StorageReview.com

Dell Pro 5 Micro သုံးသပ်ချက်- Panther Lake vPro၊ SO-DIMM များနှင့် 1.17 လီတာတွင် 4 Xe Core GPU ပါဝင်သည်

end User  ◇  Workstation နှင့်

Dell Pro 5 Micro သည် Panther Lake မျိုးဆက်အတွက် Dell ၏ အဓိက စီးပွားဖြစ် mini PC တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ မော်နီတာတစ်ခု၏နောက်တွင် တပ်ဆင်နိုင်သော 1.17-liter box တစ်ခုဖြစ်ပြီး vPro၊ SO-DIMM slot နှစ်ခု၊ M.2 SSD slot နှစ်ခုနှင့် fleet တစ်ခု လိုအပ်နေဆဲဖြစ်သော legacy port အတွက် နောက်ဘက် module bay တစ်ခု ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ review unit တွင် Intel Core Ultra 7 366H vPro၊ SO-DIMM နှစ်ခုပါ DDR5-5600 64GB နှင့် 1TB Sandisk PC SN8050S self-encrypting SSD တို့ ပါဝင်ပြီး Dell မှ ဤ chassis တွင် ပေးဆောင်သည့် ထိပ်တန်း processor နှင့် အကြီးမားဆုံး memory capacity ဖြစ်သည်။

StorageReview ဓာတ်ခွဲခန်းခုံပေါ်ရှိ Dell Pro 5 Micro၊ ရှေ့မြင်ကွင်းတွင် ပါဝါခလုတ်၊ နားကြပ်ပေါက်၊ USB-A နှင့် USB-C ပေါက်များပါရှိပြီး ၎င်းနောက်တွင် ဆာဗာစင်များရှိသည်။

processor ရွေးချယ်မှုက ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ အဓိကကျပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ Intel ရဲ့ Core Ultra Series 3 ဟာ X-series အစိတ်အပိုင်းတွေမှာ 12 Xe3 core Arc B390 GPU နဲ့ LPDDR5X သာပါဝင်တဲ့ အစိတ်အပိုင်းတွေနဲ့ DDR5 SO-DIMM တွေကို အသုံးပြုပြီး vPro အတွက် အရည်အချင်းပြည့်မီတဲ့ 4 Xe3 core GPU ပါဝင်တဲ့ standard အစိတ်အပိုင်းတွေအဖြစ် ပိုင်းခြားထားလို့ပါ။ Dell က ဒုတိယအုပ်စုကို ရရှိခဲ့ပြီး Core Ultra X7 358H နဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တဲ့ ASUS NUC 16 Pro က ပထမအုပ်စုကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ချစ်ပ်နှစ်ခုမှာ 16 cores၊ 18MB cache နဲ့ 4.8GHz peak ကို မျှဝေအသုံးပြုထားတာကြောင့် နှိုင်းယှဉ်ချက်က micro တစ်ခုမှာ GPU၊ memory နဲ့ power budget ဘယ်လောက်တန်ဖိုးရှိလဲဆိုတာကို ခွဲခြားသိရှိနိုင်ပါတယ်။

အဖြေက workload ပေါ်မူတည်ပြီး ကွဲပြားပါတယ်- single-core CPU စွမ်းဆောင်ရည်က Cinebench 2026 မှာ 495.1 နဲ့ NUC ထက် ၃ ရာခိုင်နှုန်းလောက် နောက်ကျကျန်နေပြီး browser နဲ့ Python ရလဒ်တွေ တူညီနေပြီး hardware video encoding ကလည်း 127 fps တူညီစွာ လည်ပတ်တာကြောင့် chip နှစ်ခုစလုံးမှာ Xe media engine တူညီပါတယ်။ All-core လုပ်ဆောင်ချက်ကတော့ ကွဲပြားပါတယ်- Pro 5 Micro က Cinebench multi-core မှာ 3,601 ရမှတ်ရပြီး 4,980 ရမှတ်ရထားပြီး NUC က 3,572MHz ရမှတ်ရထားတဲ့ 30-minute loop မှာ 2,483MHz mean clock ရှိပါတယ်။

ဒေသတွင်း AI သည် GPU ကို လိုက်နာပြီး MLPerf Client သည် Pro 5 Micro တွင် Llama 3.1 8B ကို တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၇.၈ တိုကင်နှုန်းဖြင့် ထုတ်ပေးပြီး NUC တွင် ၂၆.၈ တိုကင်နှုန်းဖြင့် ထုတ်ပေးကာ llama-server သည် Qwen3.8 27B ကို တစ်စက္ကန့်လျှင် ၄.၇ တိုကင်နှုန်းဖြင့် ထုတ်ပေးပြီး ၉.၁ တိုကင်နှုန်းဖြင့် ထုတ်ပေးပါသည်။ 64GB system memory သည် GPU အသေးစားကို အလုပ်လုပ်ရန် ၄၇.၆GB ပေးထားသောကြောင့် Pro 5 Micro သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ suite ရှိ 20B နှင့် 27B မော်ဒယ်များကို လည်ပတ်စေပြီး အသုံးပြုသူတစ်ဦးတည်းအတွက် သင့်လျော်သော နှုန်းထားဖြင့် လည်ပတ်စေပါသည်။

Key ကို Takeaways

  • NUC 16 Pro နဲ့ core တွေ အတူတူပဲ၊ single-thread speed လည်း အတူတူပဲ Cinebench 2026 မှာ single-core နဲ့ 512.2 မှာ 495.1၊ Speedometer နဲ့ 42.2 မှာ 42.1 မှာ 127 fps၊ Quick Sync HEVC 4K60 မှာ 129 fps နဲ့ encode လုပ်ထားပါတယ်။ Core Ultra 7 366H နဲ့ Core Ultra X7 358H တို့ဟာ တူညီတဲ့ 16-core CPU တွေ ဖြစ်ပါတယ်။
  • အဓိကလုပ်ငန်းအားလုံးသည် ပါဝါဘတ်ဂျက်တွင် NUC ထက် ၂၈ ရာခိုင်နှုန်းနောက်ကျနေသည်- multi-core ၃,၆၀၁ ရှိပြီး ၄,၉၈၀ ရှိပြီး 7-Zip မှာ GIPS ၇၅.၉ ရှိပြီး ၁၀၇.၇ ရှိပြီး LLVM build ၄၈၀.၁ ရှိပြီး ၃၃၉.၈ စက္ကန့်ရှိပါတယ်။ Pro 5 Micro ရဲ့ all-core clock ဟာ shipped အတိုင်း 2,483MHz မှာ ရှိနေပြီး vendor performance mode မှာ ပြောင်းလဲဖို့ မရှိပါဘူး။ NUC က 3,572MHz နဲ့ လည်ပတ်ပြီး steady-state score ၃,၃၅၂ ကတော့ first pass ရဲ့ 0.954 ဖြစ်ပါတယ်။
  • Xe3 core လေးခုသည် အသုံးပြုသူတစ်ဦးအတွက် local AI ကို လွှမ်းခြုံထားသည်- MLPerf Client သည် Llama 3.1 8B ကို တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၇.၈ တိုကင်နှုန်းနှင့် Phi-4-mini ကို ၂၇.၆ နှုန်းဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး Codex coding agent သည် gpt-oss:20b ဖြင့် တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၃.၆ တိုကင်နှုန်းကို ထုတ်ပေးပြီး Ministral 3 3B သည် တစ်ပြိုင်နက်တည်း တောင်းဆိုမှုလေးကြိမ်တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် စုစုပေါင်း တိုကင် ၂၉.၅ ခုကို ပံ့ပိုးပေးပြီး တစ်ခုစီတွင် 12 Xe3 core NUC ထက် လေးပုံတစ်ပုံနှင့် သုံးပုံတစ်ပုံကြား နောက်ကျသည်။ GPU အသုံးပြုနိုင်သော မှတ်ဉာဏ် ၄၇.၆GB ဆိုသည်မှာ ကျွန်ုပ်တို့၏ suite ရှိ 20B နှင့် 27B မော်ဒယ်တိုင်းသည် load လုပ်ခြင်းနှင့် run လုပ်ခြင်းတို့ကို ဆိုလိုသည်။
  • စီးပွားဖြစ်အင်္ဂါရပ်အစုံက ဝယ်ယူရတဲ့အကြောင်းရင်းပါ။ vPro Enterprise၊ 7200 MT/s အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော DDR5 SO-DIMM slot နှစ်ခု၊ M.2 2230/2280 SSD slot နှစ်ခု၊ self-encrypting Gen5 drive တစ်ခု၊ Wi-Fi 7၊ HDMI 2.1 အပြင် DisplayPort 1.4a အပြင် DisplayPort နှင့် 100W power input ပါရှိသော 20Gbps USB-C နှင့် DisplayPort 2.1၊ VGA၊ serial၊ PS/2၊ fiber သို့မဟုတ် dual DisplayPort ရွေးချယ်စရာများပါရှိသော နောက်ဘက် module bay တစ်ခု၊ X-series NUC တွင် vPro နှင့် memory slot များ မရှိပါ။
  • Gen5 SSD သည် ဤကိုယ်ထည်တွင် Gen4 အမြန်နှုန်းဖြင့် လည်ပတ်သည်- fio သည် အလုပ် ၁၆ ခုတွင် 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှုများ (အလုပ်ရှစ်ခုတွင် 586.6K) တွင် 7,095MB/s ဖတ်ရှုပြီး 6,781MB/s ဆက်တိုက်ရေးသားသည်၊ Dell ၏သတ်မှတ်ချက်များတွင် “Gen4 အထိ” PCIe bus နှင့် ကိုက်ညီသော Gen4 x4 ceiling ရှိပြီး NUC ၏ Gen5 link မှ အလုပ် ၁၆ ခုတွင် 14,236MB/s နှင့် 972.9K IOPS ရှိသည်။ Pro 5 Micro ၏ 6,781MB/s sequential write သည် ဤအုပ်စုတွင် အကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။

