Phison ရဲ့ PS5028-E28 (“E28”) controller အသစ်ဟာ ကုမ္ပဏီရဲ့ ဒုတိယမျိုးဆက် PCIe Gen5 client SSD platform ဖြစ်ပြီး 32 GT/s x4 interface ကနေ စွမ်းဆောင်ရည်အားလုံးကို ထုတ်ယူဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ 6nm process ပေါ်မှာ တည်ဆောက်ထားတဲ့ E28 ဟာ flash management နဲ့ QoS ကို ကိုင်တွယ်တဲ့ Phison CoX processor နှစ်ခုပါဝင်တဲ့ three-core architecture နဲ့ KIOXIA BiCS8 NAND (channel တစ်ခုလျှင် 2,400 MT/s အထိ) ကို တွဲဖက်အသုံးပြုထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့တွင်ရှိသော နမူနာမှာ preview မော်ဒယ်တစ်ခုဖြစ်သည်။ Phison သည် “ထုတ်လုပ်မှုနှင့်နီးစပ်” သော late-beta firmware ကို အသုံးပြုသည့် reference-design drive တစ်ခုကို ကျွန်ုပ်တို့ထံ ပေးပို့ခဲ့သည်။ အတွေ့အကြုံအပေါ် အခြေခံ၍ အစောပိုင်း firmware drive များသည် ၎င်းတို့၏ နောက်ဆုံးအမြန်နှုန်း၏ ရာခိုင်နှုန်းအနည်းငယ်အတွင်းတွင် လည်ပတ်ပြီးဖြစ်သည်။ သို့သော် Phison သည် garbage collection နှင့် thermal throttling setting များကို ချိန်ညှိပြီးသည်နှင့် အနည်းငယ်တိုးတက်မှုကို မျှော်လင့်နိုင်သေးသည်။ Phison ၏ ရည်မှန်းချက်မှာ ၎င်းတို့သည် အရာအားလုံးကို အပြီးသတ်ပြီး ချိန်ညှိနေစဉ်တွင် စမ်းသပ်ရန် တိကျသောအရာတစ်ခု ပေးရန်ဖြစ်သည်။ ထို့ကြောင့်၊ ဤဆောင်းပါးကို ပြီးပြည့်စုံသော ဆုံးဖြတ်ချက်တစ်ခုထက် ပထမဆုံးအကြိမ် ကြည့်ရှုခြင်း အဖြစ် ကျွန်ုပ်တို့ သဘောထားပါသည်။
Phison PS5028-E28 အလားအလာရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ပါဝါထိရောက်မှု
Phison က 14.9 GB/s read နဲ့ 14 GB/s write ဆိုတဲ့ အထင်ကြီးလောက်စရာ အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်းတွေကို ကိုးကားနေပြီး random performance က 2.6 million read IOPS နဲ့ 3.0 million write IOPS အထိ ရောက်ရှိပါတယ်။ single-sided M.2 2280 form factor မှာ 1TB၊ 2TB နဲ့ 4TB အထိ စွမ်းရည်တွေ ပါဝင်ပြီး controller က NVMe 2.0 feature set အပြည့်အစုံကို ပံ့ပိုးပေးသလို L1.2 idle state 5mW အောက်အထိ power-state granularity ကို ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။
မနှစ်က Gen4 E26 ဟာ အမြင့်ဆုံးဖတ်နှုန်း 12GB/s ခန့်၊ ရေးသားနှုန်း 11GB/s နှင့် 12nm လုပ်ငန်းစဉ်တွင် IOPS ၁.၅ သန်းမှ ၂.၀ သန်းအထိ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Phison ရဲ့ 6nm လုပ်ငန်းစဉ်မှတစ်ဆင့် Gen5 သို့ ပြောင်းရွှေ့မှု၊ ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော channel parallelism နှင့် ပြန်လည်ပြင်ဆင်ထားသော power-state logic တို့သည် E28 ကို ၂၅-၃၀% ခန့် ပိုမိုမြင့်မားသော sequential speeds နှင့် ၅၀% အထိ ပိုမိုကောင်းမွန်သော random I/O စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်စေပြီး active နှင့် idle ပါဝါသုံးစွဲမှု နှစ်မျိုးလုံးကို လျှော့ချပေးပါတယ်။ Phison ရဲ့ internal benchmarks တွေအရ E28 ဟာ ပါဝါထိရောက်မှုမှာ SM2508 ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး compact desktop သို့မဟုတ် laptop များကဲ့သို့ အပူချိန်ကန့်သတ်ထားသော ပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် အရေးကြီးနိုင်ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ပါဝါစမ်းသပ်မှုတွင် ဤနံပါတ်များကို လွတ်လပ်စွာ အတည်မပြုနိုင်သော်လည်း၊ Phison သည် ၎င်းတို့၏ E28 ရည်ညွှန်းဒီဇိုင်းကို “ပြိုင်ဘက် S” (ဖြစ်နိုင်သည် SMI ၏ SM2508) အဖြစ် ၎င်းတို့တံဆိပ်ကပ်ထားသည့်အရာနှင့် နှိုင်းယှဉ်သည့် အတွင်းပိုင်းဒေတာကို မျှဝေခဲ့သည်။ Phison ၏ဇယားများအရ၊ E28 သည် အစဉ်လိုက်နှင့် ကျပန်း workloads နှစ်မျိုးလုံးတွင် ပါဝါကို တိုင်းတာ၍ နည်းပါးစွာ ရယူသည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ QD8/T1 တွင် အစဉ်လိုက် စဉ်ဆက်မပြတ် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းတွင်၊ Phison သည် ပြိုင်ဘက် controller ထက် ပါဝါသုံးစွဲမှု အားသာချက် ၁ ဝပ်ခန့် ရှိကြောင်း အစီရင်ခံသည်။

ပါဝါထိရောက်မှုတွင် ဤတိုးတက်မှုများမှ client notebook များသည် အကျိုးကျေးဇူးများ ရရှိမည်ဖြစ်သည်။ Phison က ယခုနှစ်တွင် တင်ပို့ရောင်းချသော laptop အားလုံး၏ ထက်ဝက်ခန့်သည် Gen5-capable slot ပါရှိမည်ဖြစ်သော်လည်း OEM အများစုသည် ကုန်ကျစရိတ်နှင့် အပူချိန်စီမံခန့်ခွဲမှုကို စီမံခန့်ခွဲရန် Gen4 drives များကို အသုံးပြုနေဆဲဖြစ်သည်။ E28 ၏ idle power ကို L1.2 တွင် 5mW အောက်၌ သတ်မှတ်ထားသောကြောင့် ဘက်ထရီကို မပင်ပန်းစေဘဲ မိုဘိုင်း workstations များထဲသို့ 14GB/s drive ကို ထည့်သွင်းနိုင်ပုံရသည်။
Phision E28 ကိုးကားဒီဇိုင်းတည်ဆောက်မှု
