ အကျဉ်းချုပ်ခြင်း၊ ဖွဲ့စည်းတည်ဆောက်ထားသောစာသားနှင့် ကုဒ်ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း) မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်ပြီး ပထမတိုကင်သို့ အချိန်နှင့် ပထမတိုကင်ပြီးနောက် တိုကင်နှုန်းကို ၎င်းတို့တစ်လျှောက် geometric mean အဖြစ် အစီရင်ခံပါသည်။ စနစ်တစ်ခုစီသည် ၎င်းတို့၏ vendor ၏ GPU လမ်းကြောင်းကို အသုံးပြုသည်- Precision 5 16S ရှိ Intel OpenVINO၊ Pro 7 14 ရှိ DirectML ပါသော AMD ၏ Windows ML နှင့် NVIDIA စနစ်သုံးခုတွင် CUDA ပါသော llama.cpp၊ ထို့ကြောင့် အင်ဂျင်များ ကွဲပြားပြီး ပေးပို့သည့်အတိုင်း row များသည် platform များကို နှိုင်းယှဉ်ပါသည်။
| MLPerf ကလိုင်းယင့် v2.0 | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| လာမာ ၃.၁ ၈ဘီ၊ ပထမဆုံးတိုကင်သို့ရောက်ရှိချိန်၊ ဂျီဩမေတြီ (s၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 0.284 | 0.214 | 3.140 | 0.149 | 0.439 |
| Phi-4-mini၊ ပထမဆုံးတိုကင်အတွက်အချိန်၊ geomean (s၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 0.127 | 0.181 | 1.954 | 0.074 | 0.212 |
| ဒေတာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူ အေးဂျင့်၊ အဆုံးမှအဆုံး (များသော၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 52.6 | 84.7 | DNF | 27.8 | 61.8 |
| ဒေတာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူ အေးဂျင့်၊ တိုကင်နှုန်း (tok/s) | 48.9 | 25.6 | DNF | 108.3 | 45.4 |
| SWE အေးဂျင့်၊ အဆုံးမှအဆုံး (များလေ၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 46.0 | 65.6 | DNF | 24.6 | 52.6 |
| SWE အေးဂျင့်၊ တိုကင်နှုန်း (tok/s) | 46.4 | 25.0 | DNF | 102.5 | 42.8 |
Blade 16 သည် Llama 3.1 8B ကို 128.8 tok/s နှင့် Phi-4-mini ကို 222.7 tok/s ဖြင့် ထုတ်ပေးခဲ့ပြီး Surface ၏ 56.4 နှင့် 97.5 ထက် ၂.၃ ဆ ပိုများသည်။ Pro Max 14 ၏ RTX PRO 2000 သည် 5090 ၏ bandwidth ၏ အစိတ်အပိုင်းအနည်းငယ်ဖြင့် Llama 3.1 တွင် Surface ၏ 5 ရာခိုင်နှုန်းအတွင်းနှင့် Phi-4-mini တွင် 12 ရာခိုင်နှုန်းအောက်သာ ရှိနေသေးပြီး ၎င်းသည် N1X ၏ integrated GPU သည် ဤအရွယ်အစား မော်ဒယ်များတွင် discrete card ငယ်တစ်ခုကဲ့သို့ မြန်နှုန်းမြင့်မားကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။
ပေါင်းစပ်ထားသော x64 GPU များထဲတွင် Precision 5 16S ၏ Arc Pro B390 သည် Llama 3.1 တွင် မြန်ဆန်သော ပထမဆုံး token ကို ထုတ်လုပ်ခဲ့သော်လည်း Surface ၏ token rate ၏ ထက်ဝက်သာ ရှိပြီး Pro 7 14 ၏ DirectML path သည် အနှေးဆုံးဖြစ်ပြီး ပထမဆုံး token တွင် 3.1 စက္ကန့်သာ ကြာမြင့်ခဲ့သည်။
MLPerf ရဲ့ agent scenario တွေမှာ Llama 3.1 8B ကို software engineering agent အနေနဲ့ရော data analyst agent အနေနဲ့ပါ run ပြီး tool တွေကို multiple turn တွေမှာ call လုပ်ပါတယ်။ Blade 16 ဟာ Surface ရဲ့ ထက်ဝက် ၂၈ စက္ကန့်အောက်မှာ ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Precision 5 16S ရဲ့ သုံးပုံတစ်ပုံအောက်မှာပဲ ပြီးမြောက်ခဲ့ပါတယ်။ Pro 7 14 ကတော့ ဘယ် scenario မှာမှ ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်ခဲ့ပါဘူး။ DirectML ဟာ GPU အတွက် 32GB သီးသန့်ထားပေမယ့် agent prompts တွေမှာ memory ကုန်သွားပါတယ်။ ဒါက run တဲ့အခါ failure ဖြစ်ပြီး DNF လို့ အမှတ်အသားပြုထားပါတယ်။
မော်ဒယ် Loading
ဤစမ်းသပ်မှုသည် SSD မှ Ollama ရှိ ၎င်း၏ပထမဆုံးထုတ်လုပ်ထားသော token အထိ local model ကို အေးအောင်ထား (ဖိုင် cache ကို flush လုပ်ထားသည်) နှင့် နွေးအောင်ထား (ဖိုင်သည် memory တွင်ရှိပြီးသား)၊ ချိန်တွယ်ပြီး ၎င်းဖြစ်ပျက်နေစဉ် SSD ကို မည်မျှမြန်မြန်ဖတ်ရှုခဲ့သည်ကို အစီရင်ခံသည်။ Tier S သည် GPU အသုံးပြုနိုင်သော memory အနည်းဆုံး 16GB ရှိသော စနစ်များတွင် gpt-oss:20b (12.8GB) ကို အသုံးပြုသည်။ tier M သည် 40GB ခန့် သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပိုသော စနစ်များတွင် Qwen3.6-35B-A3B (21.1GB) ကို ထည့်သွင်းသည်။ swap စမ်းသပ်မှုသည် Qwen3.6 ကို load လုပ်ကာ gpt-oss သို့ပြောင်းပြီး Qwen3.6 သို့ပြန်သွားခြင်းကို ချိန်တွယ်သည်။
| မော်ဒယ်တင်နေသည် (မှတ်ဉာဏ်မြေပုံရေးဆွဲခြင်းဖွင့်ထားသည်) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| gpt-oss:20b၊ အအေးခံထားစဉ် ဖတ်ရှုမှုပမာဏ (MB/s) | 3,080 | 3,251 | 1,246 | 3,874 | မလည်ပတ်ပါ (7.7GB GPU မှတ်ဉာဏ်) |
| Qwen3.6-35B-A3B၊ မော်ဒယ်လဲလှယ်ပြီးနောက် ပြန်လည်အားသွင်းပါ (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 5.01 | 13.38 | 22.38 | မလည်ပတ်ပါ (24GB VRAM၊ အဆင့် M အောက်) | မလည်ပတ်ပါ (7.7GB GPU မှတ်ဉာဏ်) |
Cold load တွေဟာ storage စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး Gen5 စနစ်နှစ်ခုက သူတို့ကို ဦးဆောင်ခဲ့ပါတယ်- Precision 5 16S က gpt-oss:20b ကို ပထမဆုံး token မှာ 5.98 စက္ကန့်နဲ့ Surface က 6.57 စက္ကန့်နဲ့ ယူဆောင်လာခဲ့ပါတယ်။ Surface က warm နဲ့ tier M row တိုင်းကို အနိုင်ရခဲ့ပြီး၊ လဲလှယ်ပြီးနောက် Qwen3.6 ကို 5.0 စက္ကန့်နဲ့ ပြန်ရောက်လာတာက Precision မှာ 13.4 စက္ကန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် မော်ဒယ်နှစ်ခုစလုံးကို 64GB GPU memory မှာ ထားရှိနိုင်ခြင်းရဲ့ အားသာချက်ပါပဲ။ Blade 16 က မော်ဒယ်ဖိုင်ကို 3.9GB/s မှာ အမြန်ဆုံးဖတ်နိုင်ခဲ့ပေမယ့် weight တွေက PCIe VRAM ထဲကို ဖြတ်သွားရမှာဖြစ်လို့ နောက်ပိုင်းမှာ ပထမဆုံး token ကို ရောက်ခဲ့ပြီး၊ unified memory စနစ်တွေကတော့ ဖတ်ပြီးတာနဲ့ နေရာတကျရှိနေအောင် လုပ်ပေးပါတယ်။
Blade 16 နဲ့ Pro Max 14 မှာ ပျောက်ဆုံးနေတဲ့ အတန်းတွေက မှတ်ဉာဏ်ပြဿနာတစ်ခုပါ။ Blade 16 ဟာ 24GB VRAM ပါတဲ့ tier M အတွက် အရည်အချင်းမပြည့်မီသလို Pro Max 14 ရဲ့ 7.7GB GPU memory ကလည်း tier လုံးဝမပြည့်မီတဲ့အတွက် ဒီ suite က အဲဒီစမ်းသပ်မှုတွေကို ဘယ်တုန်းကမှ မစတင်ခဲ့ပါဘူး။ storage အပိုင်းမှာ ပါဝင်တဲ့ write ပြဿနာကို ဖြေရှင်းပေးနိုင်တဲ့ Pro 7 14 ရဲ့ SSD က ဒီမှာ 1.2GB/s သာ read လုပ်ပြီး 13.7 စက္ကန့်ပဲ ကြာပါတယ်။
Coding အေးဂျင့်
Codex CLI သည် Ollama မှ ဝန်ဆောင်မှုပေးသော local model ကို pinned repository ရှိ fixed coding task မှတစ်ဆင့် မောင်းနှင်သည်။ repository ၏ စမ်းသပ်မှု ၁၁ ခု အောင်မြင်သောအခါ run တစ်ခု အောင်မြင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် run သုံးခု၏ အလယ်အလတ် wall time၊ မည်မျှ အောင်မြင်သည်နှင့် generation rate ကို တင်ပြသည်။ agent-beside-user test သည် agent နှင့် Speedometer ကို အတူတကွ လုပ်ဆောင်ပြီး တစ်ခုတည်းလုပ်ဆောင်ခြင်းနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက တစ်ခုချင်းစီ မည်မျှ နှေးကွေးသွားသည်ကို တင်ပြသည်၊ ၎င်းသည် သင်အလုပ်လုပ်နေစဉ် agent အလုပ်လုပ်နေသလားဆိုသည့် မေးခွန်းသည် အရေးကြီးသည်။
| Codex CLI ကုဒ်ရေးအေးဂျင့် | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| Tier S၊ gpt-oss:20b 64K: နံရံအချိန် (s၊ ပိုနိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 191.8 | 584.2 | 376.0 | 64.4 | မလည်ပတ်ပါ (7.7GB GPU မှတ်ဉာဏ်) |
| အဆင့် S: အောင်မြင်မှုများ (၃ ခုအနက်) | 3 | 3 | 2 | 2 | မပြေးပါ |
| Tier M၊ gpt-oss:20b 128K: နံရံအချိန် (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 87.5 | 276.1 | 585.4 | မပြေးပါ (အဆင့် M အောက်) | မပြေးပါ |
