StorageReview.com

Dell Pro Max 14 Premium သုံးသပ်ချက်- ထိရောက်သော သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် ထုတ်ကုန်

end User  ◇  Workstation နှင့်

Dell ရဲ့ Pro Max စီးရီးဟာ စွမ်းဆောင်ရည်အမြင့်ဆုံး လက်ပ်တော့တွေကို ကိုယ်စားပြုပြီး ဟောင်းနွမ်းနေတဲ့ Precision စီးရီးကို အမှတ်တံဆိပ်အသစ်နဲ့ ဒီဇိုင်းအသစ်တွေနဲ့ အစားထိုးလိုက်ပါတယ်။ ဒီမော်ဒယ်တွေထဲက အသေးငယ်ဆုံးကတော့ ဒီသုံးသပ်ချက်ရဲ့ အကြောင်းအရာပါပဲ။ အံ့သြစရာကောင်းလောက်အောင် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတဲ့ ၁၄ လက်မ လက်ပ်တော့ဖြစ်တဲ့ Pro Max 14 Premium ပါ။

Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ

၁၄ လက်မ Pro Max လက်ပ်တော့တွေမှာ ဗားရှင်းနှစ်မျိုးရှိပါတယ်။ အစပြုမော်ဒယ်ကတော့ Pro Max 14 ဖြစ်ပြီး AMD Ryzen AI နဲ့ Intel Core Ultra configuration တွေနဲ့ NVIDIA RTX PRO 500 ဂရပ်ဖစ်ကတ်နဲ့ တွဲဖက်ရရှိနိုင်ပါတယ်။ ပိုဈေးကြီးတဲ့ Pro Max 14 Premium မှာ Intel Core Ultra H-class CPU တွေနဲ့ ပိုအားကောင်းတဲ့ RTX PRO 2000 GPU တွေပဲ ပါဝင်ပါတယ် ။ Premium မော်ဒယ်မှာ OLED မျက်နှာပြင်နဲ့ ပိုကောင်းတဲ့ တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးလည်း ပါဝင်ပါတယ်။

အခြား Dell Pro Max လက်တော့ပ်များကဲ့သို့ပင်၊ ၎င်းသည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အက်ပ်များနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုအာမခံချက်အတွက် Independent Software Vendor (ISV) အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များကို ပေးဆောင်ပါသည်။ Dell တွင် Intel vPro Enterprise (ရွေးချယ်ထားသော ပရိုဆက်ဆာများပါရှိသည်) နှင့် ၎င်း၏ Control Vault 3 ဆော့ဖ်ဝဲ အပါအဝင် လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များစွာလည်း ပါဝင်သည်။

Dell Pro Max 14 Premium ၏ အသေးစိတ်အချက်အလက်များ

processor ​​ကို
  • Intel Core Ultra 7 255H
  • Intel Core Ultra 7 265H
  • Intel Core Ultra 9 285H
  • Intel vPro Enterprise ကို ရွေးချယ်ထားသော CPU များနှင့်အတူ ရရှိနိုင်ပါသည်။
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ်
  • Windows ကို 11 Pro ကို
  • Ubuntu Linux 24.04 LTS
မှတ်ဉာဏ် 16/32/64GB of LPDDR5X-8400
ဂရပ်ဖစ်ကဒ်
  • Intel Arc/Arc Pro GPU
  • NVIDIA RTX PRO 1000 8GB GDDR7
  • NVIDIA RTX PRO 2000 8GB GDDR7
သိုလှောင်ခြင်း M.2 SSD ၁ ခု
မျက်နှာပြင်
  • ၁၆ လက်မ ၁၆:၁၀
  • ၁၉၂၀×၁၂၀၀၊ IPS၊ ထိတွေ့မှုမရှိ၊ ၄၀၀ nits၊ ၁၀၀% sRGB
  • ၂၈၈၀×၁၈၀၀၊ Tandem OLED၊ ၆၀Hz၊ ၄၀၀ nits၊ ၁၀၀% DCI-P3
ကင်မရာ 8MP အနီအောက်ရောင်ခြည်
ကြိုးမဲ့ကွန်ယက်အဖွဲ့ Intel Wi-Fi 7 BE200၊ Bluetooth 5.4 ပါရှိ/မပါရှိ
ဘက်ထရီ ၆-ဆဲလ် ၉၆Whr
ပါဝါစ Adapter ကို 100W သို့မဟုတ် 130W
လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များ
  • 8MP အနီအောက်ရောင်ခြည် ဝက်ဘ်ကင်မရာ
  • လက်ဗွေစာဖတ်သူကို
  • ထိန်းချုပ်ရေးသေတ္တာ ၃
ရှုထောင့်နှင့်အလေးချိန်
  • OLED မျက်နှာပြင်: 0.78 x 12.23 x 8.36 လက်မ
  • FHD မျက်နှာပြင်: 0.79 x 12.23 x 8.36 လက်မ
  • ဗားရှင်းအားလုံးသည် ၃.၅၅ ပေါင်မှစတင်သည်
အာမခံချက် ပုံမှန်သုံးနှစ်၊ နောက်တစ်နေ့တွင် ဆိုက်တွင်းပြုပြင်ခြင်း

တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း

Pro Max 14 Premium ရဲ့ တည်ဆောက်ပုံ အရည်အသွေးက ခိုင်မာပါတယ်။ လက်တော့ပ်ရဲ့ အလူမီနီယမ်နဲ့ မဂ္ဂနီဆီယမ် ဒီဇိုင်းက လက်ထဲမှာ သိပ်သည်းပြီး ဘယ်လိုကိုင်တွယ်ကိုင်တွယ် လုံးဝခိုင်မာပါတယ်။ ဒီလက်တော့ပ်ဟာ အပူချိန်မြင့်မားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်တွေ အပါအဝင် ကြမ်းတမ်းတဲ့အခြေအနေတွေမှာ ကြံ့ခိုင်မှုအတွက် MIL-STD-810H စမ်းသပ်မှုကို အောင်မြင်ထားပါတယ်။

မှောင်မိုက်သော anodized အပြင်ပိုင်းသည် ချောမွေ့ပြီး အလွန်ခေတ်မီပြီး zero-lattice keyboard ဒီဇိုင်းဖြင့် ပိုမိုမြှင့်တင်ထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ OLED မျက်နှာပြင် မော်ဒယ်သည် 0.78 x 12.23 x 8.36 လက်မ (HWD) ရှိသည်။ ၎င်းသည် ultraportable consumer laptop ထက် ပိုထူသော်လည်း အခြားအတိုင်းအတာများတွင် အထင်ကြီးစရာကောင်းလောက်အောင် ပါးလွှာပြီး display bezels အနည်းငယ်သာရှိသည်။ Laptop ၏ ၃.၅၅ ပေါင်အလေးချိန်သည် ultraportable ထက်လည်း ပိုလေးသည်။ ဥပမာအားဖြင့် Dell ၏ Pro 14 Premium သည် ၂.၅၂ ပေါင်သာ ပေါ့ပါးသည်။ သို့သော် Pro Max 14 Premium သည် ဤမော်ဒယ်တွင် ပါဝင်သော ပါဝါနှင့် dedicated graphics card ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် အတော်လေး လေးစားဖွယ်ကောင်းပါသည်။

port ရွေးချယ်မှုအနေနဲ့ Pro Max 14 Premium မှာ USB-C တစ်ခုတည်းသာ လိုအပ်ရင် ကောင်းမွန်စွာ တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ ဘယ်ဘက်ခြမ်းက USB-C port နှစ်ခုက Thunderbolt 5 ဖြစ်ပြီး ညာဘက်ခြမ်းက port နှစ်ခုက Thunderbolt 4 ဖြစ်ပါတယ်။ ညာဘက်ခြမ်းမှာ universal audio jack နဲ့ microSD card reader တို့လည်း ပါရှိပါတယ်။ လုံခြုံရေးအတွက် Dell က သပ်ပုံသဏ္ဍာန် lock slot ကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးထားပါတယ်။

Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ ဘယ်ဘက်ပေါက်များ

Thunderbolt 5 port နှစ်ခုသည် ဘယ်ဘက်အစွန်းတွင် ရှိသည်။

Dell Pro Max 14 Premium ညာဘက်ပေါက်များ

ညာဘက်အစွန်းတွင် Thunderbolt 4 port နှစ်ခု၊ microSD card reader တစ်ခု၊ audio jack တစ်ခုနှင့် Wedge-shaped lock slot တစ်ခု ပါဝင်သည်။

အတွင်းပိုင်းမှာတော့ Intel BE200 wireless card ကြောင့် နောက်ဆုံးပေါ် Wi-Fi 7 နဲ့ Bluetooth 5.4 စံနှုန်းတွေကို ထောက်ပံ့ပေးထားပါတယ်။ ကံမကောင်းစွာပဲ Dell က mobile broadband အတွက် option ကို မပေးပါဘူး။

မျက်နှာပြင်နှင့် ထည့်သွင်းကိရိယာများ

Dell က Pro Max 14 Premium မှာ ၁၄ လက်မ 16:10 မျက်နှာပြင် ရွေးချယ်စရာ နှစ်ခု ပေးထားပါတယ်။ အခြေခံ panel က 1920×1200 non-touch IPS panel ဖြစ်ပြီး 100% sRGB color coverage ရှိပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ unit မှာ 2880×1800 resolution ရှိပြီး touch capability၊ 100% DCI-P3 color coverage ပိုကျယ်ပြီး 400-nit brightness rating ရှိတဲ့ Tandem OLED panel ပါဝင်ပါတယ်။

Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ မျက်နှာပြင်

Pro Max 14 Premium မှာ Tandem OLED မျက်နှာပြင် ပါဝင်ပြီး အလင်းအလွှာနှစ်ခုကို အသုံးပြုကာ တောက်ပမှုကို အမြင့်ဆုံးရရှိစေပါတယ်။