အလုံးစုံပြောရရင် E28 မှာ bandwidth နဲ့ thermal efficiency အတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားတဲ့ ပုံမှန် high-performance Gen5 SSD build ပါရှိပါတယ်။ အောက်မှာမြင်ရတဲ့အတိုင်း 6nm node ပေါ်မှာတည်ဆောက်ထားတဲ့ Gen5 controller ကို SK hynix DRAM module (H5AG46C8Y8R) တစ်ခုတည်းနဲ့ တွဲဖက်ထားပြီး အထူးသဖြင့် စွမ်းရည်မြင့် ဒါမှမဟုတ် random-heavy workloads တွေမှာ load အောက်မှာ တည်ငြိမ်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းဖို့အတွက် အရေးကြီးပါတယ်။
DRAM ဘေးတွင် 'TBi08G1BSA2' ဟု အမည်ပေးထားသော NAND flash package နှစ်ခုရှိပြီး တစ်ခုစီတွင် 1TB KIOXIA BiCS8 TLC NAND die ပါဝင်ပြီး စုစုပေါင်း 2TB ရှိသည်။ ဤချစ်ပ်များသည် 2400 MT/s အထိ အမြန်နှုန်းဖြင့် လည်ပတ်နိုင်သည်။ single-sided PCB layout သည် drive ကို laptop များနှင့် compact desktop များကဲ့သို့သော နေရာအကန့်အသတ်ရှိသော စနစ်များအတွက် သင့်လျော်စေသည်။ Phison သည် လာမည့်ဒီဇိုင်းများသည် LPDDR5 ကို ပံ့ပိုးပေးမည်ဖြစ်ပြီး ၎င်းသည် ပါဝါသုံးစွဲမှုကို ပိုမိုလျှော့ချရန် ကူညီပေးလိမ့်မည်ဟုလည်း ဖော်ပြခဲ့သည်။ ဤ layout သည် ပိုမိုထိရောက်သော passive သို့မဟုတ် active cooling solution များကို ခွင့်ပြုခြင်းဖြင့် thermal management ကိုလည်း အကျိုးပြုသည်။
Phison E28 မိသားစု
Phison ဟာ E28 ကို client အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုတည်းထက် controller မိသားစုတစ်ခုအဖြစ်လည်း နေရာယူထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေတဲ့ consumer drive နဲ့အတူ E28 DC variant တစ်ခုကို enterprise workloads အတွက် တီထွင်နေပြီး E28 AI model ကတော့ Phison ရဲ့ aiDAPTIV+ framework အတွက် on-board inferencing hooks တွေကို ပေါင်းစပ်ထည့်သွင်းပေးသွားမှာပါ။ ဒါက E26 က E26-DC ကိုထည့်သွင်းပြီး နောက်ဆုံးမှာ AI accelerator card အနည်းငယ်ကို မောင်းနှင်ပေးပုံနဲ့ ဆင်တူပါတယ်။ ဒါပေမယ့် E28 ရဲ့ မြင့်မားတဲ့ ceiling က system builder တွေကို ရေရှည်တည်တံ့တဲ့၊ ရောနှောထားတဲ့ IO scenarios တွေအတွက် headroom ပိုပေးသင့်ပါတယ်။
ဒါတွေအားလုံးနဲ့အတူ E28 ရဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို သိရဖို့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ လက်တွေ့ကမ္ဘာ benchmark အပြည့်အစုံကို ထည့်သွင်းကြည့်ရအောင်။
Phison PS5028-E28 “E28” မတိုင်မီ ထုတ်ဝေမှု သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | အသေးစိတ် |
| စွမ်းရည်* | 1TB (1,000GB)၊ 2TB (2,000GB)၊ 4TB (4,000GB) |
| Form ကိုအချက် | M.2 2280-S3-M – တစ်ဖက်တည်းသုံး မော်ဂျူး |
| ထိန်းချုပ်သူနှင့် လုပ်ငန်းစဉ် | Phison PS5028-E28 (6 nm၊ 3-core + 2 CoX coprocessor) |
| Nande Flash ကို | KIOXIA BiCS8 TLC; Toggle 5.2 @ 2400 MT/s; 2 × BGA308 ပက်ကေ့ဂျ်များ (32 CE) အထိ |
| အင်တာဖေ့စ်/ပရိုတိုကော | PCIe 5.0 ×4၊ NVMe 2.0 (Gen4/3/2/1 နှင့် နောက်ကျောတွင် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်) |
| အဆက်မပြတ်စွမ်းဆောင်ရည် |
|
| ကျပန်းစွမ်းဆောင်ရည် (၄ KB၊ QD ၁၂၈) |
|
| ယုံကြည်စိတ်ချရသော | MTBF ၁.၅ သန်း နာရီ | UBER < ၁ × ၁၀16 |
| Operating အပူချိန် | ၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် – ၇၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် (မောင်းနှင်) | –၄၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် – ၈၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် (သိုလှောင်) |
| ပါဝါကိုစီမံခန့်ခွဲမှု | PS0–PS4၊ APST၊ ASPM၊ PCIe L1.2 အားလပ်ချိန် (L1.2) < 5 mW | တက်ကြွစွာ ဆွဲယူခြင်း – မသိရသေးပါ |
| ဒေတာ-သမာဓိရှိမှု အင်္ဂါရပ်များ | LDPC + RAID ECC၊ SRAM ECC၊ SmartRefresh၊ အဆုံးမှအဆုံးသို့ လမ်းကြောင်းကာကွယ်မှု |
| လုံခွုံရေး | TCG Pyrite 1.0၊ NVMe ကို ပိုးသတ်ခြင်း၊ လက်မှတ်ရေးထိုးထားသော firmware အပ်ဒိတ် |
| အခွားသောအင်္ဂါရပ်များ | ဒိုင်းနမစ် ဝတ်ဆင်မှု အဆင့်ညှိခြင်း၊ မကောင်းသော ပိတ်ဆို့ခြင်း စီမံခန့်ခွဲမှု၊ SMART၊ TRIM၊ အပူချိန် ထိန်းညှိခြင်း |
Phison PS5028-E28 စွမ်းဆောင်ရည်
တုနှိုင်း
benchmark တွေထဲ မဝင်ခင်မှာ 2TB Phison PS5028-E28 (E28) reference design နဲ့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ Gen4 SSD အနည်းငယ်စာရင်းကို ဖော်ပြပေးလိုက်ပါတယ်။
- PNY CS2150
- Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO
- SK hynix Platinum P51
- Kingston FURY Renegade G5
- SanDisk WD_BLACK SN8100
- အရေးကြီးသော T705
- အရေးကြီးသော P510
- Samsung က 9100 Pro ကို
- Samsung က 990 Pro ကို (PCIe Gen4)
- WD SN850X (PCIe Gen4)
ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤ drive များကို ၎င်းတို့၏ လက်တွေ့နှင့် ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် စမ်းသပ်မှုအမျိုးမျိုးဖြင့် စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။ ၎င်းတွင် ကြီးမားသော AI မော်ဒယ်များကို မည်မျှမြန်မြန် ကိုင်တွယ်သည်ကို တိုင်းတာရန် LLM load time များ၊ ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုများကို မည်မျှမြန်မြန် load လုပ်ပြီး ဂိမ်းအတွင်းဒေတာကို မည်မျှမြန်မြန် process လုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် DirectStorage စမ်းသပ်မှုများနှင့် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် read နှင့် write speed များကို အကဲဖြတ်ရန် Blackmagic Design စမ်းသပ်မှုများ ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် အလုံးစုံစနစ်တုံ့ပြန်မှုကို တိုင်းတာရန် PCMark 10၊ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ရန် 3DMark Storage နှင့် လေးလံသော workload များအောက်တွင် အမြင့်ဆုံး sequential နှင့် random read/write speed များကို တိုင်းတာရန် FIO စမ်းသပ်မှုများကိုလည်း လုပ်ဆောင်ပါမည်။
benchmarking အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ high-performance test rig က ဒီလိုပါ။
- CPU ကို: AMD Ryzen 7 9800X3D
- မားသားဘုတ်: Asus ROG Crosshair X870E Hero
- RAM: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)
- GPU ကို: Nvidia GeForce RTX 4090
- OS: Windows 11 Pro၊ Ubuntu 24.10 Desktop
အမြင့်ဆုံး ဓာတုဗေဒဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်
FIO စမ်းသပ်မှုသည် SSD နှင့် HDD များအပါအဝင် သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အသုံးပြုသည့် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိပြီး အစွမ်းထက်သော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် bandwidth၊ IOPS (Input/Output Operations Per Second) နှင့် sequential နှင့် random read/write လုပ်ဆောင်ချက်များကဲ့သို့သော မတူညီသော workloads များအောက်တွင် latency ကဲ့သို့သော metrics များကို အကဲဖြတ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် သိုလှောင်မှုစနစ်များ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် ကူညီပေးပြီး မတူညီသော devices များ သို့မဟုတ် configurations များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် အသုံးဝင်စေသည်။ SSD နှစ်ခုလုံးတွင် workload ကို 10GB footprint အထိ ကန့်သတ်ထားပြီး ဤစမ်းသပ်မှုအတွက် အမြင့်ဆုံး burst စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့သည်။
အလုံးစုံပြောရရင် Phison E28 reference SSD ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ FIO synthetic စမ်းသပ်မှုတွေမှာ အထူးသဖြင့် random workloads တွေနဲ့ ပတ်သက်လာရင် အထင်ကြီးလောက်စရာ စွမ်းဆောင်ရည်ရလဒ်တွေကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဖတ်ရှုမှုနဲ့ ရေးသားမှု နှစ်မျိုးလုံးအတွက် sequential throughput ဟာ 14,000MB/s အထိ အားကောင်းပေမယ့် (SN8100 နဲ့ Renegade G5 လို ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်တွေထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပါတယ်)၊ 4K random လုပ်ဆောင်ချက်တွေမှာ ထင်ရှားပါတယ်။ ဒီနေရာမှာ random reads မှာ IOPS ၂.၅၅၉ သန်း ရရှိခဲ့ပြီး random writes မှာ အထင်ကြီးလောက်စရာ IOPS ၃.၂၈၈ သန်း ရရှိခဲ့ပြီး နောက်ဆုံးတစ်ခုကတော့ ပြိုင်ဘက်အားလုံးကို အလွယ်တကူ ကျော်ဖြတ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Latency ဟာ အထူးသဖြင့် write-heavy loads တွေအောက်မှာ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး တကယ်တမ်းမှာတော့ read latency အောက်ကို ကျဆင်းသွားပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် ဒီ reference sample က Phison ရဲ့ next-generation controller ဟာ လက်လီဈေးကွက်ကို ရောက်ရှိတာနဲ့ မည်သည့် SSD အတွက်မဆို သိသာထင်ရှားတဲ့ တိုးတက်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာလိမ့်မယ်လို့ အကြံပြုထားပါတယ်။
| FIO စမ်းသပ်မှု (MB/s/IOPS မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေ) | အစဉ်လိုက် 128K ဖတ်ရှုမှု (1T/64Q) | အစဉ်လိုက် 128K ရေးသားမှု (1T/64Q) | ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု (16T/32Q) | ကျပန်း 4K ရေးသားမှု (16T/32Q) |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 15,000 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.56ms) | 14,100 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Kingston FURY Renegade G5 | 14,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 14,100 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung က 9100 Pro ကို | 14,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 13,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.63ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| SK