StorageReview.com

pureSilicon Kage K1 Enterprise SSD သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

eMLC NAND မှတ်ဉာဏ်ပါဝင်သော Enterprise SSD ဖြေရှင်းချက်များသည် ဈေးကွက်သို့ ဖြေရှင်းချက်များကို ယူဆောင်လာသည့် ကစားသမားအမျိုးမျိုးနှင့်အတူ တက်ကြွသော ဆန်းသစ်တီထွင်မှုနယ်ပယ်တစ်ခုဖြစ်သည်။ PureSi သည် ၎င်း၏ Kage K1 အသစ်၊ 50GB မှ 400GB အထိ စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်မည့် 2.5 လက်မ SATA 3.0 SSD ဖြင့် eMLC နယ်ပယ်တစ်ခုကို ထွင်းထုရန် ရှာဖွေနေပါသည်။ PureSi ၏ eMLC ဖြေရှင်းချက်သည် လက်ရှိ Hitachi၊ Intel နှင့် Samsung တို့မှ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော 200GB Kage K1 ကို ၎င်း၏ အရှိန်အဟုန်ဖြင့် ရက်သတ္တပတ်အနည်းငယ်ကြာ စမ်းသပ်နေပါသည်။

K1 မှာ SandForce SF-2582VB1-SCC controller နဲ့ Toshiba 24nm eMLC synchronous NAND ကိုအသုံးပြုထားပါတယ်။ 200GB Kage K1 SSD ကို တစ်သက်တာ 2,560 terabytes write အတွက် သတ်မှတ်ထားပြီး ငါးနှစ်ကန့်သတ်အာမခံပါရှိပါတယ်။ StorageReview Enterprise Test Lab ဟာ အလားတူထုတ်ကုန်တွေကြား အဓိပ္ပာယ်ရှိတဲ့ နှိုင်းယှဉ်မှုတွေပြုလုပ်နိုင်ဖို့နဲ့ drive တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို box ထဲက ထွက်လာကတည်းက steady-state အထိ ဘယ်လိုပြသနိုင်လဲဆိုတာကို ကြည့်ရှုဖို့အတွက် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တောက်ပတဲ့ eMLC SSD စုစည်းမှုကနေ benchmark ရလဒ်တွေကို စုဆောင်းနေခဲ့ပါတယ်။

ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်အတွင်း ကျွန်ုပ်တို့၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် benchmarking protocol တစ်လျှောက်လုံးတွင် 200GB Kage K1 ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အခြား eMLC SSD သုံးလုံးနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပြသပါမည်။

PureSi Kage K1 ၂.၅ လက်မ SSD သတ်မှတ်ချက်များ

  • ဟို့စ် အင်တာဖေ့စ်: Serial ATA 3.0 – 6Gb/s
  • အင်တာဖေ့စ် ပေါက်များ: တစ်ခုတည်း
  • စွမ်းရည်များ- ၅၀GB၊ ၇၅GB၊ ၁၀၀GB၊ ၁၅၀GB၊ ၂၀၀GB၊ ၃၀၀GB၊ ၄၀၀GB
  • ကဏ္ဍအရွယ်အစား: 512 Bytes
  • မှတ်ဉာဏ်အမျိုးအစား: Toshiba 24nm eMLC Synchronous NAND
  • BCH ECC: 512-byte sector တစ်ခုလျှင် 55-bits
  • ကုဒ်ဝှက်ခြင်း- AES-256 (FIPS-197 အသိအမှတ်ပြု) နှင့် TCG-Enterprise ထောက်ပံ့ထားသည်
  • အဆင့်မြင့် ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှုနှင့် HIPM/DIPM ပံ့ပိုးမှု
  • performance
    • စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု (128K) – 540MB/s အထိ
    • အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု (128K) – တစ်စက္ကန့်လျှင် 515MB အထိ
    • ကျပန်းဖတ်ရှုမှု (4K) – IOPS ၆၀,၀၀၀ အထိ
    • ကျပန်းရေးသားမှု (4K) – IOPS ၆၀,၀၀၀ အထိ
    • ပျမ်းမျှနှောင့်နှေးမှု < ၁၀၀ မိုက်ခရိုစက္ကန့် စက္ကန့်
  • လည်ပတ်မှုအပူချိန်: 0° C မှ +70° C အထိ
  • လည်ပတ်မှုမဟုတ်သော အပူချိန်: -၄၅° C မှ + ၈၅° C အထိ
  • ရှော့ခ် ၁၅၀၀ G၊ ကြာချိန် ၀.၅ MS၊ တစ်ဝက် ဆိုင်းလှိုင်းတုန်ခါမှု ၂၀ G အမြင့်ဆုံး၊ ၁၀ ~ ၂၀၀၀ Hz၊ x၃ ဝင်ရိုး
  • ပါဝါထည့်သွင်းမှု - 5V DC
  • အားလပ်ချိန် ပါဝါ – 1.7W
  • ပုံမှန်ပါဝါ - 3.5W
  • အများဆုံးပါဝါ - 5.5W
  • အရှည် 100.5 မီလီမီတာ
  • အမြင့် ၇.၀/၉.၅ မီလီမီတာ
  • အကျယ် 69.85 မီလီမီတာ