OLED ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးက ကိုယ်တိုင်မြင်ရရင် အံ့မခန်းပါပဲ။ “Tandem” ဆိုတာ Dell ရဲ့ နည်းပညာကို ရည်ညွှန်းပြီး အလင်းထုတ်လွှတ်တဲ့ အလွှာနှစ်ခုကို မျက်နှာပြင်တစ်ခုတည်းမှာ ပေါင်းစပ်ထားတာကြောင့် တောက်ပမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးပါတယ်။ ဒီနည်းပညာရဲ့ တစ်ခုတည်းသော အားနည်းချက်ကတော့ ဘက်ထရီသက်တမ်း ပိုကြာရှည်ခံတာပါပဲ။ အားကုန်သက်သာတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် အခြေခံ IPS panel ကိုပဲ အသုံးပြုသင့်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ဒီ OLED panel ရဲ့ ဇိမ်ခံပြီး တောက်ပတဲ့ အရောင်တွေနဲ့ ထူးခြားတဲ့ တောက်ပမှုကြောင့် လက်လွှတ်ဖို့ ခက်ခဲပါတယ်။ အထူးသဖြင့် touch ကို support လုပ်တာကြောင့်ပါ။

Dell ရဲ့ zero-lattice ကီးဘုတ်မှာ mini-LED မီးလုံးတွေ ပါဝင်ပြီး ရိုးရာ backlighting နဲ့ ယှဉ်ရင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေတယ်လို့ ကုမ္ပဏီက ပြောပါတယ်။ ၁ မီလီမီတာလောက် အကွာအဝေးရှိတဲ့ ကီးဘုတ်က တုံ့ပြန်မှုကောင်းတဲ့ feedback ကို ပေးစွမ်းပြီး စာရိုက်ချိန်ကြာကြာတွေအတွက်လည်း သက်တောင့်သက်သာရှိပါတယ်။ ကီးဘုတ်တွေကြားမှာ နေရာလွတ်မရှိတာက အသားကျဖို့ လိုအပ်ပါတယ် - အစပိုင်းမှာတော့ လက်တွေကို နေရာချဖို့ F နဲ့ J ကီးဘုတ်တွေပေါ်က ဘားလေးတွေ ရှာမတွေ့ခဲ့ပါဘူး - ဒါပေမယ့် နည်းနည်းလောက် အသုံးပြုပြီးတဲ့နောက်မှာ layout ကို အသားကျသွားပြီး MonkeyType အွန်လိုင်းစာရိုက်စမ်းသပ်မှုမှာ ကျွန်တော့်ရဲ့ အမြင့်ဆုံးစာရိုက်မြန်နှုန်းကို ရောက်ရှိနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ ကီးဘုတ်

Pro Max 14 Premium မှာ ခလုတ်တွေကြားမှာ နေရာမခြားတဲ့ zero-lattice ကီးဘုတ်အပြင် mini-LED backlighting လည်း ပါဝင်ပါတယ်။

ဒီကီးဘုတ်နဲ့ ပတ်သက်ပြီး ကျွန်တော့်ရဲ့ တစ်ခုတည်းသော မကျေနပ်ချက်ကတော့ သူ့ရဲ့ layout ကြောင့်ပါ။ အစပိုင်းမှာတော့ arrow key အရွယ်အစား မကိုက်ညီတာပါ။ half-height up and down key တွေနဲ့ full-size left and right key တွေ တွဲထားတဲ့အတွက် မရည်ရွယ်ဘဲ နှိပ်မိတာမျိုး ဖြစ်တတ်ပါတယ်။ Home နဲ့ End key တွေကို Function row မှာ မထည့်သွင်းမိပါစေနဲ့လို့လည်း ဆုတောင်းမိပါတယ်။ F1 ကနေ F12 အထိ primary key တွေဖြစ်အောင် Function Lock ကို enable လုပ်ထားလေ့ရှိပေမယ့် ဒီလိုလုပ်ခြင်းအားဖြင့် Home နဲ့ End ကို ဒုတိယ secondary key အနေနဲ့ အသုံးပြုရတာကြောင့် Fn key ကို အသုံးပြုဖို့ လိုအပ်ပါတယ်။ ဒီ layout ကို အချိန်ကြာလာတာနဲ့အမျှ ကျင့်သားရသွားပေမယ့် Fn ကို အဆက်မပြတ်နှိပ်နေရတာကတော့ အဆင်မပြေဘူးလို့ ခံစားရပါတယ်။

တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ၊ Pro Max 14 Premium ရဲ့ touchpad က အရမ်းကောင်းကောင်းအလုပ်လုပ်ပါတယ်။ pad ကိုယ်တိုင်က ရွေ့လျားလို့မရဘဲ tactile bumps တွေကတစ်ဆင့် feedback အတွက် haptic motors အသေးစားလေးတွေကို အားကိုးရပါတယ်။ မသိသေးတဲ့သူတွေအတွက် touchpad ရဲ့ မျက်နှာပြင်က လျော့မသွားပေမယ့် သင်မသိလောက်ပါဘူး။

Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ Touchpad

touchpad တွင် ရွေ့လျားနိုင်သော အစိတ်အပိုင်းများ မရှိဘဲ tactile feedback ကို တုပရန် haptic motor များကို အသုံးပြုသည်။

မျက်နှာပြင်ပေါ်က 8MP ဝက်ဘ်ကင်မရာက အလင်းရောင်နည်းတဲ့အခြေအနေမှာတောင် ကြည်လင်ပြတ်သားပြီး အနည်းငယ်သာပြသပေမယ့် privacy shutter မပါဝင်ပါဘူး။ မျက်နှာမှတ်မိဖို့အတွက် အနီအောက်ရောင်ခြည်အာရုံခံကိရိယာလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ ပါဝါခလုတ်မှာ ထည့်သွင်းထားတဲ့ လက်ဗွေဖတ်စက်က နောက်ထပ်ဇီဝမက်ထရစ်လော့ဂ်အင်ရွေးချယ်မှုတစ်ခုကို ထပ်လောင်းထည့်သွင်းပေးပါတယ်။

Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ ဝက်ဘ်ကမ်

Pro Max 14 Premium မှာ IR လုပ်ဆောင်ချက်ပါဝင်တဲ့ 8MP ဝက်ဘ်ကင်မရာ ပါရှိပါတယ်။

အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု

Pro Max 14 Premium မှာ အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်တဲ့ အစိတ်အပိုင်းတွေက ဘက်ထရီနဲ့ M.2 2280 SSD မှာပဲ ပါဝင်ပြီး တခြားအစိတ်အပိုင်းတိုင်းကို ဂဟေဆက်ထားတာ ဒါမှမဟုတ် အစားထိုးလို့မရပါဘူး။ ဒါပေမယ့် Dell ဟာ သူ့ရဲ့ လက်တော့ပ်တွေမှာ ပိုမိုရေရှည်တည်တံ့တဲ့ လုပ်ငန်းစဉ်တွေကို ထည့်သွင်းလာခဲ့ပြီး ရလဒ်တွေကို Pro Max 14 Premium မှာ modular mainboard နဲ့ I/O board ပါဝင်ပြီး ချို့ယွင်းမှုတစ်စုံတစ်ရာရှိရင် အစားထိုးနိုင်တာကြောင့် လက်တော့ပ်တစ်ခုလုံးကို အစားထိုးစရာမလိုပါဘူး။ USB-C port တွေမှာ အတွင်းပိုင်းက ကောင်းမွန်တဲ့ အားဖြည့်မှုတွေကို မြင်တွေ့ရတာလည်း ကောင်းပါတယ်။

Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ အောက်ခြေအဖုံး

Dell Pro Max 14 Premium ထဲက ပန်ကာတွေက အအေးပေးစနစ်တွေကို ကောင်းကောင်းကိုင်တွယ်နိုင်ပြီး ပိုလေးတဲ့အလုပ်တွေ မစခင်အထိ တိတ်ဆိတ်နေစေပါတယ်။ နေ့စဉ်လှုပ်ရှားမှုတွေအတွက်တော့ စနစ်က တိတ်ဆိတ်နေပါတယ်။

Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ အဆင့်မြှင့်တင်မှုများ

အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သော အစိတ်အပိုင်းများတွင် ဘက်ထရီနှင့် M.2 2280 SSD ပါဝင်သော်လည်း ကျန်အရာအားလုံးကို ဂဟေဆက်ထားသည်။

Dell Pro Max 14 ပရီမီယံ SSD အဆင့်မြှင့်တင်မှု

performance benchmark

Dell က အောက်ပါ အစိတ်အပိုင်းတွေ အပြည့်အစုံပါတဲ့ Pro Max 14 Premium ကို ကျွန်တော်တို့ဆီ ပို့ပေးလိုက်ပါတယ်။

  • Intel Core Ultra 9 285H
  • NVIDIA RTX PRO 2000 8GB GDDR7
  • 64GB LPDDR5X-8400
  • 1TB SSD ကို

Dell.com မှတစ်ဆင့် တစ်ယူနစ်ဈေးနှုန်းမှာ $4,752 ဖြစ်ပြီး၊ သို့မဟုတ် စတင်ဈေးနှုန်း ($2,191) ၏ နှစ်ဆဖြစ်သည်။ Channel Partner များမှတစ်ဆင့် ဝယ်ယူသော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများသည် အထူးသဖြင့် အမြောက်အမြားဝယ်ယူမှုတွင် ကွဲပြားသောဈေးနှုန်းများကို မျှော်လင့်နိုင်ပါသည်။

မကြာသေးမီက ကျွန်ုပ်တို့သည် အခြားသေးငယ်သော workstation ကို အဓိကထားသော laptop များကို မစမ်းသပ်ရသေးသောကြောင့် Pro Max 14 Premium သည် ပိုမိုကြီးမားသော workstation laptop နှစ်ခုနှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရမည်ဖြစ်သည်။ ၎င်းတို့တွင် ၎င်း၏ အစ်ကိုကြီးများဖြစ်သည့် Pro Max 16 Plus နှင့် Pro Max 18 Plus တို့ ပါဝင်သည် ။ Core HX-class CPU များနှင့် ပိုမိုအစွမ်းထက်သော NVIDIA RTX PRO ဂရပ်ဖစ်များပါဝင်သည့် ဤ laptop များသည် နှိုင်းယှဉ်လျှင် သေးငယ်သော Pro Max 14 Premium ထက် စွမ်းဆောင်ရည်ပိုမိုကောင်းမွန်မည်မှာ သေချာသော်လည်း ကျွန်ုပ်တို့သည် အရာအားလုံးကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်ရန် အကောင်းဆုံးကြိုးစားပါမည်။