Pro 5 Micro ရဲ့ အနေအထား

Dell က Pro 5 Micro ကို ထုတ်လုပ်မှုစွမ်းအားအတွက် “ultracompact Copilot+ PC” အဖြစ် ရောင်းချပြီး၊ ၎င်းရဲ့ နံပါတ်တပ်ထားတဲ့ commercial desktop လိုင်းရဲ့ mainstream အဆင့်မှာ ပါဝင်ပြီး chassis မှာ OptiPlex Micro ရဲ့ အမွေအနှစ်ကို နာမည်ကလွဲရင် ကျန်တာအားလုံးမှာ သယ်ဆောင်ထားပါတယ်။ configurator မှာ monitor-mount kit နဲ့အတူ “OptiPlex Micro and Thin Client Vertical Stand” ကို အခမဲ့ stand option အဖြစ် ဖော်ပြထားဆဲပါ။ ဘူးရဲ့ အတိုင်းအတာက 182 x 36 x 178mm၊ 1.17 လီတာရှိပြီး base configuration မှာ 1.10kg အလေးချိန်ရှိပြီး 90W barrel adapter ဒါမှမဟုတ် 100W USB-C adapter ပါဝင်ပြီး ဈေးနှုန်းတူပါပဲ။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ unit ကိုတော့ 90W barrel adapter နဲ့အတူ ပို့ဆောင်ပေးပါတယ်။

16GB DDR5-5600 နဲ့ 512GB Gen4 QLC SSD ပါဝင်တဲ့ Core Ultra 5 335 အတွက် configurator ကို $1,617 နဲ့ စတင်ရောင်းချပြီး Dell က Dell.com မှာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review configuration ကို $4,500 နဲ့ ဖော်ပြထားပါတယ်။ Core Ultra 7 366H က $460 ဖြစ်ပြီး 64GB DDR5-5600 က $1,530 ဖြစ်ပြီး ကျန်တာတွေက 1TB self-encrypting SSD, Wi-Fi 7, HDMI module, Windows 11 Pro နဲ့ သုံးနှစ်စာ Basic Onsite Service တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ Fleet ဝယ်ယူသူတွေဟာ Dell account teams နဲ့ partners တွေကနေတစ်ဆင့် ညှိနှိုင်းထားတဲ့ volume volume ဈေးနှုန်းနဲ့ ဝယ်ယူကြတာကြောင့် single-unit အများဆုံးဈေးနှုန်းက $4,500 ဖြစ်ပါတယ်။ SN8050S ကို specifications manual မှာ ဖော်ပြထားပေမယ့် ဒီစာရေးနေချိန်မှာ US configurator မှာတော့ မပါဝင်ပါဘူး။

Intel ရဲ့ Core Ultra Series 3 အမြန်ကိုးကားချက်မှာ Dell ရွေးချယ်ခဲ့တဲ့ processor ကို ရှင်းပြထားပါတယ်။ Core Ultra 7 366H ဟာ vPro အရည်အချင်းပြည့်မီပြီး LPDDR5X နဲ့အတူ DDR5 ကို 7200 MT/s နဲ့ 128GB အထိ ပံ့ပိုးပေးပြီး PCIe လမ်းကြောင်း ၂၀ ကို ဖော်ထုတ်ပြသထားပြီး အဲဒီထဲက ၁၂ ခုက Gen5 ဖြစ်ပါတယ်။ NUC 16 Pro မှာရှိတဲ့ Core Ultra X7 358H ဟာ vPro အရည်အချင်းပြည့်မီခြင်းမရှိဘဲ LPDDR5X ကိုသာ ပံ့ပိုးပေးပြီး လမ်းကြောင်း ၁၂ ခုကို ဖော်ထုတ်ပြသထားပါတယ်။ အသုံးပြုသူတွေအနေနဲ့ ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်တဲ့ SO-DIMM တွေနဲ့ fleet management ပါဝင်တဲ့ commercial micro တစ်ခုမှာ X-series အပိုင်းကို အသုံးမပြုနိုင်ပါဘူး၊ အဲဒီကန့်သတ်ချက်ရဲ့ ဈေးနှုန်းကတော့ GPU ပါပဲ- TOPS ၄၀ မှာ အဆင့်သတ်မှတ်ထားတဲ့ Xe3 cores ၄ ခုနဲ့ TOPS ၁၂၂ မှာ cores ၁၂ ခု၊ နှစ်ခုစလုံးမှာ TOPS NPU ၅၀ တူညီပါတယ်။

ဒါကြောင့် ASUS NUC 16 Pro ဟာ မှန်ကန်သော အဓိက နှိုင်းယှဉ်မှု ဖြစ်လာပါတယ်။ AMD ရဲ့ Ryzen AI 7 450 ပေါ်က ASUS ExpertCenter PN55 ကို ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ ရှိတဲ့ တခြား SO-DIMM commercial micro အဖြစ်နဲ့ Snapdragon X2 Elite ပေါ်က ASUS Ascent QN10 ကို Arm reference အဖြစ် အသုံးပြုထားပါတယ်။ လေးခုစလုံးဟာ sr-client 1.13 suite တစ်ခုတည်းကို အသုံးပြုထားတာကြောင့် အောက်က ကိန်းဂဏန်းတွေဟာ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုချင်းစီရဲ့ လက်ရှိတည်ဆောက်ပုံကနေ ရရှိတာပါ။

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

Pro 5 Micro ရဲ့ ရှေ့ဘက်ခြမ်းမှာ ပါဝါခလုတ်၊ နားကြပ်ပေါက်၊ 5Gbps USB-A ပေါက်နဲ့ 10Gbps USB-C ပေါက်တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ နောက်ဘက်ခြမ်းမှာ 1GbE Intel i219-LM ပေါက်၊ Smart Power On ပါတဲ့ USB 2.0 ပေါက်နှစ်ခု၊ 5Gbps USB-A ပေါက်နှစ်ခု၊ HDMI 2.1 (TMDS)၊ DisplayPort 1.4a နဲ့ DisplayPort 1.4a output နဲ့ 100W power input အဖြစ် အသုံးပြုနိုင်တဲ့ 20Gbps USB 3.2 Gen 2×2 Type-C ပေါက်တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ Kensington slot၊ padlock ring၊ 4.5mm DC ပေါက်နဲ့ optional antenna port တွေက panel ကို ဖြည့်ထားပါတယ်။

Dell Pro 5 Micro ရဲ့ နောက်ဘက်အကန့်- DC-in၊ USB-C၊ DisplayPort၊ HDMI၊ USB-A port လေးခု၊ expansion bay မှာရှိတဲ့ optional HDMI module နဲ့ RJ45 Ethernet port

မော်ဂျူးခန်းဟာ ဒီကိုယ်ထည်ရဲ့ IT ဝယ်ယူသူတစ်ယောက်အနေနဲ့ ပြင်ဆင်သတ်မှတ်ဖို့ ဂရုစိုက်ရမယ့် အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုပါ။ Dell ရဲ့ သတ်မှတ်ချက်တွေမှာ single rear slot အတွက် ရွေးချယ်စရာ ဆယ်ခု ပါဝင်ပါတယ်- DisplayPort Alt Mode ပါတဲ့ 10Gbps USB-C၊ 60Hz မှာ 7680 x 4320 resolution အတွက် DisplayPort 2.1 (UHBR20) output၊ HDMI 2.1 FRL၊ VGA၊ 10Gbps USB-A port နှစ်ခု၊ PS/2 plus serial၊ serial တစ်ခုတည်း၊ 1Gbps fiber port တစ်ခု၊ ဒါမှမဟုတ် MST နဲ့ဆိုရင် display အရေအတွက် ခြောက်ခုအထိ ရှိတဲ့ dual DisplayPort 1.4a expansion module တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ မော်ဂျူးမပါဘဲ integrated graphics က display သုံးခု၊ MST နဲ့ဆိုရင် display လေးခုကို DisplayPort နဲ့ USB-C output တွေမှာ 5120 x 3200 အထိနဲ့ HDMI port မှာ 4096 x 2160 အထိ မောင်းနှင်ပေးပါတယ်။

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review unit မှာ optional HDMI module ပါလာပြီး DisplayPort နဲ့ USB-C တွေနဲ့အတူ HDMI output နှစ်ခုပါပါတယ်။ နောက်ဘက် panel ဓာတ်ပုံမှာ အသုံးပြုနေတဲ့ module port ကို ပြသထားပါတယ်။

အတွင်းပိုင်းမှာ SODIMM slot တွေ၊ M.2 2230/2280 SSD slot နှစ်ခုနဲ့ Wi-Fi ကတ်အတွက် M.2 2230 slot တစ်ခုပါဝင်ပြီး Intel ရဲ့ Wi-Fi 7 BE211 (5,760Mbps, Bluetooth 6.0) ကို default radio အဖြစ်၊ BE213 option တစ်ခုနဲ့ MediaTek Wi-Fi 6E option တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ 2W internal speaker၊ Realtek ALC3204 codec၊ TPM 2.0 နဲ့ self-encrypting drive option တို့က platform ကို ပြီးပြည့်စုံစေပါတယ်။ Dell က 0C မှ 35C အထိ စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် အဆင့်သတ်မှတ်ပြီး Windows 11 Pro အစား Ubuntu 24.04 LTS နဲ့ တင်ပို့ရောင်းချပါတယ်။

စီမံခန့်ခွဲမှု stack သည် စီးပွားဖြစ်ကိစ္စ၏ အခြားတစ်ဝက်ဖြစ်သည်။ Core Ultra 7 366H တွင် Active Management Technology ပါရှိသော Intel vPro Enterprise ပါရှိပြီး ၎င်းသည် administrator အား operating system down သည့်အခါ out-of-band discovery၊ diagnosis နှင့် repair များကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး Dell တွင် driver နှင့် firmware ပေးပို့မှုအတွက် Dell Command Update၊ BIOS recovery ပါရှိသော SafeBIOS နှင့် discrete TPM 2.0 တို့ကို ထပ်လောင်းထည့်သွင်းထားသည်။ review configuration တွင် Basic Onsite Service သုံးနှစ်လည်း ပါဝင်သောကြောင့် kiosk နောက်ကွယ်ရှိ ချို့ယွင်းနေသော unit သည် remote diagnosis ပြီးဆုံးသွားသည်နှင့် site တွင် technician တစ်ဦးကို ရရှိမည်ဖြစ်သည်။

Dell Pro 5 Micro အတွင်းပိုင်း အနီးကပ်ပုံတွင် သတ္တုကွင်းအောက်ရှိ Wi-Fi ကတ်၊ ဘေးရှိ M.2 SSD နှင့် CPU heatsink ၏ အနားသတ်တို့ကို ပြသထားသည်။