hynix Platinum P51 | 14,500 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 13,500 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| အရေးကြီးသော T705 | 14,400 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 12,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.68ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Phison PS5028-E28 | 14,000 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.60ms) | 14,000 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 13,800GB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.61ms) | 13,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| PNY CS2150 | 10,400GB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.80ms) | 8,801MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.95ms) | ၁.၃၇၉M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၇၁ ms) | ၁.၆၂၃ IOPS (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၃၂ မီလီစက္ကန့်) |
| အရေးကြီးသော P510 | ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) | ၉၉၆၁ MB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| Samsung က 990 Pro ကို | 7,483 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.12ms) | 7,197 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| WD SN850X 2TB | 6,632 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.76ms) | 7,235 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.92ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | 825K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) |
ပျမ်းမျှ LLM တင်ချိန်
ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုသည် မတူညီသော LLM သုံးမျိုး၏ load time များကို အကဲဖြတ်ခဲ့သည်- DeepSeek R1 7B၊ Meta Llama 3.2 11B နှင့် DeepSeek R1 32B။ မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို ၁၀ ကြိမ် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ load time ကို တွက်ချက်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် drive ၏ large language models (LLMs) များကို memory ထဲသို့ လျင်မြန်စွာ load လုပ်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာသည်။ LLM load time များသည် AI နှင့် ဆက်စပ်သော လုပ်ငန်းများအတွက်၊ အထူးသဖြင့် real-time inference နှင့် ကျယ်ပြန့်သော dataset processing အတွက် အရေးကြီးပါသည်။ ပိုမိုမြန်ဆန်သော loading သည် မော်ဒယ်အား data များကို လျင်မြန်စွာ process လုပ်စေနိုင်ပြီး AI တုံ့ပြန်မှုကို တိုးတက်စေပြီး စောင့်ဆိုင်းချိန်ကို လျှော့ချပေးပါသည်။
ဤနေရာတွင် Phison E28 သည် ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်များထဲတွင် ၎င်း၏ကိုယ်ပိုင်လက္ခဏာကို ထိန်းထားသည်။ DeepSeek R1 7B ကို တင်ခြင်းသည် ပျမ်းမျှအားဖြင့် ၂.၅၇ စက္ကန့်သာကြာပြီး Meta Llama 3.2 11B သည် ၃.၆၄ စက္ကန့်ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေပြီး အကြီးဆုံးမော်ဒယ် DeepSeek R1 32B သည် ၄.၃၄ စက္ကန့်ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် အလုံးစုံအမြန်ဆုံးမဟုတ်သော်လည်း (ထိုဘွဲ့ကို SK hynix P51 နှင့် SN8100 တို့က ရရှိသည်)၊ E28 သည် အဆင့်မြင့်တွင် ရှိနေသည်။ ဤရလဒ်များသည် E28 ၏စွမ်းရည်သည် AI လေးလံသောအလုပ်များကို နှောင့်နှေးမှုမရှိဘဲ ကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။
| ပျမ်းမျှ LLM ဝန်ချိန် (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | DeepSeek R1 7B | မက်တာ လာမာ ၃.၂ ၁၁ဘီ မြင်ကွင်း | DeepSeek R1 32B |
| SK hynix Platinum P51 | 2.5481 | 3.5809 | 4.1790 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 2.5702 | 3.5856 | 4.2870 |
| Phison PS5028-E28 | 2.5730 | 3.6380 | 4.3407 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 2.6173 | 3.6017 | 4.3735 |
| PNY CS2150 | 2.8107 | 3.6820 | 4.8962 |
| Crucial T705 2TB | 2.8758 | 3.6312 | 5.1080 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 2.8758 | 3.6312 | 5.1080 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 2.8817 | 3.6631 | 5.0594 |
| WD SN850X 2TB | 3.0082 | 3.6543 | 5.4844 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 3.1843 | 4.8009 | 4.6523 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 3.2135 | 4.9504 | 7.2108 |
3DMark တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
