PNY CS2150 ကို အခြေခံအဆင့် PCIe Gen5 SSD အဖြစ် သတ်မှတ်ထားပြီး ဈေးကွက်ထဲက အမြန်ဆုံး drive တွေနဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်မယ်လို့ ကတိမပေးပါဘူး။ 1TB နဲ့ 2TB စွမ်းရည်တွေနဲ့ ရရှိနိုင်တဲ့ ဒီ SSD ဟာ Gen5 နယ်ပယ်ထဲကို ဝင်ရောက်ဖို့ ဈေးအသက်သာဆုံး နည်းလမ်းတွေထဲက တစ်ခုပါ။ မကြာသေးမီက Gen5 ထုတ်လုပ်မှုတွေ မြင့်တက်လာတာနဲ့အမျှ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည် ကွာခြားချက်တွေက နည်းပါးပေမယ့် CS2150 လို ဘတ်ဂျက်နဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ မော်ဒယ်တွေကတော့ benchmark အနိုင်ရရှိမှုထက် ဈေးနှုန်းမြင့်မားမှုတွေနဲ့ ထင်ရှားပေါ်လွင်အောင် ရည်ရွယ်ထားပါတယ်။
CS2150 ကို Phison E31 controller ဖြင့် ပါဝါပေးထားပြီး ၎င်းသည် ဘတ်ဂျက်ကို ပိုမိုအာရုံစိုက်ထားသော Gen5 drive အများစုတွင် ပေါ်လာသည့် ကုန်ကျစရိတ်နည်းပြီး DRAM မပါဝင်သော ဒီဇိုင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ နည်းပညာပိုင်းအရ ၎င်းသည် PCIe Gen5 x4 ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး ဖတ်ရှုမှုနှုန်း 10,300MB/s နှင့် ရေးသားမှုနှုန်း 8,600MB/s အထိ ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ထားသော အခြား Gen5 drive များ၏ မြန်နှုန်းထက် သိသိသာသာ နိမ့်နေဆဲဖြစ်သည်။ ထို့ကြောင့် အသုံးပြုသူများသည် ဤလမ်းကြောင်းကို ရွေးချယ်ပါက ၎င်းတို့၏ မျှော်လင့်ချက်များကို လျှော့ချသင့်သည်။
ဒါပေမယ့် CS2150 မှာ ဒီဈေးနှုန်းနဲ့ဆိုရင် တန်ဖိုးတိုးလာစေမယ့် လုပ်ဆောင်ချက်အနည်းငယ် ပါဝင်ပါတယ်။ Microsoft DirectStorage အထောက်အပံ့ ပါဝင်တာကြောင့် ဂိမ်းတွေမှာ ပိုမိုချောမွေ့တဲ့ asset streaming ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ထို့အပြင် TCG Opal 2.0 hardware encryption ကလည်း ဒီဈေးနှုန်းနဲ့ drive တွေမှာ မကြာခဏ မတွေ့ရတတ်တဲ့ အခြေခံဒေတာလုံခြုံရေးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ခံနိုင်ရည်ကိန်းဂဏန်းတွေနဲ့ TBW အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တွေကို ကြိုတင်ဖော်ပြထားခြင်းမရှိပေမယ့် drive ကို ၅ နှစ် အကန့်အသတ်ရှိတဲ့ အာမခံချက်နဲ့ ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားပြီး အနည်းဆုံးတော့ ရေရှည်အာမခံချက်တချို့ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ အမေရိကန်အခြေစိုက် တိုက်ရိုက်နည်းပညာပံ့ပိုးမှုကိုလည်း မြင်တွေ့ရတာ ကောင်းပါတယ်။ ဒါက PNY အတွက် အားသာချက်တစ်ခုပါပဲ။
Gen5 ထုတ်ကုန်တစ်ခုအနေနဲ့ CS2150 ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာ တိုးတက်မှုအသစ်တော့ မဟုတ်ပေမယ့် ဒီ interface tier ရဲ့ low end မှာ ဘယ်လိုပုံစံမျိုးရှိမလဲဆိုတာကိုတော့ အခြေခံတစ်ခုအနေနဲ့ သတ်မှတ်ပေးထားပါတယ်။ အလယ်အလတ် workload တွေအောက်မှာ တည်ငြိမ်နေနိုင်ပြီး thermal ဒါမှမဟုတ် throttling ပြဿနာတွေကို ရှောင်ရှားနိုင်မယ်ဆိုရင် ဘတ်ဂျက်ကို သတိထားတဲ့ ဝယ်သူတွေအတွက် Gen5 entry point ကောင်းကောင်းတစ်ခု ဖြစ်လာနိုင်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ full test suite အောက်မှာ ဘယ်လိုရပ်တည်နိုင်မလဲဆိုတာ ကြည့်ရအောင်။
PNY CS2150 သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | အသေးစိတ် |
| ပုံစံ | PNY CS2150 |
| form ကို Factor | M.2 2280 |
| interface | PCIe Gen5 x4၊ NVMe |
| controller ကို | ဖီဆန် E31 |
| Nande | 3D ဖလက်ရှ် မှတ်ဉာဏ် |
| အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်း (အများဆုံး) | 10,300MB/s အထိ |
| အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (အများဆုံး) | 8,600MB/s အထိ |
| စွမ်းရည် | ၂ တီဘီ၊ 2TB |
| encryption | TCG Opal 2.0 ဟာ့ဒ်ဝဲ ကုဒ်ဝှက်ခြင်း |
| Software ကိုအင်္ဂါရပ်များ | Microsoft DirectStorage ပံ့ပိုးမှု |