| Tier M၊ gpt-oss:20b 128K: အောင်မြင်မှုများ (၃ ခုအနက်) | 2 | 2 | 3 | မပြေးပါ | မပြေးပါ |
| Tier M၊ Qwen3.6-35B-A3B 64K: နံရံအချိန် (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 88.6 | 351.7 | 678.2 | မပြေးပါ (အဆင့် M အောက်) | မပြေးပါ |
| Tier M၊ Qwen3.6-35B-A3B 64K: အောင်မြင်မှုများ (၃ ခုအနက်) | 3 | 3 | 3 | မပြေးပါ | မပြေးပါ |
| အေးဂျင့်ဘေးရှိ မြန်နှုန်းပြကိရိယာ (ရမှတ်) | 18.1 | 26.6 | 19.2 | 36.3 | မပြေးပါ |
| အေးဂျင့်ဘေးရှိ မြန်နှုန်းပြကိရိယာ နှေးကွေးခြင်း (x၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 1.92 | 1.61 | 1.92 | 1.06 | မပြေးပါ |
| Speedometer ဘေးတွင် Agent နှေးကွေးခြင်း (x၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 1.10 | 1.00 | 1.11 | 1.05 | မပြေးပါ |
Blade 16 သည် tier S အလုပ်ကို စက္ကန့် ၆၄ အတွင်း 137.9 tok/s ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Surface ထက် သုံးဆမြန်ပြီး Precision 5 16S ထက် ကိုးဆမြန်သော်လည်း Surface နှင့် Precision ၏ သုံးဆင့်တွင် နှစ်ကြိမ်ကို ကျော်ဖြတ်နိုင်ခဲ့သည်။ tier M တွင် Surface သည် အလုပ်နှစ်ခုလုံးကို စက္ကန့် ၉၀ အောက်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Precision 5 16S ထက် သုံးဆမှ လေးဆမြန်ပြီး Pro 7 14 ထက် ခုနစ်ဆမှ ရှစ်ဆမြန်ပြီး အလုပ်တစ်ခုလျှင် မိနစ် ၁၀ မှ ၁၁ အထိ ကြာမြင့်သည်။ Wall time သည် မော်ဒယ်မှ tool call မည်မျှပြုလုပ်သည်ပေါ်တွင် မူတည်သောကြောင့် generation rate သည် ပိုမိုသန့်ရှင်းသော hardware နံပါတ်ဖြစ်သည်။
discrete GPU တစ်ခုက ထွန်းတောက်တဲ့ concurrency test ပါ။ agent ကို run နေချိန်မှာ Blade 16 ရဲ့ browser score က ၆ ရာခိုင်နှုန်း ကျဆင်းသွားပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ မော်ဒယ်က RTX 5090 မှာ ရှိပြီး CPU ကို ဒီအတိုင်းထားခဲ့လို့ပါ။ Surface မှာ agent က integrated GPU နဲ့ memory bus ကို တခြားအရာအားလုံးနဲ့ မျှဝေအသုံးပြုတဲ့အခါ Speedometer က ၃၄.၇ ကနေ ၁၈.၁ အထိ ထက်ဝက်နီးပါး ကျဆင်းသွားပြီး Pro 7 14 ကလည်း အဲဒီဝေစုကို ဆုံးရှုံးသွားပါတယ်။ agent ကိုယ်တိုင်က ဘယ် system မှာမှ browser ကို သတိမထားမိသလောက်ပါပဲ။
Retrieval-augmented မျိုးဆက်
ကျွန်ုပ်တို့၏ RAG စမ်းသပ်မှုတွင် SQuAD v1.1 စာပိုဒ် ၂၀,၉၆၃ ပိုဒ်ကို nomic-embed-text ဖြင့် ထည့်သွင်းထားပြီး မေးခွန်း ၂,၀၀၀ စီအတွက် ထိပ်တန်းစာပိုဒ်ငါးပိုဒ်ကို ရယူကာ Phi-4-mini ဖြင့် ဖြေဆိုကာ ရည်ညွှန်းအဖြေများနှင့် ကိုက်ညီပြီး F1 ကို အမှတ်ပေးပါသည်။ တူညီသော မော်ဒယ်ငယ်များသည် စနစ်တိုင်းတွင် လည်ပတ်နေသောကြောင့် ၎င်းသည် မြန်နှုန်းနှိုင်းယှဉ်မှုသက်သက်သာ ဖြစ်ပါသည်။
| အဝတ်စုတ် | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| နံရံကို စုပ်ယူချိန်၊ ၂၀,၉၆၃ ပိုဒ် (စက္ကန့်၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | 189.8 | 271.7 | 425.9 | 131.0 | 153.9 |
| ပြန်လည်ရယူရန် မေးမြန်းချိန်၊ p50 (ms၊ ပိုနည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | 23.4 | 22.2 | 31.3 | 20.9 | 21.6 |
| အဖြေ၊ Phi-4-mini ပထမဆုံးတိုကင်သို့ရောက်ရှိရန်အချိန်၊ p50 (s၊ နိမ့်လေကောင်းလေ) | 0.161 | 0.855 | 1.527 | 0.109 | 0.260 |
| အဖြေ၊ လျင်မြန်စွာ လုပ်ဆောင်ခြင်း (tok/s) | 6,955 | 2,151 | 863 | 11,560 | 4,031 |
| မေးခွန်းမှ အဖြေသို့၊ စာမျက်နှာ ၅၀ (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 0.235 | 0.997 | 1.688 | 0.159 | 0.341 |
| အဖြေ F1 (%) | 73.97 | 74.24 | 74.36 | 74.47 | 74.40 |
Blade 16 ဟာ corpus ကို ၁၃၁ စက္ကန့်အတွင်း စုပ်ယူပြီး ပုံမှန်မေးခွန်းတစ်ခုကို ၀.၁၆ စက္ကန့်အတွင်း ဖြေဆိုခဲ့ပြီး Precision 5 16S ထက် ခြောက်ဆပိုမြန်ပါတယ်။ Pro Max 14 ဟာ စုပ်ယူမှုမှာ Surface ရဲ့ ၁၉၀ ထက် ၁၅၄ စက္ကန့်စောပြီး ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် embedding မော်ဒယ်နဲ့ Phi-4-mini အတွက် 8GB ဟာ လုံလောက်တဲ့အတွက်ပါ။ တိကျမှုဟာ စနစ်တိုင်းမှာ F1 ရဲ့ တစ်ဝက်အမှတ်အတွင်းမှာ အတူတူပါပဲ။ အပူချိန် ၀ မှာ တူညီတဲ့ မော်ဒယ်တွေမှာ ဖြစ်သင့်တာကြောင့် RAG မှာ ဒီ notebook တွေကို ခွဲခြားပေးတဲ့အရာကတော့ သင်ဘယ်လောက်ကြာကြာ စောင့်ရမလဲဆိုတာပါပဲ။
CPU စွမ်းဆောင်ရည်
Surface ရဲ့ 20-core N1X ဟာ multi-threaded စမ်းသပ်မှုတိုင်းလိုလိုမှာ အနိုင်ရလေ့ရှိပြီး မကြာခဏဆိုသလို ၃၀ ရာခိုင်နှုန်း ဒါမှမဟုတ် ပိုများပါတယ်။ Dell Pro Precision 5 16S မှာရှိတဲ့ Core Ultra X9 388H ဟာ single thread မှာ အမြန်ဆုံး x64 CPU ဖြစ်ပြီး Python၊ browser နဲ့ OpenBLAS လုပ်ဆောင်ချက်တွေမှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ ဒီနှစ်ခုကြားမှာ Razer Blade 16 ရဲ့ Ryzen AI 9 HX 370 ဟာ Stockfish နဲ့ GROMACS တို့ကို ကျော်ဖြတ်ပြီး rendering နဲ့ build စမ်းသပ်မှုအများစုမှာ ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်လျက်ရှိပြီး Dell Pro 7 14 နဲ့ Dell Pro Max 14 Premium တို့ဟာ all-core လုပ်ဆောင်ချက်တွေမှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။
Cinebench 2026 နှင့် စဉ်ဆက်မပြတ် ဝန်အား
Cinebench 2026 သည် CPU ပေါ်တွင် Maxon ၏ Redshift engine ဖြင့် မြင်ကွင်းတစ်ခုကို ဖန်တီးပြီး single-core၊ SMT single-core (physical core တစ်ခုတွင် thread နှစ်ခု) နှင့် multi-core throughput ရမှတ်များကို ရရှိစေသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် multi-core run ကို မိနစ် ၃၀ ခန့် ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်သည့် sustained loop တစ်ခုဖြင့် ၎င်းကို လိုက်နာပြီး steady-state ရမှတ်ကို ပထမအကြိမ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပြီး notebook တစ်လုံးသည် အပူစုပ်ယူသွားသည်နှင့် မည်မျှပြန်လည်ပေးဆပ်သည်ကို ပြသသည်။
Surface ဟာ multi-core ရမှတ် ၆,၉၆၃ ရရှိခဲ့ပြီး Blade 16 ထက် ၃၄ ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ Precision 5 16S ထက် ၄၇ ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ single-core မှာတော့ Precision ထက် ၅၅၈.၅ ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ ၅၃၄.၈ ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ AMD ချစ်ပ်နှစ်ခုဟာ single thread တစ်ခုတည်းမှာ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး Blade 16 က ၄၈၀.၀ ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ Pro 7 14 က ၄၆၄.၄ ရာခိုင်နှုန်း၊ Surface ထက် ၁၆ ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ ၂၀ ရာခိုင်နှုန်း နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ SMT single-core ဟာ အဲဒီနှစ်ခုအတွက်ပဲ အကျုံးဝင်ပြီး ဒုတိယ thread က Pro 7 14 မှာ ၃၃ ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ Blade 16 မှာ ၃၈ ရာခိုင်နှုန်း ထပ်တိုးလာပါတယ်။
စဉ်ဆက်မပြတ် လည်ပတ်နေတဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်က raw scores တွေထက် field ကို ပိုပြီး ပိုင်းခြားပေးပါတယ်။ Surface က ဆယ်ကြိမ် pass 7,016 မှာ ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး စတင်ခဲ့တဲ့နေရာထက် ၁ ရာခိုင်နှုန်း ပိုများခဲ့ပြီး CPU ကို 98 C နဲ့ 3.28GHz မှာ တစ်ချိန်လုံး pin လုပ်ထားပါတယ်။ Blade 16 ကလည်း တည်ငြိမ်နေခဲ့ပါတယ်။ Pro 7 14 နဲ့ Pro Max 14 တို့က ၂ ရာခိုင်နှုန်းလောက် ကျဆင်းသွားပြီး Precision 5 16S ကတော့ ၁၀ မိနစ်လောက်အကြာမှာ ၆.၂ ရာခိုင်နှုန်း ကျဆင်းသွားပြီး အဲဒီမှာပဲ ဆက်ရှိနေပါတယ်။