ဒီဇိုင်းနှင့် ဖြုတ်တပ်ခြင်း

K1 အကြောင်း သင်ပထမဆုံး သဘောကျမိတဲ့အချက်ကတော့ ကောင်းမွန်စွာ စက်ပိုင်းဆိုင်ရာ တည်ဆောက်ထားတဲ့ case ပါပဲ။ ဒီဒီဇိုင်းက drive နဲ့ အပူထုတ်လွှတ်မှုအတွက် ထူးခြားတဲ့ အသွင်အပြင်ကို ပေးစွမ်းပေမယ့် တခြား 2.5-inch SSD အများစုထက် သိသိသာသာ ပိုလေးပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review sample မှာ သန့်ရှင်းပြီး ရိုးရှင်းတဲ့ အပေါ်ဘက်ခြမ်းနဲ့ အောက်ခြေမှာ ပုံမှန်နဲ့ သတင်းအချက်အလက်ဆိုင်ရာ label ပါရှိပါတယ်။

Kage K1 drives များကို 7mm နှင့် 9.5mm အမြင့်ရှိသော form factor များဖြင့် ပြုလုပ်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ 200GB K1 နမူနာသည် 9.5mm အမြင့်ရှိသည်။

ဒရိုက်ကို ဖြုတ်လိုက်သောအခါ K1 ၏ အပူပျံ့နှံ့မှုတွင် စက်ဖြင့်ပြုလုပ်ထားသော အဖုံးသည် မည်ကဲ့သို့ အခန်းကဏ္ဍမှ ပါဝင်သည်ကို မြင်တွေ့နိုင်သည်။ ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၏ မျက်နှာပြင်သည် ကိုယ်ထည်နှင့် ကောင်းစွာထိတွေ့စေရန် အထူးကြိုးစားထားသည်။

K1 ရဲ့ နောက်ထပ်ထူးခြားတဲ့အချက်ကတော့ ကိုယ်ထည်နဲ့ အပူကောင်းကောင်းထိတွေ့မှုရှိစေဖို့အတွက် thermal grease ကို အသုံးပြုထားခြင်းပါပဲ။ SSD မှာ thermal pad တွေက ဒီအခန်းကဏ္ဍကနေ ပါဝင်နေတာကို ကျွန်တော်တို့တွေ့ရလေ့ရှိပါတယ်။ pureSi ဟာ အသုံးပြုသူတွေ ဖြုတ်တပ်နိုင်အောင် ကိုယ်ထည်ကို ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတာမဟုတ်တဲ့အတွက် ကိုးကားဖို့အတွက် သန့်ရှင်းတဲ့ ဖြုတ်တပ်လို့ရတဲ့ drive တစ်ခုကိုလည်း ပေးခဲ့ပါတယ်။

Kage K1 SSD သည် SATA 6.0Gb/s အမြန်နှုန်းကို ပေးစွမ်းနိုင်သော SandForce SF-2582VB1-SCC multi-channel controller ကိုအသုံးပြုသည်။

PCB ၏အပေါ်ပိုင်းတွင် Toshiba TH58TE67E2HBA4C eMLC မှတ်ဉာဏ်မော်ဂျူး ရှစ်ခုအပြင် ဝှက်ထားသော mini-USB ဝန်ဆောင်မှုပေါက်တစ်ခု ပါရှိသည်။