3DMark DirectStorage Feature Test သည် Microsoft ၏ DirectStorage သည် PCIe SSD များတွင် ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုတင်ခြင်းကို မည်သို့အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ CPU overhead ကို လျှော့ချခြင်းနှင့် ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းကို တိုးတက်စေခြင်းဖြင့် DirectStorage သည် အထူးသဖြင့် GDeflate compression နှင့် Windows 11 ၏ BypassIO တို့နှင့်တွဲဖက်အသုံးပြုသောအခါ loading အချိန်များကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသောအခါ bandwidth တိုးတက်မှုအလားအလာကို မီးမောင်းထိုးပြရန် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ခွဲထုတ်ထားသည်။
ဤနေရာတွင် Phison E28 reference SSD သည် အမျိုးအစားအားလုံးတွင် ခိုင်မာပြီး တသမတ်တည်းရှိသော throughput ကို ပြသထားသည်။ compressed asset transfers (GDeflate) အတွက် 26.22GB/s ဖြင့် SK hynix P51 ထက် အနီးကပ်နောက်တွင် ရှိနေပြီး SN8100 ကဲ့သို့သော အခြားထိပ်တန်း drives များနှင့် တူညီသည်။ ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်သည် uncompressed transfers များအောက်တွင်ပင် ခိုင်မာနေဆဲဖြစ်ပြီး DirectStorage ကိုဖွင့်ထားလျှင် 10.89GB/s နှင့် disable လုပ်ထားလျှင် 7.46GB/s ရရှိခဲ့သည်။ GDeflate decompression throughput သည် 65.58GB/s ဖြင့် အထူးအားကောင်းပြီး E28 သည် အနာဂတ်ဂိမ်း workloads များနှင့် streaming-intensive ဂိမ်းများကို ကိုင်တွယ်ရန် ကောင်းစွာတပ်ဆင်ထားသည်။ သို့သော် အဆုံးစွန်အားဖြင့် ထိပ်တန်း drives အနည်းငယ်တွင် အနားသတ်များ အလွန်ကျဉ်းမြောင်းသည်။
| 3DMark Direct Storage၊ (GB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (GDeflate Compression) | VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | သိုလှောင်မှုကို VRAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | RAM မှ သိုလှောင်မှုသို့ ပြောင်းခြင်း (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | သိုလှောင်မှုမှ RAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | GDeflate ဖိသိပ်မှုလျှော့ချခြင်း Bandwidth |
| SK hynix Platinum P51 | 26.32 | 11.20 | 7.75 | 12.85 | 9.46 | 64.68 |
| Phison PS5028-E28 | 26.22 | 10.89 | 7.46 | 11.15 | 9.86 | 65.58 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 26.11 | 12.94 | 7.63 | 12.94 | 9.78 | 64.51 |
| Crucial T705 2TB | 25.75 | 10.71 | 8.79 | 12.03 | 8.83 | 66.36 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 24.03 | 11.23 | 7.57 | 12.18 | 8.72 | 63.15 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 23.77 | 11.26 | 8.92 | 11.62 | 9.48 | 66.61 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 23.29 | 10.03 | 7.44 | 11.81 | 9.63 | 65.79 |
| PNY CS2150 | 19.49 | 8.60 | 6.98 | 9.22 | 7.70 | 62.43 |
| WD SN850X 2TB | 15.28 | 11.11 | 8.93 | 6.78 | 6.27 | 64.96 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 14.18 | 11.28 | 8.84 | 6.57 | 6.20 | 65.71 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 19.63 | 8.33 | 6.92 | 9.06 | 7.49 | 66.22 |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
Blackmagic Disk Speed Test သည် drive တစ်ခု၏ read နှင့် write speed များကို benchmark လုပ်ပြီး၊ အထူးသဖြင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းလုပ်ငန်းများအတွက် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းသည်။ ၎င်းသည် 4K သို့မဟုတ် 8K ဗီဒီယိုကဲ့သို့သော resolution မြင့်မားသော content များအတွက် ၎င်းတို့၏ storage သည် လုံလောက်သော မြန်နှုန်းရှိကြောင်း အသုံးပြုသူများအား သေချာစေရန် ကူညီပေးသည်။
Phison E28 reference SSD သည် ဇယားထိပ်ဆုံးတွင် ရပ်တည်ခဲ့ပြီး 11,216MB/s read speeds နှင့် 10,571MB/s write speeds ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် SanDisk SN8100 နှင့် Kingston Fury Renegade G5 အပါအဝင် ၎င်း၏ အနီးကပ်ဆုံးပြိုင်ဘက်များထက် read speeds တွင် သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေကြောင်း ဖော်ပြသည်။ ဤရလဒ်များသည် controller သည် 4K/8K ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်း သို့မဟုတ် raw footage playback ကဲ့သို့သော bandwidth မြင့်မားသော ဗီဒီယို workloads များအတွက် ကောင်းစွာ optimize လုပ်ထားပြီးဖြစ်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ လက်ရှိ Blackmagic disk speed leaderboard က ဒီလိုပါ။
| Blackmagic Disk Speed (MB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | MB/s ဖတ်ရှုခြင်း | MB/s ရေးသားရန် |
