Crucial သည် T700 နှင့် T705 ပြီးနောက် ၎င်း၏ တတိယမျိုးဆက် PCIe Gen5 NVMe drive ဖြစ်သော T710 ကို မိတ်ဆက်ခြင်းဖြင့် ၎င်း၏ Gen5 SSD တွန်းအားကို ဆက်လက်လုပ်ဆောင်နေပါသည်။ heatsink မျိုးကွဲများပါရှိခြင်းနှင့် မပါရှိခြင်းတို့ကို ရရှိနိုင်သော T710 သည် ဂိမ်းကစားသူများ၊ ဖန်တီးသူများနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် desktop နှင့် laptop အသုံးပြုသူများအတွက် ရည်ရွယ်သည့် single-sided M.2 2280 drive တစ်ခုဖြစ်သည်။ ပိုမိုတင်းကျပ်သော thermal များ၊ ပိုမိုကောင်းမွန်သော power efficiency နှင့် updated firmware တို့ဖြင့် ၎င်း၏ယခင်ထုတ်ကုန်များထက် မြန်နှုန်း၊ အပူနှင့် စွမ်းအင်အသုံးပြုမှုအကြား ပိုမိုကောင်းမွန်သောဟန်ချက်ညီမှုကို ရရှိစေရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။
Silicon Motion SM2508 Gen5 controller နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုထားသော Crucial T710 တွင် Micron ၏ နောက်ဆုံးပေါ် 232-layer TLC NAND (G9 generation) ပါဝင်ပြီး 3.6 GT/s ဖြင့် လည်ပတ်ကာ Gen5 စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် သီးသန့်ချိန်ညှိထားသော firmware မြှင့်တင်မှုများ ပါဝင်သည်။ စွမ်းရည်ပေါ်မူတည်၍ အဆင့်ဆင့်အမြန်နှုန်းများသည် read အတွက် 14,900MB/s နှင့် write အတွက် 13,800MB/s အထိ ရောက်ရှိနိုင်ကြောင်း ကိုးကားဖော်ပြထားသည်။ 4TB မော်ဒယ်သည် အသီးသီး 14,500MB/s နှင့် 13,800MB/s အထိ ရောက်ရှိသည်။ ကျပန်းစွမ်းဆောင်ရည်သည် SKU အလိုက် ကွဲပြားပြီး read အတွက် IOPS ၂.၂ သန်းနှင့် write အတွက် IOPS ၂.၃ သန်းအထိ တိုးချဲ့နိုင်သည်။ ၎င်းသည် Crucial T710 ကို လက်ရှိရရှိနိုင်သော ထိပ်တန်း Gen5 drives များထဲတွင် ခိုင်မာစွာ ရပ်တည်စေသည်။ T705 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Micron သည် ကျပန်းဖတ်ရှုမှုတွင် ၂၈%၊ ကျပန်းရေးသားမှုတွင် ၄၂% နှင့် sequential throughput တွင် ၉% အထိ တိုးတက်မှုရှိသည်ဟု ဆိုသည်။ ဤတိုးတက်မှုများသည် အတော်လေးသိသာထင်ရှားသော်လည်း၊ အမြဲတမ်းကဲ့သို့ပင်၊ အောက်ဖော်ပြပါ benchmarking အပိုင်းတွင် ထိုပြောဆိုချက်များကို အတည်ပြုပါမည်။
ဒီ drive ကို 1TB၊ 2TB နဲ့ 4TB စွမ်းရည်တွေနဲ့ ရရှိနိုင်ပြီး အခြေခံဗိသုကာပုံစံ အတူတူပါပဲ။ အရွယ်အစားနဲ့အမျှ ခံနိုင်ရည်က တိုးလာပြီး 1TB အတွက် 600TBW ကနေစပြီး 4TB အတွက် 2,400TBW အထိ နှစ်ဆတိုးလာပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည် မြင့်တက်လာပေမယ့် Crucial က T710 ဟာ သူတို့ရဲ့ ယခင် Gen5 မော်ဒယ်တွေထက် ပျမ်းမျှပါဝါ ၂၄% လျော့နည်းစွာ အသုံးပြုတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ ဒါက desktop စနစ်တွေမှာ ပန်ကာအမြန်နှုန်း (နဲ့ ဆူညံသံ) ကို လျှော့ချပေးနိုင်သလို မိုဘိုင်းစနစ်တွေမှာ ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုးချဲ့ပေးနိုင်ပါတယ်။ ဒီစွမ်းဆောင်ရည် တိုးတက်လာမှုကြောင့် T710 ဟာ compact တည်ဆောက်မှုပုံစံတွေအတွက် ပိုပြီးသင့်တော်တဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။
Heatsink ဗားရှင်းက low-profile ဖြစ်ပြီး PlayStation 5 နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ ထို့အပြင် Crucial မှာ Microsoft ရဲ့ DirectStorage၊ SMART monitoring၊ thermal protection၊ integrated power-loss immunity နဲ့ TCG Opal 2.01 ဒါမှမဟုတ် နောက်ပိုင်းဗားရှင်းတွေကနေတစ်ဆင့် AES-256 encryption တွေကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။ ဗားရှင်းအားလုံးမှာ L1.2 အပါအဝင် NVMe low-power state တွေကို ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။ ဒီ feature set က T710 ကို high-end speed ကိုရှာဖွေနေတဲ့ ဝါသနာရှင်တွေနဲ့ data security နဲ့ workloads တွေအောက်မှာ တသမတ်တည်း responsive ဖြစ်မှုကို ဦးစားပေးတဲ့ professional တွေအတွက် လက်တွေ့ကျတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။
၅ နှစ်ကန့်သတ်အာမခံဖြင့် ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားသော Crucial T710 သည် ၎င်း၏စွမ်းရည်သုံးမျိုးလုံးအတွက် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သောစျေးနှုန်းဖြင့် ထွက်ပေါ်လာပါသည်။ စံ 1TB မော်ဒယ်၏ဈေးနှုန်းမှာ $179.99 ဖြစ်ပြီး 2TB နှင့် 4TB မော်ဒယ်များ၏ဈေးနှုန်းမှာ အသီးသီး $279.99 နှင့် $549.99 ဖြစ်သည်။ အပူချိန်စီမံခန့်ခွဲမှုကို ရိုးရှင်းစေလိုသူများ သို့မဟုတ် PlayStation 5 တွင် drive ကိုတပ်ဆင်လိုသူများအတွက်၊ အပူစုပ်စက်တပ်ဆင်ထားသော ဗားရှင်းများကို အနည်းငယ်သောပရီမီယံဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်- 1TB အတွက် $199.99၊ 2TB အတွက် $299.99 နှင့် 4TB အတွက် $569.99။ ဤဆောင်းပါးတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် 2TB မော်ဒယ်ကို ပြန်လည်သုံးသပ်ပါမည်။