Pro 5 Micro ကိုဖွင့်တာက desktop သေးသေးလေးတစ်လုံးလောက် ရိုးရှင်းပါတယ်။ အပေါ်အဖုံးကို ဖြုတ်လိုက်ရင် CPU heatsink နဲ့ blower၊ SO-DIMM slot နှစ်ခုနဲ့ M.2 bay တွေအားလုံးကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း မြင်ရမှာဖြစ်ပြီး ဝင်လာတဲ့အခါ ဖြုတ်စရာ၊ ဖြုတ်စရာ ဘာမှမရှိပါဘူး။ case ကို သံမဏိနဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး kiosk နောက်ကွယ်က ဒါမှမဟုတ် Dell ရောင်းချတဲ့ back office မှာ ဝတ်ဆင်ဖို့အတွက် တည်ဆောက်ထားတဲ့ ခံစားချက်မျိုး ရှိပါတယ်။ အထဲမှာ ကျွန်တော်တို့ ပြောင်းလဲချင်တာကတော့ Gen4 speeds နဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ M.2 bay ပါ။

အဖုံးနှင့် blower ကိုဖယ်ရှားထားသော Dell Pro 5 Micro တွင်၊ CPU heatsink မပါရှိဘဲ၊ DDR5 SO-DIMM နှစ်ခု၊ M.2 SSD နှင့် Wi-Fi ကတ်ကို chassis ဘေးတွင်တပ်ဆင်ထားပြီး fan assembly တပ်ဆင်ထားသည်။

Dell Pro 5 Micro ၏ သတ်မှတ်ချက်များ

specification Dell Pro 5 Micro P5M1260 (စမ်းသပ်ပြီး)
ပလက်ဖောင်း
processor ​​ကို Intel Core Ultra 7 366H vPro၊ 16 cores (4P + 8E + 4LPE) / 16 threads၊ 4.80GHz အထိ၊ 18MB cache၊ 25W အခြေခံပါဝါ
ထို့အပြင် ရရှိနိုင်သည်- Intel Core Ultra 5 335 vPro၊ 8 cores / 8 threads၊ 4.60GHz အထိ၊ 12MB cache
ဂရပ်ဖစ် Intel ဂရပ်ဖစ် (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ Xe3 cores ၄ ခု၊ 2.5GHz အထိ)
NPU Intel NPU၊ 50 TOPS (Core Ultra 5 335 မှာ 47 TOPS)
မှတ်ဉာဏ် စမ်းသပ်ပြီး 64GB DDR5-5600 (2 x 32GB SO-DIMM)
SODIMM slot နှစ်ခု၊ 16GB မှ 64GB အထိ၊ processor နှင့် configuration ပေါ်မူတည်၍ 5600 / 6400 / 7200 MT/s
သိုလှောင်ခြင်း Sandisk PC SN8050S 1TB TLC Gen5 NVMe၊ Opal 2.0 ကိုယ်တိုင်ကုဒ်ဝှက်ခြင်း၊ M.2 2280 စမ်းသပ်ပြီး
M.2 2230/2280 SSD slot နှစ်ခု၊ Dell တွင် Gen4 အထိ PCIe bus ပါဝင်သည်
ကြိုးမဲ့ စမ်းသပ်ပြီးဖြစ်သည့်အတိုင်း Bluetooth 6.0 ပါရှိသော Intel Wi-Fi 7 BE211 (5,760Mbps အထိ)
ရွေးချယ်စရာများ- Intel Wi-Fi 7 BE213၊ MediaTek Wi-Fi 6E MT7922
ဝါယာကြိုးဖြင့် ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်ခြင်း Intel i219-LM၊ 1GbE RJ45
ပေါက်များနှင့် မျက်နှာပြင်
ရှေ့ပေါက်များ နားကြပ်ပေါက်၊ USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) Type-A၊ USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Type-C
နောက်ဘက်ဆိပ်ကမ်းများ RJ45 1GbE၊ Smart Power On ပါသည့် USB 2.0 ၂ ခု၊ USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) Type-A ၂ ခု၊ HDMI 2.1 TMDS၊ DisplayPort 1.4a HBR3၊ DisplayPort 1.4a Alt Mode နှင့် 100W power in ပါသည့် USB 3.2 Gen 2×2 (20Gbps) Type-C၊ 4.5mm DC-in၊ Kensington slot၊ သော့ခလောက်ကွင်း
ရွေးချယ်နိုင်သော မော်ဂျူး port DP Alt မုဒ်ပါရှိသော USB-C 10Gbps
DisplayPort 2.1 UHBR20
HDMI 2.1 FRL
VGA
USB-A 10Gbps ၁ ခု
PS/2 နှင့် စီးရီး
serial
1GbE ဖိုက်ဘာ
Dual DisplayPort 1.4a HBR2 ချဲ့ထွင်မှု မော်ဂျူး
ရုပ်ထွက်ပံ့ပိုးမှု DisplayPort နှင့် USB-C တွင် 60Hz တွင် 5120 x 3200 အထိ၊ HDMI တွင် 60Hz တွင် 4096 x 2160 အထိ
အခြေခံပေါက်များမှ မျက်နှာပြင် ၃ ခု (MST ပါ ၄ ခု)၊ dual DisplayPort မော်ဂျူးဖြင့် ၆ ခုအထိ
စွမ်းအား၊ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာနှင့် လုံခြုံရေး
ပါဝါအဒက် 90W 4.5mm barrel (19.5V, 4.62A) သို့မဟုတ် 100W USB Type-C
ရှုထောင့် ၁၈၂.၀၀ x ၃၆.၀၀ x ၁၇၈.၀၀ မီလီမီတာ (၇.၁၇ x ၁.၄၂ x ၇.၀၁ လက်မ)၊ ၁.၁၇ လီတာခန့်
အလေးချိန် အနည်းဆုံး ၁.၁၀ ကီလိုဂရမ် (၂.၄၂ ပေါင်)၊ အများဆုံး ၁.၃၂ ကီလိုဂရမ် (၂.၉၂ ပေါင်)
operating ပတ်ဝန်းကျင် ၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှ ၃၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်၊ ဆွေမျိုးစိုထိုင်းဆ ၁၀ မှ ၉၀ ရာခိုင်နှုန်း၊ ၃၀၄၈ မီတာအထိ
လုံခွုံရေး TPM 2.0 (ပြန်လည်သုံးသပ်ယူနစ်တွင် သီးခြားစီ)၊ ကိုယ်တိုင်ကုဒ်ဝှက်ထားသော ဒရိုက်များ၊ Kensington slot၊ သော့ခလောက်ကွင်း၊ Intel vPro Enterprise
operating system စမ်းသပ်ထားသည့်အတိုင်း Windows 11 Pro (Copilot+ PC)၊ Windows 11 Home၊ Ubuntu 24.04 LTS သို့မဟုတ် OS မရှိပါ
လက်မှတ် ENERGY STAR၊ Climate+ ပါရှိသော EPEAT Gold
အာမခံချက် ပြင်ဆင်ထားသည့်အတိုင်း အခြေခံ Onsite ဝန်ဆောင်မှု သုံးနှစ်
စျေးနှုန်း အခြေခံ $1,617 (Core Ultra 5 335, 16GB, 512GB)၊ Dell တစ်လုံးလျှင် စမ်းသပ်ပြီး $4,500 (Core Ultra 7 366H, 64GB DDR5-5600, 1TB SED, Wi-Fi 7, HDMI module, သုံးနှစ် Basic Onsite Service)၊ Dell.com တွင် တစ်လုံးတည်းဝယ်ယူနိုင်သော ဈေးနှုန်း

စမ်းသပ်ခြင်း Setup နှင့်နည်းစနစ်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit မှာ Core Ultra 7 366H vPro ကို SO-DIMM နှစ်ခုမှာ DDR5-5600 64GB နဲ့ Windows 11 Pro 26H2 မှာ 1TB SN8050S တို့ကို Windows Best Performance power mode နဲ့ အသုံးပြုထားပါတယ်။ Pro 5 Micro မှာ Dell performance ဒါမှမဟုတ် thermal mode မပါဝင်တာကြောင့် Best Performance ကသာ ၎င်းရဲ့ power setting တစ်ခုတည်းကိုသာ ပြသပေးပါတယ်။

နှိုင်းယှဉ်ယူနစ်များသည် ၎င်းတို့၏ တင်ပို့ထားသော ဒရိုက်ဗာများတွင် Best Performance မုဒ်တွင် sr-client 1.13 suite တစ်ခုတည်းကို လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ Dell သည် GPU-usable memory 47.6GB ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး NUC 16 Pro နှင့် PN55 တို့နှင့်အတူ S နှင့် M memory tiers များတွင် ထည့်သွင်းခဲ့သည်။ 32GB QN10 သည် 15.9GB GPU-usable တိုင်းတာခဲ့ပြီး CPU၊ GPU နှင့် storage စမ်းသပ်မှုများကိုသာ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။

configuration စီပီယူ မှတ်ဉာဏ် GPU ကို boot drive OS နှင့် ပါဝါမုဒ်
Dell Pro 5 Micro (P5M1260) Intel Core Ultra 7 366H vPro, 16C / 16T (4P + 8E + 4LPE) 64GB DDR5-5600 SO-DIMM (2x32GB)၊ 47.6GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် Intel ဂရပ်ဖစ် (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ Xe3 core ၄ ခု) Sandisk PC SN8050S SED 1TB (Gen5 drive)၊ M.2 2280 Windows 11 Pro 26H2 (x64)၊ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် (ရောင်းချသူစွမ်းဆောင်ရည်မုဒ်မပါ)
ASUS NUC 16 Pro (NUC16GDKX76) Intel Core Ultra X7 358H, 16C / 16T (4P + 8E + 4LPE) 64GB LPDDR5X-8533 (ဂဟေဆက်ထားသည်)၊ 47.5GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် Intel Arc B390 (ပေါင်းစပ်ထားသော၊ Xe3 core ၁၂ ခု) Samsung PM9E1 1TB၊ Gen5 x4 Windows 11 Pro 26H2 (x64)၊ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်
ASUS ExpertCenter PN55 AMD Ryzen AI 7 450, 8C / 16T 64GB DDR5-5600 SO-DIMM (2x32GB)၊ 16GB ကို GPU တွင် သတ်မှတ်ထားပြီး၊ 47.7GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် AMD Radeon 860M (ပေါင်းစပ်ထားသည်) မိုက်ခရွန် ၂၅၀၀ ၁တီဘီ၊ Gen၄ x၄ Windows 11 Pro 26H2 (x64)၊ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်
ASUS Ascent QN10 Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-88-100၊ 18C / 18T (Arm) 32GB LPDDR5X-8294၊ 15.9GB GPU အသုံးပြုနိုင်သည် Qualcomm Adreno X2-90 (ပေါင်းစပ်ထားသည်) Sandisk PC SN5100S 512GB၊ Gen4 x4 Windows 11 Pro 26H1 (Arm64)၊ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်