| Phison PS5028-E28 | 11,216.1 | 10,570.7 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 10,005.2 | 10,581.0 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 9,665.0 | 10,831.0 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 9,542.3 | 9,907.9 |
| SK hynix Platinum P51 | 9,241.0 | 9,109.0 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 9,149.2 | 10,466.6 |
| Crucial T705 2TB | 8,464.2 | 10,256.4 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 7,853.9 | 7,939.6 |
| PNY CS2150 | 6,625.5 | 7,299.5 |
| WD SN850X 2TB | 5,862.6 | 5,894.8 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 5,769.5 | 5,842.9 |
PCMark10 သိုလှောင်မှု
PCMark 10 Storage Benchmarks များသည် application-based traces များကို အသုံးပြု၍ လက်တွေ့ကမ္ဘာသိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ ၎င်းတို့သည် system နှင့် data drives များကို စမ်းသပ်ပြီး bandwidth၊ access time များနှင့် load အောက်ရှိ consistency တို့ကို တိုင်းတာသည်။ ဤ benchmarks များသည် synthetic tests များထက် ကျော်လွန်သော လက်တွေ့ကျသော ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းပြီး အသုံးပြုသူများအား ခေတ်မီသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်များကို ထိရောက်စွာ နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေပါသည်။
Phison PS5028-E28 reference SSD သည် အထင်ကြီးလောက်သော ရမှတ် ၉,၃၄၇ ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာသို့ ထပ်မံရောက်ရှိခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ နှိုင်းယှဉ်ချက်တွင် အခြား drive များအားလုံးထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ 1,333MB/s bandwidth နှင့် 16µs ပျမ်းမျှ access time အလွန်နိမ့်သော E28 သည် လက်တွေ့ကမ္ဘာ application workloads များတွင် ပြင်းထန်သော တုံ့ပြန်မှုကို ပြသထားသည်။ ၎င်းသည် လာမည့် Gen5 consumer နှင့် OEM SSD များတွင် controller ၏ အနာဂတ်အတွက် ကောင်းမွန်သော နိမိတ်လက္ခဏာဖြစ်သည်။
| PCMark 10 Data Drive (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ယေဘုယျအားရမှတ် |
| Phison PS5028-E28 | 9,347 |
| Crucial T705 2TB | 8,783 |
| SK hynix Platinum P51 | 8,665 |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 8,644 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 8,247 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 8,062 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 7,552 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 7,173 |
| အရေးကြီးသော P310 2TB | 6,436 |
| PNY CS2150 | 6,070 |
| WD SN850X 2TB | 4,988 |
3DMark သိုလှောင်မှု
3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
Phison PS5028-E28 သည် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး 5,879 ရမှတ်ရရှိခဲ့ပြီး SanDisk SN8100 ပြီးရင် ဒုတိယနေရာမှာသာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် E28 ဟာ အဆင့်မြင့် Gen5 ပြိုင်ဘက်များစွာထက် အမှတ်ရာပေါင်းများစွာ အသာစီးရနေပါတယ်။ E28 ရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က ဂိမ်းကစားခြင်း၊ အထူးသဖြင့် Microsoft ရဲ့ DirectStorage နည်းပညာကို အသုံးချတဲ့ ဂိမ်းတွေအတွက် သင့်တော်ကြောင်း ညွှန်ပြနေပါတယ်။
| 3DMark Storage benchmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ယေဘုယျအားရမှတ် |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | 6,047 |
| Phison PS5028-E28 | 5,879 |
| Kingston FURY Renegade G5 | 5,670 |
| Crucial T705 2TB | 5,100 |
| SK hynix Platinum P51 | 5,082 |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | 4,828 |
| Samsung 9100 Pro 4TB | 4,779 |
| အရေးကြီးသော P510 1TB | 4,148 |
| PNY CS2150 | 4,193 |
| Samsung 990 Pro 2TB | 4,128 |
| WD SN850X 2TB | 3,962 |
| အရေးကြီးသော P310 2TB | 3,848 |
GPU တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
ဤ testbench တွင် ကျွန်ုပ်တို့ပြုလုပ်ခဲ့သော စမ်းသပ်မှုများထဲမှတစ်ခုမှာ Magnum IO GPU Direct Storage (GDS) စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ GDS သည် NVIDIA မှ တီထွင်ထားသော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး NVMe drives များ သို့မဟုတ် အခြားမြန်နှုန်းမြင့် storage devices များတွင် သိမ်းဆည်းထားသော အချက်အလက်များကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုသည့်အခါ GPU များသည် CPU ကိုကျော်ဖြတ်နိုင်စေပါသည်။ CPU နှင့် system memory မှတစ်ဆင့် data များကို routing လုပ်မည့်အစား GDS သည် GPU နှင့် storage device အကြား တိုက်ရိုက်ဆက်သွယ်မှုကို ဖွင့်ပေးပြီး latency ကို သိသိသာသာလျှော့ချပေးပြီး data throughput ကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါသည်။