Procyon AI ကွန်ပျူတာအမြင်

Procyon AI Computer Vision Benchmark သည် အဆင့်မြင့် neural network အမျိုးမျိုးကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ GPU များနှင့် သီးသန့် accelerator များတစ်လျှောက် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် MobileNet V3၊ Inception V4၊ YOLO V3၊ DeepLab V3၊ Real ESRGAN နှင့် ResNet 50 အပါအဝင် မော်ဒယ်များဖြင့် image classification၊ object detection၊ segmentation နှင့် super resolution ကဲ့သို့သော လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ NVIDIA TensorRT၊ Intel OpenVINO၊ Qualcomm SNPE၊ Microsoft Windows ML နှင့် Apple Core ML အပါအဝင် inference engine များစွာတွင် စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ပြီး hardware နှင့် software စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျယ်ပြန့်စွာ ပေးစွမ်းသည်။ ရလဒ်များကို float- နှင့် integer-optimized မော်ဒယ်များအတွက် အစီရင်ခံတင်ပြထားပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် machine vision စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်းနှင့် လက်တွေ့ကျသော တိုင်းတာမှုကို ပေးဆောင်သည်။

UL Procyon AI Computer Vision benchmark မှာ Pro Max 14 Premium ဟာ အလုံးစုံ 127 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး inference tasks တွေမှာ single-model consistency မြင့်မားတာကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ Pro Max 18 Plus နဲ့ Pro Max 16 Plus တို့ က အသီးသီး 195 နဲ့ 190 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး 14 Premium ဟာ MobileNet V3 လို ပေါ့ပါးတဲ့ မော်ဒယ်တွေမှာ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး 1.12 ms အတွင်းမှာသာ run လုပ်နိုင်ခဲ့ပြီး system ကြီးတွေရဲ့ ရလဒ်တွေနဲ့ အတော်လေး ဆင်တူပါတယ်။ ResNet 50 နဲ့ Inception V4 လို လေးလံတဲ့ workload တွေမှာ အရွယ်အစားသေးငယ်တဲ့ unit ဟာ 10.55 ms နဲ့ 31.90 ms အသီးသီး ရရှိခဲ့ပြီး Pro 5000 တပ်ဆင်ထားတဲ့ system တွေထက် နောက်ကျနေပေမယ့် ၎င်းရဲ့အတန်းအစားအတွက် မျှတတဲ့ throughput ကို ပြသနေဆဲပါ။ REAL-ESRGAN လို လိုအပ်ချက်များတဲ့ upscaling tasks တွေမှာတောင် Pro Max 14 Premium ဟာ 3,318.78 ms မှာ ပြီးဆုံးခဲ့ပြီး ညီအစ်မ မောင်နှမတွေထက် 70 ရာခိုင်နှုန်းခန့် နှေးကွေးပါတယ်။ ဒါဟာ midrange GPU configuration အရ မျှော်လင့်ထားတဲ့ ရလဒ်တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။

integrated graphics တစ်ခုတည်းကိုသာ အားကိုးတဲ့အခါ Pro Max 14 Premium ဟာ high-end system တွေထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး 18 နဲ့ 16 Plus မော်ဒယ်တွေအတွက် 156 နဲ့ 149 ရရှိခဲ့ပေမယ့် 266 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါက iGPU load အောက်မှာ ပိုမိုကောင်းမွန်တဲ့ optimization ဒါမှမဟုတ် thermal throttling နည်းတာကို ညွှန်ပြနေပြီး Dell ရဲ့ 14 Premium ကို ဟန်ချက်ညီပြီး ထိရောက်တဲ့ mobile platform အဖြစ် ချိန်ညှိမှုကို မီးမောင်းထိုးပြနေပါတယ်။ YOLO V3 လို model တွေကို 29.12 ms နဲ့ ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပြီး system ကြီးတွေမှာ 54.03 ms နဲ့ 57.56 ms သာ ရှိခဲ့ပါတယ်။

CPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 127 195 190
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.12 ms 1.00 ms 0.97 ms
ResNet 50 10.55 ms 6.98 ms 7.29 ms
စတင်ခြင်း V4 31.90 ms 19.53 ms 20.76 ms
DeepLab V3 37.46 ms 24.15 ms 24.02 ms
ယိုလို V3 77.49 ms 44.53 ms 44.59 ms
REAL-ESRGAN 3,318.78 ms 1,934.18 ms 2,043.35 ms
CPU ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ်ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms)
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 266 156 149
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.00 ms 1.35 ms 1.35 ms
ResNet 50 4.54 ms 8.86 ms 8.90 ms
စတင်ခြင်း V4 12.07 ms 22.71 ms 27.60 ms
DeepLab V3 26.13 ms 37.80 ms 38.68 ms
ယိုလို V3 29.12 ms 54.03 ms 57.56 ms
REAL-ESRGAN 1,046.98 ms 1,878.42 ms 1,910.57 ms

CPU မှ GPU-focused workloads သို့ ပြောင်းလဲသည့်အခါ Dell Pro Max 14 Premium သည် AI Computer Vision စွမ်းဆောင်ရည်တွင် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုကို ပြသထားပြီး အလယ်အလတ်တန်းစား NVIDIA RTX PRO 2000 ဖြင့်ပင် အများစုသော inference task များအတွက် ခိုင်မာသော အရှိန်မြှင့်တင်မှုကို ပေးစွမ်းနိုင်ကြောင်း ပြသထားသည်။ UL Procyon AI Computer Vision benchmark တွင် စနစ်သည် စုစုပေါင်းရမှတ် ၄၈၉ ရရှိခဲ့ပြီး Pro Max 18 Plus နှင့် Pro Max 16 Plus စနစ်များ ထုတ်လုပ်ခဲ့သည့် ရမှတ် ၁၀၃၂ နှင့် ၁၀၂၃ အသီးသီး၏ ထက်ဝက်ခန့်ရှိသည်။ ၎င်းသည် ၎င်း၏ အဆင့်နှင့် ဈေးနှုန်းနှင့် လုံးဝကိုက်ညီပြီး Dell သည် top-end workstation configuration များနှင့် တိုက်ရိုက်ယှဉ်ပြိုင်မည့်အစား စွမ်းဆောင်ရည်ထိရောက်မှုကို ဟန်ချက်ညီစေရန် အရွယ်အစားသေးငယ်သော မော်ဒယ်ကို ချိန်ညှိထားကြောင်း ပြသနေသည်။

MobileNet V3 ကဲ့သို့သော ပေါ့ပါးသော neural network မော်ဒယ်များတွင် Pro Max 14 Premium သည် 0.82 ms ဖြင့်သာ ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး 5000 တပ်ဆင်ထားသော စနစ်များမှ 0.55 ms နှင့် 0.54 ms ရလဒ်များထက် များစွာနောက်ကျပါသည်။ ResNet 50 နှင့် Inception V4 အပါအဝင် ပိုမိုအားကောင်းသော ကွန်ရက်များသည် 3.03 ms နှင့် 7.26 ms အသီးသီး အချိန်များကို ရရှိခဲ့ပြီး ဤအတန်းအစားရှိ GPU အတွက် လေးစားဖွယ်ကောင်းသော throughput ကို ပြသခဲ့သည်။ ပုံမှန်အားဖြင့် compute နှင့် memory bandwidth ပိုမိုလိုအပ်သော DeepLab V3 နှင့် YOLO V3 မော်ဒယ်များသည် 18.42 ms နှင့် 13.13 ms ပြန်ပေးခဲ့ပြီး mobile AI workloads များအတွက် လက်တွေ့စွမ်းဆောင်ရည်အတိုင်းအတာအတွင်းတွင် ကောင်းစွာရှိနေခဲ့သည်။ အခက်ခဲဆုံးအလုပ်တွင် image restoration နှင့် upscaling ကိုစမ်းသပ်သည့် REAL-ESRGAN သည် Pro Max 14 Premium သည် 257.17 ms မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။

GPU ရလဒ်များ (ပျမ်းမျှအချိန် ms) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) 
AI ကွန်ပျူတာအမြင် ಒಟ್ಟಾರೆရမှတ် 489 1,032 1,023
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 0.82 ms 0.55 ms 0.54 ms
ResNet 50 3.03 ms 1.20 ms 1.22 ms
စတင်ခြင်း V4 7.26 ms 3.00 ms 3.05 ms
DeepLab V3 18.42 ms 13.05 ms 12.82 ms
ယိုလို V3 13.13 ms 5.63 ms 5.80 ms
REAL-ESRGAN 257.17 ms 88.56 ms 90.35 ms

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း

Procyon AI Text Generation Benchmark သည် တိကျပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အကဲဖြတ်နည်းလမ်းကို ပေးဆောင်ခြင်းဖြင့် AI LLM စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။ ၎င်းသည် LLM မော်ဒယ်များစွာတွင် ထပ်ခါတလဲလဲစမ်းသပ်နိုင်စေပြီး မော်ဒယ်အရွယ်အစားကြီးများနှင့် ပြောင်းလဲနိုင်သောအချက်များ၏ ရှုပ်ထွေးမှုကို လျှော့ချပေးသည်။ AI ဟာ့ဒ်ဝဲခေါင်းဆောင်များဖြင့် တီထွင်ထားသောကြောင့် ပိုမိုယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်အကဲဖြတ်မှုများအတွက် ဒေသတွင်း AI အရှိန်မြှင့်ကိရိယာများအသုံးပြုမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးသည်။ အောက်တွင်တိုင်းတာထားသော ရလဒ်များကို TensorRT ကို အသုံးပြု၍ စမ်းသပ်ခဲ့သည်။