Crucial T710 သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | အသေးစိတ် |
| form ကို Factor | M.2 2280 (အပူစုပ်စက် ရွေးချယ်စရာများ ပါရှိ/မပါရှိ) |
| interface | PCIe Gen5 x4၊ NVMe 2.0 |
| controller ကို | ဆီလီကွန်လှုပ်ရှားမှု SM2508 |
| Nande | မိုက်ခရွန် ၂၃၂-အလွှာ TLC NAND |
| DRAM | LPDDR4 DRAM |
| စွမ်းရည် | 1TB၊ 2TB၊ 4TB |
| အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်း (အများဆုံး) |
|
| အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (အများဆုံး) | တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀,၀၀၀MB (1TB) အထိ တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၄၀၀၀MB အထိ (2TB/4TB) |
| ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း (4KB၊ QD256) |
|
| ကျပန်းရေးသားခြင်း (4KB၊ QD256) |
|
| ခံနိုင်ရည် (TBW) | 1TB – 600TBW 2TB – 1,200TBW 4TB – 2,400TBW |
| MTTF | 1.5 သန်းနာရီ |
| Operating အပူချိန် | ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 0 ဖို့ကို C ° 70 |
| အပူစုပ်စက် ရွေးချယ်မှု | ဟုတ်ကဲ့၊ Gen5-ready desktop များအတွက် built-in heatsink ပါရှိသည် |
| အာမခံချက် | 5 နှစ်ကန့်သတ်အာမခံ |
အရေးကြီးသော T710 စွမ်းဆောင်ရည်
benchmark တွေမစခင်မှာ 2TB Crucial T710 နဲ့ Gen4 SSD အနည်းငယ်နဲ့အတူ စမ်းသပ်ထားတဲ့ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ Gen5 drive တွေရဲ့စာရင်းကို ဖော်ပြပေးလိုက်ပါတယ် ။
- ဖီဆန် E28 (ကိုးကားချက်ဒီဇိုင်း)
- PNY CS2150
- Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO
- SK hynix Platinum P51
- Kingston FURY Renegade G5
- SanDisk WD_BLACK SN8100
- အရေးကြီးသော T705
- အရေးကြီးသော P510
- Samsung က 9100 Pro ကို
- Samsung က 990 Pro ကို (PCIe Gen4)
- WD SN850X (PCIe Gen4)
ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤ drive များကို ၎င်းတို့၏ လက်တွေ့နှင့် ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် စမ်းသပ်မှုအမျိုးမျိုးဖြင့် စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။ ၎င်းတွင် ကြီးမားသော AI မော်ဒယ်များကို မည်မျှမြန်မြန် ကိုင်တွယ်သည်ကို တိုင်းတာရန် LLM load time များ၊ ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုများကို မည်မျှမြန်မြန် load လုပ်ပြီး ဂိမ်းအတွင်းဒေတာကို မည်မျှမြန်မြန် process လုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် DirectStorage စမ်းသပ်မှုများနှင့် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် read နှင့် write speed များကို အကဲဖြတ်ရန် BlackMagic Design စမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် အလုံးစုံစနစ်တုံ့ပြန်မှုကို တိုင်းတာရန် PCMark 10၊ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ရန် 3DMark Storage နှင့် လေးလံသော workload များအောက်တွင် အမြင့်ဆုံး sequential နှင့် random read/write speed များကို တိုင်းတာရန် FIGO စမ်းသပ်မှုများကိုလည်း လုပ်ဆောင်ပါမည်။
benchmarking အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ high-performance test rig က ဒီလိုပါ။
- CPU ကို: AMD Ryzen 7 9800X3D
- မားသားဘုတ်: Asus ROG Crosshair X870E Hero
- RAM: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)
- GPU ကို: Nvidia GeForce RTX 4090
- OS: Windows 11 Pro၊ Ubuntu 24.10 Desktop
အမြင့်ဆုံး ဓာတုဗေဒဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်