| အာမခံချက် | ၅ နှစ် အကန့်အသတ်ရှိသော အာမခံ သို့မဟုတ် TBW |
| MSRP | ဒေါ်လာ ၉၈.၉၉ (1TB)၊ ဒေါ်လာ ၁၈၁.၉၉ (2TB) |
PNY CS2150 စွမ်းဆောင်ရည်
တုနှိုင်း
benchmark တွေထဲ မ၀င်ခင်မှာ PNY CS2150 နဲ့ သူတို့ရဲ့ PCIe မျိုးဆက်နဲ့အတူ စမ်းသပ်ထားတဲ့ နှိုင်းယှဉ်လို့ရတဲ့ drive တွေရဲ့ စာရင်းကို ဖော်ပြပေးလိုက်ပါတယ်။
- Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO (PCIe Gen5)
- SK hynix Platinum P51 (PCIe Gen5)
- Kingston FURY Renegade G5 (PCIe Gen5)
- SanDisk WD_BLACK SN8100 (PCIe Gen5)
- အရေးကြီးသော T705 (PCIe Gen5)
- အရေးကြီးသော P510 (PCIe Gen5)
- Samsung 9100 Pro 4TB (PCIe Gen5)
- Samsung က 990 Pro ကို (PCIe Gen4)
- WD SN850X (PCIe Gen4)
ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် PNY CS2150 ရဲ့ 2TB မော်ဒယ်ကို အဓိကထားပြောပါမယ် ။
ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤ drive များကို ၎င်းတို့၏ လက်တွေ့နှင့် ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် စမ်းသပ်မှုအမျိုးမျိုးဖြင့် စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။ ၎င်းတွင် ကြီးမားသော AI မော်ဒယ်များကို မည်မျှမြန်မြန် ကိုင်တွယ်သည်ကို တိုင်းတာရန် LLM load time များ၊ ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုများကို မည်မျှမြန်မြန် load လုပ်ပြီး ဂိမ်းအတွင်းဒေတာကို မည်မျှမြန်မြန် process လုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် DirectStorage စမ်းသပ်မှုများနှင့် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် read နှင့် write speed များကို အကဲဖြတ်ရန် Blackmagic Design စမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် အလုံးစုံစနစ်တုံ့ပြန်မှုကို တိုင်းတာရန် PCMark 10၊ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ရန် 3DMark Storage နှင့် လေးလံသော workload များအောက်တွင် အမြင့်ဆုံး sequential နှင့် random read/write speed များကို တိုင်းတာရန် FIO စမ်းသပ်မှုများကိုလည်း လုပ်ဆောင်ပါမည်။
benchmarking အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ high-performance test rig က ဒီလိုပါ။
- CPU ကို: AMD Ryzen 7 9800X3D
- မားသားဘုတ်: Asus ROG Crosshair X870E Hero
- RAM: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)
- GPU ကို: Nvidia GeForce RTX 4090
- OS: Windows 11 Pro၊ Ubuntu 24.10 Desktop
အမြင့်ဆုံး ဓာတုဗေဒဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်
FIO စမ်းသပ်မှုသည် SSD နှင့် HDD များအပါအဝင် သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အသုံးပြုသည့် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိပြီး အစွမ်းထက်သော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် bandwidth၊ IOPS (Input/Output Operations Per Second) နှင့် sequential နှင့် random read/write လုပ်ဆောင်ချက်များကဲ့သို့သော မတူညီသော workloads များအောက်တွင် latency ကဲ့သို့သော metrics များကို အကဲဖြတ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် သိုလှောင်မှုစနစ်များ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် ကူညီပေးပြီး မတူညီသော devices များ သို့မဟုတ် configurations များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် အသုံးဝင်စေသည်။ SSD နှစ်ခုလုံးတွင် workload ကို 10GB footprint အထိ ကန့်သတ်ထားပြီး ဤစမ်းသပ်မှုအတွက် အမြင့်ဆုံး burst စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့သည်။