Pro Max 14 Premium သည် Phi စမ်းသပ်မှုတွင် 1,613 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး Pro Max 18 Plus တွင် 4,475 မှတ်နှင့် Pro Max 16 Plus တွင် 4,083 မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ ယူနစ်ငယ်၏ ပထမဆုံးတိုကင်ရရှိရန်အချိန်သည် 0.533 စက္ကန့်ဖြစ်ပြီး အရွယ်အစားကြီးသော မော်ဒယ်များ၏ တုံ့ပြန်မှု latency ထက် နှစ်ဆခန့်ရှိပြီး 0.237 နှင့် 0.274 စက္ကန့်အတွင်း တူညီသောအဆင့်ကို ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ 14 Premium အတွက် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင်နှုန်းသည် 54.06 tok/s ရောက်ရှိခဲ့သော်လည်း အဆင့်မြင့် RTX PRO 5000 ဖွဲ့စည်းပုံများသည် throughput ၏ သုံးဆခန့်ကို 185.12 နှင့် 178.61 tok/s ဖြင့် ရရှိခဲ့ပြီး 14 Premium တွင် လိုအပ်သော 53.42 စက္ကန့်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 16-17 စက္ကန့်ကျော်အတွင်း ၎င်းတို့၏ လည်ပတ်မှုများကို ပြီးမြောက်စေခဲ့သည်။

Mistral နှင့် Llama3 စမ်းသပ်မှုများတွင် အလားတူပုံစံကို တွေ့ရှိခဲ့ရပြီး 14 Premium သည် တည်ငြိမ်သော်လည်း အချိုးကျ စွမ်းဆောင်ရည်နိမ့်ကျသည်။ Mistral တွင် ၎င်းသည် 43.21 tok/s output rate ဖြင့် 1,579 points ရရှိခဲ့ပြီး စမ်းသပ်မှုကို စက္ကန့် 67.56 အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Plus မော်ဒယ်များသည် 4,000 points ခန့်ရောက်ရှိခဲ့ပြီး အချိန်၏ သုံးပုံတစ်ပုံခန့်ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ Llama3 အတွက် 14 Premium သည် 1,387 points ရရှိခဲ့ပြီး တစ်စက္ကန့်လျှင် 37.7 tokens ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး ပိုကြီးသောစနစ်များမှ 3,763 နှင့် 3,547 ရရှိခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် GPU အဆင့်ကွာခြားချက်များမှ မျှော်လင့်ထားသည့် scaling ကို ထင်ဟပ်စေပြီး Dell ၏ software နှင့် thermal tuning သည် ပိုသေးငယ်သော 14 Premium ကို ၎င်း၏ကန့်သတ်ချက်များအတွင်း ခန့်မှန်းနိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားကြောင်း ပြသသည်။

UL Procyon: AI စာသားထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
Phi ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 1,613 4,475 4,083
ပထမဆုံးတိုကင်သို့ Phi ထုတ်ပေးချိန် 0.533 ့ 0.237 ့ 0.274 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Phi အထွက်တိုကင်များ ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၁၇၈.၆၁၄ tok/s
Phi ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 53.421 ့ 16.314 ့ 17.133 ့
Mistral ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 1,579 4,295 3,993
Mistral ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.789 ့ 0.347 ့ 0.370 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Mistral Output Tokens များ ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s
Mistral ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 67.557 ့ 21.665 ့ 22.887 ့
Llama3 အလုံးစုံရမှတ် 1,387 3,763 3,547
Llama3 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ 0.796 ့ 0.344 ့ 0.370 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama3 အထွက်တိုကင်များ ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s
Llama3 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် 77.103 ့ 25.165 ့ 26.319 ့
Llama2 အလုံးစုံရမှတ် - 4,155 4,044
Llama2 ထုတ်ပေးသည့်အချိန် ပထမဆုံးတိုကင်သို့ - 0.546 ့ 0.558 ့
တစ်စက္ကန့်လျှင် Llama2 အထွက်တိုကင်များ - ၈.၇၁၂ tok/s ၈.၇၁၂ tok/s
Llama2 ၏ စုစုပေါင်းကြာချိန် - 42.506 ့ 43.855 ့

UL ပရိုဆိုင်ယွန်- AI ရုပ်ပုံမျိုးဆက်

Procyon AI Image Generation Benchmark သည် ပါဝါနည်း NPU များမှ အဆင့်မြင့် GPU များအထိ မတူညီသော ဟာ့ဒ်ဝဲအမျိုးမျိုးတွင် AI inference စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် တသမတ်တည်းနှင့် တိကျသောနည်းလမ်းကို ပေးပါသည်။ ၎င်းတွင် စမ်းသပ်မှုသုံးခုပါဝင်သည်- အဆင့်မြင့် GPU များအတွက် Stable Diffusion XL (FP16)၊ အလယ်အလတ်ပါဝါရှိသော GPU များအတွက် Stable Diffusion 1.5 (FP16) နှင့် ပါဝါနည်းစက်ပစ္စည်းများအတွက် Stable Diffusion 1.5 (INT8)။ benchmark သည် စနစ်တစ်ခုစီအတွက် အကောင်းဆုံး inference engine ကိုအသုံးပြုပြီး တရားမျှတပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောရလဒ်များကို သေချာစေသည်။

အသင့်အတင့်ရှုပ်ထွေးသော GPU inference workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် Stable Diffusion 1.5 (FP16) မှစတင်၍ Pro Max 14 Premium သည် Plus မော်ဒယ်များတွင် 3,687 နှင့် 3,540 တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စုစုပေါင်းရမှတ် 1,112 ရရှိခဲ့သည်။ စနစ်ငယ်သည် 89.88 စက္ကန့်အတွင်း အပြည့်အဝအလုပ်လုပ်ပြီး ပုံတစ်ပုံလျှင် 5.62 စက္ကန့်နှုန်းဖြင့် ရုပ်ပုံများကို ထုတ်လုပ်ပေးသည်။ ဆန့်ကျင်ဘက်အနေဖြင့် RTX PRO 5000 တပ်ဆင်ထားသော စနစ်များသည် ပုံတစ်ပုံလျှင် 1.70 စက္ကန့်ခန့်ဖြင့် သုံးဆခန့်ပိုမိုမြန်ဆန်သော ရုပ်ပုံများကို ထုတ်လုပ်ပေးသည်။ 14 Premium ကို ထိုရလဒ်များနှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရန် တည်ဆောက်ထားခြင်းမဟုတ်သော်လည်း၊ စမ်းသပ်မှုများတွင် ၎င်း၏ တသမတ်တည်းရှိမှုက Dell ၏ thermal management နှင့် driver optimization တို့သည် ရေရှည် GPU workloads များအောက်တွင်ပင် အားကောင်းနေဆဲဖြစ်ကြောင်း ခိုင်မာစေခဲ့သည်။

ပိုမိုထိရောက်မှုကိုဦးတည်သောစမ်းသပ်မှုကိုကိုယ်စားပြုသည့် Stable Diffusion 1.5 (INT8) သို့ရွေ့လျားသောအခါ၊ Pro Max 14 Premium သည် 18 နှင့် 16 Plus မော်ဒယ်များတွင် 44,101 နှင့် 39,329 ရမှတ်များနှင့်နှိုင်းယှဉ်ပါက စုစုပေါင်းရမှတ် 11,830 ဖြင့် ချီးကျူးဖွယ်ကောင်းလောက်အောင် စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ဤစမ်းသပ်မှုကို စက္ကန့် 21.13 အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး စက္ကန့် 2.61 တိုင်း ရုပ်ပုံများကို ထုတ်လုပ်ပေးခဲ့ပြီး quantized inference optimizations မှ ရှင်းလင်းသော အကျိုးကျေးဇူးများကို ပြသခဲ့သည်။ ဤရလဒ်သည် အရွယ်အစားသေးငယ်သော မော်ဒယ်တွင် ထိရောက်မှုနှင့် တုံ့ပြန်မှုကြား မျှတမှုကို ပေါ်လွင်စေပြီး ပါဝါသုံးစွဲမှု လျှော့ချရန် ဦးစားပေးသည့် မိုဘိုင်း AI အပလီကေးရှင်းများအတွက် အလွန်သင့်လျော်စေသည်။

သုံးခုထဲမှာ အခက်ခဲဆုံးဖြစ်တဲ့ Stable Diffusion XL (FP16) benchmark က high-end compute throughput ကွာဟချက်ကို ပိုမိုအလေးပေးဖော်ပြခဲ့ပါတယ်။ Pro Max 14 Premium က ၉၀၃ မှတ်ရခဲ့ပြီး ပုံတစ်ပုံကို ၄၁.၄၉ စက္ကန့်နှုန်းနဲ့ ၆၆၃.၈၉ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပြီး RTX PRO 5000 စနစ်တွေကတော့ ၁၉၀-၁၉၉ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပြီး ပုံတစ်ပုံကို ၁၂ စက္ကန့်ခန့်နဲ့ ထုတ်ပေးနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ကွာခြားချက်က များပြားပေမယ့် ဒီစမ်းသပ်မှုကို high-end GPU တွေကို အလေးပေးဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတာဖြစ်ပြီး 14 Premium ရဲ့ တည်ငြိမ်မှုပြဿနာတွေမရှိဘဲ ယုံကြည်စိတ်ချစွာ ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းက ၎င်းရဲ့ ခိုင်မာတဲ့ အင်ဂျင်နီယာပညာကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။

UL Procyon: AI ပုံရိပ်ထုတ်လုပ်ခြင်း Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – အလုံးစုံရမှတ် 1,112 3,687 3,540
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 89.883 ့ 27.119 ့ 28.245 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (FP၁၆) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – အလုံးစုံရမှတ် 11,830 44,101 39,329
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT၈) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 21.132 ့ 5.669 ့ 6.356 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု ၁.၅ (INT8) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – အလုံးစုံရမှတ် 903 3,170 3,017
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ಒಟ್ಟಾರೆအချိန် 663.886 ့ 189.260 ့ 198.869 ့
တည်ငြိမ်သော ပျံ့နှံ့မှု XL (FP16) – ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်သည့်အမြန်နှုန်း ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ ၁၀၅.၂၃၇ စက္ကန့်/ပုံတစ်ပုံ