FIO စမ်းသပ်မှုသည် SSD နှင့် HDD များအပါအဝင် သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အသုံးပြုသည့် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိပြီး အစွမ်းထက်သော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် bandwidth၊ IOPS (Input/Output Operations Per Second) နှင့် sequential နှင့် random read/write လုပ်ဆောင်ချက်များကဲ့သို့သော မတူညီသော workloads များအောက်တွင် latency ကဲ့သို့သော metrics များကို အကဲဖြတ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် သိုလှောင်မှုစနစ်များ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် ကူညီပေးပြီး မတူညီသော devices များ သို့မဟုတ် configurations များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် အသုံးဝင်စေသည်။ SSD နှစ်ခုလုံးတွင် workload ကို 10GB footprint အထိ ကန့်သတ်ထားပြီး ဤစမ်းသပ်မှုအတွက် အမြင့်ဆုံး burst စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့သည်။
Crucial T710 ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ FIO benchmarks တွေမှာ ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပါတယ်။ sequential reads တွေမှာဆိုရင် 14,400MB/s speed နဲ့ 0.58 ms latency အနည်းငယ်နိမ့်တဲ့ 14,400MB/s speed တူညီစွာရရှိပြီး ယခင် T705 ထက် သာလွန်ပါတယ်။ sequential writes အတွက် 13,500MB/s အထိ မြင့်တက်လာပြီး T705 ရဲ့ 12,300 MB/s ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ပြီး ထိပ်တန်း Gen5 drives တွေရဲ့ ကွာဟချက်ကို နီးပါး ကျဉ်းမြောင်းစေပါတယ်။ random 4K read/write စမ်းသပ်မှုတွေမှာ T710 ဟာ reads ၂.၂၇ သန်းခန့်နဲ့ writes ၂.၃၁ သန်းခန့် ရရှိပြီး T705 (1.59 သန်း) ထက် သိသိသာသာ ပိုမိုအားကောင်းတဲ့ read IOPS ကို ပေးစွမ်းပြီး write performance ကို သိသိသာသာ တိုးတက်စေပါတယ်။ Latency ကတော့ နိမ့်နေဆဲပါပဲ (reads အတွက် 0.23ms ခန့်နဲ့ writes အတွက် 0.22ms ခန့်)။
| FIO စမ်းသပ်မှု (MB/s/IOPS မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေ) | အစဉ်လိုက် 128K ဖတ်ရှုမှု (1T/64Q) | အစဉ်လိုက် 128K ရေးသားမှု (1T/64Q) | ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု (16T/32Q) | ကျပန်း 4K ရေးသားမှု (16T/32Q) |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 15,000MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.56ms) | 14,100MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Kingston FURY Renegade G5 | 14,600MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 14,100MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung က 9100 Pro ကို | 14,600MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 13,300MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.63ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| SK hynix Platinum P51 | 14,500MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 13,500MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| အရေးကြီးသော T710 | 14,400MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 13,500MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၂.၄ သန်း IOPS (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၂၃ မီလီစက္ကန့်) |
၂.၄ သန်း IOPS (၆)ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၂၂ မီလီစက္ကန့်) |
| အရေးကြီးသော T705 | 14,400MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 12,300MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.68ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Phison PS5028-E28 | 14,00MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.60ms) | 14,000MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 13,800GB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.61ms) | 13,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| PNY CS2150 | 10,400GB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.80ms) | 8,801MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.95ms) | ၁.၃၇၉M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၇၁ ms) | ၁.၆၂၃ IOPS (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၃၂ မီလီစက္ကန့်) |