 

Pro 5 Micro မှာ sr-client ဖတ်နိုင်တဲ့ CPU အပူချိန် sensor မပါဝင်တာကြောင့် suite ဟာ စမ်းသပ်မှုတွေကြားမှာ စက္ကန့် ၁၈၀ ခေတ္တရပ်သွားခဲ့ပြီး အပူချိန် trace လည်း မရှိပါဘူး။ NUC 16 Pro ရဲ့ sensor က စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ 40.1C ကိန်းသေရှိတယ်လို့ သတင်းပို့ခဲ့ပြီး ဒါဟာ တကယ့်ဖတ်ရှုမှုမဟုတ်တဲ့အတွက် Intel system နှစ်ခုလုံးအတွက် အပူချိန်တွေကို သတင်းမပို့ပါဘူး။ suite က သီးခြားစီ မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ load အောက်မှာ system တစ်ခုချင်းစီကို ထိန်းထားတဲ့ clock တွေမှာ thermal analysis ကို ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ ပါရှိပါတယ်။

စနစ်တိုင်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခု မပြီးမြောက်ခဲ့ပါ- MLPerf Client သည် disk space ချို့ယွင်းမှုကြောင့် PN55 တွင် မပြီးမြောက်ခဲ့ပါ၊ gpt-oss:120B သည် ဤစနစ်များထဲမှ မည်သည့်စနစ်တွင်မျှ မကိုက်ညီပါ၊ နှင့် Qwen-Image 20B သည် NUC 16 Pro တွင် stable-diffusion.cpp တွင် မအောင်မြင်ခဲ့ပါ။ ဇယားတစ်ခုစီတွင် ထိခိုက်နေသောစနစ်ကို အမှတ်အသားပြုထားသည်။ Geekbench၊ 3DMark၊ PCMark 10၊ Cinebench 2024 နှင့် Procyon တို့သည် ဤလုပ်ဆောင်မှုများအတွက် kit တွင် မပါဝင်သောကြောင့် ဤသုံးသပ်ချက်တွင် open-source CPU suite ကို အစားထိုးထည့်သွင်းထားပါသည်။

ဒေသတွင်း AI စွမ်းဆောင်ရည်

MLPerf ကလိုင်းယင့် v2.0

MLPerf Client သည် Intel စနစ်နှစ်ခုလုံးတွင် OpenVINO မှတစ်ဆင့် integrated GPU ပေါ်တွင် လုပ်ဆောင်သောကြောင့် Xe3 cores ၄ ခုနှင့် software path တူညီသော ၁၂ ခုကို နှိုင်းယှဉ်ခြင်းဖြစ်သည်။ Pro 5 Micro သည် Llama 3.1 8B ကို တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၇.၈ တိုကင်ဖြင့် ထုတ်ပေးပြီး Phi-4-mini သည် ၂၇.၆ တွင် ထုတ်ပေးပြီး NUC 16 Pro တွင် ၂၆.၈ နှင့် ၄၁.၁ ဖြင့် ထုတ်ပေးပြီး နှစ်ခုလုံးတွင် သုံးပုံတစ်ပုံခန့် နောက်ကျသည်။ ပထမဆုံးတိုကင်သို့ရောက်ရှိချိန်သည် ပိုမိုကြီးမားသောကွာဟချက်ကို ပြသသည်- Llama တွင် ၀.၅၃၆ စက္ကန့်နှင့် ၀.၂၁၁ စက္ကန့်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် prompt processing သည် compute-bound phase ဖြစ်ပြီး Xe core count နှင့်အတူ ချိန်ညှိသောကြောင့်ဖြစ်သည်။

Dell Pro 5 Micro တွင် Core Ultra 7 366H ပါသည့် Llama 3.1 8B နှင့် Phi-4-mini အတွက် Llama 3.1 8B နှင့် Phi-4-mini အတွက် MLPerf Client v2.0 တိုကင်နှုန်းထားများ၏ဇယားကို ASUS NUC 16 Pro နှင့် နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ပါ၊ Dell တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် 17.8 နှင့် 27.6 တိုကင်နှုန်းထားများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ပါ၊ PN55 အမှတ်အသားပြုထားသော်လည်း မပြီးဆုံးခဲ့ဘဲ QN10 လည်း မလည်ပတ်ခဲ့ပါ။ Dell Pro 5 Micro မှာ Llama 3.1 8B နဲ့ Phi-4-mini အတွက် ပထမဆုံးတိုကင်ကို ရောက်ရှိဖို့ အချိန်ကို MLPerf Client v2.0 ဇယားမှာ ASUS NUC 16 Pro နဲ့ ယှဉ်ကြည့်နိုင်ပါတယ်။ Dell အတွက် Llama မှာ 0.536 စက္ကန့်နဲ့ NUC မှာ 0.211 စက္ကန့် ဖြစ်ပါတယ်။

MLPerf Client ရှိ agent workloads များသည် အမြီးရှည်ဖြင့် အလားတူဇာတ်လမ်းကို ပြောပြသည်။ Data Analyst agent scenario သည် Pro 5 Micro တွင် 135.1 စက္ကန့်အတွင်း ပြီးဆုံးပြီး NUC တွင် 85.3 စက္ကန့်ဖြင့် ပထမ token များသည် 4.5 စက္ကန့်နှင့် 1.6 စက္ကန့်တွင် ပြီးဆုံးသည်။ 8B မော်ဒယ်နှင့် စကားပြောနေသော single user အတွက် တစ်စက္ကန့်လျှင် token 18 ခုသည် လူအများစုထက် ပိုမြန်သည်။ GPU ငယ်သည်ကို ခံစားရသည့်နေရာသည် တစ်ဝက်စက္ကန့်သာကြာသည်။

မော်ဒယ်တင်ခြင်းနှင့် ကုဒ်သွင်းခြင်းအေးဂျင့်

Gpt-oss:20b ကို Ollama ထဲသို့ cold cache မှ တင်ခြင်းသည် Pro 5 Micro တွင် ၇.၂၉ စက္ကန့်၊ NUC တွင် ၅.၈၀ စက္ကန့် နှင့် PN55 တွင် ၉.၈၈ စက္ကန့် ကြာမြင့်ပြီး Dell load လုပ်နေစဉ်အတွင်း drive သည် 2,991MB/s ဖြင့် ဖတ်ပြီး NUC ၏ Gen5 link တွင် 3,710MB/s ဖြင့် ဖတ်သည်။ page cache မှ warm load များသည် 4.94၊ 4.42 နှင့် 5.03 စက္ကန့် တွင် စုပုံလာပြီး Dell တွင် resident မော်ဒယ်နှစ်ခုကြား လဲလှယ်ခြင်းသည် 15.5 စက္ကန့် ကြာမြင့်သည်။

Dell Pro 5 Micro မှာ ASUS NUC 16 Pro နဲ့ ASUS ExpertCenter PN55 တို့ကို ယှဉ်ပြီး ပထမဆုံးတိုကင်ကို Ollama gpt-oss:20b အေးပြီးနွေးအောင်တင်တဲ့ဇယား၊ ASUS Ascent QN10 မလည်ပတ်ဘူး၊ Dell မှာ ၇.၂၉ စက္ကန့်အေးပြီး ၄.၉၄ စက္ကန့်နွေးတယ်။

64K context မှာ gpt-oss:20b ကို run နေတဲ့ Codex CLI coding agent ဟာ Pro 5 Micro မှာ တစ်စက္ကန့်ကို token ၁၃.၆ ခု၊ NUC မှာ ၂၀.၁ ခု နဲ့ PN55 မှာ ၁၆.၆ ခု ထုတ်လုပ်ပေးပါတယ်။ Dell ဟာ tool call ၂၇ ခုနဲ့ NUC မှာ ၂၁ ခု ထုတ်လုပ်တာကြောင့် agent ဟာ NUC ရဲ့ မြန်နှုန်းရဲ့ သုံးပုံနှစ်ပုံမှာ သေးငယ်တဲ့ GPU မှာ အလုပ်လုပ်ပါတယ်။ browser session က responsiveness ကို တိုင်းတာနေချိန်မှာ agent ကို run ပေးတဲ့ agent-beside-user test မှာ Dell ရဲ့ Speedometer ကို ၃၀.၂ မှာ ထားခဲ့ပြီး NUC မှာ ၂၉.၈ မှာ ရှိနေတာကြောင့် agent run နေချိန်မှာ foreground ကို အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။

Dell Pro 5 Micro တွင် 64K context တွင် gpt-oss:20b ဖြင့် Codex CLI coding agent ထုတ်လုပ်မှုနှုန်းကို ASUS NUC 16 Pro နှင့် ASUS ExpertCenter PN55 တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပြထားပြီး၊ ASUS Ascent QN10 ကို မလည်ပတ်ကြောင်း အမှတ်အသားပြုထားပြီး၊ Dell တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် 13.6 tokens နှင့် NUC 16 Pro တွင် 20.1 tokens ရှိသည်။

RAG နှင့် LLM ဝန်ဆောင်မှု

RAG စမ်းသပ်မှုသည် စာရွက်စာတမ်းအစုံတစ်ခုကို ထည့်သွင်းပြီး ၎င်းနှင့်ဆန့်ကျင်ဘက်မေးခွန်းများကို ဖြေဆိုပေးသည်။ Pro 5 Micro သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် စာပိုဒ် ၄၃.၂ ပိုဒ်ကို စုပ်ယူပြီး တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၃၂.၂ ဖြင့် အဖြေများကို ထုတ်ပေးပြီး NUC တွင် ၈၁.၀ နှင့် ၄၈.၂ နှင့် PN55 တွင် ၄၀.၀ နှင့် ၃၅.၆ ဖြင့် ထုတ်ပေးပါသည်။ မေးခွန်းမှ အဖြေအထိ ပျမ်းမျှအချိန်သည် Dell တွင် ၁.၇၁ စက္ကန့်၊ NUC တွင် ၁.၀၀ နှင့် PN55 တွင် ၃.၆၅ စက္ကန့်ဖြစ်ပြီး သုံးခုစလုံးသည် ငါးစက္ကန့်တွင် တူညီသော ၈၂.၇ ရာခိုင်နှုန်း ပြန်လည်ရယူမှုကို ပြန်ပေးသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ပြန်လည်ရယူခြင်းသင်္ချာသည် ဟာ့ဒ်ဝဲနှင့်အတူ မပြောင်းလဲသောကြောင့်ဖြစ်သည်။