GPU Direct Storage ဘယ်လိုအလုပ်လုပ်လဲ
ရိုးရာအစဉ်အလာအရ GPU တစ်ခုက NVMe drive မှာသိမ်းဆည်းထားတဲ့ဒေတာတွေကို စီမံဆောင်ရွက်တဲ့အခါ ဒေတာဟာ GPU ဆီကိုမရောက်ခင် CPU နဲ့ system memory ကနေတစ်ဆင့် ဦးစွာဖြတ်သန်းသွားရပါမယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်က CPU ဟာ ကြားခံတစ်ခုဖြစ်လာတာကြောင့် နှောင့်နှေးမှုကို တိုးစေပြီး အဖိုးတန် system resource တွေကို သုံးစွဲတာကြောင့် ပိတ်ဆို့မှုတွေကို ဖြစ်ပေါ်စေပါလိမ့်မယ်။ GPU Direct Storage က GPU ကို PCIe bus မှတစ်ဆင့် storage device ကနေ တိုက်ရိုက်ဒေတာတွေကို ရယူနိုင်အောင် လုပ်ပေးခြင်းအားဖြင့် ဒီထိရောက်မှုမရှိခြင်းကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။ ဒီတိုက်ရိုက်လမ်းကြောင်းက ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုနဲ့ဆက်စပ်တဲ့ overhead ကို လျော့ကျစေပြီး ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုတွေကို ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စေပါတယ်။
AI workloads များ၊ အထူးသဖြင့် deep learning ပါဝင်သည့် workloads များသည် data များစွာအသုံးပြုရပါသည်။ ကြီးမားသော neural network များကို လေ့ကျင့်ပေးရန်အတွက် data terabytes များကို processing လုပ်ရန် လိုအပ်ပြီး data transfer နှောင့်နှေးမှုတစ်စုံတစ်ရာသည် GPU များကို အသုံးမချနိုင်ခြင်းနှင့် လေ့ကျင့်ချိန်ပိုကြာခြင်းတို့ ဖြစ်စေနိုင်ပါသည်။ GPU Direct Storage သည် data ကို GPU သို့ အမြန်ဆုံးပေးပို့ခြင်း၊ အားလပ်ချိန်ကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းနှင့် တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ဤစိန်ခေါ်မှုကို ဖြေရှင်းပေးပါသည်။
ထို့အပြင်၊ GDS သည် ဗီဒီယိုလုပ်ဆောင်ခြင်း၊ သဘာဝဘာသာစကားလုပ်ဆောင်ခြင်း သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ကောက်ချက်ချခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာအစုအဝေးကြီးများကို streaming လုပ်ခြင်းပါဝင်သည့် workloads များအတွက် အထူးအကျိုးရှိပါသည်။ CPU အပေါ် မှီခိုမှုကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် GDS သည် ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုကို အရှိန်မြှင့်ပေးပြီး အခြားအလုပ်များအတွက် CPU အရင်းအမြစ်များကို လွတ်လပ်စေပြီး စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။
ရလဒ်များ
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ GPU Direct Storage (GDS) benchmark မှာ Phison PS5028-E28 reference drive ဟာ အလွန်ယှဉ်ပြိုင်မှုရှိတဲ့ ရလဒ်တွေကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 16K block size မှာ queue depth 128 ရှိပြီး 3.7 GiB/s read speeds နဲ့ 2.4 GiB/s write speeds ရရှိတာကြောင့် Kingston Renegade G5 လိုမျိုး ဒီ segment မှာရှိတဲ့ အကောင်းဆုံး drives တွေနဲ့ တူညီပါတယ်။ read အတွက် 0.519 ms နဲ့ write အတွက် 0.824 ms မှာ latency လည်း ကောင်းမွန်ပြီး 245.1K နဲ့ 154.7K IOPS အသီးသီး ရရှိပါတယ်။
128K block level မှာ E28 ဟာ ကောင်းမွန်တဲ့ အနေအထားကို ထိန်းသိမ်းထားပြီး read နဲ့ write နှစ်မျိုးလုံးမှာ 5.9 GiB/s ရရှိကာ latency 2.6 ms အထက်မှာပဲ ရှိပြီး ~48,000 IOPS ရရှိပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေက SanDisk SN8100 နဲ့ Kingston G5 လိုမျိုး ထိပ်တန်း Gen5 drive တွေနဲ့ ကိုက်ညီစေပေမယ့် write latency ကတော့ အများစုထက် အနည်းငယ် ပိုကောင်းပါတယ်။
စွမ်းဆောင်ရည်သည် 1M block အရွယ်အစား တောင်းဆိုမှုများသည့်တိုင် အထင်ကြီးစရာကောင်းနေဆဲဖြစ်ပြီး E28 သည် 6.4 GiB/s reads နှင့် 6.2 GiB/s writes ရရှိသည်။ ဤအဆင့်တွင် latency သည် 20 ms နီးပါးရှိပြီး IOPS မှာ 6.5K နှင့် 6.4K ရှိပြီး အတန်းအစားတွင် အမြင့်ဆုံးဖြစ်သည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် E28 သည် throughput တွင် ဦးဆောင်သူများနှင့် ကိုက်ညီရုံသာမက block အရွယ်အစားအမျိုးမျိုးတွင် latency နည်းပါးခြင်းနှင့် IOPS မြင့်မားခြင်းကို ထိန်းသိမ်းရာတွင်လည်း ထူးချွန်ပြီး မြန်နှုန်းနှင့် တသမတ်တည်းဖြစ်မှုကို ဦးစားပေးသည့် GDS-enabled စနစ်များအတွက် ခိုင်မာသောရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်စေသည်။
အပြည့်အစုံအကျဉ်းချုပ်ကတော့ ဒီလိုပါ။
| GDSIO ဇယား (၁၆K၊ ၁၂၈K၊ ၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ပျမ်းမျှ) | (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှရေးသားမှု |
| Phison PS5028-E28 | ၆.၄ GiB/s (၁၉.၆၅၀ မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၆K |
၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၅.၉ GiB/s (၂.၆၅၀ မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၆K |