| အရေးကြီးသော P510 | ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) | 9,961MB/s (ပျမ်းမျှ 0.80 ms နှောင့်နှေးမှု) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung က 990 Pro ကို | 7,483MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.12ms) | 7,197MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| WD SN850X 2TB | 6,632MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.76ms) | 7,235MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.92ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | 825K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) |
ပျမ်းမျှ LLM တင်ချိန်
ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုသည် မတူညီသော LLM သုံးမျိုး၏ load time များကို အကဲဖြတ်ခဲ့သည်- DeepSeek R1 7B၊ Meta Llama 3.2 11B နှင့် DeepSeek R1 32B။ မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို ၁၀ ကြိမ်စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ load time ကို တွက်ချက်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် drive ၏ large language models (LLMs) များကို memory ထဲသို့ လျင်မြန်စွာ load လုပ်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာသည်။ LLM load time များသည် AI နှင့်ဆက်စပ်သော အလုပ်များအတွက်၊ အထူးသဖြင့် real-time inference နှင့် large datasets များကို processing လုပ်ခြင်းအတွက် အရေးကြီးပါသည်။ ပိုမိုမြန်ဆန်သော loading သည် မော်ဒယ်အား data များကို လျင်မြန်စွာ process လုပ်စေနိုင်ပြီး AI တုံ့ပြန်မှုကို တိုးတက်စေပြီး စောင့်ဆိုင်းချိန်ကို လျှော့ချပေးပါသည်။
ဘာသာစကားကြီးတဲ့ မော်ဒယ်တွေကို တင်တဲ့အခါမှာတော့ T710 ဟာ Gen5 ပြိုင်ဘက်တွေထဲမှာ ထင်ရှားပါတယ်။ DeepSeek R1 7B မော်ဒယ်အတွက် ပျမ်းမျှ ၂.၆၁ စက္ကန့်၊ Meta Llama 3.2 11B ဗားရှင်းအတွက် ၃.၆၉ စက္ကန့်နဲ့ ပိုမိုပြည့်စုံတဲ့ DeepSeek R1 32B မော်ဒယ်အတွက် ၄.၄၆ စက္ကန့် ကြာမြင့်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် SK hynix P51 နဲ့ SanDisk SN8100 လိုမျိုး အမြန်ဆုံးပြိုင်ဘက်တွေထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပေမယ့် 7B နဲ့ 32B အတွက် အသီးသီး ၂.၈၈ စက္ကန့်နဲ့ ၅.၁၁ စက္ကန့်လောက် ပိုမြန်တဲ့ loading time ရှိတဲ့ T705 ထက်တော့ သာလွန်ပါတယ်။
| ပျမ်းမျှ LLM ဝန်ချိန် (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | DeepSeek R1 7B | မက်တာ လာမာ ၃.၂ ၁၁ဘီ မြင်ကွင်း | DeepSeek R1 32B |
| SK hynix Platinum P51 | 2.5481 | 3.5809 | 4.1790 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 2.5702 | 3.5856 | 4.2870 |
| Phison PS5028-E28 | 2.5730 | 3.6380 | 4.3407 |
| အရေးကြီးသော T710 | 2.6138 | 3.6942 | 4.4588 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 2.6173 | 3.6017 | 4.3735 |
| PNY CS2150 | 2.8107 | 3.6820 | 4.8962 |
| Crucial T705 2TB | 2.8758 | 3.6312 | 5.1080 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 2.8758 | 3.6312 | 5.1080 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 2.8817 | 3.6631 | 5.0594 |
| WD SN850X 2TB | 3.0082 | 3.6543 | 5.4844 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 3.1843 | 4.8009 | 4.6523 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 3.2135 | 4.9504 | 7.2108 |
3DMark တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
3DMark DirectStorage Feature Test သည် Microsoft ၏ DirectStorage သည် PCIe SSD များတွင် ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုတင်ခြင်းကို မည်သို့အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ CPU overhead ကို လျှော့ချခြင်းနှင့် ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းကို တိုးတက်စေခြင်းဖြင့် DirectStorage သည် အထူးသဖြင့် GDeflate compression နှင့် Windows 11 ၏ BypassIO တို့နှင့်တွဲဖက်အသုံးပြုသောအခါ loading အချိန်များကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသောအခါ bandwidth တိုးတက်မှုအလားအလာကို မီးမောင်းထိုးပြရန် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ခွဲထုတ်ထားသည်။