SPEC workstation ၄

SPECworkstation 4.0 benchmark သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသောကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ accelerator နှင့် disk စွမ်းဆောင်ရည်တို့၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာတိုင်းတာမှုကို ပေးဆောင်ပြီး ပညာရှင်များသည် ၎င်းတို့၏ hardware ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုများနှင့်ပတ်သက်၍ အသိပေးဆုံးဖြတ်ချက်များချနိုင်ရန် အချက်အလက်များရှိကြောင်း သေချာစေသည်။ benchmark တွင် data science tasks နှင့် ONNX runtime-based inference tests များအပါအဝင် AI နှင့် ML workloads များကို အာရုံစိုက်သည့် သီးသန့်စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်ခု ပါဝင်ပြီး workstation ပတ်ဝန်းကျင်တွင် AI/ML ၏ တိုးပွားလာသော အရေးပါမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။ ၎င်းတွင် industry verticals ခုနစ်ခုနှင့် hardware subsystems လေးခု ပါဝင်ပြီး ယနေ့ခေတ် workstations များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အသေးစိတ်နှင့် သက်ဆိုင်ရာတိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

SPECworkstation 4.0 benchmark မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ သူ့ရဲ့ ကျစ်လစ်တဲ့ ဒီဇိုင်းနဲ့ အလယ်အလတ်တန်းစား GPU configuration ကို ထင်ဟပ်စေတဲ့ ဟန်ချက်ညီတဲ့ ရလဒ်တွေကို ပေးစွမ်းခဲ့ပါတယ်။ AI & Machine Learning မှာ Pro Max 18 Plus မှာ ၂.၄၈ နဲ့ Pro Max 16 Plus မှာ ၂.၄၉ ရရှိခဲ့ပြီး ၁.၇၇ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ စွမ်းအင်နဲ့ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုကဏ္ဍတွေမှာ ၁.၄၀ နဲ့ ၁.၀၇ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး ပိုကြီးတဲ့ မော်ဒယ်တွေကတော့ ၂.၄၉/၂.၃၁ နဲ့ ၁.၆၆/၁.၆၄ အသီးသီး ရရှိခဲ့ပါတယ်။

Life Sciences မှာ 14 Premium က 1.65 မှတ်ရခဲ့ပြီး 18 Plus (1.50) ထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ပေမယ့် 16 Plus (2.64) ထက်တော့ နောက်ကျနေပါတယ်။ Media & Entertainment က 2.66 နဲ့ 2.23 ထက် 1.64 မှတ်ရခဲ့ပြီး Product Design က 2.35 နဲ့ 2.39 ထက် 1.28 မှတ်ရခဲ့ပါတယ်။ နောက်ဆုံးအနေနဲ့ Productivity & Development က 1.00 မှတ်ရခဲ့ပြီး ပိုကြီးတဲ့ workstation တွေမှာ 1.35 နဲ့ 1.37 မှတ်ရခဲ့ပါတယ်။

SPECworkstation 4.0.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
AI & စက်သင်ယူမှု 1.77 2.48 2.49
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.40 2.49 2.31
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 1.07 1.66 1.64
ဘဝကသိပ္ပံ 1.65 1.50 2.64
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး 1.64 2.66 2.23
ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း 1.28 2.35 2.39
ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု 1.00 1.35 1.37

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 15 သည် OpenGL၊ DirectX နှင့် Vulkan API များတစ်လျှောက် 3D ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် လုပ်ငန်းသုံးစံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် blender-01 (Blender 3.6)၊ unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4၊ DirectX 12) နှင့် enscape-01 (Enscape 4.0၊ Vulkan ray tracing) ကဲ့သို့သော workloads အသစ်များအပြင် 3ds Max၊ CATIA၊ Creo၊ Maya နှင့် Solidworks အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော traces များကို မိတ်ဆက်ပေးသည်။ ၎င်း၏ ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော GUI၊ ခေတ်မီ application support နှင့် အဆင့်မြင့် rendering workloads များဖြင့် SPECviewperf 15 သည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် တသမတ်တည်းရှိသော လက်တွေ့ကမ္ဘာဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းသည်။

SPECviewperf 15 benchmark မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ အလယ်အလတ်အဆင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး RTX PRO 5000 တပ်ဆင်ထားတဲ့ စနစ်ကြီးတွေနဲ့ ယှဉ်ရင် အတော်လေး ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ 3dsmax-08 မှာ 28.50 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး 18 Plus နဲ့ 16 Plus မော်ဒယ်တွေမှာ 98.71 နဲ့ 97.60 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Blender-01 မှာ စနစ်က 38.68 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး အရွယ်အစားကြီးတဲ့ configuration တွေမှာ 83.23 နဲ့ 79.46 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။

catia-07 နှင့် creo-04 စမ်းသပ်မှုများအရ 14 Premium သည် 48.64 နှင့် 121.82 အသီးသီးရှိပြီး 113.18/107.91 နှင့် 247.79/238.60 အသီးသီးရှိကာ energy-04 သည် 58.10 ရှိပြီး 170.27 နှင့် 161.60 အသီးသီးရှိသည်။ Vulkan ray tracing ကို အသုံးပြုထားသော enscape-01 တွင် 14 Premium သည် 29.44 သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး Plus စနစ်များထက် 86.70 နှင့် 84.84 ဖြင့် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။

အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုနှင့် visualization လုပ်ငန်းများအတွက် maya-07 နှင့် medical-04 တို့သည် အသီးသီး ၁၁၂.၂၂ နှင့် ၁၀၅.၈၄ ရရှိခဲ့ပြီး ၎င်းသည် 18 Plus ရလဒ်များ၏ ထက်ဝက်ခန့် (၂၃၂.၄၈ နှင့် ၂၁၀.၅၁) ဖြစ်သည်။ Solidworks-08 သည် ၆၄.၀၁ ရရှိခဲ့ပြီး ၁၄၅.၅၆ နှင့် ၁၄၃.၁၃ ရရှိခဲ့ပြီး unreal_engine-01 သည် ၉၃.၄၆ နှင့် ၈၇.၂၂ ရရှိခဲ့ပြီး ၅၆.၁၀ ရရှိခဲ့သည်။

SPECviewperf (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
3dsmax-08 28.50 98.71 97.60
ဘလင်းဒါ-၀၁ 38.68 83.23 79.46
ကာတီယာ-၀၇ 48.64 113.18 107.91
creo-04 121.82 247.79 238.60
စွမ်းအင်-၁ 58.10 170.27 161.60
လွတ်မြောက်ရာ-၀၁ 29.44 86.70 84.84
မာယာ-၀၇ 112.22 232.48 224.80
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၄ 105.84 210.51 206.08
solidworks-၂၀၁၁ 64.01 145.56 143.13
unreal_engine-01 56.10 93.46 87.22

LuxMark

LuxMark သည် open-source ray-tracing renderer ဖြစ်သော LuxRender ကို အသုံးပြု၍ အလွန်အသေးစိတ်ကျသော 3D မြင်ကွင်းများကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် စနစ်၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် GPU benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark သည် ဆာဗာများနှင့် workstation များ၏ graphical rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် အထူးသဖြင့် visual effect များနှင့် architectural visualization application များအတွက် တိကျသောအလင်း simulation သည် အရေးကြီးပါသည်။

LuxMark မှာ RTX PRO 2000 နဲ့ RTX PRO 5000 ကြားက ကွာဟချက်ဟာ သူတို့ရဲ့ ပါဝါနဲ့ မန်မိုရီဘတ်ဂျက်တွေနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။ RTX PRO 2000 (45 W TGP၊ 8GB ​​VRAM ခန့်) ပါတဲ့ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ Hallbench မှာ 15,278 မှတ်နဲ့ Food မှာ 5,488 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ RTX PRO 5000 GPU တွေ (95 W TGP၊ 24GB VRAM ခန့်) တပ်ဆင်ထားတဲ့ Pro Max 18 Plus နဲ့ 16 Plus နှစ်ခုစလုံးဟာ Hallbench မှာ 29,605/29,019 မှတ်နဲ့ Food မှာ 13,042/12,684 မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အဲဒါက Hallbench မှာ 1.9x ခန့် မြင့်တက်လာပြီး Food မှာ 2.3–2.4x ခန့် မြင့်တက်လာတာကို တွေ့ရပါတယ်။ Hallbench ဟာ compute-heavy ဖြစ်ပြီး 95 W envelope ကနေ ရရှိတဲ့ မြင့်မားတဲ့ clock တွေနဲ့ ကိုက်ညီစွာ ချိန်ညှိနိုင်ပါတယ်။ Food က memory sensitive ပိုဖြစ်လေ့ရှိပြီး 24GB VRAM က texture ကြီးတွေ၊ BVH data နဲ့ ray queue တွေကို GPU မှာ ပိုမကြာခဏထိန်းထားပေးတာကြောင့် stall တွေကို လျှော့ချပေးပြီး throughput ကို မြှင့်တင်ပေးပါတယ်။ ၂၀၀၀ ခုနှစ်တွေက 8GB limit နဲ့ TGP နည်းတာက load အောက်မှာ ray-trace pass ရှည်တွေကို ကန့်သတ်ထားပြီး Food မှာ gap ပိုကျယ်လာတာကို တွေ့ရပါတယ်။

LuxMark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဟောလ်ဘန်ချ် 15,278 29,605 29,019
အစားအသောက်များ 5,488 13,042 12,684

7-Zip ချုံ့ခြင်း

7-Zip Compression Benchmark သည် compression နှင့် decompression လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုတို့တွင် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

7-Zip Compression Benchmark မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ ဒီဇိုင်းကန့်သတ်ချက်တွေအတွင်းမှာပဲ တည်ငြိမ်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး ကျစ်လစ်တဲ့ workstation အတွက် ခိုင်မာတဲ့ throughput ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တန်ဖိုးတွေကို အာရုံစိုက်ပြီး 14 Premium ဟာ compression မှာ GIPS 102.85 နဲ့ decompression မှာ GIPS 89.62 ရရှိခဲ့ပြီး စုစုပေါင်းရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 96.23 GIPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။

နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ Pro Max 18 Plus နှင့် Pro Max 16 Plus တို့သည် အသီးသီး 137.46 GIPS / 163.15 GIPS နှင့် 115.53 GIPS / 155.80 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး စုစုပေါင်း 150.30 GIPS နှင့် 135.67 GIPS ရရှိခဲ့ပါသည်။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
compression
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,355% 1,905% 1,799%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,301% 1,891% 1,805%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
decompress
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,275% 2,226% 2,187%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,248% 2,242% 2,202%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 1,274% 2,067% 2,004%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW Speed ​​Test သည် Blackmagic RAW codec ကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းခြင်းအတွက် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်များကို တိုင်းတာသည့် စွမ်းဆောင်ရည် benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို ပေးပါသည်။

Blackmagic RAW Speed ​​Test မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ သူ့ရဲ့ အရွယ်အစားသေးငယ်ပြီး ပါဝါနည်းတဲ့ GPU ကြောင့် လေးစားဖွယ်ရလဒ်တွေ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ CPU-based decoding ကို အသုံးပြုခြင်းအားဖြင့် စနစ်ဟာ 8K စမ်းသပ်မှုမှာ 64 fps ရရှိခဲ့ပြီး Pro Max 18 Plus နဲ့ Pro Max 16 Plus ကတော့ 128 fps နဲ့ 130 fps အသီးသီးမှာ အဲဒီစွမ်းဆောင်ရည်ကို နှစ်ဆနီးပါး မြှင့်တင်ပေးခဲ့ပါတယ်။

OpenCL မှတစ်ဆင့် GPU အရှိန်မြှင့်တင်မှုကို အသုံးချသောအခါ 14 Premium သည် 112 fps အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး RTX PRO 5000 တပ်ဆင်ထားသော မော်ဒယ်များတွင် 168 fps နှင့် 184 fps တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ပိုမိုကောင်းမွန်ပါသည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
8K CPU 64 128 130
8K OPENCL 112 168 184

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်းများကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖိုင်ကြီးများလွှဲပြောင်းခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာများစွာအသုံးပြုသည့် အလုပ်များကို စနစ်တစ်ခု ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါသည်။

Blackmagic Disk Speed ​​Test မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ 4,268.8MB/s read နဲ့ 5,000.7 MB/s write တွေနဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ storage performance ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေက resolution မြင့်တဲ့ video editing နဲ့ file transfer ကြီးတွေလိုမျိုး လိုအပ်ချက်များတဲ့ workflow တွေကို ကိုင်တွယ်ဖို့အတွက် throughput မြင့်မားတာကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။

Pro Max 18 Plus သည် 7,776.1MB/s read နှင့် 6,022.0 MB/s write တို့ကို ရရှိခဲ့ပြီး Pro Max 16 Plus သည် 7,755.6MB/s read နှင့် 5,734.7MB/s write တို့ကို ရရှိခဲ့ပါသည်။ စနစ်ကြီးများမှ မြင့်မားသော ကိန်းဂဏန်းများသည် ၎င်းတို့၏ ပိုမိုမြန်ဆန်သော internal storage configuration များကို ထင်ဟပ်စေပါသည်။

Disk Speed ​​​​Test (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဖတ် 4,268.8MB / s နဲ့ 7,776.1MB / s နဲ့ 7,755.6MB / s နဲ့
ရေးသား 5,000.7MB / s နဲ့ 6,022.0MB / s နဲ့ 5,734.7MB / s နဲ့

Blender ၂.၆၅

Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်ကို တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြင့် တိုင်းတာပြီး မြင့်မားသောတန်ဖိုးများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။

CPU rendering မှာ 14 Premium ဟာ Monster မှာ တစ်မိနစ်ကို sample ၁၀၅.၈ ခု၊ Junkshop မှာ ၆၉.၁ ခု နဲ့ Classroom မှာ ၄၉.၂ ခု ထုတ်လုပ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Pro Max 18 Plus က ၂၃၇.၁၊ ၁၅၀.၇ နဲ့ ၉၄.၅ မှတ်နဲ့ အုပ်စုကို ဦးဆောင်နေပြီး 16 Plus က ၂၀၈.၅၊ ၁၃၁.၂ နဲ့ ၉၂.၃ မှတ်နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေက ပိုကြီးတဲ့ မော်ဒယ်တွေမှာ မြင့်မားတဲ့ စဉ်ဆက်မပြတ် ပါဝါနဲ့ core တွေ ထပ်တိုးလာခြင်းရဲ့ အကျိုးကျေးဇူးတွေကို မီးမောင်းထိုးပြနေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် 14 Premium က modeling၊ simulation ဒါမှမဟုတ် preview အလုပ်တွေအတွက် သင့်တော်တဲ့ တည်ငြိမ်တဲ့ multithreaded rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနေဆဲပါ။

Blender CPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 105.8 237.1 208.48
အမှိုက်ဆိုင် 69.1 150.7 131.17
စာသင်ခန်း 49.2 94.5 92.26

RTX PRO 2000 မှ စွမ်းအားပေးထားသော GPU rendering တွင်၊ 14 Premium သည် Monster တွင် တစ်မိနစ်လျှင် samples 1,394.7 ခု၊ Junkshop တွင် 859.3 ခု နှင့် Classroom တွင် 755.5 ခု ရရှိခဲ့ပါသည်။ RTX PRO 5000 စနစ်များသည် သိသိသာသာ မြင့်မားသော scaling ကို ရရှိခဲ့ပြီး 18 Plus နှင့် 16 Plus မော်ဒယ်များသည် တူညီသော scenes များတွင် တစ်မိနစ်လျှင် samples 3,900–2,100 ခန့် ပေးပို့ခဲ့ပါသည်။ ဤ ၂.၅–၃ ဆ နီးပါး တိုးလာမှုသည် 5000s ၏ အပို CUDA cores၊ VRAM နှင့် ပိုမိုမြင့်မားသော power headroom တို့သည် ရှုပ်ထွေးသော ray-traced workloads များကို မည်သို့အရှိန်မြှင့်ပေးသည်ကို ပြသနေပါသည်။

Blender GPU (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 1,394.7 3,928.6 3,875.04
အမှိုက်ဆိုင် 859.3 2150.1 2,149.53
စာသင်ခန်း 755.5 2010.2 2000.89

y-cruncher

y-cruncher သည် multithreaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။

y-cruncher benchmark မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ ပါဝါနည်းပါးမှုနဲ့ ကျစ်လစ်တဲ့ ဒီဇိုင်းကို ထင်ဟပ်စေတဲ့ ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ compute performance ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ စနစ်ဟာ ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ တွက်ချက်မှုကို ၃၇.၈၈ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ၂.၅ ဘီလီယံအတွက် ၁၁၀.၇၉ စက္ကန့်၊ ၅ ဘီလီယံအတွက် ၂၄၃.၅၅ စက္ကန့်နဲ့ ၁၀ ဘီလီယံအတွက် ၅၃၉.၁၇ စက္ကန့်အထိ တိုးမြှင့်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

ဝပ်အားပိုမိုမြင့်မားသော Intel Core Ultra 9 285HX မှ စွမ်းအားပေးထားသော Pro Max 18 Plus နှင့် Pro Max 16 Plus စနစ်များသည် သိသိသာသာ ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး တူညီသောစမ်းသပ်မှုများကို ၂၀.၀၈ / ၂၂.၇၈ စက္ကန့် (၁ ဘီလီယံ)၊ ၅၉.၂၃ / ၆၄.၂၁ စက္ကန့် (၂.၅ ဘီလီယံ)၊ ၁၄၂.၈၂ / ၁၅၀.၆၂ စက္ကန့် (၅ ဘီလီယံ) နှင့် ၃၁၁.၈၁ / ၃၃၂.၉၀ စက္ကန့် (၁၀ ဘီလီယံ) တို့တွင် ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။

Y-Cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
1 ဘီလီယံ 37.877 ့ 20.081 ့ 22.782 ့
2.5 ဘီလီယံ 110.787 ့ 59.228 ့ 64.209 ့
5 ဘီလီယံ 243.553 ့ 142.822 ့ 150.615 ့
10 ဘီလီယံ 539.174 ့ 311.805 ့ 332.901 ့

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။

Geekbench 6 benchmark မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အဓိကထားတဲ့ ဒီဇိုင်းကို မီးမောင်းထိုးပြတဲ့ မျှတတဲ့ ရလဒ်တွေကို ထုတ်ပေးခဲ့ပါတယ်။ CPU single-core စမ်းသပ်မှုမှာ ၂၈၄၁ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Pro Max 18 Plus (၂,၉၇၇) နဲ့ Pro Max 16 Plus (၃,၀၃၂) တို့ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပြီး ပိုသေးငယ်တဲ့ စနစ်က ယေဘုယျ workload တွေအတွက် per-core responsiveness တူညီတာကို ပြသနေပါတယ်။

multi-core စွမ်းဆောင်ရည်မှာ 14 Premium ဟာ 16,732 အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး HX-based မော်ဒယ်တွေမှာ 20,717 နဲ့ 20,978 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ၂၀% ခန့်ကွာဟချက်ဟာ ပိုကြီးတဲ့ workstation တွေမှာ ရရှိနိုင်တဲ့ မြင့်မားတဲ့ ပါဝါနဲ့ အပိုစွမ်းဆောင်ရည် core တွေကို ထင်ဟပ်စေပေမယ့် 14 Premium ကတော့ မိုဘိုင်းပုံစံအတွက် ကောင်းမွန်တဲ့ throughput ကို ထိန်းသိမ်းထားဆဲပါ။

အထင်ရှားဆုံးကွာခြားချက်မှာ GPU OpenCL စမ်းသပ်မှုတွင် ပေါ်လာခဲ့ပြီး RTX PRO 2000 သည် 99,633 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး RTX PRO 5000 configurations များသည် 240,530 နှင့် 245,286 မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် CUDA core count၊ VRAM capacity နှင့် TDP scaling တို့အပေါ် အခြေခံသည့် မျှော်လင့်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီပါသည်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
CPU Single-Core 2,841 2,977 3,032
CPU Multi-Core 16,732 20,717 20,978
GPU OpenCL 99,633 240,530 245,286