ကတ်ရဲ့အောက်ခြေမှာ မန်မိုရီမော်ဂျူး ရှစ်ခုအပြင် ပါဝါပြတ်တောက်မှုတွေအတွင်း ဒေတာဆုံးရှုံးမှုကို ကာကွယ်ပေးတဲ့ capacitor အစုအဝေးတစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့၏ PureSi 200GB Kage K1 SSD သည် SandForce SF-2582VB1-SCC controller နှင့် SATA 3.0 interface ပါရှိသော Toshiba 24nm eMLC synchronous NAND ကိုအသုံးပြုသည်။ ထုတ်လုပ်သူများသည် eMLC စက်ပစ္စည်းများကို ဈေးကွက်သို့ ဆက်လက်ယူဆောင်လာကြပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ရွေးချယ်စရာများစွာဖြင့် Kage K1 ကဲ့သို့သော drive များကို အလားတူသတ်မှတ်ထားသော SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ပါသည်။

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

  • Intel SSD ၇၅၀ (200GB၊ Intel PC29AS21BA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ 3.0Gb/s SATA)
  • Samsung SM825 (200GB၊ Samsung S3C29MAX01-Y330 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 30nm eMLC NAND၊ 3.0Gb/s SATA)
  • ဟီတာချီ SSD400M (၄၀၀GB၊ Intel EW29AA31AA1 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)

Lenovo ThinkServer RD240 ကိုအခြေခံ၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise testing platform တွင် benchmarked ပြုလုပ်ထားပါသည် ။ ThinkServer RD240 ကို အောက်ပါအတိုင်း configure လုပ်ထားပါသည်။

  • ၂ x Intel Xeon X5650 (2.66GHz, 12MB Cache)
  • Windows Server 2008 Standard Edition R2 SP1 64-Bit နှင့် CentOS 6.2 64-Bit
  • Intel 5500+ ICH10R ချစ်ပ်ဆက်
  • မှတ်ဉာဏ် - 8GB (2 x 4GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
  • LSI 9211 SAS/SATA 6.0Gb/s HBA

Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် သိုလှောင်မှုကိရိယာတစ်ခုစီ၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်တစ်လျှောက်တွင် ကွဲပြားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise storage benchmark လုပ်ငန်းစဉ်သည် drive ၏ preconditioning အဆင့်တွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းဖြင့် စတင်ပါသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို ရောင်းချသူ၏ကိရိယာများကို အသုံးပြု၍ လုံခြုံစွာဖျက်ပစ်ပြီး၊ device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခုပါသော queue ဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည့် workload တူညီသော steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးနောက်၊ thread/queue depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များများအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-

  • ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
  • ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
  • အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
  • နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)

ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအပေါ် အခြေခံသည့် ပရိုဖိုင်လေးခု ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော max 4K read/write speed နှင့် 8K 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရလွယ်ကူစေရန် တီထွင်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver ဟူ၍ legacy mixed workloads နှစ်ခုကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။

  • 4K
    • ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
    • ၁၀၀% ၁၂၈K
  • ၈K ၇၀/၃၀
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
    • ၁၀၀% ၁၂၈K
  • ဖိုင်ဆာဗာ
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
    • 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
  • ဝက်ဘ်ဆိုက်
    • 100% ဖတ်ပါ။
    • ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်

Kage K1 သည် 4K ကြိုတင်အခြေအနေတွင် တည်ငြိမ်သောအခြေအနေနှင့် နီးကပ်သော 7000s IOps အောက်သို့ အခြေချပြီး Intel SSD 710 ထက်သာ မြင့်မားသည်။

K1 ဟာ 4K ကြိုတင်အခြေအနေမှာ ပျမ်းမျှ latency မှာလည်း တတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ပေမယ့် စွမ်းဆောင်ရည်ကတော့ Samsung SM825 နဲ့ သိပ်မကွာပါဘူး။

K1 ရဲ့ အမြင့်ဆုံး latency ဟာ အမြင့်ဆုံး latency ဇယားမှာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ scale ရဲ့ အပေါ်တစ်ဝက်မှာ ထိန်းထားနိုင်တဲ့ spikes တွေကြောင့် ဒုက္ခရောက်နေပါတယ်။