| Cinebench ၂၀၂၆ (အမှတ်များ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| single-core | 558.5 | 534.8 | 464.4 | 480.0 | 482.6 |
| SMT single core | N / A | N / A | 617.1 | 661.3 | N / A |
| Multi Core | 6,963 | 4,739 | 4,028 | 5,179 | 4,160 |
| စဉ်ဆက်မပြတ် ကွင်းဆက်၊ ပထမအကြိမ် | 6,938 | 4,765 | 4,040 | 5,162 | 4,314 |
| စဉ်ဆက်မပြတ်လည်ပတ်မှု၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ | 7,016 | 4,468 | 3,976 | 5,206 | 4,228 |
| တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ / ပထမအကြိမ်အောင်မြင်ခြင်း | 1.011 | 0.938 | 0.984 | 1.009 | 0.980 |
7-Zip
7-Zip ရဲ့ built-in benchmark က LZMA compression နဲ့ decompression throughput ကို thread တိုင်းမှာ တစ်ကြိမ်၊ single core တစ်ခုမှာ pin လုပ်လိုက်တာနဲ့ တစ်စက္ကန့်ကို giga-instructions နဲ့ report လုပ်ပါတယ်။
Surface က thread အားလုံးစမ်းသပ်မှုမှာ 151.0 GIPS နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး Blade 16 ထက် ၂၀ ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ကာ compression rating 156.9 GIPS ရှိတာကြောင့် နောက် system ထက် ၃၅ ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ပါတယ်။ Precision 5 16S က thread တစ်ခုနဲ့ 9.8 GIPS မှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။
Surface ရဲ့ 7.16 GIPS single-thread figure မှာ သတိပြုရမယ့်အချက်တစ်ခု လိုအပ်ပါတယ်။ ဒီ unit မှာ load လုပ်ထားတဲ့ core ဟာ မိနစ်အနည်းငယ်ကြာအောင် မူလအရှိန်ထက် ၂၀ ရာခိုင်နှုန်းလောက် နှေးကွေးတဲ့ state ကို ကျဆင်းသွားပြီး load ပြီးဆုံးတဲ့အထိ အဲဒီမှာပဲ ရှိနေပါလိမ့်မယ်။ 7-Zip ရဲ့ single-thread pass တွေဟာ ၄၇ မှ ၆၇ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှာ trigger လုပ်ဖို့ လုံလောက်တဲ့ အချိန်ကြာမြင့်စွာ လည်ပတ်နေတာမို့ အပူက အကြောင်းရင်း မဟုတ်ပါဘူး။ အဲဒီ state ဟာ suite ရဲ့ အစီအစဉ်အတိုင်း လိုက်နာတဲ့ PyPerformance နဲ့ Stockfish single-thread run တွေထဲကိုလည်း သယ်ဆောင်သွားပါတယ်။
| 7-Zip၊ thread တစ်ခု (GIPS၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| စုစုပေါင်း | 7.16 | 9.80 | 9.01 | 9.24 | 8.84 |
| သိပ် | 4.62 | 8.71 | 6.72 | 7.28 | 7.02 |
| ဒီဇင်ဘာ | 9.70 | 10.88 | 11.31 | 11.20 | 10.73 |
Blender
Blender 4.5 သည် စံသတ်မှတ်ထားသော benchmark မြင်ကွင်းသုံးခု (Monster၊ Junkshop နှင့် Classroom) ကို CPU ပေါ်ရှိ Cycles ဖြင့် ဖန်တီးပြီး မိနစ်အလိုက် နမူနာများကို အစီရင်ခံသည်။
Surface ကတော့ မြင်ကွင်းသုံးခုလုံးမှာ အစဉ်လိုက်ရှိနေပါတယ်။ ပြီးရင် Blade 16၊ ပြီးရင် Precision 5 16S တို့ပါ။ Surface ရဲ့ Blade 16 ထက် အကွာအဝေးက Monster မှာ တစ်မိနစ်ကို sample ၂၀၇.၆ ခုနဲ့ ၄၇ ရာခိုင်နှုန်းရှိပြီး အလေးဆုံးမြင်ကွင်းဖြစ်တဲ့ Classroom မှာ ၁၈ ရာခိုင်နှုန်းအထိ လျော့ကျသွားပြီး ၉၃.၂ ရာခိုင်နှုန်းအထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ Pro 7 14 နဲ့ Pro Max 14 တို့က နောက်ဆုံးနှစ်ခုနေရာမှာ အစားထိုးခဲ့ပါတယ်။
HandBrake
HandBrake သည် 4K60 Big Buck Bunny ကလစ်ဆော့ဖ်ဝဲ၏ စက္ကန့် ၆၀ ကို x265 (HEVC၊ medium preset၊ quality 22) နှင့် SVT-AV1 (preset 8၊ quality 30) ဖြင့် တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်များကို အစီရင်ခံခြင်းဖြင့် encode လုပ်သည်။
encoder နှစ်ခုက Surface အကြောင်း ဆန့်ကျင်ဘက်ဇာတ်လမ်းတွေကို ပြောပြပါတယ်။ သူ့ရဲ့ x265 ရလဒ်က 41.7 fps နဲ့ ၂၅ ရာခိုင်နှုန်း ဦးဆောင်နေပေမယ့် သူ့ရဲ့ native Arm64 SVT-AV1 build က 15.4 fps နဲ့ လည်ပတ်နေပြီး x64 စနစ်တွေက ထုတ်လုပ်တဲ့ ပမာဏရဲ့ ငါးပုံတစ်ပုံလောက် ရှိပါတယ်။ x265 ကို ဦးဆောင်တဲ့ core တွေက silicon မှာ ငါးဆ ပိုနှေးလို့ မရပါဘူး။ ဒါကြောင့် SVT-AV1 ရဲ့ Arm64 code path မှာ ကွာဟချက် ရှိနေပြီး ရလဒ်ကို ဆုံးဖြတ်ပေးတဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ software suite မှာ အရှင်းလင်းဆုံး ဥပမာ ဖြစ်ပါတယ်။ x64 စနစ်တွေထဲမှာ Precision 5 16S က SVT-AV1 ကို 80.8 fps နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး Pro Max 14 နဲ့ Blade 16 ကတော့ ၅ ရာခိုင်နှုန်းအတွင်းပဲ ရှိပါတယ်။
LLVM တည်ဆောက်မှု
ဤစမ်းသပ်မှုသည် Clang နှင့် Ninja ကို default job count တွင်အသုံးပြု၍ LLVM 21.1.4 tree အပြည့်အစုံကို compile လုပ်သည်။ ၎င်းသည် suite တွင် အရှည်ကြာဆုံး all-core workload ဖြစ်ပြီး CPU အပြင် memory နှင့် storage ပေါ်တွင်လည်း အားကိုးသည်။
Surface ဟာ LLVM ကို ၂၀၆.၄ စက္ကန့်နဲ့ စုစည်းနိုင်ခဲ့ပြီး Blade 16 ရဲ့ ၃၂၇.၀ ထက် ၃၇ ရာခိုင်နှုန်း ပိုမြန်ပါတယ်။ Precision 5 16S ၃၄၀.၁ စက္ကန့်ဆိုတဲ့ ကိန်းဂဏန်းဟာ Smart App Control ကို ပိတ်ထားတဲ့အချိန်မှာ ပြန်လည်စမ်းသပ်ခဲ့ရာကနေ လာတာပါ။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ အဲဒီလုပ်ဆောင်ချက်က ပထမဆုံးအကြိမ်မှာတင် tool ကို ပိတ်ဆို့ထားလို့ပါ။ Pro 7 14 ကတော့ ၄၁၀.၅ စက္ကန့်နဲ့ အနှေးဆုံးဖြစ်ခဲ့ပါတယ်။
Stockfish၊ primesieve၊ Python နှင့် Browser
Stockfish ရဲ့ built-in bench က စစ်တုရင်ရှာဖွေမှုအမြန်နှုန်းကို တစ်စက္ကန့်ကို node သန်းပေါင်းများစွာနဲ့ အစီရင်ခံပါတယ်။ primesieve က thread အားလုံးမှာ 10^12 အောက် primes တွေကို ရေတွက်ပြီး တစ် thread မှာ 10^11 အောက် primes တွေကို စက္ကန့်နဲ့ အချိန်သတ်မှတ်ပါတယ်။ PyPerformance က core တစ်ခုနဲ့ pin လုပ်ထားတဲ့ CPython benchmark သုံးခု (go, nbody, နဲ့ regex_compile) ကို လုပ်ဆောင်ပြီး iteration တစ်ခုစီရဲ့ ပျမ်းမျှအချိန်ကို အစီရင်ခံပြီး Speedometer 3.1 က Microsoft Edge မှာ web application responsive ကို တိုင်းတာပေးပါတယ်။
| စမ်းသပ် | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| Stockfish bench၊ ချည်မျှင်အားလုံး (Mnps၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 15.51 | 14.81 | 14.71 | 17.96 | 12.01 |
| Stockfish bench၊ ချည်တစ်ချောင်း (Mnps၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 1.33 | 1.86 | 1.94 | 2.04 | 1.70 |
| primesieve 1e12၊ ချည်အားလုံး (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 9.82 | 11.31 | 14.80 | 10.60 | 14.30 |
| primesieve 1e11၊ ချည်တစ်ခု (s၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 12.03 | 9.56 | 6.66 | 6.67 | 9.82 |
| PyPerformance go (ms၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 123.9 | 69.2 | 75.9 | 75.2 | 74.1 |
| PyPerformance nbody (ms၊ ပိုနည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | 89.8 | 53.2 | 62.3 | 60.8 | 61.3 |
| PyPerformance regex_compile (ms၊ ပိုနည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | 94.1 | 65.1 | 71.1 | 69.7 | 69.8 |
| Speedometer ၃.၁၊ Edge (ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 34.7 | 42.7 | 36.8 | 38.4 | 42.0 |