ဤနေရာတွင် PNY CS2150 သည် အခြေခံ Gen5 နယ်ပယ်တွင် တိုက်ရိုက်ရပ်တည်နေပါသည်။ ၎င်း၏ 10,400MB/s read နှင့် 8,801MB/s write သည် SN8100 သို့မဟုတ် T705 ကဲ့သို့သော ထိပ်တန်း drive များရရှိသော 13–15GB/s အမြင့်ဆုံးစံနှုန်းထက် များစွာနိမ့်ကျနေသော်လည်း Gen4 SSD များထက် သိသိသာသာတိုးတက်မှုကို အမှတ်အသားပြုနေဆဲဖြစ်သည်။ Random 4K ရလဒ်များသည် 1.379M read IOPS နှင့် 1.623M write IOPS ဖြင့် ပိုမိုအလယ်အလတ်အဆင့်ရှိပြီး board တစ်ခုလုံးတွင် latency အနည်းငယ်မြင့်မားသည်။ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် Phison E31 controller ၏ ကန့်သတ်ချက်များကို ထင်ဟပ်စေပြီး အထက်တွင် ကျွန်ုပ်တို့ဖော်ပြခဲ့သည့်အတိုင်း raw performance ထက် ကုန်ကျစရိတ်ကို ဦးစားပေးသည်။ နေ့စဉ်အသုံးပြုသူများ သို့မဟုတ် အထွေထွေရည်ရွယ်ချက် workloads များအတွက် ဤအမြန်နှုန်းများသည် လုံလောက်သည်ထက် ပိုမိုများပြားသည်။ သို့သော် high-end prosumer သို့မဟုတ် workstation အသုံးပြုမှုအတွက် ၎င်းသည် ပိုမိုမြန်ဆန်သော Gen5 အခြားရွေးချယ်စရာများထက် များစွာနောက်ကျနေပါသည်။
| FIO စမ်းသပ်မှု (MB/s/IOPS မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေ) | အစဉ်လိုက် 128K ဖတ်ရှုမှု (1T/64Q) | အစဉ်လိုက် 128K ရေးသားမှု (1T/64Q) | ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု (16T/32Q) | ကျပန်း 4K ရေးသားမှု (16T/32Q) |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 15,000 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.56ms) | 14,100 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Kingston FURY Renegade G5 | 14,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 14,100 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung က 9100 Pro ကို | 14,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 13,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.63ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| SK hynix Platinum P51 | 14,500 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 13,500 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| အရေးကြီးသော T705 | 14,400 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 12,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.68ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 13,800GB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.61ms) | 13,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| PNY CS2150 | 10,400GB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.80ms) | 8,801MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.95ms) | ၁.၃၇၉M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၇၁ ms) | ၁.၆၂၃ IOPS (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၃၂ မီလီစက္ကန့်) |
| အရေးကြီးသော P510 | ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) | ၉၉၆၁ MB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung က 990 Pro ကို | 7,483 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.12ms) | 7,197 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| WD SN850X 2TB | 6,632 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.76ms) | 7,235 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.92ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | 825K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) |
ပျမ်းမျှ LLM တင်ချိန်
ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုသည် မတူညီသော LLM သုံးမျိုး၏ load time များကို အကဲဖြတ်ခဲ့သည်- DeepSeek R1 7B၊ Meta Llama 3.2 11B နှင့် DeepSeek R1 32B။ မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို ၁၀ ကြိမ် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ load time ကို တွက်ချက်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် drive ၏ large language models (LLMs) များကို memory ထဲသို့ လျင်မြန်စွာ load လုပ်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာသည်။ LLM load time များသည် AI နှင့် ဆက်စပ်သော လုပ်ငန်းများအတွက်၊ အထူးသဖြင့် real-time inference နှင့် ကျယ်ပြန့်သော dataset processing အတွက် အရေးကြီးပါသည်။ ပိုမိုမြန်ဆန်သော loading သည် မော်ဒယ်အား data များကို လျင်မြန်စွာ process လုပ်စေနိုင်ပြီး AI တုံ့ပြန်မှုကို တိုးတက်စေပြီး စောင့်ဆိုင်းချိန်ကို လျှော့ချပေးပါသည်။
AI အသင့်ဖြစ်မှုနဲ့ ပတ်သက်လာရင် PNY CS2150 ဟာ အရည်အချင်းရှိပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ LLM loading test မှာ 7B model အတွက် 2.81s နဲ့ 32B test မှာ 4.9s နီးပါး ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Gen4 drive အချို့ထက် သာလွန်တဲ့ ခိုင်မာတဲ့ ရလဒ်တွေ ဖြစ်ပေမယ့် Gen5 drive တွေထက် ပိုမြန်တဲ့ ရလဒ်တွေကိုတော့ မရနိုင်သေးပါဘူး။ Platinum P51 ဒါမှမဟုတ် SN8100 လို ဦးဆောင်နေတဲ့ drive တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် CS2150 ဟာ model loading ကြီးကြီးမားမားမှာ I/O bottlenecking ရဲ့ လက္ခဏာတွေကို ပြသနေပါတယ်။ ဒါက casual inference task တွေအတွက် အရေးမကြီးပေမယ့် developer တွေအတွက်တော့ ကြီးမားတဲ့ model တွေကို မကြာခဏ အသုံးပြုတဲ့အခါ ဒီနှောင့်နှေးမှုတွေ ပေါင်းထည့်နိုင်ပါတယ်။
| ပျမ်းမျှ LLM ဝန်ချိန် (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | DeepSeek R1 7B | မက်တာ လာမာ ၃.၂ ၁၁ဘီ မြင်ကွင်း | DeepSeek R1 32B |
| SK hynix Platinum P51 | 2.5481 | 3.5809 | 4.1790 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 2.5702 | 3.5856 | 4.2870 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 2.6173 | 3.6017 | 4.3735 |
| PNY CS2150 | 2.8107 | 3.6820 | 4.8962 |
| Crucial T705 2TB | 2.8758 | 3.6312 | 5.1080 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 2.8758 | 3.6312 | 5.1080 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 2.8817 | 3.6631 | 5.0594 |
| WD SN850X 2TB | 3.0082 | 3.6543 | 5.4844 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 3.1843 | 4.8009 | 4.6523 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 3.2135 | 4.9504 | 7.2108 |
3DMark တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
3DMark DirectStorage Feature Test သည် Microsoft ၏ DirectStorage သည် PCIe SSD များတွင် ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုတင်ခြင်းကို မည်သို့အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ CPU overhead ကို လျှော့ချခြင်းနှင့် ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းကို တိုးတက်စေခြင်းဖြင့် DirectStorage သည် အထူးသဖြင့် GDeflate compression နှင့် Windows 11 ၏ BypassIO တို့နှင့်တွဲဖက်အသုံးပြုသောအခါ loading အချိန်များကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသောအခါ bandwidth တိုးတက်မှုအလားအလာကို မီးမောင်းထိုးပြရန် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ခွဲထုတ်ထားသည်။
ချုံ့ထားသော asset loading တွင် 19.49GB/s နှင့် uncompressed DirectStorage transfers တွင် 8.6GB/s ရှိသောကြောင့် ၎င်းသည် ထိပ်တန်းအုပ်စုထက် များစွာနောက်ကျနေပြီး ချုံ့ထားသော 25–26GB/s နှင့် uncompressed 11–13GB/s နီးပါးရှိလေ့ရှိသည်။ RAM-bound transfers သည်လည်း နိမ့်ကျနေပြီး 10GB/s အောက်သာရှိသည်။