ASUS Ascent QN10 အမှတ်အသားမပြုလုပ်ထားသည့် Dell Pro 5 Micro တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် RAG စုပ်ယူသည့် passages များနှင့် အဖြေထုတ်ပေးသည့် tokens များ၏ဇယားကို ASUS NUC 16 Pro နှင့် ASUS ExpertCenter PN55 တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ပါ၊ Dell သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် passages ၄၃.၂ ခုကို စုပ်ယူပြီး တစ်စက္ကန့်လျှင် tokens ၃၂.၂ ခုကို ထုတ်လုပ်ပေးပါသည်။

llama-server မှတစ်ဆင့် ဝန်ဆောင်မှုပေးသည့် Pro 5 Micro သည် Ministral 3 3B ကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း တောင်းဆိုမှုလေးကြိမ်အတွက် တစ်စက္ကန့်လျှင် 12.9 output tokens နှင့် စုစုပေါင်း 29.5 အထိ တွန်းပို့ပြီး NUC တွင် 22.5 နှင့် 38.4 နှင့် PN55 တွင် 16.0 နှင့် 33.9 ရှိပြီး ကိုက်ညီသော အကြီးဆုံးမော်ဒယ် Qwen3.8 27B သည် Dell တွင် လေးကြိမ်အတွက် တစ်စက္ကန့်လျှင် 2.8 tokens နှင့် စုစုပေါင်း 4.7 ဖြင့် လည်ပတ်ပြီး ပထမဆုံး token များသည် 8K prompt တွင် 103 စက္ကန့်အကြာတွင် ရောက်ရှိလာပြီး NUC သည် လေးကြိမ်တွင် 9.1 သို့ ရောက်ရှိပြီး တစ်ပြိုင်နက်တည်း တောင်းဆိုမှု ရှစ်ကြိမ်ကို 12.6 ဖြင့် လည်ပတ်ခဲ့ပြီး Dell တွင် ယင်းအချက်ကို မပြီးမြောက်ခဲ့ပါ။

Dell Pro 5 Micro တွင် ASUS NUC 16 Pro နှင့် ASUS ExpertCenter PN55 တွင် တစ်ပြိုင်နက်တည်း တောင်းဆိုမှုတစ်ခု၊ နှစ်ခုနှင့် လေးခုတွင် llama-server Ministral 3 3B Q8_0 output throughput ၏ဇယား၊ ASUS Ascent QN10 ကို မလည်ပတ်ဟု အမှတ်အသားပြုထားပြီး၊ Dell တွင် လေးခုတွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၉.၅ တိုကင်ရောက်ရှိခဲ့သည်။ Dell Pro 5 Micro တွင် ASUS NUC 16 Pro နှင့် ASUS ExpertCenter PN55 တို့နှင့် ယှဉ်လျှင် တစ်ပြိုင်နက်တည်း တောင်းဆိုမှု တစ်ခု၊ နှစ်ခုနှင့် လေးခုတွင် llama-server Qwen3.8 27B output throughput ၏ဇယား၊ ASUS Ascent QN10 ကို မလည်ပတ်ဟု အမှတ်အသားပြုထားပြီး၊ Dell တွင် လေးခုတွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၄.၇ ခုနှင့် NUC 16 Pro တွင် ၉.၁ ခု

ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်ခြင်းကို Vulkan ပေါ်ရှိ stable-diffusion.cpp မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်ပြီး ဤနေရာတွင် ဇယားကို ဂရုတစိုက်ဖတ်ရှုရန် လိုအပ်ပါသည်။ Pro 5 Micro သည် တစ်မိနစ်လျှင် 0.84 FLUX.2 klein 4B ရုပ်ပုံများကို 1024 x 1024 နှင့် 0.36 Z-Image Turbo 6B ရုပ်ပုံများကို ထုတ်လုပ်ပြီး PN55 ၏ 1.04 နှင့် 0.37 နှင့် နီးစပ်ပြီး NUC 16 Pro ၏ 0.19 နှင့် 0.10 ထက် လေးဆခန့် ပိုများသည်။

4 Xe3 core GPU ဟာ image generation မှာ B390 ထက် ပိုမြန်တာမဟုတ်ပါဘူး။ stage timings တွေအရ B390 ဟာ FLUX image တစ်ခုကို 309 စက္ကန့်ကြာပြီး အဲဒီထဲက 126 ခုကို VAE decode နဲ့ ရိုက်ကူးထားပြီး Dell မှာတော့ 72 စက္ကန့်ကြာပါတယ်။ Dell Pro Precision 5 16S မှာ တူညီတဲ့ pattern ကို မှတ်တမ်းတင်ထားတာကြောင့် stable-diffusion.cpp ရဲ့ ဒီ build မှာ Vulkan path က B390 ရဲ့ limit ဖြစ်ပြီး backend က ရိုက်ကူးတဲ့အခါ အရေအတွက်က ရွေ့လျားသွားမှာပါ။

Dell Pro 5 Micro တွင် FLUX.2 klein 4B၊ Z-Image Turbo 6B နှင့် Qwen-Image 20B အတွက် 1024x1024 နှုန်းဖြင့် တစ်မိနစ်လျှင် stable-diffusion.cpp ပုံများ၏ဇယား၊ ASUS NUC 16 Pro နှင့် ASUS ExpertCenter PN55 တို့ကို နှိုင်းယှဉ်ထားပြီး၊ ASUS Ascent QN10 ကို မလည်ပတ်ဟု အမှတ်အသားပြုထားပြီး၊ Dell တွင် တစ်မိနစ်လျှင် 0.84 FLUX.2 klein ပုံများ

Q4_0 ရှိ Qwen-Image 20B သည် Pro 5 Micro တွင် တစ်မိနစ်လျှင် ပုံ ၀.၀၆ ပုံဖြင့် လည်ပတ်ပြီး တစ်မိနစ်လျှင် ၁၇ မိနစ်ခန့် လည်ပတ်ကာ မော်ဒယ်သည် သင့်တော်ကြောင်း သက်သေပြနေသည်။ ဝယ်ယူသူများအတွက် အသုံးဝင်သော တွေ့ရှိချက်မှာ မန်မိုရီလိုင်းဖြစ်သည်- GPU အတွက် 47.6GB ရရှိသောကြောင့် Dell သည် 18GB Q4_0 အလေးချိန်များကို ထည့်သွင်းပြီး 32GB စနစ်တွင် မလုပ်ဆောင်နိုင်သည့်နေရာတွင် လည်ပတ်မှုကို အပြီးသတ်ပေးသည်။

CPU စွမ်းဆောင်ရည်

Cinebench 2026 မှာ Pro 5 Micro ကို single-core ရမှတ် ၄၉၅.၁ နဲ့ multi-core ရမှတ် ၃၆၀၁ ရရှိထားပါတယ်။ NUC 16 Pro ရဲ့ တူညီတဲ့ core complex ရမှတ်က ၅၁၂.၂ နဲ့ ၄၉၈၀ ရရှိတာကြောင့် single-core ကွာဟချက်က ၃ ရာခိုင်နှုန်းဖြစ်ပြီး multi-core ကွာဟချက်က ၂၈ ရာခိုင်နှုန်းရှိပါတယ်။ PN55 ရဲ့ Zen 5 cores ရှစ်ခုက SMT ရမှတ် ၄၉၀.၀ နဲ့ ၃၉၄၉ ရရှိထားပြီး 18-core QN10 က ၆၃၉.၇ နဲ့ ၆၄၃၇ ရရှိထားပါတယ်။ ဒီ suite က Dell ရဲ့ Cinebench မှာ ပျမ်းမျှ clock က ၃၃၂၄MHz ဖြစ်ပြီး NUC ရဲ့ ပျမ်းမျှ clock က ၃၇၇၃MHz ဖြစ်ပါတယ်။ ဒါက multi-core ကွာခြားချက်ပါပဲ။

Dell Pro 5 Micro Core Ultra 7 366H ကို ASUS NUC 16 Pro၊ ASUS ExpertCenter PN55 နှင့် ASUS Ascent QN10 တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် Cinebench 2026 single-core၊ multi-core နှင့် sustained-loop ရမှတ်များ၏ ဇယား။ Dell သည် single-core ၄၉၅.၁ နှင့် multi-core ၃၆၀၁ ရရှိပြီး NUC 16 Pro တွင် ၄၉၈၀ ရရှိသည်။

7-Zip က integer throughput ကို တိုင်းတာပြီး Pro 5 Micro က GIPS compressing 80.5 နဲ့ decompressing 71.2 ရရှိကာ စုစုပေါင်း 75.9 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ NUC မှာ 107.7၊ PN55 မှာ 95.7 နဲ့ QN10 မှာ 133.3 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ single thread တစ်ခုမှာ system လေးခုက 8.3 နဲ့ 10.4 GIPS ကြားမှာ ရှိနေပြီး Dell ကတော့ အနိမ့်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပြီး core တွေကိုယ်တိုင်ကို မဟုတ်ဘဲ all-core power budget ကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။

Dell Pro 5 Micro နှင့် ASUS NUC 16 Pro၊ ASUS ExpertCenter PN55 နှင့် ASUS Ascent QN10 တို့ကို နှိုင်းယှဉ်ပြီး thread အားလုံးတွင် 7-Zip compress, decompress နှင့် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို ပြသထားသည်။ Dell တွင် စုစုပေါင်း 75.9 GIPS နှင့် NUC 16 Pro တွင် 107.7 GIPS ရရှိထားသည်။