Stockfish ဟာ Surface မအောင်မြင်ခဲ့တဲ့ all-core စမ်းသပ်မှုအနည်းငယ်ထဲက တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ Blade 16 ဟာ နှစ်ခုစလုံးမှာ ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး thread အားလုံးမှာ ၁၆ ရာခိုင်နှုန်း ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Surface ရဲ့ one-thread ကိန်းဂဏန်းဟာ 7-Zip ရဲ့ slow-core သတိပေးချက်ကို သယ်ဆောင်လာပါတယ်။ primesieve ကတော့ တခြားတစ်ဖက်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာပြီး Surface ဟာ thread အားလုံးမှာ ၉.၈၂ စက္ကန့်နဲ့ အမြန်ဆုံးဖြစ်ပြီး AMD CPU နှစ်ခုဟာ thread တစ်ခုမှာ Intel စနစ်တွေထက် ၃၀ ရာခိုင်နှုန်းခန့် ပိုမြန်ပါတယ်။
Precision 5 16S ဟာ Python နဲ့ browser row တွေမှာ အတော်လေး သာလွန်ခဲ့ပြီး Pro Max 14 ကတော့ Speedometer မှာ ၂ ရာခိုင်နှုန်းလောက်ပဲ ရှိခဲ့ပါတယ်။ Surface ဟာ လေးခုစလုံးမှာ နောက်ဆုံးနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ PyPerformance လုပ်ဆောင်ချက်တွေဟာ pinned core တစ်ခုတည်းမှာ 7-Zip ကို လိုက်နာပြီး slow state ကို အမွေဆက်ခံထားပြီး Speedometer ကတော့ Edge ရဲ့ Arm64 build ကို အခြား build တွေမှာရှိတဲ့ x64 build တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ပြီး လည်ပတ်တာကြောင့် ဒီ row တွေဟာ Surface ရဲ့ firmware နဲ့ software ကို သူ့ရဲ့ core တွေလိုပဲ တိုင်းတာပါတယ်။ ဒီ platform မှာရှိတဲ့ single-threaded ရလဒ်တွေကို ပေါင်းစပ်ကြည့်ရင် slow-core state မသက်ရောက်တဲ့ နေရာတွေမှာတောင် x64 field ထက် ၁၅ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၃၀ ရာခိုင်နှုန်းအထိ နောက်ကျနေပြီး အောက်က memory latency ကိန်းဂဏန်းတွေက အဲဒီရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုကို ရှင်းပြပါတယ်။
GROMACS နှင့် OpenBLAS
GROMACS သည် benchMEM molecular dynamics case ကို rank-and-thread layout လေးခုရှိ core အားလုံးတွင် လုပ်ဆောင်ပြီး တစ်နေ့လျှင် simulated အချိန်၏ nanoseconds ကို အစီရင်ခံသည်။ ခေါင်းစဉ်မှာ အကောင်းဆုံး layout ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ OpenBLAS စမ်းသပ်မှုသည် HPL-style double-precision LU solve ကို ပြဿနာအရွယ်အစားသုံးမျိုးနှင့် DGEMM matrix multiply တစ်ခုတွင် လုပ်ဆောင်ပြီး core အားလုံးတွင် တစ်ခုချင်းစီနှင့် top core class တွင်သာ လုပ်ဆောင်ပြီး ၎င်းသည် suite တွင် အလေးဆုံး floating-point load ဖြစ်သည်။
| စမ်းသပ် | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| GROMACS benchMEM၊ အကောင်းဆုံး အပြင်အဆင် (ns/day၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | 17.29 | 24.87 | 21.58 | 26.41 | 22.74 |
| GROMACS၊ အဆင့်တစ်ခုလျှင် thread ၁ ခု (ns/day) | 17.21 | 25.01 | 21.58 | 26.59 | 0.84 |
| GROMACS၊ အဆင့်တစ်ခုလျှင် thread ၂ ခု (ns/day) | 16.80 | 24.02 | 21.22 | 24.83 | 22.88 |
| OpenBLAS DGEMM M=8000၊ cores အားလုံး (GFLOPS၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | DNF | 527.4 | 358.6 | 455.4 | 367.5 |
| OpenBLAS DGEMM M=8000၊ ထိပ်တန်း core အတန်းအစား (GFLOPS) | DNF | 262.1 | 228.0 | 252.4 | 266.0 |
| OpenBLAS LU N=10000၊ cores အားလုံး (GFLOPS) | DNF | 435.3 | 384.3 | 400.9 | 194.2 |
| OpenBLAS LU N=20000၊ cores အားလုံး (GFLOPS) | DNF | 503.8 | 375.6 | 454.4 | 327.5 |
| OpenBLAS LU N=40000၊ cores အားလုံး (GFLOPS) | DNF | 459.6 | 397.6 | 498.5 | 394.1 |
| OpenBLAS LU N=40000၊ ထိပ်တန်း core အတန်းအစား (GFLOPS) | DNF | 255.2 | 221.9 | 250.9 | 271.6 |
Blade 16 ဟာ GROMACS layout တိုင်းမှာ 26.4 ns/day နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး Precision 5 16S ကတော့ ၆ ရာခိုင်နှုန်း နောက်ကျနေပါတယ်။ တခြားနေရာတွေမှာ လွှမ်းမိုးထားတဲ့ Surface ကတော့ 17.3 ns/day နဲ့ အနှေးဆုံးဖြစ်ခဲ့ပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ x64 systems တွေသုံးတဲ့ AVX2 kernel တွေ မပါဝင်လို့ပါ။ one-thread-per-rank layout မှာ Pro Max 14 ရဲ့ 0.84 ns/day ဟာ inter-rank communication မှာပဲ အချိန်ကုန်ခဲ့ရတဲ့ ရောဂါဗေဒဆိုင်ရာ case တစ်ခုဖြစ်ပြီး အကောင်းဆုံး layout ဖြစ်တဲ့ 22.7 ns/day က နှိုင်းယှဉ်ရမယ့် နံပါတ်ပါ။
Surface မှာ OpenBLAS ရလဒ်တွေ မရှိပါဘူး။ all-core N=20000 LU solve က system ရဲ့ power ကို သုံးကြိမ် လျှော့ချခဲ့ပြီး notebook sample နှစ်ခုမှာ ဖြတ်တောက်ခဲ့တာကြောင့် နောက်ဆုံးအဆင့်ကို ကျော်သွားပြီး ကျန်တဲ့ ၂၉ ခုကို အပြီးသတ်ခိုင်းခဲ့ပါတယ်။ thermals အပိုင်းက ပြဿနာကို ဖုံးအုပ်ထားပါတယ်။ x64 system တွေထဲမှာ Precision 5 16S က all-core DGEMM ကို 527 GFLOPS နဲ့ ပိုသေးတဲ့ LU solves နှစ်ခုနဲ့ ဦးဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ Blade 16 က အကြီးဆုံး solve ကို ရယူခဲ့ပြီး Pro Max 14 က သူ့ရဲ့ top core class မှာတင် အမြန်ဆုံးဖြစ်ပြီး သူ့ရဲ့ efficiency core တွေကို ပေါင်းထည့်လိုက်တဲ့အခါ သူ့ရဲ့ N=10000 ရလဒ်ကို 194 GFLOPS အထိ ဆွဲချသွားခဲ့ပါတယ်။
မှတ်ဉာဏ် Bandwidth နှင့် Latency
STREAM သည် ရေရှည်တည်တံ့သော မှတ်ဉာဏ် bandwidth ကို တိုင်းတာသည်။ မှတ်ဉာဏ် latency သည် 4KiB စာမျက်နှာများတွင် 1GB buffer ကို အသုံးပြုပြီး core-to-core latency သည် core အတွဲတိုင်းကြား round trip ကို တိုင်းတာသည်။
| နှောင့်နှေးမှု (ns၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| မှတ်ဉာဏ် နှောင့်နှေးမှု၊ စာမျက်နှာ ၄KiB | 251.1 | 115.5 | 146.7 | 129.6 | 170.7 |
| Core-to-core၊ ပျမ်းမျှ | 171.6 | 88.2 | 49.7 | 57.0 | 58.3 |
| ဗဟိုမှ ဗဟိုသို့၊ အများဆုံး | 362.6 | 129.4 | 74.6 | 95.9 | 153.1 |
Surface ရဲ့ LPDDR5-9400 ဟာ STREAM Triad မှာ 122,114MB/s နဲ့ Copy မှာ 130,516MB/s ပေးပို့နိုင်ပြီး Precision 5 16S ထက် ၄၈ ရာခိုင်နှုန်းပိုများပြီး AMD စနစ်နှစ်ခုထက် ၂.၆ ဆလောက်ပိုများပါတယ်။ အဲဒီ bandwidth က N1X rendering နဲ့ compile စမ်းသပ်မှုတွေမှာ အနိုင်ရရတဲ့ အဓိကအကြောင်းရင်းပါ။ ကုန်ကျစရိတ်ကတော့ latency ပါ။ memory ကို ၂၅၁ ns နဲ့ core တွေကြားမှာ ပျမ်းမျှ ၁၇၂ ns ရှိပြီး ဒီအုပ်စုထဲမှာ အဆိုးဆုံးဖြစ်ပြီး single-threaded နဲ့ latency-sensitive ရလဒ်တွေ ထွက်ပေါ်လာတဲ့နေရာပါ။ Precision 5 16S မှာ memory latency အနိမ့်ဆုံး ၁၁၆ ns ရှိပြီး Pro 7 14 မှာ core-to-core mesh အကျဉ်းဆုံး ၅၀ ns ရှိပါတယ်။
ဂိမ်းကစားခြင်းနှင့် GPU ကုဒ်သွင်းခြင်း
SuperTuxKart က ဒီ suite ရဲ့ ဗားရှင်းမှာ တစ်ခုတည်းသော ဂိမ်းဖြစ်ပြီး 1080p မှာဆိုရင် CPU နဲ့ driver အကြောင်း GPU လောက်ကိုတောင် သိသာလောက်အောင် ပေါ့ပါးပါတယ်။ Vsync ပိတ်ထားတဲ့အချိန်မှာ Ultra setting မှာ 1920×1080 fullscreen မှာ built-in benchmark ကို လုပ်ဆောင်ပြီး discrete GPU ရှိတဲ့နေရာကို pin လုပ်ထားပါတယ်။ frame rate ပျမ်းမျှနဲ့ ဂိမ်းရဲ့ ပုံမှန်၊ အများစုတည်ငြိမ်ပြီး တည်ငြိမ်တဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေကို တင်ပြထားပါတယ်။ ဒါက frame-time distribution မှာ တဖြည်းဖြည်း နိမ့်ကျလာတဲ့ အမှတ်တွေကို ဖော်ပြပါတယ်။ Surface မှာတော့ x64 build ကို Prism emulation နဲ့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။