| 3DMark Direct Storage၊ (GB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (GDeflate Compression) | VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | သိုလှောင်မှုကို VRAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | RAM မှ သိုလှောင်မှုသို့ ပြောင်းခြင်း (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | သိုလှောင်မှုမှ RAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | GDeflate ဖိသိပ်မှုလျှော့ချခြင်း Bandwidth |
| SK hynix Platinum P51 | 26.32 | 11.20 | 7.75 | 12.85 | 9.46 | 64.68 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 26.11 | 12.94 | 7.63 | 12.94 | 9.78 | 64.51 |
| Crucial T705 2TB | 25.75 | 10.71 | 8.79 | 12.03 | 8.83 | 66.36 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 24.03 | 11.23 | 7.57 | 12.18 | 8.72 | 63.15 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 23.77 | 11.26 | 8.92 | 11.62 | 9.48 | 66.61 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 23.29 | 10.03 | 7.44 | 11.81 | 9.63 | 65.79 |
| PNY CS2150 | 19.49 | 8.60 | 6.98 | 9.22 | 7.70 | 62.43 |
| WD SN850X 2TB | 15.28 | 11.11 | 8.93 | 6.78 | 6.27 | 64.96 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 14.18 | 11.28 | 8.84 | 6.57 | 6.20 | 65.71 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 19.63 | 8.33 | 6.92 | 9.06 | 7.49 | 66.22 |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
Blackmagic Disk Speed Test သည် drive တစ်ခု၏ read နှင့် write speed များကို benchmark လုပ်ပြီး၊ အထူးသဖြင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းလုပ်ငန်းများအတွက် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းသည်။ ၎င်းသည် 4K သို့မဟုတ် 8K ဗီဒီယိုကဲ့သို့သော resolution မြင့်မားသော content များအတွက် ၎င်းတို့၏ storage သည် လုံလောက်သော မြန်နှုန်းရှိကြောင်း အသုံးပြုသူများအား သေချာစေရန် ကူညီပေးသည်။
6,625MB/s read speeds နဲ့ 7,299MB/s write speeds ရှိတဲ့ ဒီ drive ဟာ စမ်းသပ်ပြီးသား တခြား Gen5 drive အားလုံးနီးပါးထက် နိမ့်ကျနေပြီး high-end Gen4 မော်ဒယ်တွေထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ပါတယ်။ ဒီ speeds တွေက 4K video workflows တွေနဲ့ media editing အများစုအတွက် လုံလောက်ပေမယ့် 8K ဒါမှမဟုတ် high-bitrate raw footage တွေက drive ရဲ့ ကန့်သတ်ချက်တွေကို ကျော်လွန်သွားနိုင်ပါတယ်။ ဘတ်ဂျက်နည်းနည်းနဲ့ creative တွေအနေနဲ့ကတော့ အသုံးပြုလို့ကောင်းတယ်လို့ ယူဆကြပေမယ့် Gen5 hardware ကနေ professional တွေ မျှော်လင့်ထားတဲ့ headroom ဒါမှမဟုတ် consistency ကို မယူဆောင်လာနိုင်ပါဘူး။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ လက်ရှိ Blackmagic disk speed leaderboard က ဒီလိုပါ။
| Blackmagic Disk Speed (MB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | MB/s ဖတ်ရှုခြင်း | MB/s ရေးသားရန် |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 10,005.2 | 10,581.0 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 9,665.0 | 10,831.0 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 9,542.3 | 9,907.9 |
| SK hynix Platinum P51 | 9,241.0 | 9,109.0 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 9,149.2 | 10,466.6 |
| Crucial T705 2TB | 8,464.2 | 10,256.4 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 7,853.9 | 7,939.6 |
| PNY CS2150 | 6,625.5 | 7,299.5 |
| WD SN850X 2TB | 5,862.6 | 5,894.8 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 5,769.5 | 5,842.9 |
PCMark10 သိုလှောင်မှု