၆.၄ GiB/s (၁၉.၆၅၀ မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၆K |
၆.၂ GiB/s (၂၀.၀၃၃ms) IOPS: ၆.၄K |
| Kingston FURY Renegade G5 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Lexar ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NM1090 PRO | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| ဆန်ဒစ် SN8100 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Samsung 9100 Pro 4TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Crucial T705 2TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| SK hynix Platinum P51 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၆.၂ GiB/s (20.126မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၄K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| Samsung 990 Pro 2TB | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| PNY CS2150 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၁.၈ GiB/s (၁.၁၀၇ms) IOPS: ၁၁၅.၃K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၇ GiB/s (၃.၃၅၇ms) IOPS: ၃၈.၁K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၉ GiB/s (၂၅.၆၈၂ms) IOPS: ၅.၀K |
| အရေးကြီးသော P510 | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| WD SN850X | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
ကောက်ချက်
Phison PS5028-E28 သည် Gen5 SSD controller နယ်ပယ်သို့ ယုံကြည်မှုရှိရှိ ဝင်ရောက်လာသည့် ထုတ်ကုန်တစ်ခုဖြစ်ပြီး ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်း၊ AI inference သို့မဟုတ် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော ဂိမ်းကစားခြင်းကဲ့သို့သော latency နည်းပါးပြီး throughput မြင့်မားသော workload များကို ပစ်မှတ်ထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ကျယ်ပြန့်သော စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံးတွင် E28-powered SSD သည် ထိပ်တန်း Gen5 drive များနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်တူညီမှုကို အဆက်မပြတ်ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည် သို့မဟုတ် ကျော်လွန်နေသည်၊ အထူးသဖြင့် sequential နှင့် 4K random workload များတွင်ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ယှဉ်နိုင်စရာမရှိသော random write IOPS ၃.၂၉ သန်းရှိပြီး ၎င်း၏ read latency သည် SN8100 နှင့် Renegade G5 ကဲ့သို့သော ပြိုင်ဘက်များထက် မကြာခဏ သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး Phison သည် မည်မျှ tuning ပြုလုပ်ထားသည်ကို ပြသနေသည်။
ဟုတ်ပါတယ်၊ ကျွန်တော်တို့ဟာ pre-release firmware ကို အသုံးပြုထားတဲ့ reference drive တစ်ခုကို စမ်းသပ်ခဲ့တာကြောင့် လက်လီအရောင်းဆိုင်တွေပေါ် မတင်ခင်မှာ နောက်ဆုံးပြင်ဆင်မှုအနည်းငယ်ကို မျှော်လင့်ထားပါတယ် (အဲဒါက ပိုကောင်းတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဖြစ်ပေါ်စေနိုင်ပါတယ်)။ ဒါပေမယ့် အခုချိန်ထိတောင် E28 ဟာ E26 ရဲ့ ထိုက်တန်တဲ့ဆက်ခံသူဖြစ်ပြီး Silicon Motion ရဲ့ SM2508 ရဲ့ တရားဝင်ပြိုင်ဘက်တစ်ဦးဖြစ်ကြောင်း သက်သေပြနေပါတယ်။ block size တွေမှာ အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ တသမတ်တည်းရှိမှု၊ LLM နဲ့ DirectStorage workloads တွေမှာ load time မြန်ဆန်မှုနဲ့ လာမယ့် AI-centric variants တွေအတွက် ပံ့ပိုးမှုတို့ကြောင့် E28 ဟာ Phison ကို Gen5 storage adoption ရဲ့ နောက်တစ်ဆင့်မှာ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းရှိနေစေဖို့ လိုအပ်တဲ့ platform ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။
ဒီ controller ဟာ ပါဝါသုံးစွဲမှု အလွန်နည်းပါးပုံရပြီး မိုဘိုင်းနဲ့ အပူချိန်ကန့်သတ်ထားတဲ့ ပတ်ဝန်းကျင်တွေမှာ အရေးကြီးတဲ့အချက်တစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ Phison ရဲ့ internal power data ကို ကျွန်တော်တို့ သီးခြားစီ အတည်မပြုနိုင်ပေမယ့်၊ လိုအပ်ချက်များတဲ့ workload တွေမှာ watt တစ်ဝပ်အထိ ချွေတာနိုင်တယ်ဆိုတဲ့အချက်က အစောပိုင်း Gen5 ဒီဇိုင်းတွေထက် အဓိပ္ပာယ်ရှိတဲ့ တိုးတက်မှုတစ်ခုကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။ idle draw နည်းပါးခြင်း (L1.2 မှာ <5mW) နဲ့ ပေါင်းစပ်လိုက်တဲ့အခါ E28 ဟာ ပါးလွှာတဲ့ စနစ်တွေမှာ throttle မလုပ်သလို အပူလွန်ကဲခြင်းလည်း မဖြစ်စေမယ့် ရှားပါး high-performance option တစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ဒီ controller ဟာ အပြည့်အဝ optimized လုပ်ထားတဲ့၊ လက်လီ SSD တွေထဲကို စတင်တင်ပို့တဲ့အခါ ဘယ်လိုစွမ်းဆောင်ရည်မျိုး ရှိလဲဆိုတာကို ကျွန်တော်တို့ မြင်တွေ့လိုပါတယ်။




အမေဇုံ