Surface ဟာ emulation အောက်မှာ x64 build ကို အသုံးပြုတဲ့အခါ ပျမ်းမျှ 235.9 fps နဲ့ 264.6 fps ရရှိခဲ့ပြီး Blade 16 ရဲ့ 200 fps ထက် သာလွန်ပါတယ်။ ဒီ frame rate တွေမှာ RTX 5090 ဟာ သူ့ရဲ့ ကန့်သတ်ချက်နဲ့ နီးစပ်မှု မရှိပါဘူး။ Blade 16 ကို CPU နဲ့ OpenGL driver တွေနဲ့ ကန့်သတ်ထားပြီး display ကို Radeon 890M နဲ့ ချိတ်ဆက်ထားတဲ့ hybrid mode နဲ့ လည်ပတ်တာကြောင့် frame တစ်ခုချင်းစီမှာ copy တစ်ခု ထပ်ထည့်ပေးပါတယ်။
ပိုပြီးသိသာထင်ရှားတဲ့ရလဒ်ကတော့ Dells တွေထဲမှာဖြစ်ပြီး Precision 5 16S ရဲ့ integrated Arc Pro B390 ဟာ ပျမ်းမျှ 166.8 fps ရှိပြီး Pro Max 14 ရဲ့ discrete RTX PRO 2000 ကတော့ 150.8 fps ရှိပြီး Pro Max 14 ကတော့ အုပ်စုထဲမှာ အတည်ငြိမ်ဆုံး 53 fps ပဲရှိပါတယ်။ ပိုလေးတဲ့ဂိမ်းက 5090 ကို တခြားဂိမ်းတွေနဲ့ ခွဲခြားပေးပါလိမ့်မယ်။
FFmpeg သည် တူညီသော 4K60 clip ကို HEVC သို့ 8Mb/s ဖြင့် ရောင်းချသူတစ်ဦးချင်းစီ၏ hardware encoder (Intel QSV၊ AMD AMF သို့မဟုတ် NVIDIA NVENC) ဖြင့် Windows Media Foundation မှတစ်ဆင့် သီးခြားစီ encode လုပ်သည်။
| ဟာ့ဒ်ဝဲ HEVC ကုဒ်ဝှက်ခြင်း (fps၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| GPU ရောင်းချသူ အင်ကုဒ်ဒါ၊ HEVC 8Mb/s | ၁၃၂ (NVENC) | ၁၂၈ (QSV) | ၁၃၇ (AMF) | ၁၃၂ (NVENC) | N/A (FFmpeg build လိုအပ်သည်ထက် အဟောင်းဆုံး driver) |
| မီဒီယာဖောင်ဒေးရှင်း အင်ကုဒ်ဒါ၊ HEVC 8Mb/s | 55 | မရှိပါ (HEVC MF အင်ကုဒ်ဒါ မတွေ့ပါ) | 110 | မရှိပါ (hybrid ဂရပ်ဖစ်) | မရှိပါ (hybrid ဂရပ်ဖစ်) |
QSV၊ AMF နှင့် NVENC တို့တွင် fixed-function encoder များသည် ဤ bitrate တွင် အပြန်အလှန်လဲလှယ်နိုင်လောက်အောင် နီးစပ်ပြီး Surface ၏ ninth-generation NVENC မှာ 135 ဖြစ်သည်။ Pro Max 14 တွင် NVENC သည် ၎င်း၏ driver 597.16 တွင် ဖွင့်ရန် ငြင်းဆိုသောကြောင့် ရလဒ်မရှိပါ။ ၎င်းသည် အခြား NVIDIA စနစ်နှစ်ခုရှိ 617.42 ထက် ပိုဟောင်းပါသည်။ Media Foundation သည် Pro 7 14 နှင့် Surface တွင်သာ နံပါတ်များကို ထုတ်လုပ်ခဲ့သည်။ Precision 5 16S တွင် HEVC encoder ကို မတွေ့ရှိခဲ့ပါ။ ထို့အပြင် hybrid-graphics စနစ်နှစ်ခုသည် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင် adapter ကို ရွေးချယ်ပြီး discrete GPU တွင် သိမ်းဆည်း၍မရသောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့ ကျော်သွားခဲ့သည်။
Thermals နှင့် OpenBLAS Power-Off
Surface သည် ၎င်း၏ အရှည်ကြာဆုံး workload များတွင် ပျမ်းမျှ ၉၂ မှ ၉၇ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်အထိ ရှိပြီး မိနစ် ၃၀ ကြာ စဉ်ဆက်မပြတ် loop ကို စတင်လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်ထက် ၁ ရာခိုင်နှုန်း ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ အပြီးသတ်နိုင်ခဲ့သည်။ Blade 16 သည် ၉၈ မှ ၉၉ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။ လျှော့ချထားသော စနစ်တစ်ခုမှာ Precision 5 16S ဖြစ်ပြီး အချိန်ကိုက်စနစ်ဖြင့် လုပ်ဆောင်သည်။ Surface ၏ OpenBLAS DNF သည် ၎င်းပတ်ဝန်းကျင်ရှိ အပူချိန်များရှိနေသော်လည်း အပူချိန်နှေးကွေးခြင်းမှာ သင့်လျော်သော နှေးကွေးမှုမဟုတ်ခဲ့ပေ။ စနစ်သည် suite တွင် အလေးလံဆုံး floating-point load အောက်တွင် ပါဝါပြတ်တောက်သွားခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ စောင့်ကြည့်နိုင်သည့်အရာများ
sr-client သည် LibreHardwareMonitor နှင့် Windows စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်တာများမှတစ်ဆင့် စက္ကန့်အနည်းငယ်တိုင်း အာရုံခံကိရိယာများကို နမူနာယူပြီး စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီ၏ဝင်းဒိုးကို အကျဉ်းချုပ်ပြီး လွှမ်းခြုံမှုသည် လက်ရှိပလက်ဖောင်းများတွင် ကျွန်ုပ်တို့လိုချင်သည်ထက် ပိုမိုကွဲပြားသည်။ Intel စနစ်နှစ်ခုသည် CPU အပူချိန်ကို LibreHardwareMonitor သို့ လုံးဝအစီရင်ခံခြင်းမရှိသောကြောင့် suite ကို စမ်းသပ်မှုတစ်ခုနှင့်တစ်ခုကြားတွင် ပုံသေကြားကာလတစ်ခုတွင် ရပ်တန့်ထားခဲ့သည်။
Workload အလိုက် CPU အပူချိန်နှင့် Clock များ
| အလုပ်ဝန် (CPU အများဆုံး / ပျမ်းမျှ၊ C) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| Cinebench ၂ | 98 / 88 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 83 / 74 | 96 / 78 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| 7-Zip | 98 / 65 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 75 / 70 | 99 / 84 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| ငါး | 98 / 96 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 69 / 68 | 92 / 90 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| Blender | 98 / 93 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 76 / 70 | 95 / 87 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| HandBrake | 98 / 84 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 82 / 72 | 92 / 86 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| LLVM တည်ဆောက်မှု | 98 / 92 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 74 / 68 | 98 / 93 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| ဂရိုမက်စ် | 98 / 96 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 71 / 70 | 97 / 94 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| OpenBLAS | DNF | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 83 / 78 | 91 / 87 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| ရေနွေးငွေ့ | 98 / 92 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 69 / 66 | 75 / 71 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| Super Tux Kart | 90 / 80 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 69 / 64 | 89 / 83 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| MLPerf ကလိုင်းယင့် | 93 / 77 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 71 / 67 | 97 / 76 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
| ကုဒ်ရေးအေးဂျင့် | 86 / 78 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ | 78 / 68 | 91 / 84 | အာရုံခံကိရိယာမရှိပါ |
Surface ဟာ all-core စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ ၉၇ မှ ၉၈ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး Stockfish၊ GROMACS နဲ့ Blender တို့မှာ ပျမ်းမျှအပူချိန်က ၉၃ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်အထက်မှာ ရှိနေတာကြောင့် စမ်းသပ်မှုအများစုကို သူ့ရဲ့ကန့်သတ်ချက်အတိုင်း ကုန်ဆုံးစေတယ်လို့ ဆိုလိုပါတယ်။ မှတ်ဉာဏ်စမ်းသပ်မှု STREAM တောင်မှ ၉၈ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ Blade 16 ကတော့ 7-Zip နဲ့ LLVM build မှာ ၉၈ မှ ၉၉ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပေမယ့် စမ်းသပ်မှုအများစုမှာ ၅ မှ ၁၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်အထိ နိမ့်ကျခဲ့ပါတယ်။ Pro 7 14 ကတော့ အေးမြတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး တစ်လျှောက်လုံးမှာ ၈၉ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး သူ့ရဲ့ clock နိမ့်တဲ့ ရမှတ်တွေနဲ့ all-core နိမ့်တဲ့ ရမှတ်တွေနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။