PCMark 10 Storage Benchmarks များသည် application-based traces များကို အသုံးပြု၍ လက်တွေ့ကမ္ဘာသိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ ၎င်းတို့သည် system နှင့် data drives များကို စမ်းသပ်ပြီး bandwidth၊ access time များနှင့် load အောက်ရှိ consistency တို့ကို တိုင်းတာသည်။ ဤ benchmarks များသည် synthetic tests များထက် ကျော်လွန်သော လက်တွေ့ကျသော ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းပြီး အသုံးပြုသူများအား ခေတ်မီသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်များကို ထိရောက်စွာ နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေပါသည်။
CS2150 သည် ရမှတ် 6,070 ဖြင့် အလွန်အလယ်အလတ်သာရှိပြီး Gen4 Crucial P310 SSD ထက်ပင် နောက်ကျနေပါသည်။ ဆိုလိုသည်မှာ T705 (8,783) သို့မဟုတ် P51 (8,665) ကဲ့သို့သော ပိုမိုစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော Gen5 drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက သိသိသာသာ နောက်ကျနေပါသည်။ bandwidth နှင့် latency တို့သည် အချိန်ကြာလာသည်နှင့်အမျှ ရောထွေးလာသည့် ပိုမိုလေးလံသော multitasking သို့မဟုတ် content creation အတွက် အရေးပါလောက်အောင် ကွာဟချက်ကြီးမားပြီး ဖြေရှင်းရန် အရေးကြီးပါသည်။ သို့သော် ရုံးသုံး၊ ပေါ့ပါးသောဂိမ်းကစားခြင်းနှင့် အထွေထွေ desktop task များအတွက် CS2150 သည် လုံလောက်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။
| PCMark 10 Data Drive (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ယေဘုယျအားရမှတ် |
| Crucial T705 2TB | 8,783 |
| SK hynix Platinum P51 | 8,665 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 8,644 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 8,247 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 8,062 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 7,552 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 7,173 |
| အရေးကြီးသော P310 2TB | 6,436 |
| PNY CS2150 | 6,070 |
| WD SN850X 2TB | 4,988 |
3DMark သိုလှောင်မှု
3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
ဒီဂိမ်းကစားခြင်းကို အဓိကထားတဲ့ workload မှာ CS2150 ဟာ 4,193 မှတ်ရပြီး 990 Pro နဲ့ SN850X လို Gen4 drive တွေထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပါတယ်။ 5,000–6,000 အကွာအဝေးကို ဖြတ်ကျော်တဲ့ Gen5 drive အများစုရဲ့ နောက်မှာ ရှိနေပေမယ့် တကယ့်ဂိမ်းကစားတဲ့အခါ ဒီကွာခြားချက်ကို ခံစားရဖို့ မဖြစ်နိုင်ပါဘူး။ CS2150 ဟာ “လုံလောက်တဲ့” ဖြေရှင်းချက်တစ်ခုအဖြစ် ထပ်မံဆောင်ရွက်ပါတယ်။
| 3DMark Storage benchmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ယေဘုယျအားရမှတ် |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 6,047 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 5,670 |
| Crucial T705 2TB | 5,100 |
| SK hynix Platinum P51 | 5,082 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 4,828 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 4,779 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 4,148 |
| PNY CS2150 | 4,193 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 4,128 |
| WD SN850X 2TB | 3,962 |
| အရေးကြီးသော P310 2TB | 3,848 |
GPU တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
ဤ testbench တွင် ကျွန်ုပ်တို့ပြုလုပ်ခဲ့သော စမ်းသပ်မှုများထဲမှတစ်ခုမှာ Magnum IO GPU Direct Storage (GDS) စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ GDS သည် NVIDIA မှ တီထွင်ထားသော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး NVMe drives များ သို့မဟုတ် အခြားမြန်နှုန်းမြင့် storage devices များတွင် သိမ်းဆည်းထားသော အချက်အလက်များကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုသည့်အခါ GPU များသည် CPU ကိုကျော်ဖြတ်နိုင်စေပါသည်။ CPU နှင့် system memory မှတစ်ဆင့် data များကို routing လုပ်မည့်အစား GDS သည် GPU နှင့် storage device အကြား တိုက်ရိုက်ဆက်သွယ်မှုကို ဖွင့်ပေးပြီး latency ကို သိသိသာသာလျှော့ချပေးပြီး data throughput ကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါသည်။