စံသွေဖည်မှုဇယားဖြင့် တစ်ကြိမ်တည်းသော latency spikes များသည် စွမ်းဆောင်ရည်၏ အလုံးစုံရုပ်ပုံနှင့် မည်သို့ကိုက်ညီသည်ကို ပိုမိုလွယ်ကူစွာမြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။ စံသွေဖည်မှုဖြင့် ပုံဖော်ကြည့်လျှင် Kage K1 နှင့် Samsung SM825 တို့သည် latency တွင် တူညီသူများဖြစ်ပြီး SM825 သည် 4K ကြိုတင်အခြေအနေတွင် K1 ထက် အသာရနေကြောင်း ပိုမိုလွယ်ကူစွာမြင်တွေ့နိုင်ပါသည်။

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်ပြီးနောက်၊ SSD တစ်ခုစီ၏ နောက်ဆုံးဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် ကျွန်ုပ်တို့သည် ပိုရှည်သော နမူနာကြားကာလကို အသုံးပြုပါသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် 4K လုပ်ဆောင်ချက်များကို စံသတ်မှတ်ချက်အဖြစ် မကြာခဏအသုံးပြုလေ့ရှိသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ thread ၁၆ ခုနှင့် queue ၁၆ ခုဖြင့် Kage K1 သည် 18,778 IOps ဖြင့် ဒုတိယအမြင့်ဆုံး read performance နှင့် 7,186 IOps ဖြင့် တတိယနေရာတွင် ရပ်တည်နိုင်ခဲ့သည်။

၎င်း၏ throughput အားသာချက်များကို ပျမ်းမျှ latency တွင် ထင်ဟပ်နေပြီး K1 သည် read performance တွင် ကောင်းစွာရမှတ်ရသော်လည်း write latency တွင် တတိယနေရာတွင် ရှိနေသည်။

K1 ရဲ့ ရေးသားမှုအတွက် အမြင့်ဆုံး latency spikes တွေဟာ Intel မဟုတ်တဲ့ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ ထုတ်ကုန်တွေထက် ပိုများပေမယ့် ဖတ်ရှုလုပ်ဆောင်ချက်တွေမှာ အမြင့်ဆုံး latency ကတော့ အလွန်ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပါတယ်။

စံသွေဖည်မှုဖြင့် ပုံဖော်ထားသော PureSi Kage K1 တွင် Samsung SM825 နှင့် အလားတူ 4K latency ဝိသေသလက္ခဏာများ ရှိသည်။

8K 70/30 စမ်းသပ်မှုသည် enterprise storage အတွက် ပိုမိုလက်တွေ့ကျသော ကွဲပြားသော workload ကို ပေးစွမ်းသည်။

Kage K1 ၏ ဖတ်ရှုခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်များတွင် အားသာချက်များကို ပိုမိုအာရုံစိုက်သော workload ဖြင့် ၎င်းသည် preconditioning IOps ဇယား၏ထိပ်ဆုံးရှိ Intel SSD 710 နှင့် Samsung SM825 တို့နှင့်အတူ သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပို၍ လုပ်ဆောင်သည်။

ပျမ်းမျှ latency အရ K1 ဟာ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုအတွက် ကြိုတင် conditioning လုပ်နေစဉ်အတွင်း ပျမ်းမျှ latency မှာ Samsung SM825 နဲ့ တစ်ဖန် နီးစပ်နေပါတယ်။

Intel SSD 710 ရဲ့ မြင့်တက်မှုတွေက အမြင့်ဆုံး latency ဇယားမှာ အတိုင်းအတာကို မြင့်တက်စေတာကြောင့် K1 နဲ့ Samsung SM825 တို့ဟာ တခြားဟာတွေထက် ပိုနီးစပ်တယ်လို့ ထင်ရပါတယ်။

စံသွေဖည်မှုဖြင့် ပုံဖော်ထားသော K1 သည် SSD 710 မှလွဲ၍ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော K1 ထက် သိသိသာသာ မြင့်မားသော latency ရှိသည်။