| အလုပ်ဝန် (ပျမ်းမျှ CPU နာရီ၊ MHz) | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| Cinebench ၂ | 2,952 | 3,792 | 3,879 | 4,158 | 3,734 |
| 7-Zip | 2,405 | 3,936 | 3,767 | 4,014 | 3,710 |
| Blender | 3,174 | 3,665 | 3,086 | 3,729 | 3,469 |
| LLVM တည်ဆောက်မှု | 3,160 | 3,631 | 3,043 | 3,697 | 3,379 |
| ဂရိုမက်စ် | 3,325 | 3,525 | 3,023 | 3,874 | 3,458 |
| ရေနွေးငွေ့ | 3,255 | 4,014 | 3,590 | 3,684 | 4,057 |
| MLPerf ကလိုင်းယင့် | 2,165 | 2,632 | 3,036 | 3,593 | 3,861 |
| စဉ်ဆက်မပြတ်လည်ပတ်မှု၊ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ | 3,276 | 3,294 | 2,914 | 3,742 | 3,393 |
နာရီတွေဟာ မတူညီတဲ့ ဗိသုကာပုံစံတွေမှာ အဓိပ္ပာယ်အမျိုးမျိုးရှိတာကြောင့် ချစ်ပ်တစ်ခုရဲ့ နာရီတွေဟာ အပေါ့စားကနေ လေးလံတဲ့အလုပ်တွေကို ဘယ်လိုပြောင်းလဲလဲဆိုတာကို ကော်လံတစ်ခုမှာ ဖတ်ကြည့်ပါ။ Surface ဟာ all-core အလုပ်တွေအတွက် 3.2 မှ 3.3GHz အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး 98C မှာ ထိန်းထားနိုင်တဲ့ အမြန်နှုန်းနဲ့ ညီမျှပြီး အဲဒီနာရီမှာရှိတဲ့ သူ့ရဲ့ 20 cores ဟာ x64 cores 12 ဒါမှမဟုတ် 16 ထက် သာလွန်နေဆဲပါ။ Blade 16 ဟာ စမ်းသပ်မှုတိုင်းလိုလိုမှာ အမြင့်ဆုံး clocks တွေကို ထိန်းထားနိုင်ခဲ့ပြီး အပူဆုံးစမ်းသပ်မှုတွေမှာ 3.6GHz အထက်မှာ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် Pro 7 14 လိုပဲ တူညီတဲ့ silicon မိသားစုမှာ Stockfish နဲ့ GROMACS တို့ကို ဦးဆောင်နေပြီး all-core load အောက်မှာ 2.8 မှ 3.1GHz အထိ ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။
sustained loop က firmware တစ်ခုချင်းစီရဲ့ ဗျူဟာကို အရှင်းလင်းဆုံးမြင်နိုင်ပါတယ်။ Surface က ဆယ်ကြိမ်လုံးမှာ 98 C ထိန်းထားနိုင်ပြီး ပထမအကြိမ်ထက် 1 ရာခိုင်နှုန်းပိုမြင့်ပါတယ်။ Blade 16 ကလည်း 94 C မှာ အဲဒီလိုပဲ ထိန်းထားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဘယ် chassis မှာမှ အဲဒီအချိန်မှာ thermal reserve မကျန်တော့ပေမယ့် firmware က clock တွေကို အကန့်အသတ်နဲ့ တည်ငြိမ်အောင် ထိန်းထားနိုင်လို့ thermal reserve မလိုအပ်ပါဘူး။
Precision 5 16S သည် လျှော့ချသည့် တစ်ခုတည်းသော စနစ်ဖြစ်ပြီး ၎င်းသည် အကြိမ်တိုင်းတွင် ထိုနည်းအတိုင်း လုပ်ဆောင်သည်- မိနစ် ၁၀ မှ ၁၄ အကြာတွင် ရမှတ်သည် ၆ ရာခိုင်နှုန်းခန့် ကျဆင်းပြီး ထိုအတိုင်း ရှိနေပြီး ၎င်း၏ ဒုတိယအကြိမ် အပြည့်အဝ လည်ပတ်မှုသည် ဒဿမသုံးနေရာအထိ ကျဆင်းမှုကို ထပ်မံပြုလုပ်သည် (၀.၉၃၈ နှင့် ၀.၉၃၉)။ လည်ပတ်မှုနှစ်ခုတွင် တစ်မိနစ်တည်းတွင် ကျဆင်းမှုသည် Dell ၏ firmware တွင် အအေးပေးစနစ် ကျဆင်းခြင်းမဟုတ်ဘဲ ရေရှည်ပါဝါကန့်သတ်ချက်နှင့် တူသည်။
Surface က ကျွန်တော်တို့မှာရှိတဲ့ တစ်ခုတည်းသော RTX Spark လက်တော့ပ် မဟုတ်ပါဘူး။ ဓာတ်ခွဲခန်းထဲက တခြား N1X နုတ်ဘုတ်တွေကလည်း all-core load အောက်မှာ အပူချိန် ၉၀ ဒီဂရီ ဝန်းကျင်မှာ ရှိနေပေမယ့် အခုထိတော့ ဘာချို့ယွင်းချက်မှ မရှိပါဘူး။ သက်သေမပြနိုင်တဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ အလုပ်လုပ်ပုံသီအိုရီကတော့ NVIDIA က N1X ရဲ့ လက်တော့ပ် ပါဝါနဲ့ အပူချိန်ပစ်မှတ်တွေကို အစွန်းနဲ့ နီးစပ်အောင် သတ်မှတ်ထားတာကြောင့် OEM တစ်ခုချင်းစီရဲ့ အအေးပေးစနစ်နဲ့ firmware ကပဲ လိုင်းကို ထိန်းထားပေးနိုင်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ Surface က တခြားဟာတွေနဲ့ ကွာခြားတဲ့နေရာပါ။ အအေးပေးစနစ် ဒီဇိုင်းက ဒီပလက်ဖောင်းတွေကို ခွဲခြားပေးမှာမို့ ဒီသုံးသပ်ချက်တွေကို ကျွန်တော်တို့ လုပ်ဆောင်တဲ့အခါ အပူချိန်ထိန်းညှိမှုတွေကို စောင့်ကြည့်ရမှာပါ။
ပူပြင်းစွာလည်ပတ်နေပြီး OpenBLAS ပါဝါပိတ်ခြင်း
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Surface Laptop Ultra ဟာ all-core OpenBLAS LU ဖြေရှင်းချက်က thread ၂၀ မှာ N=20000 ပြဿနာကို ရွှေ့သွားတဲ့အခါတိုင်း သုံးကြိမ်တိုင်တိုင် ပါဝါပြတ်တောက်သွားခဲ့ပါတယ်။ ကျန်တဲ့ ၂၉ ခုကို ပြီးအောင်လုပ်ဖို့ OpenBLAS ကို နောက်ဆုံးအကြိမ်မှာ ကျော်သွားခဲ့တာကြောင့် CPU အပိုင်းမှာ DNF ကို ဖတ်ရပါတယ်။ ဒီလိုနည်းနဲ့ ပျက်ကွက်တဲ့ ဒုတိယမြောက် unit ပါ။ ပထမ review unit က workload တစ်ခုတည်းမှာ hang ဖြစ်နေပြီး exhaust edge မှာ OLED display ချို့ယွင်းချက်နဲ့ ပြန်ပေါ်လာပြီး CPU ချို့ယွင်းချက်ကို command နဲ့ ပြန်ထုတ်ပေးနိုင်ခဲ့ပြီး အစားထိုးခဲ့ပါတယ်။
| အဖြစ်အပျက် | ဘာတွေပြေးနေခဲ့တာလဲ | ဆုံးရှုံးမှုမတိုင်မီ နောက်ဆုံးဖတ်ရှုခြင်း | နောက်မှ |
|---|---|---|---|
| ၂၁:၃၅ ခန့် | အပြည့်အဝလည်ပတ်မှု၊ ၂၆-openblas: N=10000 LU အစုံနှစ်ခုလုံးပြီးစီး (၃၁၉.၇ နှင့် ၃၆၈.၁ GFLOPS)၊ ထို့နောက် thread ၂၀ တွင် N=20000 | CPU 95.7 C, 3.2GHz (အဆင့်စတင်ချိန်တွင် 53 C) | ၂၁:၁၁ တွင် ပါဝါဖွင့်သည်အထိ ပိတ်ထားသည် |
| ၂၁:၃၅ ခန့် | ပြန်လည်စမ်းသပ်ပါ၊ အောင်မြင်သည့် ၁: ၁၂ N=၁၀၀၀၀ ဖြေရှင်းချက်များ အောင်မြင်ပြီး၊ ၂၁:၃၀:၁၃ တွင် စတင်ခဲ့သော ချည် ၂၀ တွင် N=၂၀၀၀၀ | အပူဆုံးဇုန် ၉၅.၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်၊ ၃.၂ GHz | ၂၁:၃၁ မှာ သူ့အလိုလို ပြန်ဖွင့်ပါတယ် |
| ၂၁:၃၅ ခန့် | Repro၊ pass 1: တူညီသော sequence၊ thread ၂၀ တွင် N=20000 သည် 21:35:10 တွင် စတင်ခဲ့သည် | အပူဆုံးဇုန် ၉၅.၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်၊ ၃.၂ GHz | 22:05 တွင် ပြန်ရောက်သည်။ |
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ကနဦးထင်ခဲ့တာက ၉၈ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှာ လည်ပတ်နေတဲ့ နုတ်ဘုတ်က သူ့အလိုလို ပြုတ်ကျသွားတယ်လို့ပါ။ အဲဒါက တကယ့်ပြဿနာမဟုတ်ပါဘူး။ Surface ဟာ ဆက်တိုက် ၉၈ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှာ ၃၁ မိနစ်ကြာအောင် ထိန်းထားပြီးနောက်မှာ အမှားမရှိဘဲ ၉၅.၂ ကနေ ၉၅.၇ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်ကို ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။ Windows မှာ ပြဿနာမရှိဘဲ ပါဝါပြတ်တောက်သွားတာကို တွေ့ရှိခဲ့ရပါတယ်။ restart တိုင်း Kernel-Power 41 ကို bugcheck code 0 နဲ့ မှတ်တမ်းတင်ထားပြီး ပါဝါခလုတ်ကို မနှိပ်ထားပါဘူး။ crash dump၊ fatal hardware error record နဲ့ thermal shutdown event လည်း မရှိပါဘူး။ ပုံမှန်အားဖြင့် thermal trip ဖြစ်သွားတတ်ပါတယ်။
အချိန်ကိုက်ကို ဒုတိယအဆင့်အထိ ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်နိုင်သည်- လုပ်ဆောင်ချက်နှစ်ခုစလုံးသည် ပထမအကြိမ်ဖြတ်သန်းမှုတွင် ပါဝါဆုံးရှုံးခဲ့ပြီး၊ ဝန်စတင်ပြီး ၄၂ မှ ၄၆ စက္ကန့်နှင့် N=20000 ဖြေရှင်းချက်တွင် ၁၄ မှ ၁၆ စက္ကန့်အတွင်း ဆုံးရှုံးခဲ့ပြီး၊ ဆုံးရှုံးမှုမတိုင်မီ ဖြေရှင်းချက်တိုင်းသည် HPL ကျန်ရှိသော စစ်ဆေးမှုအောင်မြင်ခဲ့သောကြောင့် ဟာ့ဒ်ဝဲသည် ဖြတ်တောက်သည်အထိ မှန်ကန်စွာ တွက်ချက်နိုင်ခဲ့သည်။
ပလက်ဖောင်းကောင်တာသည်လည်း နှစ်ကြိမ်စလုံးတွင် တူညီသောတန်ဖိုးဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်- PSYS အပူဇုန်သည် အပူချိန်မဟုတ်သော်လည်း၊ ၎င်းသည် ဝန်အားအောက်တွင် idle တွင် ၁၀၀၀ ခန့်မှ ၁၂၀၀ အထိ တဖြည်းဖြည်းတက်လာပြီး repro losses နှစ်ခုတွင် ၄၄၁၉ နှင့် ၄၄၀၆ ကိုဖတ်သည်။ ပထမဆုံး Surface သည် PSYS ဖတ်ရှုမှု ၂၈၀၈ တွင် ကျဆင်းသွားသောကြောင့် ၎င်းသည် ပလက်ဖောင်း၏ firmware ပိုင်ရှင်များအတွက် ဦးဆောင်မှုဖြစ်ပြီး threshold မဟုတ်ပါ။