CPU မှာရှိတဲ့ Blender 4.5 က Monster ကို တစ်မိနစ်ကို sample 90.5 နှုန်း၊ Junkshop ကို တစ်မိနစ်ကို 62.4 နှုန်းနဲ့ Classroom ကို Pro 5 Micro မှာ 42.6 နှုန်းနဲ့ render လုပ်ပါတယ်။ NUC က 132.0၊ 90.2 နဲ့ 65.6 နှုန်း၊ PN55 က 106.8၊ 76.8 နဲ့ 58.5 နှုန်းနဲ့ QN10 က 216.2၊ 131.5 နဲ့ 95.0 နှုန်းနဲ့ render လုပ်ပါတယ်။ Blender ရဲ့ Dell ရဲ့ ပျမ်းမျှ clock က 2,806MHz ဖြစ်ပါတယ်။

Dell Pro 5 Micro Core Ultra 7 366H နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Monster၊ Junkshop နှင့် Classroom တို့တွင် Blender 4.5 CPU render နမူနာများကို တစ်မိနစ်လျှင် 90.5 ပြသထားပြီး Dell ပေါ်ရှိ Monster တွင် တစ်မိနစ်လျှင် 90.5 ပြသထားသည်။

HandBrake ရဲ့ software encoders တွေက အတူတူပဲ လည်ပတ်ပါတယ်- x265 4K60 encode မှာ 20.7 fps နဲ့ Pro 5 Micro အတွက် SVT-AV1 မှာ 57.0 fps ရှိပြီး NUC မှာ 30.1 နဲ့ 82.5 နဲ့ PN55 မှာ 25.4 နဲ့ 78.9 ပါ။ QN10 ရဲ့ x265 leads မှာ 38.5 fps ရှိပြီး SVT-AV1 မှာ 14.2 fps ကတော့ အဲဒီ encoder ရဲ့ Arm build ကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။ hardware encoders တွေကို အောက်က GPU အပိုင်းမှာ ဖော်ပြထားပါတယ်။

Dell Pro 5 Micro မှာ x265 နဲ့ SVT-AV1 ပါတဲ့ HandBrake 4K60 software encode speed ကို Dell မှာ ASUS NUC 16 Pro, ASUS ExpertCenter PN55, နဲ့ ASUS Ascent QN10 တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ပြထားတဲ့ဇယား၊ 20.7 နဲ့ 57.0 fps

suite ထဲမှာ အရှည်ကြာဆုံး all-core အလုပ်ဖြစ်တဲ့ LLVM 21.1.4 build ဟာ Pro 5 Micro မှာ ၄၈၀.၁ စက္ကန့်ကြာပြီး NUC မှာ ၃၃၉.၈ စက္ကန့်၊ PN55 မှာ ၄၄၄.၉ စက္ကန့်နဲ့ QN10 မှာ ၂၁၀.၅ စက္ကန့်ကြာပါတယ်။ Stockfish ဟာ core အားလုံးမှာ တစ်စက္ကန့်ကို node ၉.၈၇ သန်းရှာဖွေပြီး NUC မှာ ၁၆.၃၉ စက္ကန့်ရှာဖွေပါတယ်။ CPU မှာ ၄၀ ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ အကျယ်ဆုံးကွာဟချက်ဖြစ်ပြီး suite ဟာ အဲဒီ run အတွင်းမှာ 2,318MHz mean clock ကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ GROMACS ဟာ benchMEM စနစ်ကို တစ်နေ့ကို ၁၇.၀ ns နဲ့ ၂၆.၈၊ ၂၁.၁ နဲ့ ၂၃.၄ စက္ကန့်တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ပြီး run ပါတယ်။

LLVM 21.1.4 အပြည့်အဝတည်ဆောက်ချိန်ဇယား၊ Dell Pro 5 Micro တွင် ၄၈၀.၁ စက္ကန့်၊ ASUS NUC 16 Pro တွင် ၃၃၉.၈ စက္ကန့်၊ PN55 တွင် ၄၄၄.၉ စက္ကန့်နှင့် QN10 တွင် ၂၁၀.၅ စက္ကန့်။ Dell Pro 5 Micro အတွက် ASUS NUC 16 Pro၊ ASUS ExpertCenter PN55 နှင့် ASUS Ascent QN10 တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Stockfish ၏ တစ်စက္ကန့်လျှင် node သန်းနှင့် GROMACS benchMEM ns များ၏ ဇယား၊ Dell တွင် တစ်နေ့လျှင် 9.87 Mnps နှင့် 17.0 ns ရှိသည်။

OpenBLAS သည် ပါဝါဘတ်ဂျက်နှင့် core ဒီဇိုင်းကို ခွဲခြားထားသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် N=20000 ရှိ all-core LU solve သည် Pro 5 Micro တွင် 326 GFLOPS နှင့် NUC တွင် 490 GFLOPS သို့ ရောက်ရှိပြီး M=8000 ရှိ DGEMM သည် 300 GFLOPS နှင့် 527 GFLOPS သို့ ရောက်ရှိသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ P-core လေးခုတည်းတွင် Dell သည် 238 GFLOPS နှင့် 197 GFLOPS ကို ရရှိပြီး ၁၇ ရာခိုင်နှုန်း ကွာဟချက်ရှိသောကြောင့် E-core များ အားလပ်နေချိန်တွင် P-core များသည် NUC နှင့် နီးစပ်စွာ လည်ပတ်ပြီး 16 ခုစလုံး ပါဝါဘတ်ဂျက်ကို မျှဝေသုံးစွဲသည့်အခါ fall back ဖြစ်သွားသည်။

Dell Pro 5 Micro အတွက် ASUS NUC 16 Pro၊ ASUS ExpertCenter PN55 နှင့် ASUS Ascent QN10 တို့နှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရာတွင် N=20000 နှင့် N=40000 နှင့် DGEMM M=8000 တွင် OpenBLAS double-precision LU solve ကို core အားလုံးတွင် DGEMM ဖြင့် 300 GFLOPS ဖြင့် တွက်ချက်ထားသည်။

STREAM မှာ DDR5-5600 SO-DIMM တွေရဲ့ ဂဟေဆက်ထားတဲ့ LPDDR5X-8533 နဲ့ ယှဉ်ရင် ဈေးနှုန်းကို ပြသထားပါတယ်။ Pro 5 Micro ဟာ 51,273MB/s နှုန်းနဲ့ ကူးယူပြီး Triad ကတော့ 58,967MB/s နှုန်းနဲ့ လည်ပတ်ပါတယ်။ NUC ရဲ့ 81,907MB/s နှုန်းထက် ၂၈ ရာခိုင်နှုန်း နိမ့်ကျပြီး DDR5-5600 နှုန်းနဲ့ တူညီတဲ့ PN55 ရဲ့ 52,354MB/s နှုန်းထက် သာလွန်ပြီး QN10 ရဲ့ 74,246MB/s နှုန်းထက် နိမ့်ကျနေပါတယ်။ Memory latency ဟာ Dell ရဲ့ အားအနည်းဆုံး နံပါတ်ဖြစ်ပြီး NUC မှာ 118.6ns နဲ့ PN55 မှာ 118.8ns နှုန်းနဲ့ ယှဉ်ရင် 155.7ns နှုန်းနဲ့ အားအနည်းဆုံး ဖြစ်ပါတယ်။ Dell က bandwidth gap ကို ကျဉ်းမြောင်းစေမယ့် 6400 နဲ့ 7200 MT/s SO-DIMM option တွေကို ပေးထားပြီး Dell က 5600 MT/s configuration ကို စမ်းသပ်ထားပါတယ်။

DDR5-5600 SO-DIMM ပါ Dell Pro 5 Micro တွင် STREAM Copy နှင့် Triad မှတ်ဉာဏ် bandwidth၊ 58,967MB/s Triad နှင့် LPDDR5X-8533 ပါ NUC 16 Pro တွင် 81,907MB/s Triad ၏ဇယား

ပေါ့ပါးသော threaded စမ်းသပ်မှုများသည် ကွာဟချက်ကို လုံးဝပိတ်စေသည်။ Speedometer 3.1 သည် Pro 5 Micro တွင် 42.2၊ NUC တွင် 42.1၊ PN55 တွင် 39.2 နှင့် QN10 တွင် 48.2 ရမှတ်များရရှိခဲ့သည်။ PyPerformance ၏ go benchmark သည် Dell တွင် 77.5ms ဖြင့် run ပြီး NUC တွင် 72.1ms ရှိပြီး 60.2ms ဖြင့် run ပြီး 55.3ms ရှိသည်။ ရုံးနှင့် browser အလုပ်အတွက် ဤစက်ကိုရောင်းချရာတွင် ဤ chassis ရှိ Core Ultra 7 366H သည် ပိုကြီးသော X7 358H ကဲ့သို့ပင် မြန်ဆန်သည်။

ပေါ့ပါးစွာချည်နှောင်ထားသောစမ်းသပ်မှုများ Dell Pro 5 Micro (Core Ultra 7 366H, 64GB) ASUS NUC 16 Pro (Core Ultra X7 358H, 64GB) ASUS ExpertCenter PN55 (Ryzen AI 7 450, 64GB) ASUS Ascent QN10 (Snapdragon X2 Elite, 32GB)
Cinebench 2026 single-core (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) 495 512 490 640
7-Zip single thread၊ GIPS (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) 8.33 9.41 9.56 10.36
မြန်နှုန်းပြကိရိယာ ၃ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) 42.2 42.1 39.2 48.2
PyPerformance go, ms (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 77.5 72.1 76.1 113.9
PyPerformance nbody, ms (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 60.2 55.3 60.9 94.3
PyPerformance regex_compile၊ ms (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 72.9 68.6 70.1 82.1
primesieve single thread၊ စက္ကန့်များ (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) 10.62 10.17 6.79 6.27
မှတ်ဉာဏ် နှောင့်နှေးမှု (ns) (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) 155.7 118.6 118.8 133.2
Core-to-core latency၊ ပျမ်းမျှ ns (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) 98.8 95.9 28.1 157.3

 

ဂိမ်းကစားခြင်းနှင့် GPU ကုဒ်သွင်းခြင်း

SuperTuxKart ဟာ 1080p Ultra မှာ vsync off နဲ့ဆိုရင် Pro 5 Micro မှာ ပျမ်းမျှ 75.3 fps နဲ့ 51 fps steady figure ရရှိပြီး NUC 16 Pro မှာ 165.3 နဲ့ 74၊ PN55 မှာ 68.0 နဲ့ 50 နဲ့ QN10 မှာ 69.2 နဲ့ 48 ရရှိပါတယ်။ 4 Xe3 core GPU ဟာ Radeon 860M နဲ့ Adreno X2-90 တို့ကို 1080p resolution နဲ့ ကစားနိုင်ပြီး B390 ကတော့ Dell ရဲ့ frame rate ထက် 2.2x မြန်ပါတယ်။