GPU Direct Storage ဘယ်လိုအလုပ်လုပ်လဲ
ရိုးရာအစဉ်အလာအရ GPU တစ်ခုက NVMe drive မှာသိမ်းဆည်းထားတဲ့ဒေတာတွေကို စီမံဆောင်ရွက်တဲ့အခါ ဒေတာဟာ GPU ဆီကိုမရောက်ခင် CPU နဲ့ system memory ကနေတစ်ဆင့် ဦးစွာဖြတ်သန်းသွားရပါမယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်က CPU ဟာ ကြားခံတစ်ခုဖြစ်လာတာကြောင့် နှောင့်နှေးမှုကို တိုးစေပြီး အဖိုးတန် system resource တွေကို သုံးစွဲတာကြောင့် ပိတ်ဆို့မှုတွေကို ဖြစ်ပေါ်စေပါလိမ့်မယ်။ GPU Direct Storage က GPU ကို PCIe bus မှတစ်ဆင့် storage device ကနေ တိုက်ရိုက်ဒေတာတွေကို ရယူနိုင်အောင် လုပ်ပေးခြင်းအားဖြင့် ဒီထိရောက်မှုမရှိခြင်းကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။ ဒီတိုက်ရိုက်လမ်းကြောင်းက ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုနဲ့ဆက်စပ်တဲ့ overhead ကို လျော့ကျစေပြီး ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုတွေကို ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စေပါတယ်။
AI workloads များ၊ အထူးသဖြင့် deep learning ပါဝင်သည့် workloads များသည် data များစွာအသုံးပြုရပါသည်။ ကြီးမားသော neural network များကို လေ့ကျင့်ပေးရန်အတွက် data terabytes များကို processing လုပ်ရန် လိုအပ်ပြီး data transfer နှောင့်နှေးမှုတစ်စုံတစ်ရာသည် GPU များကို အသုံးမချနိုင်ခြင်းနှင့် လေ့ကျင့်ချိန်ပိုကြာခြင်းတို့ ဖြစ်စေနိုင်ပါသည်။ GPU Direct Storage သည် data ကို GPU သို့ အမြန်ဆုံးပေးပို့ခြင်း၊ အားလပ်ချိန်ကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းနှင့် တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ဤစိန်ခေါ်မှုကို ဖြေရှင်းပေးပါသည်။
ထို့အပြင်၊ GDS သည် ဗီဒီယိုလုပ်ဆောင်ခြင်း၊ သဘာဝဘာသာစကားလုပ်ဆောင်ခြင်း သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ကောက်ချက်ချခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာအစုအဝေးကြီးများကို streaming လုပ်ခြင်းပါဝင်သည့် workloads များအတွက် အထူးအကျိုးရှိပါသည်။ CPU အပေါ် မှီခိုမှုကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် GDS သည် ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုကို အရှိန်မြှင့်ပေးပြီး အခြားအလုပ်များအတွက် CPU အရင်းအမြစ်များကို လွတ်လပ်စေပြီး စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။
ရလဒ်များ
16K block size မှာ 2.5 GiB/s reads နဲ့ 1.8 GiB/s writes တွေ ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး၊ ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်ပါတယ်၊ ဒါပေမယ့် Kingston FURY Renegade G5 (3.7/2.4 GiB/s) နဲ့ Lexar NM1090 PRO (3.6/2.3 GiB/s) လိုမျိုး ပိုမြန်တဲ့ Gen5 drives တွေထက် သိသိသာသာ (ထပ်ပြီး) နောက်ကျနေပါတယ်။ သူ့ရဲ့ အလတ်စား (128K) throughput 4.5 GiB/s read နဲ့ 4.7 GiB/s write ဟာ upper-end Gen4 drives တွေနဲ့ အတော်လေး ကိုက်ညီပါတယ်၊ 1M block ရလဒ်တွေအရ 4.9 GiB/s writes နဲ့ 4.6 GiB/s reads အမြင့်ဆုံးနဲ့ bottleneck အချို့ ရှိခဲ့ပါတယ်။
block size ကြီးများတွင် latency ကိန်းဂဏန်းများသည် သိသိသာသာ မြင့်မားလာပြီး data-intensive AI သို့မဟုတ် real-time GPU workloads များကို streaming လုပ်ရာတွင် ၎င်းတို့၏ အသုံးဝင်မှုကို ကန့်သတ်နိုင်သည်။ အဆုံးစွန်အားဖြင့် ၎င်းသည် အလုပ်ကို ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်သော်လည်း Gen5 မှ ပေးအပ်နိုင်သော latency နည်းပါးပြီး bandwidth မြင့်မားသော အားသာချက်များကို အပြည့်အဝ အသုံးချနိုင်ခြင်း မရှိပါ။ အဓိကအားဖြင့် ဘတ်ဂျက် Phison E31 controller ကြောင့် ဖြစ်သည်။