8K 70/30 protocol အတွက် workloads များသည် 4K စမ်းသပ်မှုနှင့် ကွဲပြားသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ကျွန်ုပ်တို့သည် thread နှင့် queue depth ပေါင်းစပ်မှုအမျိုးမျိုးတွင် drives များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှိုင်းယှဉ်ပါသည်။ Workload intensity သည် thread ၂ ခုနှင့် queue ၂ ခုမှ thread ၁၆ ခုနှင့် queue ၁၆ ခုအထိ အတိုင်းအတာရှိလိမ့်မည်။

throughput အရ တိုင်းတာမယ်ဆိုရင် Kage K1 ဟာ SM825 နဲ့ အချို့သော အလုပ်တွေမှာသာ လိုက်မီနိုင်ပါတယ်။ throughput ဟာ Intel ရဲ့ SSD 710 ရဲ့ အားသာချက်တစ်ခု မဟုတ်ပါဘူး။

K1 ရဲ့ 8K 70/30 ပျမ်းမျှ latency ရလဒ်တွေက SM825 နဲ့ လည်ပင်းချင်း ယှဉ်ပြိုင်ရတာ ပိုစိတ်ဝင်စားဖို့ကောင်းပါတယ်။

8K 70/30 benchmark မှာ PureSi Kage K1 နဲ့ Samsung SM825 တို့ရဲ့ အမြင့်ဆုံး latency ရလဒ်တွေကိုလည်း နှိုင်းယှဉ်နိုင်ပါတယ်။

K1 နှင့် SM825 အကြား latency စွမ်းဆောင်ရည် ဆင်တူမှုများကို standard deviation ဖြင့် plot လုပ်သောအခါ ပို၍ပင် ရှင်းလင်းပါသည်။

ဖိုင်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် ဒေတာစင်တာတွင် SSD ထိတွေ့နိုင်သည့် မတူညီသော workloads များကို ပုံစံထုတ်ရန် 512B မှ 64K အထိ transfer size များကို အသုံးပြုသည်။

Kage K1 သည် file server preconditioning တွင် ယနေ့အထိ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသထားပြီး IOps တွင် Hitachi SSD400M ပြီးရင် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိသည်။

Kage K1 ရဲ့ ပျမ်းမျှ latency ဟာ SSD400M ထက် အနည်းငယ်သာ မြင့်ပါတယ်။

SM825 ရဲ့ အမြင့်ဆုံးရလဒ်တွေလောက် မြင့်မားတဲ့ တိုးတက်မှုတွေကို မပြသပေမယ့် Kage K1 ဟာ preconditioning တစ်လျှောက်လုံးမှာ Intel SSD 710 ပြီးရင် ဒုတိယအမြင့်ဆုံး အမြင့်ဆုံး latency ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။

စံသွေဖည်မှုဖြင့် ပုံဖော်ထားသောကြောင့် K1 ၏ latency ဝိသေသလက္ခဏာများသည် file server benchmark ကြိုတင်အခြေအနေပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း SM825 ထက် အနည်းငယ်ပိုကောင်းပါသည်။

Kage K1 သည် file server workload အတွင်း အလွန်တသမတ်တည်းရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး SM825 နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော်လည်း thread အရေအတွက်နှင့် queue ၏အနက်ကွဲပြားသည်နှင့်အမျှ IOps အကွာအဝေးကျဉ်းမြောင်းသည်။

Kage K1 ရဲ့ ပျမ်းမျှ latency ဟာ file server benchmark တစ်လျှောက်မှာ SSD400M ပြီးရင် ဒုတိယအနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။

8K 70/30 benchmark မှာလိုပဲ၊ အမြင့်ဆုံး latency က Kage K1 နဲ့ SM825 အကြား အမြင့်ဆုံး latency မှာ ဆင်တူမှုတွေကို မီးမောင်းထိုးပြပေမယ့်၊ သီးခြား inflection point တွေကတော့ drive နှစ်ခုကြားမှာ ကွဲပြားပါတယ်။

စံသွေဖည်မှုဖြင့်ဇယားဆွဲထားသော Kage K1 သည် latency တွင်ဒုတိယနေရာတွင်ရှိသည်၊ သို့သော် queue အနက်တိုးလာသောအခါ SSD 710 နှင့် SM825 တို့နှင့်နှိုင်းယှဉ်နိုင်သည်။

ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်အတွက် ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်သည် ဤပရိုဖိုင်သည် 100% ဖတ်ရှုမှုလုပ်ဆောင်ချက်ရှိသော အပလီကေးရှင်းတစ်ခုကို ပုံစံထုတ်သည်ဟူသောအချက်ကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ထို့ကြောင့် ဝဘ်ဆာဗာ benchmark အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်သည် 100% ရေးသားလုပ်ဆောင်ချက်ကို အသုံးပြုပြီး ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းကာလအတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် တကယ့်အလုပ်ပမာဏအတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်အကြား ပိုမိုသိသာထင်ရှားသော ကွဲပြားမှုများရှိမည့် ဇယားများကို ထုတ်လုပ်ပေးသည်။

Kage K1 သည် write throughput တွင် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည်မရှိသောကြောင့် SSD 710 အထက်တွင်သာ အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။

Kage K1 ၏ ပျမ်းမျှ latency သည် SSD400M နှင့် SM825 တို့ထက် များစွာကျော်လွန်ရန် ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်အတွင်း မြင့်တက်လာပါသည်။

အမြင့်ဆုံး latency ပြောင်းလဲမှုများသည် အတော်လေးကျဉ်းမြောင်းသောအပိုင်းအခြားအတွင်း ထားရှိခဲ့သော်လည်း eMLC drives များတွင် အမြင့်ဆုံး latency စွမ်းဆောင်ရည်များ၏ ကျယ်ပြန့်သောအပိုင်းအခြားကို ထပ်မံမီးမောင်းထိုးပြခဲ့သည်။

စံသွေဖည်မှုအဖြစ် ဤနေရာတွင် ဖော်ပြထားသော K1 ၏ latency သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာ benchmark ကြိုတင်အခြေအနေ၏ 100% write workload ကြောင့် ထပ်မံအဟန့်အတားဖြစ်စေပါသည်။

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်း ပြီးဆုံးသွားသည်နှင့် ဝဘ်ဆာဗာ benchmark အတွက် workloads များသည် 100% ဖတ်ရှုခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်များ ဖြစ်လိမ့်မည်။

ဝဘ်ဆာဗာ workload သည် Kage K1 ၏ အားသာချက်များနှင့် ကိုက်ညီပြီး ဝဘ်ဆာဗာ benchmark အတွင်း IOps တွင် SSD400M ပြီးရင် ဒုတိယနေရာတွင်သာ ရှိသည်။

Kage K1 သည် ဝဘ်ဆာဗာပျမ်းမျှ latency ရလဒ်များတွင် ဒုတိယနေရာတွင် ပြန်လည်ရပ်တည်လျက်ရှိသည်။

Kage K1 နှင့် SM825 တို့သည် ဝဘ်ဆာဗာ benchmark အတွင်း အမြင့်ဆုံး latency လက္ခဏာများ အလားတူရှိသည်။

စံသွေဖည်မှုဖြင့် ပုံဖော်ထားသော SSD400M နှင့် အခြား drive များအကြား ကွာခြားချက်များကို queue depth မြင့်တက်လာသည်နှင့်အမျှ ဆန့်ကျင်ဘက်အနေဖြင့် ဖော်ပြသည်။

ကောက်ချက်

pureSi Kage K1 SSD သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark အမျိုးမျိုးတွင် တသမတ်တည်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။ ဈေးနှုန်းလည်း များစွာပိုမြင့်သော Hitachi SSD400M နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Kage K1 SSD သည် နောက်ကျကျန်နေသော်လည်း ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ခဲ့သော အခြား eMLC မော်ဒယ်များနှင့် အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရှိနေသည်။ SandForce controller ၏ ချုံ့မရသော write လုပ်ဆောင်ချက်များနှင့်ပတ်သက်သည့် ပြဿနာများကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် ဤ drive သည် Hitachi နှင့် Samsung ၏ application အများအပြားနှင့် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ဈေးနှုန်းဖြင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ဆဲဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် Intel SSD 710 ထက် စွမ်းဆောင်ရည်တွင် သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေသည်။ pureSilicon ကဲ့သို့သော ထုတ်လုပ်သူအသစ်များ eMLC ထဲသို့ ဝင်ရောက်လာခြင်းသည် နည်းပညာသည် ခြေကုပ်ယူလာသည်နှင့်အမျှ eMLC storage တွင် ဆက်လက်တီထွင်ဆန်းသစ်မှုအတွက် ကောင်းမွန်သော လက္ခဏာတစ်ရပ်လည်း ဖြစ်သည်။