V Ray

V -Ray Benchmark သည် အဆင့်မြင့် V-Ray 6 အင်ဂျင်များကို အသုံးပြု၍ CPU များ၊ NVIDIA GPU များ သို့မဟုတ် နှစ်မျိုးလုံး၏ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများ ၎င်းတို့၏စနစ်များ၏ rendering စွမ်းရည်များကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ရန် မြန်ဆန်သော စမ်းသပ်မှုများနှင့် ရိုးရှင်းသော အမှတ်ပေးစနစ်ကို အသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် ထိရောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ရှာဖွေနေသော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် မရှိမဖြစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။

V-Ray Benchmark မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ ရမှတ် ၃၁၈၆ ရရှိခဲ့ပြီး RTX PRO 2000 ကိုအသုံးပြုထားတဲ့ ကျစ်လစ်တဲ့ workstation တစ်ခုအတွက် ကောင်းမွန်တဲ့ rendering စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။ ပိုကြီးတဲ့ Pro Max 18 Plus နဲ့ Pro Max 16 Plus နှစ်ခုစလုံးဟာ ပိုအားကောင်းတဲ့ RTX PRO 5000 တပ်ဆင်ထားပြီး အသီးသီး ၈၁၉၁ နဲ့ ၇၈၀၄ အသီးသီး ရရှိခဲ့ပါတယ်။ GPU ပါဝါ၊ CUDA core အရေအတွက်နဲ့ thermal headroom ကွာခြားချက်နဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ ၂.၅ ဆ စွမ်းဆောင်ရည်အားသာချက်ကို ပြသနေပါတယ်။

Vray (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 3,186 8,191 7,804

ဥဿဖရား ဗီဒီယို AI

Topaz Video AI သည် အဆင့်မြင့် AI မော်ဒယ်များကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုကို မြှင့်တင်ခြင်းနှင့် ပြန်လည်ရယူခြင်းအတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ဗီဒီယိုများကို 4K သို့မဟုတ် 8K သို့ မြှင့်တင်ခြင်း၊ မှုန်ဝါးနေသော အကြောင်းအရာများကို ပိုမိုထက်မြက်စေခြင်း၊ ဆူညံသံများ လျှော့ချခြင်း၊ မျက်နှာအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို မြှင့်တင်ခြင်း၊ အဖြူအမည်း ဗီဒီယိုများကို အရောင်ခြယ်ခြင်းနှင့် ချောမွေ့သော ရွေ့လျားမှုအတွက် frame များကို interpolate လုပ်ခြင်း အပါအဝင် အလုပ်အမျိုးမျိုးကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်း suite တွင် ၎င်း၏ မတူညီသော ဗီဒီယို-မြှင့်တင်ခြင်း algorithms များတစ်လျှောက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် onboard benchmark တစ်ခု ပါဝင်ပြီး hardware platform များသည် လိုအပ်ချက်များသော AI ဗီဒီယို processing workloads များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း မြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။

Topaz Video AI Benchmark မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ အရွယ်အစားနဲ့ hardware configuration ကြောင့် လေးစားဖွယ်ကောင်းတဲ့ ရလဒ်တွေကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး RTX PRO 2000 ဟာ professional AI video enhancement task တွေကို ဘယ်လိုကိုင်တွယ်နိုင်လဲဆိုတာကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Pro Max 18 Plus နဲ့ Pro Max 16 Plus မှာရှိတဲ့ RTX PRO 5000 system တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် scaling ကွာခြားချက်တွေ သိသိသာသာ ရှိနေပါတယ်။

စမ်းသပ်မှုအစုံတစ်လျှောက်တွင် Pro Max 14 Premium သည် workload intensity နှင့် upscaling factor ပေါ် မူတည်၍ AI မော်ဒယ်အများစုတွင် playback rates များကို 2 မှ 11 fps အကြား စီမံခန့်ခွဲနိုင်ခဲ့သည်။ အထွေထွေဗီဒီယိုပြန်လည်ထူထောင်ရေးအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော Artemis မော်ဒယ်တွင် 14 Premium သည် 5.56 fps (1X), 2.48 fps (2X) နှင့် 0.99 fps (4X) ရရှိခဲ့ပြီး 18 Plus သည် 31.10 / 16.94 / 4.22 fps အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး 16 Plus သည် နီးကပ်စွာ လိုက်လာခဲ့သည်။ အသေးစိတ်ပြန်လည်ရယူခြင်းကို အလေးပေးသည့် Iris နှင့် Proteus တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 14 Premium သည် 3–11 fps အတွင်း ရှိပြီး high-end စနစ်များတွင် 16–28 fps ခန့်သာ ရှိခဲ့သည်။

အလွန်အမင်း upscaling နှင့် noise reduction အတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသော Gaia နှင့် Nyx ကဲ့သို့သော လေးလံသော မော်ဒယ်များသည် RTX PRO 2000 တွင် frame rate နိမ့်များဖြင့် လည်ပတ်ခဲ့ပြီး ပုံမှန်အားဖြင့် 2–3 fps ဝန်းကျင်တွင် လည်ပတ်ခဲ့ပြီး 5000-class GPU များသည် မော်ဒယ်ရှုပ်ထွေးမှုပေါ် မူတည်၍ 5–38 fps တွင် တူညီသော workloads များကို ကိုင်တွယ်ခဲ့သည်။ Aion၊ APFast နှင့် Chronos ကဲ့သို့သော ပေါ့ပါးသော လုပ်ဆောင်ချက်များသည် ပိုမိုညီမျှမှုကို ပြသခဲ့ပြီး 14 Premium သည် 25.15 / 20.53 / 3.44 fps ရရှိခဲ့ပြီး 18 Plus သည် 25.06 / 43.90 / 20.43 fps အထိ ရောက်ရှိခဲ့သည်။

Topaz ဗီဒီယို AI Benchmark (တစ်စက္ကန့်လျှင် ဖရိမ်များ၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
ပုံစံ 1X 2X 4X 1X 2X 4X 1X 2X 4X
အာတေမိ 5.56 2.48 0.99 31.10 16.94 4.22 29.50 12.34 3.36
Iris က 6.65 3.46 2.94 27.77 16.07 4.16 27.25 4.40 3.74
Proteus 6.73 11.41 3.03 28.56 18.70 4.70 27.34 16.92 4.66
GAIA 2.97 1.83 0.42 38.53 5.88 4.27 7.85 5.61 3.91
Nyx 2.50 1.93 - 0.86 - - 7.86 - -
နစ်စ် ဖာ့စ် 5.07 - - 19.64 - - 18.31 - -
Rhea - - - - - 3.20 - - 3.14
RXL - - - - - 3.06 - - 3.03
Hyperion HDR 10.99 - - 19.39 - - 19.12 - -
Apollo 7.50 - - 33.49 - - 33.14 - -
AION တို့ဖြစ်တယ် 25.15 - - 25.06 - - 24.35 - -
အေပီဖတ်စ် 20.53 - - 43.90 - - 59.29 - -
Chronos 3.44 - - 20.43 - - 19.92 - -
CHFast 5.75 - - 30.88 - - 27.82 - -

PCMark ၀၄

PCMark 10 သည် ခေတ်မီရုံးပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်အပြည့်အစုံကို တိုင်းတာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းတွင် Windows 10 အတွက် အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော workloads များပါဝင်ပြီး ထုတ်လုပ်မှု၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နှင့် အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုကဲ့သို့သော နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် လုပ်ဆောင်ရလွယ်ကူပြီး အဆင့်များစွာဖြင့် အမှတ်ပေးခြင်း (အဆင့်မြင့်အလုံးစုံမှ အသေးစိတ် workload ရမှတ်များအထိ) ကို ပေးစွမ်းပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်းနှင့် သိုလှောင်မှုစမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ UL Solutions သည် ယခုအခါ အပလီကေးရှင်းအခြေခံ စမ်းသပ်မှုအသစ်များအတွက် Procyon ကို အကြံပြုထားသော်လည်း PCMark 10 သည် ယေဘုယျ PC စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့်ကိရိယာတစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

PCMark 10 benchmark မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ ရမှတ် ၇,၁၉၀ ရရှိခဲ့ပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုနဲ့ ရုံးလုပ်ငန်းဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးတွေအတွက် ဘက်စုံစွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်တာကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။ Pro Max 18 Plus နဲ့ Pro Max 16 Plus တို့က ၈,၅၈၁ နဲ့ ၈,၄၇၁ ရမှတ်တွေ ရရှိခဲ့ပါတယ်။

PCMark 10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 7,190 8,581 8,471

3DMark CPU

3DMark CPU Profile သည် processor စွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တစ်ခုတည်းကို လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြင့် အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် single-thread စွမ်းဆောင်ရည်အပြင် gaming၊ content creation နှင့် rendering ကဲ့သို့သော အလုပ်များအတွက် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ thread ရှစ်ခုရှိ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 gaming စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီသော်လည်း thread 1-4 ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports ဂိမ်းအခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။

3DMark CPU Profile မှာ Dell Pro Max 14 Premium ဟာ thread count အားလုံးမှာ scaling ကောင်းကောင်းပြသခဲ့ပြီး၊ single-thread efficiency နဲ့ multithreaded performance တို့ကို power class အတွက် မျှတအောင် ချိန်ညှိပေးခဲ့ပါတယ်။

အမြင့်ဆုံး thread အဆင့်မှာဆိုရင် Pro Max 18 Plus နဲ့ Pro Max 16 Plus မှာ အသီးသီး ၁၆၄၉၇ နဲ့ ၁၆၈၃၂ ရရှိခဲ့ပြီး ၁၁၂၁၄ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီကွာခြားချက်က ပိုကြီးတဲ့ စနစ်တွေမှာ ရရှိနိုင်တဲ့ core ပိုများတာကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။ thread ၁၆ ခုမှာ 14 Premium က ၁၀၅၃၆ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Plus မော်ဒယ်တွေကတော့ ၁၃၂၂၄ နဲ့ ၁၃၆၅၈ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဂိမ်းကစားခြင်းနဲ့ အလယ်အလတ် multitasking workloads တွေနဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ thread ရှစ်ခုမှာ 14 Premium က ၇၀၁၀ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး အဆင့်မြင့် unit တွေမှာ ၇၆၅၈ မှတ်နဲ့ နီးစပ်ပြီး ၉၀၂၈ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။