ဤနေရာတွင် Crucial T710 သည် ထိပ်တန်း Gen5 SSD သုံးခုအောက်တွင် ကောင်းမွန်သော throughput ကို ပြသခဲ့သည်။ ၎င်းသည် compressed asset transfers (GDeflate) တွင် 25.96GB/s ပေးပို့ခဲ့ပြီး Phison E28 နှင့် SanDisk SN8100 တို့ထက် အနီးကပ်နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်သည် uncompressed workloads များတွင်လည်း တသမတ်တည်းရှိနေပြီး 10.60GB/s (DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသည်) နှင့် 7.57GB/s (ပိတ်ထားသည်) ရရှိခဲ့သည်။ RAM နှင့်ဆက်စပ်သောကိန်းဂဏန်းများသည်လည်း အလားတူခိုင်မာပြီး အထူးသဖြင့် DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသည့်အခါ 12.70GB/s ရရှိခဲ့သည်။ ဦးဆောင်သူမဟုတ်သော်လည်း T710 သည် ခေတ်မီဂိမ်းများနှင့် content streaming အခြေအနေများကို အလွယ်တကူကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း သက်သေပြခဲ့သည်။
| 3DMark Direct Storage၊ (GB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (GDeflate Compression) | VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | သိုလှောင်မှုကို VRAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | RAM မှ သိုလှောင်မှုသို့ ပြောင်းခြင်း (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | သိုလှောင်မှုမှ RAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | GDeflate ဖိသိပ်မှုလျှော့ချခြင်း Bandwidth |
| SK hynix Platinum P51 | 26.32 | 11.20 | 7.75 | 12.85 | 9.46 | 64.68 |
| Phison PS5028-E28 | 26.22 | 10.89 | 7.46 | 11.15 | 9.86 | 65.58 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 26.11 | 12.94 | 7.63 | 12.94 | 9.78 | 64.51 |
| အရေးကြီးသော T710 | 25.96 | 10.60 | 7.57 | 12.70 | 9.76 | 64.07 |
| အရေးကြီးသော T705 | 25.75 | 10.71 | 8.79 | 12.03 | 8.83 | 66.36 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 24.03 | 11.23 | 7.57 | 12.18 | 8.72 | 63.15 |
| Samsung က 9100 Pro ကို | 23.77 | 11.26 | 8.92 | 11.62 | 9.48 | 66.61 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 23.29 | 10.03 | 7.44 | 11.81 | 9.63 | 65.79 |
| PNY CS2150 | 19.49 | 8.60 | 6.98 | 9.22 | 7.70 | 62.43 |
| WD SN850X | 15.28 | 11.11 | 8.93 | 6.78 | 6.27 | 64.96 |
| Samsung က 990 Pro ကို | 14.18 | 11.28 | 8.84 | 6.57 | 6.20 | 65.71 |
| အရေးကြီးသော P510 | 19.63 | 8.33 | 6.92 | 9.06 | 7.49 | 66.22 |
BlackMagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
BlackMagic Disk Speed Test သည် drive တစ်ခု၏ read နှင့် write speed များကို benchmark လုပ်ပြီး၊ အထူးသဖြင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းလုပ်ငန်းများအတွက် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းပေးသည်။ ၎င်းသည် 4K သို့မဟုတ် 8K ဗီဒီယိုကဲ့သို့သော resolution မြင့်မားသော content များအတွက် ၎င်းတို့၏ storage သည် လုံလောက်သော မြန်နှုန်းရှိကြောင်း အသုံးပြုသူများအား သေချာစေရန် ကူညီပေးသည်။
Crucial T710 သည် 9,415 MB/s reads နှင့် 10,688 MB/s writes ရရှိခဲ့သည်။ ထို့ကြောင့် raw throughput တွင် SK hynix P51 နှင့် Lexar NM1090 PRO တို့ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်သော်လည်း Kingston Fury Renegade နှင့် SanDisk SN8100 ကဲ့သို့သော ဦးဆောင်သူများထက် အနည်းငယ်သာ နိမ့်ကျသည်။ ၎င်း၏ write speeds များသည် အလွန်ကောင်းမွန်ပြီး အမြင့်ဆုံးစမ်းသပ်ထားသော 4K နှင့် 8K ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းလုပ်ငန်းများအတွက် bandwidth မြင့်မားမှုကို ညွှန်ပြသည်။ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် T710 သည် real-time workloads များတွင် မြင့်မားသော sequential performance လိုအပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် အလွန်သင့်လျော်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ လက်ရှိ BlackMagic disk speed leaderboard က ဒီလိုပါ။
| BlackMagic Disk Speed (MB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | MB/s ဖတ်ရှုခြင်း | MB/s ရေးသားရန် |
| Phison PS5028-E28 | 11,216.1 | 10,570.7 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 10,005.2 | 10,581.0 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 9,665.0 | 10,831.0 |
| Samsung က 9100 Pro ကို | 9,542.3 | 9,907.9 |
| အရေးကြီးသော T710 | 9,415.3 | 10,688.2 |