Dell Pro 5 Micro Intel Graphics မှာ SuperTuxKart 1080p Ultra ပျမ်းမျှနဲ့ တည်ငြိမ်တဲ့ frame rate တွေကို ASUS NUC 16 Pro၊ ASUS ExpertCenter PN55 နဲ့ ASUS Ascent QN10 တို့မှာ နှိုင်းယှဉ်ပြထားတဲ့ဇယား၊ Dell မှာ ပျမ်းမျှ 75.3 fps နဲ့ NUC 16 Pro Arc B390 မှာ 165.3 fps တို့ရဲ့ ဇယား

မီဒီယာအင်ဂျင်က Intel ချစ်ပ်နှစ်ခု တူညီတဲ့နေရာပါ။ ffmpeg ရဲ့ hevc_qsv လမ်းကြောင်းကနေတစ်ဆင့် run လုပ်တဲ့ hardware HEVC 4K60 encode ဟာ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုတည်းမှာ 127 fps နဲ့ NUC မှာ 129 fps အထိ ရောက်ရှိပါတယ်။ Intel ရဲ့ Xe မီဒီယာအင်ဂျင်ဟာ Xe compute cores တွေနဲ့ သီးခြားစီဖြစ်ပြီး ချစ်ပ်နှစ်ခုစလုံးမှာ တူညီတဲ့ လမ်းကြောင်းတစ်ခု ပါရှိလို့ပါ။ PN55 ရဲ့ AMD encoder က Media Foundation လမ်းကြောင်းကနေတစ်ဆင့် 152 fps မှာ တူညီတဲ့အလုပ်ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး QN10 မှာ HandBrake ရဲ့ ဒီ build မှာ hardware encode path မရှိပါဘူး။ အစည်းအဝေးမှတ်တမ်းတွေ ဒါမှမဟုတ် screen capture တွေကို transcode လုပ်မယ့် desktop အတွက် Dell က NUC ကို ဘာမှမပေးပါဘူး။

ဟာ့ဒ်ဝဲဗီဒီယိုအန်ကုဒ်၊ ffmpeg မှတစ်ဆင့် 4K60 HEVC (fps၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro 5 Micro (Core Ultra 7 366H, 64GB) ASUS NUC 16 Pro (Core Ultra X7 358H, 64GB) ASUS ExpertCenter PN55 (Ryzen AI 7 450, 64GB) ASUS Ascent QN10 (Snapdragon X2 Elite, 32GB)
Intel အမြန် ချိန်ကိုက်ခြင်း (hevc_qsv) 127 129 N / A N / A
AMD မှတစ်ဆင့် Media Foundation (hevc_mf) N / A N / A 152 N / A

 

အပူချိန်ထိန်းကိရိယာများနှင့် ဝန်အားအောက်ရှိနာရီများ

မိနစ် ၃၀ ကြာ Cinebench loop ဟာ ပထမအကြိမ် pass မှာ 3,513 မှတ်ရပြီး ပထမအကြိမ် pass ရဲ့ 3,352,0.954 မှာ ရှိနေပြီး run တစ်လျှောက်မှာ ပျမ်းမျှ clock က 2,483MHz ရှိပါတယ်။ NUC 16 Pro ဟာ ပထမအကြိမ် pass ရဲ့ 5,002,1.002 ကို 3,572MHz မှာ ရရှိထားပါတယ်။ PN55 ဟာ reported 100.1C မှာ ပထမအကြိမ် pass ရဲ့ 0.917 ကို ကျဆင်းသွားပြီး QN10 ကတော့ 3,447MHz မှာ 0.995 ကို ရရှိထားပါတယ်။ Dell ဟာ နာရီဝက်အတွင်း 5 ရာခိုင်နှုန်း ဆုံးရှုံးသွားပြီး 1.17-liter chassis အတွက် ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်တဲ့ curve တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ NUC ထက် curve နိမ့်နိမ့်နဲ့ စတင်တာက သူ့ရဲ့ all-core clock ကို ပထမမိနစ်ကတည်းက နိမ့်နိမ့် သတ်မှတ်ထားတာကြောင့်ပါ။

အဖုံးကို ချွတ်ပြီး blower နှင့် heatsink shroud ကို နေရာတကျတပ်ဆင်ထားသော Dell Pro 5 Micro၊ M.2 SSD နှင့် Wi-Fi ကတ်ကို အောက်ဘက်အနားတစ်လျှောက်တွင် မြင်နိုင်သည်

နာရီဇယားက အဲဒီဘတ်ဂျက်ရဲ့ တသမတ်တည်းရှိမှုကို ပြသနေပါတယ်။ all-core စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ Pro 5 Micro ဟာ 2,318 နဲ့ 3,324MHz အကြား မှတ်တမ်းတင်ထားပြီး အလေးဆုံး vector load တွေ (Stockfish, GROMACS, OpenBLAS) က အဲဒီအကွာအဝေးရဲ့ အောက်ဆုံးမှာရှိပြီး Cinebench နဲ့ 7-Zip က အပေါ်ဆုံးမှာရှိပြီး NUC ကတော့ တူညီတဲ့စမ်းသပ်မှုတွေမှာ 3,527 နဲ့ 3,803MHz အကြားရှိပါတယ်။

ပေါ့ပါးသော threaded စမ်းသပ်မှုများသည် Dell ကို Speedometer တွင် 3,459MHz နှင့် memory latency စမ်းသပ်မှုတွင် 3,965MHz အကြားတွင် ထားရှိသောကြောင့် chip သည် burst များတွင် clock-limited မရှိပါ။ all-core ceiling သည် package power limit တစ်ခုဖြစ်ပြီး GPU-bound AI runs များသည် GPU အလုပ်လုပ်နေစဉ် CPU တွင် လုပ်ဆောင်ရန် အနည်းငယ်သာရှိသောကြောင့် နိမ့်ကျနေပါသည်။

စမ်းသပ်နေစဉ်အတွင်း ပျမ်းမျှ CPU နာရီ (MHz) Dell Pro 5 Micro (Core Ultra 7 366H, 64GB) ASUS NUC 16 Pro (Core Ultra X7 358H, 64GB) ASUS ExpertCenter PN55 (Ryzen AI 7 450, 64GB) ASUS Ascent QN10 (Snapdragon X2 Elite, 32GB)
Cinebench ၂ 3,324 3,773 4,729 3,622
စဉ်ဆက်မပြတ် ကွင်းဆက် 2,483 3,572 3,966 3,447
7-Zip 3,251 3,803 4,547 3,835
ငါး 2,318 3,527 3,826 3,180
Blender 2,806 3,609 4,074 3,451
HandBrake 2,825 3,601 4,091 3,661
LLVM တည်ဆောက်မှု 2,699 3,593 4,054 3,493
ဂရိုမက်စ် 2,408 3,587 4,035 3,536
OpenBLAS 2,834 3,700 4,571 3,312
ရေနွေးငွေ့ 3,722 3,649 4,182 3,743
primesive sieve 2,871 3,743 3,964 3,334
MLPerf ကလိုင်းယင့် 2,508 2,387 N / A N / A
အဝတ်စုတ် 3,592 3,603 4,089 N / A
LLM ဝန်ဆောင်မှု 3,615 3,552 3,375 3,857
Super Tux Kart 3,605 3,655 3,514 2,879
fio သိုလှောင်မှု 2,854 2,969 3,519 2,267

 

Dell ရဲ့လက်စွဲစာအုပ်မှာ ဒီမော်ဒယ်အတွက် Dell Optimizer thermal modes တွေကိုဖော်ပြထားပေမယ့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ယူနစ်မှာ ဘာမှမဖော်ပြထားပါဘူး။ Windows Best Performance ကသာ ရရှိနိုင်တဲ့ power setting တစ်ခုတည်းဖြစ်တာကြောင့် ဇယားထဲက clocks တွေက ပို့ဆောင်လိုက်တဲ့အတိုင်း box ကလုပ်ဆောင်တဲ့အရာတွေနဲ့ fleet မှာမြင်တွေ့ရမယ့်အရာတွေပါ။ စမ်းသပ်ဖို့ ပိုမြင့်တဲ့ gear မရှိပါဘူး။

သိုလှောင်ရေးစွမ်းဆောင်မှု

Sandisk PC SN8050S ဟာ Gen5 drive တစ်ခုဖြစ်ပေမယ့် Pro 5 Micro မှာ Gen4 အမြန်နှုန်းနဲ့ လည်ပတ်ပါတယ်။ ဖိုင်စနစ်ကနေတစ်ဆင့် 7,095MB/s နဲ့ raw device မှာ Gen4 x4 ceiling မှာ 7,101MB/s အထိ အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုနိုင်ပြီး NUC ရဲ့ Gen5 link မှာရှိတဲ့ Samsung PM9E1 မှာတော့ 14,236MB/s အထိ ဖတ်ရှုနိုင်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ထားတဲ့ HP OmniBook Ultra 16 မှာပါတဲ့ 2TB version မှာ Gen5 link မှာ 13,598MB/s အထိ ဖတ်ရှုနိုင်ပါတယ်။

Dell Pro 5 Micro 1TB Sandisk PC SN8050S အတွက် ဖိုင်စနစ်နှင့် raw device မှတစ်ဆင့် fio 128K sequential read နှင့် 25GB footprint တွင် sequential write ကို ပြသထားသောဇယား၊ Dell တွင် ASUS NUC 16 Pro၊ ASUS ExpertCenter PN55 နှင့် ASUS Ascent QN10 တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။ 7,095MB/s read နှင့် 6,781MB/s write