အနိမ့်ဆုံး thread ရမှတ်များကို စနစ်အားလုံးတွင် တင်းကျပ်စွာ အုပ်စုဖွဲ့ထားပြီး 4-thread ရလဒ်များသည် 4,388၊ 4,583 နှင့် 4,799 နှင့် 1-thread ရလဒ်များသည် 1,198၊ 1,234 နှင့် 1,263 ရှိပြီး single-core တုံ့ပြန်မှုမှာ အတူတူနီးပါးဖြစ်သည်။

3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
မက်စ်ချည်များ  11,214  16,497 16,832
16 တွင် Threads  10,536 13,224 13,658
8 တွင် Threads  7,010 7,658 9,028
4 ချည်  4,388 4,583 4,799
2 ချည်  2,309 2,435 2,464
1 ချည်  1,198 1,234 1,263

3DMark သိုလှောင်မှု

3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။

3DMark Storage Benchmark မှာ စနစ်သုံးခုစလုံးဟာ အနီးကပ် စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းကစားခြင်းနဲ့ ဖိုင်ကိုင်တွယ်ခြင်းဆိုင်ရာ အလုပ်တွေမှာ အနည်းငယ်သာ ကွာခြားချက်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ Dell Pro Max 14 Premium က ၂,၁၇၄ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Pro Max 16 Plus က ၂,၁၇၂ မှတ်နဲ့ တူညီလုနီးပါး ရမှတ်ရခဲ့ပြီး Pro Max 18 Plus က ၂,၃၆၈ မှတ်နဲ့ အနည်းငယ် ဦးဆောင်ခဲ့ပါတယ်။

3DMark Storage (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
နိုင်ပြီ 2,174 2,368 2,172

PCMark ဘက်ထရီ

မိုဘိုင်းစနစ်များ၏ ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုင်းတာရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် PCMark 10 ကို အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတွင် Modern Office benchmark ပါဝင်ပြီး ပုံမှန်အလုပ်ချိန်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လက်တွေ့ကျကျ အကဲဖြတ်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် စာရွက်စာတမ်းများရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များတွင် ပါဝင်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပပြီး လူများသည် ၎င်းတို့၏လက်တော့ပ်များကို မည်သို့အသုံးပြုသည်ကို ထင်ဟပ်စေရန် built-in လှုပ်ရှားမှုမရှိသောကာလများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အကြောင်းသာမက အလယ်အလတ်အလုပ်ပမာဏအောက်တွင် ရေရှည်အသုံးပြုမှုကို အာရုံစိုက်ပါသည်။ ရုံးအလုပ်တစ်နေ့လုံး လက်တော့ပ်တစ်လုံး မည်မျှကြာအောင် ခံနိုင်ရည်ရှိမည်ကို နားလည်ရန် ကူညီပေးပါသည်။

စမ်းသပ်မှုသည် ၁၀ မိနစ်ကြာ စက်ဝန်းများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တက်ကြွသော အလုပ်များနှင့် မလှုပ်မရှားသော အချိန်များကို ဟန်ချက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ အထူးသဖြင့် ရေးသားခြင်းနှင့် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း အလုပ်ပမာဏတွင် လှုပ်ရှားမှု ၄.၅ မိနစ်ခန့်နှင့် မလှုပ်မရှားသော ၅.၅ မိနစ်ခန့် ပါဝင်ပြီး ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်သည် အလုပ်များသော ၂ မိနစ်နှင့် အားလပ်ချိန် ၈ မိနစ်တွင် ပိုမိုပေါ့ပါးပါသည်။ ဤနည်းလမ်းသည် တောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်များကို အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်ခြင်းထက် လက်တွေ့ကမ္ဘာတွင် ဘက်ထရီကုန်ခန်းမှုကို ပိုမိုတိကျစွာ ကိုယ်စားပြုပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုအတွက် သက်တမ်းကြာရှည်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သိရှိနိုင်စေပါသည်။

Pro Max 14 Premium ရဲ့ ဘက်ထရီသက်တမ်းက ပိုကြီးတဲ့ Pro Max မော်ဒယ်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် တကယ်ကို သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး နာရီပေါင်းများစွာ အနှောင့်အယှက်ကင်းစွာ အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ ultraportable non-workstation laptop တွေက ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ runtime ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် သူတို့ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကတော့ Pro Max 14 Premium လောက် အားကောင်းတာ မရှိပါဘူး။

PCMark ဘက်ထရီ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Dell Pro Max 14 Premium (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 2000) Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) Dell Pro Max 16 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000)
အချိန်ကုန်သွားပြီ ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ် ၁၀ နာရီ ၂ မိနစ်

နောက်ဆုံးထင်မြင်ချက်များ

Dell ရဲ့ Pro Max 14 Premium ဟာ ၁၄ လက်မ အရွယ်အစားနဲ့ တကယ့် workstation tools တွေ လိုအပ်နေတဲ့ မိုဘိုင်းဖန်တီးသူတွေနဲ့ အင်ဂျင်နီယာတွေအတွက် အကောင်းဆုံးနေရာတစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။ Core Ultra H silicon၊ RTX PRO 2000၊ 8GB ​​VRAM နဲ့ 64GB LPDDR5X အထိ ပါဝင်တာကြောင့် AI inference၊ viewport အလုပ်နဲ့ mixed media အလုပ်တွေကို ကြိုတင်ခန့်မှန်းနိုင်တဲ့အတိုင်း ကိုင်တွယ်နိုင်ပြီး နေ့စဉ်အသုံးပြုမှုမှာ တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်တဲ့ အပူဒဏ်ကို ခံနိုင်ရည်ရှိပါတယ်။ Tandem OLED option ဟာ 100% DCI-P3 နဲ့ inky blacks တွေနဲ့ color အလုပ်တွေအတွက် ထင်ရှားပေမယ့် IPS panel က ဘက်ထရီခံနိုင်ရည် ပိုကောင်းစေမှာပါ။ ISV certifications၊ optional vPro Enterprise နဲ့ Control Vault 3 တို့က Wi-Fi 7၊ Thunderbolt 5 port နှစ်ခု၊ Thunderbolt 4 port နှစ်ခုနဲ့ standard three-y onsite warranty တို့နဲ့ ပံ့ပိုးပေးထားတဲ့ business-ready platform တစ်ခုကို ပြီးပြည့်စုံစေပါတယ်။

အပေးအယူတွေကတော့ ရှင်းပါတယ်။ မန်မိုရီကို ဂဟေဆက်ထားပြီး M.2 slot တစ်ခုပဲ ပါပါတယ်။ built-in မိုဘိုင်း broadband မပါသလို all-USB-C port ရောနှောမှုက ဝယ်သူအများစုကို dock ပေါ် တွန်းပို့ပေးပါလိမ့်မယ်။ zero lattice keyboard က ချိန်ညှိမှုကာလတိုတိုနဲ့ ကောင်းကောင်းရိုက်နိုင်ပေမယ့် arrow cluster နဲ့ Fn layer ရွေးချယ်မှုတွေကတော့ လူတိုင်းအတွက် မသင့်တော်ပါဘူး။ ဘက်ထရီသက်တမ်းက ultrabook အမျိုးအစား မဟုတ်ပေမယ့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ Pro Max 16 Plus နဲ့ 18 Plus စနစ်တွေထက် သိသိသာသာ ကြာရှည်ခံပါတယ်။ ပါဝါနဲ့ ဝေးဝေးနေမယ်ဆိုရင် ဒါက အရေးကြီးပါတယ်။

သင့်ရဲ့ workflow တွေက GPU rendering များတာ၊ LLM throughput များတာ၊ ဒါမှမဟုတ် texture set ကြီးကြီးမားမားတွေအပေါ် မှီခိုနေရရင် RTX PRO 5000 ပါတဲ့ 16 Plus နဲ့ 18 Plus က အလုပ်တွေကို ပိုမြန်မြန်ပြီးမြောက်စေပါလိမ့်မယ်။ ၁၆ လက်မ ဒါမှမဟုတ် ၁၈ လက်မ chassis ကို မသယ်ဘဲ balance၊ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှု၊ OLED ကောင်းမွန်တဲ့ နဲ့ enterprise feature တွေကို တန်ဖိုးထားတယ်ဆိုရင် Pro Max 14 Premium က မှန်ကန်တဲ့ရွေးချယ်မှုပါပဲ။ ဒါဟာ ကျစ်လစ်ပြီး ကောင်းမွန်စွာတည်ဆောက်ထားတဲ့ mobile workstation တစ်လုံးဖြစ်ပြီး တသမတ်တည်းစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ အရည်အသွေးတည်ဆောက်မှုတို့နဲ့ နာမည်ရနေပါတယ်။

ကုန်ပစ္စည်းစာမျက်နှာ

ဦးဆောင်သူစာရင်း- Dell Pro Max 14 Premium သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းအလုပ်ရုံများ နှင့် ဒေသတွင်း AI ဦးဆောင်သူစာရင်းများအတွက် အကောင်းဆုံးလက်ပ်တော့များတွင် စမ်းသပ်ပြီးသားနယ်ပယ်၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းဖြစ်သည်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ချားလ်စ် ပီ ဂျက်ဖရီစ်

ကျွန်တော်က တစ်သက်လုံး နည်းပညာကို ဝါသနာပါသူတစ်ယောက်ဖြစ်ပြီး ၂၀၀၅ ခုနှစ်ကတည်းက စားသုံးသူနဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး နည်းပညာတွေကို ပြန်လည်သုံးသပ်နေခဲ့တာပါ။ လက်တော့ပ်တွေ၊ တက်ဘလက်တွေနဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး ဟာ့ဒ်ဝဲတွေကို အထူးပြုပါတယ်။ Rochester Institute of Technology ကနေ ဘွဲ့ရထားပါတယ်။ အလုပ်ချိန်ပြင်ပမှာ အားကစားခန်းမ၊ စာဖတ်ခြင်းနဲ့ ဓာတ်ပုံရိုက်ကူးခြင်းတွေကို နှစ်သက်ပါတယ်။