Kage K1 CNC-machined case သည် pureSi ၏ အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို အာရုံစိုက်မှုကို ပြသနေပြီး၊ ၎င်းသည် drive အတွက် အပူစွန့်ထုတ်မှု အလွန်ကောင်းမွန်သင့်ပြီး ကြီးမားသော deployment အတွက် Kage K1 ကို အခြား eMLC drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်သည့်အခါ အချက်တစ်ခု ဖြစ်လာနိုင်သည့် အပိုအလေးချိန်အချို့ကို ထည့်သွင်းပေးပါသည်။ Kage K1 တွင် ပါဝါပြတ်တောက်မှုဖြစ်ပွားပါက လေယာဉ်ပေါ်တွင် data များကို ကာကွယ်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော pureSi ၏ VoltStream power supply နည်းပညာလည်း ပါရှိသည်။

pureSi Kage K1 သည် အခြား eMLC ထုတ်ကုန်များစွာကဲ့သို့ပင် တစ်နေ့လျှင် drive-write များစွာ၏ ခံနိုင်ရည်ရှိရန် လိုအပ်သည့် ဈေးကွက်အပိုင်းနှင့် ကိုက်ညီစေရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော်လည်း ပိုမိုစျေးကြီးသော SLC-based SSD ၏ စွမ်းဆောင်ရည်လောက် မများပါ။ Intel SSD 710 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ကုန်ကျစရိတ်အရ entry-level eMLC enterprise SSD များနှင့် အနီးစပ်ဆုံးဖြစ်ပြီး Kage K1 သည် စွမ်းဆောင်ရည်ကို သိသိသာသာ မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ Hitachi SSD400M သို့မဟုတ် Samsung SM825 ကဲ့သို့သော အဆင့်မြင့် eMLC မော်ဒယ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စွမ်းဆောင်ရည်မှာ နိမ့်သော်လည်း သိပ်မကွာလှပါ။ ပါဝါပျက်ကွက်မှုကာကွယ်မှု၊ အပူပျံ့နှံ့မှု အလွန်ကောင်းမွန်ခြင်း၊ 2.5PB အဆင့်သတ်မှတ်ချက် (200GB K1 အတွက်) ခံနိုင်ရည်နှင့် ခိုင်မာသောစွမ်းဆောင်ရည်တို့ဖြင့် pureSi Kage K1 SSD သည် enterprise ဈေးကွက်အတွက် ပေးဆောင်ရန်များစွာရှိပါသည်။

Pros

  • ဖိုင်ဆာဗာနှင့် ဝဘ်ဆာဗာ စံနှုန်းများတွင် ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်
  • Kage K1 SSD သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် အများဆုံး latency ကို 400-600ms အကြား ထိန်းသိမ်းထားသည်
  • အပူချိန်ကို အာရုံစိုက်သည့် အလွန်ကောင်းမွန်သော CNC-machined case

အားနည်းချက်များ

  • ချုံ့၍မရသော ရေးသားမှုများပြားသော အလုပ်ပမာဏများသည့် နေရာများတွင် နောက်ကျကျန်နေခြင်း

အောက်ဆုံးလိုင်း

PureSi Kage K1 သည် အခြားပထမမျိုးဆက် eMLC drives များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသနိုင်ပြီး အသုံးချမှုအများအပြားတွင် သင့်လျော်မည်ဖြစ်သည်။ အခြားပိုမိုစျေးကြီးသော eMLC SAS/SATA SSDs များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စွမ်းဆောင်ရည်သည် အမြန်ဆုံးမဟုတ်သော်လည်း ၎င်းသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သောတန်ဖိုးကို ပေးဆောင်သည်။

အသုံးပြုနိုင်မှု

PureSi သည် K1E SSD များကို 200GB နှင့် 400GB ဖြင့် တင်ပို့နေပါပြီ။ 50GB၊ 75GB၊ 100GB၊ 150GB နှင့် 300GB စွမ်းရည်များကို ယခုလကုန်ပိုင်းတွင် ရရှိနိုင်မည်ဖြစ်သည်။

Amazon.com တွင် pureSi 200GB Kage K1
Amazon.com တွင် pureSi 400GB Kage K1

pureSi Kage K1 SATA ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

မာ့ခ် ကစ်ဒ်