အပြည့်အစုံအကျဉ်းချုပ်ကတော့ ဒီလိုပါ။
| GDSIO ဇယား (၁၆K၊ ၁၂၈K၊ ၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ပျမ်းမျှ) | (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှရေးသားမှု |
| Kingston FURY Renegade G5 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Samsung 9100 Pro 4TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Crucial T705 2TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| SK hynix Platinum P51 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၆.၂ GiB/s (20.126မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၄K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Samsung 990 Pro 2TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| PNY CS2150 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၁.၈ GiB/s (၁.၁၀၇ms) IOPS: ၁၁၅.၃K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၉ GiB/s (၂၅.၆၈၂ms) IOPS: ၅.၀K |
| အရေးကြီးသော P510 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| WD SN850X | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
ကောက်ချက်
PNY CS2150 ဟာ ဈေးကွက်ထဲမှာ အသက်သာဆုံး PCIe Gen5 SSD တွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး ပရီမီယံငွေမသုံးဘဲ အဆင့်မြှင့်တင်လိုသူတွေအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။ 2TB မော်ဒယ်အတွက် ဒေါ်လာ ၁၇၅ အောက် ဈေးနှုန်းနဲ့ (affiliate link) Gen5 လောကထဲကို ဝင်ရောက်ဖို့ ဈေးသက်သာတဲ့ အစပျိုးမှုတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အဲဒီဈေးသက်သာမှုမှာ သိသာထင်ရှားတဲ့ အားသာချက်တွေ ရှိပါတယ်။
အခြေခံအဆင့် Phison E31 controller မှ စွမ်းအားပေးထားပြီး DRAM-less ဒီဇိုင်းကို အသုံးပြုထားသော CS2150 သည် ပိုမိုမြန်ဆန်သော Gen5 drives များ၏ စွမ်းဆောင်ရည် အမြင့်ဆုံးအောက်တွင် ရှိနေပြီး၊ sequential workloads များတွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် gigabytes အများအပြားနှင့် random operations များတွင် IOPS ထောင်ပေါင်းများစွာ နောက်ကျကျန်နေလေ့ရှိသည်။ အဆုံးစွန်အားဖြင့် ၎င်းသည် ဂိမ်းကစားခြင်း (DirectStorage)၊ ဗီဒီယိုထုတ်လုပ်ခြင်း (Blackmagic) နှင့် AI tasks (LLM load time) အပါအဝင် လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေများစွာတွင် high-end Gen4 SSD ကဲ့သို့ ပိုမိုလုပ်ဆောင်သည်။
ဒီလိုဖြစ်နေပေမယ့် CS2150 မှာ ကောင်းမွန်တဲ့အချက်တွေတော့ ရှိပါတယ်။ Microsoft DirectStorage support နဲ့ TCG Opal 2.0 encryption လိုမျိုး features တွေက စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးပြီး ၅ နှစ်အာမခံကလည်း စိတ်အေးချမ်းသာစေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် တောင်းဆိုမှုများတဲ့ အလုပ်တွေ (အထူးသဖြင့် content creation၊ AI model inference ကြီးကြီးမားမား ဒါမှမဟုတ် production-heavy pipelines တွေ) အတွက် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေတဲ့ user တွေကတော့ drive ရဲ့ architectural ကန့်သတ်ချက်တွေက နောက်ပြန်ဆွဲနေတာကို မြန်မြန်တွေ့ပါလိမ့်မယ်။
အဆုံးစွန်အားဖြင့် PNY CS2150 ကို အကောင်းဆုံးမြင်တွေ့ရသည့် ခြေလှမ်းတစ်ခုအဖြစ် ရှုမြင်နိုင်ပါသည်။ ယေဘုယျအသုံးပြုမှု၊ ပေါ့ပါးသောဂိမ်းကစားခြင်း သို့မဟုတ် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ထက် စွမ်းရည်နှင့်စျေးနှုန်းက ပိုအရေးကြီးသော ဘတ်ဂျက်ကို ချင့်ချိန်သောတည်ဆောက်မှုများအတွက် ကျိုးကြောင်းဆီလျော်သော Gen5 သိုလှောင်မှုထဲသို့ တတ်နိုင်သောစျေးနှုန်းဖြင့် ဝင်ရောက်ခြင်းဖြစ်သည်။




အမေဇုံ