အမှားအယွင်းကလည်း ဆုံးဖြတ်ပိုင်ခွင့်မရှိပါဘူး။ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ပထမအကြိမ် ပြန်လည်စတင်ပြီးနောက်၊ အဆင့်၏ အပြည့်အဝပြန်လည်ကြိုးစားမှုသည် N=20000 နှင့် N=40000 ဖြေရှင်းချက်များအတွက် thread ၂၀ တွင် 336 နှင့် 370 GFLOPS တွင် configuration ရှစ်ခုလုံးကို N=40000 အထိ အောင်မြင်ခဲ့သောကြောင့်၊ ဤယူနစ်တွင် ကြိုးပမ်းမှုလေးခုအနက် သုံးခုသည် ပါဝါပြတ်တောက်သွားခဲ့သည်။ ယူနစ်နှစ်ခုစလုံးသည် AC တွင်ရှိပြီး ဤတစ်ခုသည် မတိုင်မီနှင့် ပြီးနောက်တွင် ဘက်ထရီ 100 ရာခိုင်နှုန်းတွင် ရှိနေခဲ့သည်။
Surface Laptop Ultra ယူနစ်နှစ်ခုဟာ မန်မိုရီခွဲမှုအမျိုးမျိုးမှာ တစ်ပုံစံတည်း ချို့ယွင်းနေတာ (ပထမတစ်ခုမှာ 96/32၊ ဒီတစ်ခုမှာ 64/64) တို့က ဒီမော်ဒယ်ရဲ့ ပါဝါပေးပို့မှု၊ အအေးပေးဒီဇိုင်း ဒါမှမဟုတ် all-core FP64 ဝန်ကို စဉ်ဆက်မပြတ် ခံနိုင်ရည်ရှိတဲ့ firmware ကာကွယ်မှုတို့ကြောင့်ဖြစ်ပြီး ယူနစ်တစ်ခုမှ ချို့ယွင်းတာမဟုတ်ပါဘူး။ ဒီအပြုအမူကို ကျွန်တော်တို့ တင်ပြပြီးဖြစ်ပြီး ပြင်ဆင်မှုတစ်ခု ရရှိပါက ဒီသုံးသပ်ချက်ကို အပ်ဒိတ်လုပ်ပါမယ်။
ပါဝါပိတ်ခြင်းကို ပြန်လည်ထုတ်လုပ်ခြင်း
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ repro မှာ thread ၂၀ မှာ N=10000 LU solves ခြောက်ခု၊ thread ၁၀ မှာ နောက်ထပ်ခြောက်ခု၊ ပြီးရင် thread ၂၀ မှာ N=20000 နဲ့ run ပါတယ်။ OpenBLAS က LINPACK benchmark (benchmark/linpack.c) ကို ပို့ပေးပြီး အဲဒီအလုပ်က အတူတူပါပဲ။ ကျပန်း N x N matrix ကို ဖြည့်ပြီး dgetrf နဲ့ factor လုပ်တယ်၊ dgetrs နဲ့ ဖြေရှင်းတယ်၊ ပြီးတော့ အရွယ်အစားအလိုက် MFlops တွေကို report လုပ်တယ်၊ ဒါကြောင့် ဘယ်သူမဆို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ suite မပါဘဲ sequence ကို repeat လုပ်နိုင်ပါတယ်။
Windows on Arm မှာ အသေးစိတ်အချက်အလက်နှစ်ခုက အရေးကြီးပါတယ်၊ thread အရေအတွက်ကနေစပြီး- တရားဝင် Windows on Arm OpenBLAS ဖြန့်ချိမှုက thread ၁၂ ခုအထိ ကန့်သတ်ထားတာကြောင့် cores ၂၀ လုံးကို load လုပ်လို့မရပါဘူး။ library ကို 0.3.34 source ကနေ ပိုမြင့်တဲ့ limit နဲ့ build လုပ်ရပါမယ်။ ပြီးတော့ benchmark ရဲ့ Windows timer က MinGW-style toolchain အောက်မှာပဲ compile လုပ်တာမို့ MSYS2 ရဲ့ CLANGARM64 shell မှာ build လုပ်ပါ။ unpacked လုပ်ထားတဲ့ OpenBLAS 0.3.34 source ကနေ-
pacman -S --လိုအပ်သည် mingw-w64-clang-aarch64-clang mingw-w64-clang-aarch64-cmake mingw-w64-clang-aarch64-ninja cmake -S . -B build -G Ninja -DCMAKE_BUILD_TYPE=Release -DTARGET=NEOVERSEN1 -DNUM_THREADS=256 -DNOFORTRAN=1 -DC_LAPACK=1 -DBUILD_BENCHMARKS=ON -DBUILD_TESTING=OFF cmake --build build --target benchmark_linpack_DOUBLE
ထို့နောက် Windows ကို အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အဖြစ် သတ်မှတ်ထားပြီး ပလပ်ထိုးလိုက်သောအခါ ဤအစီအစဉ်သည် ပါဝါဆုံးရှုံးမှုတစ်ခုစီမတိုင်မီက လုပ်ဆောင်မှုကို ပြန်လည်လုပ်ဆောင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Surface တွင်၊ ၎င်းသည် နောက်ဆုံး N=20000 ဖြေရှင်းချက်အတွင်း ပါဝါကို ဖြတ်တောက်လိုက်သည်။
cd build OPENBLAS_LOOPS=၆ OPENBLAS_NUM_THREADS=၂၀ ./benchmark_linpack_DOUBLE.exe ၁၀၀၀၀ ၁၀၀၀၀ ၁ OPENBLAS_LOOPS=၆ OPENBLAS_NUM_THREADS=၁၀ ./benchmark_linpack_DOUBLE.exe ၁၀၀၀၀ ၁၀၀၀၀ ၁ OPENBLAS_NUM_THREADS=၂၀ ./benchmark_linpack_DOUBLE.exe ၂၀၀၀၀ ၂၀၀၀၀ ၁
OPENBLAS_LOOPS=6 နှစ်ခုသည် စနစ်ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ repro နှင့် ကိုက်ညီသော N=10000 solves ဆယ့်နှစ်ခုဖြင့် warm လုပ်ကာ warm လုပ်ကာ နောက်ဆုံး command သည် core ၂၀ အားလုံးတွင် N=20000 solve ကိုစတင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ Surface သည် ၁၄ စက္ကန့်မှ ၁၆ စက္ကန့်အတွင်း ပါဝါဆုံးရှုံးသွားသည်။
သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု
သိုလှောင်မှုရလဒ်များသည် SSD ငါးခုကို အုပ်စုသုံးစုခွဲထားသည်။ Surface ၏ Gen5 SK hynix drive သည် 14.1GB/s read နှင့် 11.5GB/s write ဖြင့် sequential record များကို သတ်မှတ်ခဲ့သည်။ Precision 5 16S၊ Pro Max 14 နှင့် Blade 16 တို့သည် file system မှတစ်ဆင့် 4K random I/O ၏ 650K မှ 780K IOPS အထိ ပေးပို့ခဲ့သည်။ Pro 7 14 ၏ Samsung BM9C1a သည် ပုံမှန် Gen4 drive ကဲ့သို့ read လုပ်သော်လည်း 120MB/s ခန့်ဖြင့် write လုပ်ခဲ့ပြီး ရလဒ်သည် drive သည် QLC ဖြစ်ခြင်းနှင့် ဆက်စပ်နေသည်။
fio လေးထောင့်ကွက်များ
ကျွန်ုပ်တို့၏ client storage စမ်းသပ်မှုသည် boot volume ရှိဖိုင်တစ်ခုနှင့် fio ကို system မှ ပေးပို့သည့်အတိုင်း NTFS နှင့် BitLocker မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်သောကြောင့် ရလဒ်များတွင် OS နှင့် encryption ကုန်ကျစရိတ် မည်သို့ပင်ရှိစေကာမူ ပါဝင်သည်။ ၎င်းသည် QD32 တွင် 128K sequential reads နှင့် writes များကို တိုင်းတာပြီး 4, 8 နှင့် 16 job များတွင် QD32 တွင် 4K random reads နှင့် writes များကို တိုင်းတာပြီး သုံးခုအနက် အကောင်းဆုံးရလဒ်ကို အစီရင်ခံပါသည်။ ထောင့်တစ်ခုစီသည် 5GB footprint ပေါ်တွင် လုပ်ဆောင်ပြီး drive ၏ အမြန်ဆုံး cache ကို ကျော်လွန်သွားသည်နှင့် ရလဒ်သည် ရှင်သန်မှုရှိမရှိ စစ်ဆေးရန် 25GB ပေါ်တွင် ထပ်မံလုပ်ဆောင်သည်။ 25GB rows များသည် နှိုင်းယှဉ်ရမည့် rows များဖြစ်သည်။
| fio၊ 5GB ပမာဏ | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု 128K QD32 (MB/s) | 14,175 | 10,275 | 3,747 | 7,099 | 7,025 |
| အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု 128K QD32 (MB/s) | 11,475 | 8,909 | 123 | 5,248 | 6,645 |
| ကျပန်းဖတ်ရှုမှု 4K QD32၊ အမြင့်ဆုံး (IOPS) | 307,738 | 778,080 | 363,988 | 700,883 | 756,704 |
| ကျပန်းရေးသားမှု 4K QD32၊ အမြင့်ဆုံး (IOPS) | 284,680 | 676,963 | 25,465 | 651,651 | 697,110 |
Gen5 drive နှစ်ခုသည် sequential row များကို ပိုင်ဆိုင်သည်။ Surface သည် 25GB footprint တွင် 14,134MB/s read နှင့် 11,461MB/s write ဖြင့် ရောက်ရှိခဲ့ပြီး Precision 5 16S သည် 9,216MB/s နှင့် 9,009MB/s ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့ပြီး Gen4 system သုံးခုသည် 7.0 မှ 7.1GB/s read ဖြင့် စုစည်းထားသည်။ Random I/O သည် အုပ်စုကို ပြန်လည်စီစဉ်ပေးသည်- Precision 5 16S၊ Pro Max 14 နှင့် Blade 16 အားလုံးသည် နှစ်ဖက်စလုံးတွင် 648K မှ 780K IOPS အကြား ရောက်ရှိခဲ့ပြီး Surface သည် x64 system များ၏ ပိုမိုမြန်ဆန်သော drive ဖြစ်သော်လည်း ထက်ဝက်အောက် 300K IOPS reading နှင့် writing ဖြင့် ရပ်တန့်ခဲ့သည်။
raw-device row တွေက အမြင့်ဆုံး ကန့်သတ်ချက်ကို ဘယ်ကရတယ်ဆိုတာ ပြသပါတယ်- physical disk ကို တိုက်ရိုက် 4K random read ကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်ခြင်း၊ NTFS နဲ့ BitLocker ကိုကျော်ဖြတ်ခြင်း၊ Surface ရဲ့ SSD ဟာ IOPS 1,670,736 ကို ပေးပို့ခဲ့ပြီး၊ ၎င်းရဲ့ file-system ရလဒ် ၅.၆ ဆ ပိုများတာကြောင့် 300K အမြင့်ဆုံး ကန့်သတ်ချက်ကို drive က မဟုတ်ဘဲ Windows on Arm storage path က သတ်မှတ်ပါတယ်။ ဖြစ်နိုင်ခြေအရှိဆုံး ကုန်ကျစရိတ်ကတော့ Memory Integrity ကိုဖွင့်ထားတဲ့ BitLocker ရဲ့ software XTS-AES-128 ဖြစ်ပြီး၊ အလုပ် ၄ ခုအတွင်း CPU ကို ၅၇ ရာခိုင်နှုန်းမှာ ထိန်းထားနိုင်ပါတယ်။