| SK hynix Platinum P51 | 9,241.0 | 9,109.0 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 9,149.2 | 10,466.6 |
| အရေးကြီးသော T705 | 8,464.2 | 10,256.4 |
| အရေးကြီးသော P510 | 7,853.9 | 7,939.6 |
| PNY CS2150 | 6,625.5 | 7,299.5 |
| WD SN850X | 5,862.6 | 5,894.8 |
| Samsung က 990 Pro ကို | 5,769.5 | 5,842.9 |
PCMark10 သိုလှောင်မှု
PCMark 10 Storage Benchmarks များသည် application-based traces များကို အသုံးပြု၍ လက်တွေ့ကမ္ဘာသိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ ၎င်းတို့သည် system နှင့် data drives များကို စမ်းသပ်ပြီး bandwidth၊ access time များနှင့် load အောက်ရှိ consistency တို့ကို တိုင်းတာသည်။ ဤ benchmarks များသည် synthetic tests များထက် ကျော်လွန်သော လက်တွေ့ကျသော ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းပြီး အသုံးပြုသူများအား ခေတ်မီသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်များကို ထိရောက်စွာ နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေပါသည်။
ဤနေရာတွင် Crucial T710 သည် 7,918 မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် Crucial T705 နှင့် Phison E28 ကဲ့သို့သော အဆင့်မြင့်ရမှတ်များထက် အနည်းငယ်နောက်ကျပြီး အလယ်အလတ်တွင်ရှိသည်။ သို့သော် Crucial ၏ drive အသစ်သည် နေ့စဉ် multitasking နှင့် လေးလံသော desktop workloads များအတွက် အလုပ်ကို လုပ်ဆောင်ပေးမည်မှာ သေချာသော်လည်း ဇယားထိပ်တွင် အဆင့်သစ်မချိုးဖျက်နိုင်ပါ။
| PCMark 10 Data Drive (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ယေဘုယျအားရမှတ် |
| Phison PS5028-E28 | 9,347 |
| Crucial T705 2TB | 8,783 |
| SK hynix Platinum P51 | 8,665 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 8,644 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 8,247 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 8,062 |
| အရေးကြီးသော T710 | 7.918 |
| Samsung က 9100 Pro ကို | 7,552 |
| Samsung က 990 Pro ကို | 7,173 |
| အရေးကြီးသော P310 | 6,436 |
| PNY CS2150 | 6,070 |
| WD SN850X | 4,988 |
3DMark သိုလှောင်မှု
3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
Crucial T710 ဟာ 3DMark Storage စမ်းသပ်မှုမှာ ရမှတ် 5,083 ရရှိခဲ့ပြီး SK hynix P51 နဲ့ ထိရောက်စွာ တူညီနေပြီး Lexar NM1090 PRO ထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်နေပါတယ်။ Phison E28 ဒါမှမဟုတ် SanDisk SN8100 တို့နဲ့ တူညီတဲ့ အဆင့်မျိုး မဟုတ်ပေမယ့် ဒီရမှတ်က ဂိမ်းကစားခြင်းကို အဓိကထားတဲ့ workloads တွေအတွက် မြင့်မားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်မှာ ရှိနေစေပါတယ်။ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းကြီးတွေကို install လုပ်ခြင်း ဒါမှမဟုတ် gameplay ကို ဖမ်းယူခြင်းလိုမျိုး အလုပ်တွေအားလုံးက ချောမွေ့ပြီး တုံ့ပြန်မှုကောင်းမွန်တာကြောင့် Gen5 bandwidth ကို အခွင့်ကောင်းယူချင်တဲ့ ဂိမ်းကစားသူတွေအတွက် T710 ဟာ ကောင်းမွန်တဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။
| 3DMark Storage benchmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ယေဘုယျအားရမှတ် |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 6,047 |
| Phison PS5028-E28 | 5,879 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 5,670 |
| အရေးကြီးသော T705 | 5,100 |
| အရေးကြီးသော T710 | 5,083 |
| SK hynix Platinum P51 | 5,082 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 4,828 |
| Samsung က 9100 Pro ကို | 4,779 |
| အရေးကြီးသော P510 | 4,148 |
| PNY CS2150 | 4,193 |
| Samsung က 990 Pro ကို | 4,128 |
| WD SN850X | 3,962 |
| အရေးကြီးသော P310 | 3,848 |
GPU တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
ဤ testbench တွင် ကျွန်ုပ်တို့ပြုလုပ်ခဲ့သော စမ်းသပ်မှုများထဲမှတစ်ခုမှာ Magnum IO GPU Direct Storage (GDS) စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ GDS သည် NVIDIA မှ တီထွင်ထားသော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး NVMe drives များ သို့မဟုတ် အခြားမြန်နှုန်းမြင့် storage devices များတွင် သိမ်းဆည်းထားသော အချက်အလက်များကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုသည့်အခါ GPU များသည် CPU ကိုကျော်ဖြတ်နိုင်စေပါသည်။ CPU နှင့် system memory မှတစ်ဆင့် data များကို routing လုပ်မည့်အစား GDS သည် GPU နှင့် storage device အကြား တိုက်ရိုက်ဆက်သွယ်မှုကို ဖွင့်ပေးပြီး latency ကို သိသိသာသာလျှော့ချပေးပြီး data throughput ကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါသည်။