Dell ရဲ့ drive က ဒီအုပ်စုကို ဦးဆောင်နေပြီး sequential writes 6,781MB/s ရှိပြီး NUC မှာ 2,684MB/s နဲ့ PN55 ရဲ့ Micron 2500 မှာ 229MB/s ထက် ကွာခြားချက်ကြီးမားပါတယ်။ 16 jobs မှာ 4K random writes က 457.9K IOPS ရှိပြီး NUC မှာ 524.1K နဲ့ PN55 မှာ 57.3K ရှိပါတယ်။ 16 jobs မှာ random reads က file system မှတစ်ဆင့် 538.3K IOPS နဲ့ raw device မှာ 1.24M ရှိပါတယ်။ NUC မှာ 972.9K နဲ့ 1.42M ရှိပါတယ်။ Dell ရဲ့ file-system အမြင့်ဆုံးက jobs ရှစ်ခုမှာ 586.6K IOPS ဖြစ်ပြီး ဇယားမှာ ဖော်ပြထားတဲ့ ကိန်းဂဏန်းဖြစ်ပါတယ်။ Dell ရဲ့ QD32 မှာ 416 microseconds မှာ လေးခုမှာ 99th percentile read latency ရှိပါတယ်။

Dell Pro 5 Micro 1TB Sandisk PC SN8050S အတွက် ဖိုင်စနစ်နှင့် raw device မှတစ်ဆင့် fio 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှုနှင့် အမြင့်ဆုံးအလုပ်အရေအတွက်တွင် ကျပန်းရေးသားမှုဇယား၊ Dell တွင် ASUS NUC 16 Pro၊ ASUS ExpertCenter PN55 နှင့် ASUS Ascent QN10၊ 586.6K IOPS ဖိုင်စနစ်ကို ဖတ်ရှုမှုနှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။
fio ရလဒ်များ (25GB ပမာဏ) Dell Pro 5 Micro (Core Ultra 7 366H, 64GB) ASUS NUC 16 Pro (Core Ultra X7 358H, 64GB) ASUS ExpertCenter PN55 (Ryzen AI 7 450, 64GB) ASUS Ascent QN10 (Snapdragon X2 Elite, 32GB)
အဆက်မပြတ် 128K၊ QD32 (MB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)
အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုခြင်း၊ ဖိုင်စနစ် 7,095 14,236 6,426 4,147
အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်း၊ ကုန်ကြမ်းစက်ပစ္စည်း 7,101 14,251 6,097 4,144
အဆက်မပြတ်ရေးသားပါ 6,781 2,684 229 177
ကျပန်း 4K၊ QD32 (IOPS၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)
ကျပန်းဖတ်၊ အလုပ် ၁၆ ခု 371,538 522,083 329,771 177,169
ကျပန်းဖတ်၊ အလုပ် ၁၆ ခု 586,555 813,910 412,650 179,044
ကျပန်းဖတ်၊ အလုပ် ၁၆ ခု 538,254 972,854 419,443 180,326
ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း၊ ကုန်ကြမ်းစက်ပစ္စည်း၊ အလုပ် ၁၆ ခု 1,240,454 1,424,885 371,884 184,202
ကျပန်းရေးသားခြင်း၊ အလုပ် ၁၆ ခု 457,875 524,069 57,283 26,074
နှောင့်နှေးမှု (မိုက်ခရိုစက္ကန့်၊ နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ)
ကျပန်းဖတ်ရှုမှု p99၊ အလုပ် ၄ ခု 416 317 905 1,188
ကျပန်းဖတ်ရှုမှု p99.99၊ အလုပ် ၄ ခု 4,555 553 2,441 2,277
ကျပန်းရေးသားချက် p99၊ အလုပ် ၁၆ ခု 1,401 2,212 41,681 111,673
အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှုပျမ်းမျှကြာချိန် 588 293 651 1,010

 

ဒီစက်လုပ်ဆောင်တဲ့အလုပ်အတွက် Gen4 link က ထင်ရှားတဲ့ပြဿနာမဟုတ်ပါဘူး။ cold gpt-oss:20b load က 2,991MB/s နဲ့လည်ပတ်ပြီး drive ရဲ့အမြင့်ဆုံးမြန်နှုန်းမဟုတ်ဘဲ model loader ရဲ့အမြန်နှုန်းဖြစ်ပြီး 6,781MB/s writes ရှိတဲ့ 1TB self-encrypting TLC drive ဟာ office image အများစုလုပ်ဆောင်နိုင်တာထက် SSD ပိုများပါတယ်။

ကောက်ချက်

Dell Pro 5 Micro သည် fleet တစ်ခုအတွက် လိုအပ်သော အစိတ်အပိုင်းများဖြင့် တည်ဆောက်ထားသော Panther Lake commercial micro ဖြစ်သည်- vPro Enterprise processor တစ်ခု၊ DDR5 SO-DIMM slot နှစ်ခု၊ M.2 SSD slot နှစ်ခု၊ self-encrypting drive တစ်ခု၊ Wi-Fi 7၊ module bay မတိုင်မီ display output သုံးခုနှင့် တစ်ဖက်တွင် DisplayPort 2.1 နှင့် တစ်ဖက်တွင် serial နှင့် PS/2 တို့ကို ဖုံးအုပ်ထားသော module bay တစ်ခု။ ၎င်းသည် X-series NUC 16 Pro ကဲ့သို့ single-thread speed ဖြင့် ရောင်းချသော ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို လုပ်ဆောင်ပြီး media engine တစ်ခုတည်းတွင် video ကို encode လုပ်ကာ 1.17 လီတာတွင် မိနစ် ၃၀ loop မှတစ်ဆင့် ၎င်း၏ first-pass score ၏ ၉၅ ရာခိုင်နှုန်းကို ထိန်းထားနိုင်သည်။

Dell Pro 5 Micro ကို ဓာတ်ခွဲခန်းခုံပေါ်တွင် ရှေ့ဘက် port panel နှင့် Dell badge ကို ပြသထားသည့် လေးပုံသုံးပုံမြင်ကွင်းဖြင့် ပိတ်လိုက်သည်

စီးပွားဖြစ်ဖွဲ့စည်းပုံရဲ့ ကုန်ကျစရိတ်တွေကိုတော့ တိုင်းတာလို့ရပါတယ်။ All-core CPU လုပ်ဆောင်ချက်ဟာ တူညီတဲ့ 16 cores တွေမှာ NUC ထက် ၂၈ ရာခိုင်နှုန်း နောက်ကျနေပြီး platform ရဲ့ power limit ကြောင့် package ကို 2,483MHz နီးပါး ထိန်းထားနိုင်တာကြောင့်ပါ။ local AI ဟာ 4 Xe3 cores တွေမှာ 12 cores တွေထက် သုံးပုံတစ်ပုံလောက် နှေးကွေးပါတယ်။ DDR5-5600 SO-DIMM တွေဟာ bandwidth နဲ့ latency မှာ LPDDR5X ကို နောက်ကျစေပြီး Gen5 SSD ကတော့ Gen4 slot မှာ ရှိပါတယ်။ ဒီအချက်အလက်တွေထဲက တစ်ခုမှ စက်ရဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်ကို မပြောင်းလဲစေပါဘူး။ local model တွေအတွက် GPU ဒါမှမဟုတ် extra multi-core throughput လိုအပ်နေတဲ့ ဝယ်သူတွေဟာ vPro နဲ့ memory slot တွေကို စွန့်လွှတ်ပြီး box အမျိုးအစား ကွဲပြားတဲ့ box ကို ဝယ်ယူနေကြပါတယ်။

Dell က ပြင်ဆင်ပေးထားတဲ့ အခြေခံ configuration အတွက် ဒေါ်လာ ၁၆၁၇ နဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review unit အတွက် ဒေါ်လာ ၄၅၀၀ ကျသင့်မှာဖြစ်ပြီး အဲဒီကိန်းဂဏန်းမှာ သုံးနှစ်ကြာ onsite service ပါဝင်တာကြောင့် Pro 5 Micro ရဲ့ memory ကို 16GB ကနေ 64GB အထိ အဆင့်မြှင့်တင်မှုအတွက် ဒေါ်လာ ၁၅၃၀ သတ်မှတ်ထားပါတယ်။ SO-DIMM slot နှစ်ခုက user-service လုပ်လို့ရတာကြောင့် 16GB build ကို မှာယူတဲ့ ဝယ်သူတစ်ယောက်အနေနဲ့ open market ကနေ ဖြည့်သွင်းနိုင်ပါတယ်။ Core Ultra 7 366H က Core Ultra 5 335 ထက် ဒေါ်လာ ၄၆၀ ပိုပေးထားပြီး 25W မှာ E-core ရှစ်ခုနဲ့ TOPS NPU ၃ ခု ထပ်ပါလာတာကြောင့် local model ကို compile လုပ်သူ၊ encode လုပ်သူ ဒါမှမဟုတ် run လုပ်သူတိုင်းအတွက် တန်ပါတယ်။ 32GB ပါတဲ့ Core Ultra 5 build က လူတိုင်းအတွက် သင့်တော်တဲ့ fleet configuration ပါ။

ဝန်ဆောင်မှုကောင်းမွန်မှုက နောက်ဆုံးစကားတစ်ခွန်းနဲ့ ထိုက်တန်ပါတယ်။ kiosk တစ်ခုရဲ့နောက်မှာ နှစ်ပေါင်းများစွာ ပုန်းကွယ်နေမယ့် တံဆိပ်တုံးထုထားတဲ့ သံမဏိအခွံထဲမှာ မှတ်ဉာဏ်၊ သိုလှောင်မှုနဲ့ အအေးပေးစနစ်တွေကို တစ်ဆင့်တည်းနဲ့ ဖော်ထုတ်ပြသနိုင်တဲ့ အဖုံးတစ်ခုဟာ fleet manager တစ်ယောက်က benchmark lead ထက် ပိုတန်ဖိုးထားတဲ့ ဒီဇိုင်းမျိုးဖြစ်ပြီး X-series micro တွေက သာလွန်နေရင်တောင် Pro 5 Micro ဟာ commercial catalog မှာ နေရာတစ်နေရာ ရရှိရတဲ့ အကြောင်းရင်းပါပဲ။

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံး စီးပွားဖြစ် Mini PC

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro 5 Micro သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Mini PC များ ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး စီးပွားဖြစ် Mini PC ဆုကို ရရှိထားသည်။

Dell Pro 5 Micro ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Brian Beeler

Brian သည် အိုဟိုင်းယိုးပြည်နယ်၊ ဆင်စင်နာတီတွင် အခြေစိုက်ပြီး StorageReview.com ၏ အဓိက ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူနှင့် ဥက္ကဋ္ဌဖြစ်သည်။