x64 စနစ်တွေက ဆုံးရှုံးမှုနည်းပေမယ့် IOPS ကတော့ အားနည်းချက်တွေ ရှိနေပါသေးတယ်- Pro Max 14 က 1.94x၊ Precision 5 16S က 1.57x နဲ့ Blade 16 က 1.43x တို့ပါ။ Pro 7 14 ကတော့ ဘာမှ ကွာခြားမှု မရှိပါဘူး။
သိုလှောင်မှုကြာချိန်နှင့် မော်ဒယ်-ဝန်အား အမြင့်ဆုံး
fio ရဲ့ 25GB footprint မှာ ပြီးစီးနိုင်တဲ့ latency ပမာဏ၊ မိုက်ခရိုစက္ကန့်နဲ့၊ AI model-load test က သူ့ရဲ့ အထက်ကန့်သတ်ချက်အဖြစ် အသုံးပြုတဲ့ drive ceiling ပမာဏ- မော်ဒယ်ဖိုင်ရဲ့ DiskSpd 1MB sequential read။
| စမ်းသပ် | Surface Laptop Ultra | Dell Pro Precision 5 16S | ဒဲလ် ပရို ၇ ၁၄ | Razer Blade ကို 16 | Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ |
|---|---|---|---|---|---|
| အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှု 128K၊ p99 (µs၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | 391 | 971 | 2,179 | 1,384 | 873 |
| အဆင့်ဆင့်ရေးသားမှု 128K၊ p99 (µs၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | 766 | 3,490 | 120,062 | 889 | 1,036 |
| ကျပန်းဖတ်ရှုမှု 4K၊ အလုပ် ၁၆ ခု၊ ပျမ်းမျှ (µs၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | 1,839 | 368 | 1,410 | 472 | 635 |
| ကျပန်းရေးသားမှု 4K၊ အလုပ် ၁၆ ခု၊ ပျမ်းမျှ (µs၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | 1,984 | 444 | 23,703 | 470 | 636 |
| Raw random read 4K QD32၊ အမြင့်ဆုံး၊ 25GB (IOPS) | 1,670,736 | 1,224,270 | 361,344 | 993,050 | 1,472,021 |
| မော်ဒယ်-ဝန်တင် drive အမြင့်ဆုံးပမာဏ၊ DiskSpd 1M အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှု (MB/s) | 10,588 | 11,402 | 1,689 | 6,246 | မလုပ်ဆောင်ပါ (မော်ဒယ်တင်စမ်းသပ်မှု အရည်အချင်းမပြည့်မီပါ) |
Surface မှာ အနီးကပ်ဆုံး အစဉ်လိုက် tail တွေရှိပြီး Precision 5 16S မှာ နှစ်ဖက်စလုံးမှာ ပျမ်းမျှ 4K latency အနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။ Surface ရဲ့ 16-job random set တွေမှာလည်း x64 system တွေမှာ မမြင်ဖူးတဲ့ tail တစ်ခုရှိပါတယ်- p99.99 latency က 1.8 နဲ့ 2.3 ms ပျမ်းမျှနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 4.8 စက္ကန့် reading နဲ့ 5.6 စက္ကန့် writing ဖြစ်တာကြောင့် Windows on Arm path မှတစ်ဆင့် 10,000 မှာ I/O တစ်ခုလောက် waits ပေးပါတယ်။ Surface ရဲ့ 4K p99 တန်ဖိုးတွေကို ဇယားမှာ မထည့်ထားပါဘူး၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ သူတို့ရဲ့ ကိုယ်ပိုင် meaning ထက် နိမ့်နေလို့ပါ၊ ဒါက မှန်ကန်လို့ မရပါဘူး၊ ပြီးတော့ fio က Arm64 မှာ percentile တွေကို print ထုတ်ခင် ဘယ်လို report လုပ်လဲဆိုတာ အတည်ပြုချင်ပါတယ်။
ကောက်ချက်
Surface Laptop Ultra for Business မှာပါဝင်တဲ့ RTX Spark N1X ဟာ notebook မှာ ကျွန်တော်တို့မြင်ဖူးသမျှထဲမှာ အခိုင်မာဆုံး multi-threaded CPU ဖြစ်ပြီး 122GB/s memory bandwidth နဲ့ 64GB GPU allocation တို့နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားတာကြောင့် 96GB အထိ ချိန်ညှိနိုင်ပြီး NVIDIA GPU ရဲ့ memory ထက် ပိုများပါတယ်။ Cinebench, 7-Zip, Blender, x265 နဲ့ LLVM build တွေမှာ ကျယ်ပြန့်တဲ့ margin တွေနဲ့ ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး sequential storage record တွေကို 14.1GB/s read နဲ့ 11.5GB/s write မှာ မှတ်တမ်းတင်နိုင်ခဲ့ပြီး ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 35B-parameter tier M model တွေကို အသုံးပြုနိုင်တဲ့ မြန်နှုန်းနဲ့ run ပေးနိုင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော system ဖြစ်ကာ coding agent ရဲ့ tier M task တွေကို ၉၀ စက္ကန့်အောက်မှာ ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးနိုင်ခဲ့ပြီး x64 integrated system တွေကတော့ ငါးမိနစ်ကနေ ဆယ့်တစ်မိနစ်အထိ ကြာခဲ့ပါတယ်။
သတိပေးချက်များသည် ယနေ့ တင်ပို့လိုက်သော ပလက်ဖောင်းအတွက် သီးသန့်ဖြစ်သည်။ Windows on Arm သိုလှောင်မှုလမ်းကြောင်းသည် drive လုပ်ဆောင်နိုင်သည့်ပမာဏ၏ ငါးပုံတစ်ပုံတွင် ကျပန်း I/O ကို ကန့်သတ်ထားပြီး မှတ်ဉာဏ် latency သည် x64 စနစ်များထက် နှစ်ဆဖြစ်သည်။ Single-thread ရလဒ်များသည် x64 field ကို နောက်ကျကျန်စေပြီး Arm64 port အနည်းငယ် (SVT-AV1၊ GROMACS) သည် ၎င်းတို့၏ x64 တည်ဆောက်မှုများတွင် ဆိုးရွားစွာ နောက်ကျကျန်နေသည်။ integrated GPU သည် မှတ်ဉာဏ် bus ကို စနစ်၏ ကျန်အပိုင်းနှင့်လည်း မျှဝေထားသောကြောင့် agent အလုပ်လုပ်နေစဉ် desktop သည် ထက်ဝက်ခန့် နှေးကွေးသွားသည်။
24GB ပါဝင်တဲ့ မော်ဒယ်အတွက် Razer Blade 16 ရဲ့ RTX 5090 က token တွေကို ၂.၃ ဆ ပိုမြန်အောင် ထုတ်ပေးပြီး တုံ့ပြန်မှုကောင်းမွန်ပါတယ်။ Surface ရဲ့ အကောင်းဆုံးအသုံးပြုမှုကတော့ ပလက်ဖောင်းငယ်လေးတွေမှာ မပါဝင်တဲ့ မော်ဒယ်ပါပဲ။
ထိုသတိပေးချက်များအပြင်၊ Surface Laptop Ultra ယူနစ်နှစ်ခုသည် ယခုအခါ အပူချိန်နှင့်မချိတ်ဆက်ထားသော all-core double-precision load တစ်ခုတည်းအောက်တွင် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင်ပါဝါကို ဖြတ်တောက်လိုက်ပြီဖြစ်ပြီး thermal trip အဖြစ်မဟုတ်ဘဲ hard power cut အဖြစ်ဖတ်ရသည့် log များပါရှိသည်။ ဝယ်ယူသူအများစုသည် HPL-style solve ကို thread ၂၀ တွင် ဘယ်တော့မှ မလုပ်ဆောင်ကြဘဲ laptop သည် အခြားစဉ်ဆက်မပြတ်စမ်းသပ်မှုတိုင်းတွင် 98 C ဖြင့် ထိန်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ သို့သော် workstation-class laptop သည် ၎င်း၏အလေးဆုံးတရားဝင် workload ကို ခံနိုင်ရည်ရှိသင့်ပြီး Microsoft သို့မဟုတ် NVIDIA သည် trip ဘာလုပ်သည်ကို ရှင်းပြသည်အထိ ၎င်းသည် ဤစက်တွင် ပွင့်လင်းသောမေးခွန်းဖြစ်သည်။
20B မှ 35B မော်ဒယ်များကို ဒေသတွင်းတွင် run ချင်သော၊ သစ်ပင်ကြီးများကို compile လုပ်လိုသော၊ သို့မဟုတ် laptop ရှိ CPU တွင် render လုပ်လိုသော developer သို့မဟုတ် analyst များအတွက်၊ ဤ Surface ရှိ N1X သည် ဤနှိုင်းယှဉ်ချက်တွင် x64 notebook မလုပ်ဆောင်နိုင်သော အရာများကို လုပ်ဆောင်ပေးပြီး 128GB configuration သည် ဤကတိကို အလွန်ကောင်းမွန်စွာ ပေးစွမ်းပါသည်။
single-threaded၊ browser-bound သို့မဟုတ် 24GB ဆန့်သော discrete-GPU မော်ဒယ်ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသော မည်သူမဆိုအတွက် x64 field သည် ဝယ်ယူရန် အကောင်းဆုံးဖြစ်နိုင်ပြီး Precision 5 16S နှင့် Blade 16 တို့သည် ထိုရွေးချယ်မှုကို ခွဲဝေပေးသည်။ chassis နှင့် lab ပြီးဆုံးသည်နှင့် hardware impressions နှင့် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို ကျွန်ုပ်တို့ ဆက်လက်လုပ်ဆောင်သွားမည်ဖြစ်ပြီး ရောင်းချသူများ၏ power-off အကြောင်း အဖြေကို ရရှိပြီးသည်နှင့် ပေးပို့သူများ၏ အဖြေကို ရရှိမည်ဖြစ်သည်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Surface Laptop Ultra for Business သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Best Laptops for Local AI ဦးဆောင်သူစာရင်း၏ RTX Spark အပိုင်းတွင် စမ်းသပ်ထားသည့်အတိုင်း၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ client suite အသစ်တွင် စမ်းသပ်ထားသည့် အခြား N1X စနစ်များနှင့်အတူ၊ နှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံးစီးပွားရေးလက်တော့ပ်များ ဦးဆောင် သူစာရင်းတွင် Also Tested တွင်လည်း စမ်းသပ်ထားသည့်အတိုင်း ပေါ်လာပါသည် ။




အမေဇုံ