GPU Direct Storage ဘယ်လိုအလုပ်လုပ်လဲ
ရိုးရာအစဉ်အလာအရ GPU တစ်ခုက NVMe drive မှာသိမ်းဆည်းထားတဲ့ဒေတာတွေကို စီမံဆောင်ရွက်တဲ့အခါ ဒေတာဟာ GPU ဆီကိုမရောက်ခင် CPU နဲ့ system memory ကနေတစ်ဆင့် ဦးစွာဖြတ်သန်းသွားရပါမယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်က CPU ဟာ ကြားခံတစ်ခုဖြစ်လာတာကြောင့် နှောင့်နှေးမှုကို တိုးစေပြီး အဖိုးတန် system resource တွေကို သုံးစွဲတာကြောင့် ပိတ်ဆို့မှုတွေကို ဖြစ်ပေါ်စေပါလိမ့်မယ်။ GPU Direct Storage က GPU ကို PCIe bus မှတစ်ဆင့် storage device ကနေ တိုက်ရိုက်ဒေတာတွေကို ရယူနိုင်အောင် လုပ်ပေးခြင်းအားဖြင့် ဒီထိရောက်မှုမရှိခြင်းကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။ ဒီတိုက်ရိုက်လမ်းကြောင်းက ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုနဲ့ဆက်စပ်တဲ့ overhead ကို လျော့ကျစေပြီး ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုတွေကို ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စေပါတယ်။
AI workloads များ၊ အထူးသဖြင့် deep learning ပါဝင်သည့် workloads များသည် data များစွာအသုံးပြုရပါသည်။ ကြီးမားသော neural network များကို လေ့ကျင့်ပေးရန်အတွက် data terabytes များကို processing လုပ်ရန် လိုအပ်ပြီး data transfer နှောင့်နှေးမှုတစ်စုံတစ်ရာသည် GPU များကို အသုံးမချနိုင်ခြင်းနှင့် လေ့ကျင့်ချိန်ပိုကြာခြင်းတို့ ဖြစ်စေနိုင်ပါသည်။ GPU Direct Storage သည် data ကို GPU သို့ အမြန်ဆုံးပေးပို့ခြင်း၊ အားလပ်ချိန်ကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းနှင့် တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ဤစိန်ခေါ်မှုကို ဖြေရှင်းပေးပါသည်။
ထို့အပြင်၊ GDS သည် ဗီဒီယိုလုပ်ဆောင်ခြင်း၊ သဘာဝဘာသာစကားလုပ်ဆောင်ခြင်း သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ကောက်ချက်ချခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာအစုအဝေးကြီးများကို streaming လုပ်ခြင်းပါဝင်သည့် workloads များအတွက် အထူးအကျိုးရှိပါသည်။ CPU အပေါ် မှီခိုမှုကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် GDS သည် ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုကို အရှိန်မြှင့်ပေးပြီး အခြားအလုပ်များအတွက် CPU အရင်းအမြစ်များကို လွတ်လပ်စေပြီး စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။
ရလဒ်များ
ဤနေရာတွင် Crucial T710 သည် ထိပ်တန်း Gen5 drives များနှင့် ရင်ပေါင်တန်းထားပြီး block size အားလုံးတွင် အလွန်ကောင်းမွန်သော throughput ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ 16K reads နှင့် writes ဖြင့် 3.7GiB/s နှင့် 2.4GiB/s အသီးသီး read နှင့် write speeds များကို ထိန်းသိမ်းထားပြီး Phison E28 နှင့် Kingston G5 တို့နှင့် တူညီပါသည်။ 128K တွင် 5.8GiB/s reads နှင့် 3.7GiB/s writes များကို ရရှိပြီး အထူးသဖြင့် read performance အတွက် သိသာထင်ရှားသော ကိန်းဂဏန်းများဖြစ်ပြီး Phison E28 ၏ 5.9GiB/s ထက် အနည်းငယ်သာ လျော့နည်းပါသည်။ အကြီးဆုံး 1M block size တွင် 6.4GiB/s နှင့် 6.1GiB/s အသီးသီး read နှင့် write speeds များကို ရရှိပြီး SanDisk SN8100 နှင့် Samsung 9100 Pro အပါအဝင် ၎င်း၏ပြိုင်ဘက်အများစုနှင့် ကိုက်ညီ သို့မဟုတ် ကျော်လွန်ပါသည်။
Crucial T705 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက မော်ဒယ်အသစ်သည် block အရွယ်အစားအားလုံးတွင် ပိုမိုမြန်ဆန်သော read နှင့် write speed များကို ရရှိစေသည်။
အပြည့်အစုံအကျဉ်းချုပ်ကတော့ ဒီလိုပါ။
| GDSIO ဇယား (၁၆K၊ ၁၂၈K၊ ၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ပျမ်းမျှ) | (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှရေးသားမှု |
| Phison PS5028-E28 | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| Kingston FURY Renegade G5 | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| အရေးကြီးသော T710 | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| Samsung 9100 Pro 4TB | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| Crucial T705 2TB | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၂.၃GiB/s (.၈၃၆ms) IOPS: ၁၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| SK hynix Platinum P51 | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၆.၂ GiB/s (20.126မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၄K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| Samsung 990 Pro 2TB | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| PNY CS2150 | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၁.၈GiB/s (၁.၁၀၇ms) IOPS: ၁၁၅.၃K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| အရေးကြီးသော P510 | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
| WD SN850X | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K | ၀.၈GiB/s (၂.၄၂၉ms) IOPS: ၅၂.၆K |
ကောက်ချက်
Crucial ရဲ့ T710 ဟာ ကုမ္ပဏီရဲ့ Gen5 SSD စီးရီးမှာ ကောင်းမွန်တဲ့ ခြေလှမ်းတစ်ရပ်ကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။ GPU Direct Storage နဲ့ DirectStorage workloads တွေ အပါအဝင် synthetic နဲ့ real-world စမ်းသပ်မှုတွေမှာ high-end ပြိုင်ဘက်အများစုနဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သလို သာလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကိုလည်း ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ Micron ရဲ့ 232-layer TLC NAND နဲ့ Silicon Motion SM2508 controller ပေါင်းစပ်မှုနဲ့အတူ T710 ဟာ လေးလံတဲ့ read နဲ့ write လုပ်ဆောင်မှုတွေကို အလွန်ကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်ပါတယ်။ အထူးသဖြင့် compact build တွေမှာ fan noise ဒါမှမဟုတ် thermal တွေကို အာရုံခံစားလွယ်တဲ့ desktop user တွေအတွက် T705 ထက် power efficiency တိုးတက်မှုတွေ ရှိလာတာကို ကြိုဆိုပါတယ်။
ဂိမ်းကစားခြင်း၊ ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာနှင့် AI workloads များတွင် T710 သည် စဉ်ဆက်မပြတ်မြင့်မားသော throughput ကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။ LLM များကို တင်ခြင်း၊ 8K ဗီဒီယိုရိုက်ကူးခြင်း သို့မဟုတ် DirectStorage ဖြင့် ခေတ်မီဂိမ်းများကို စတင်ခြင်းကဲ့သို့သော ရလဒ်များက ဤ drive သည် တောင်းဆိုမှုများသော အခြေအနေအမျိုးမျိုးကို ကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပြသသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ဇယားများတွင် စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းနေနိုင်သည့်နေရာများတွင် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် အတွေ့အကြုံသည် အလားတူတပ်ဆင်ထားသော Gen5 SSD များနှင့် သိသိသာသာကွာခြားမည်မဟုတ်ပါ။ ထို့ကြောင့် အပူချိန်ဒီဇိုင်း၊ ခံနိုင်ရည်နှင့် software ပံ့ပိုးမှုကဲ့သို့သော အရာများသည် ဝယ်ယူမှုဆုံးဖြတ်ချက်တွင် အရေးကြီးပြီး Crucial သည် ထိုနယ်ပယ်များတွင် ကောင်းမွန်စွာလုပ်ဆောင်နိုင်သည်။
ဈေးနှုန်းအရဆိုရင် T710 ဟာ လက်ရှိ Gen5 ဈေးကွက်ရဲ့ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။ 2TB မော်ဒယ်ရဲ့ ဒေါ်လာ ၂၈၀ (heatsink ဗားရှင်းနဲ့ဆိုရင် နည်းနည်းပိုမြင့်ပါတယ်) က PNY CS2150 ထက် ဒေါ်လာ ၁၇၅ လောက် ပိုများပေမယ့် Kingston FURY Renegade G5 ထက် ဒေါ်လာ ၃၃၀ သက်သာပါတယ်။ မြင့်မားတဲ့ငွေကုန်ကြေးကျမရှိဘဲ ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့၊ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် Gen5 SSD ကို လိုချင်တဲ့သူတွေအတွက် T710 က ကောင်းမွန်တဲ့ ဟန်ချက်ညီမှုကို ရရှိစေပါတယ်။ ဈေးကွက်ထဲက အမြန်ဆုံး စွမ်းဆောင်ရည်တွေကို ရှာနေတာမဟုတ်ရင် ဒါက စိတ်အားထက်သန်သူတွေနဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် setup နှစ်မျိုးလုံးအတွက် အနာဂတ်အတွက် အသင့်ဖြစ်စေမယ့် အဆင့်မြှင့်တင်မှုတစ်ခုပါပဲ။
Amazon မှာ Crucial T710 (တွဲဖက်လင့်ခ်) ရနိုင်ပါတယ်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Crucial T710 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး SSD များနှင့် Hard Drive များ ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံးတန်ဖိုး Gen5 SSD ကို ပိုင်ဆိုင်ထားသည်။




အမေဇုံ