StorageReview.com

Intel SSD 730 စီးရီး သုံးသပ်ချက်

Client ပေးရပါတယ်။  ◇  end User

ဒီနေ့မှာ Intel က SSD 730 ကို မိတ်ဆက်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီ SSD ဟာ client workloads တွေကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ enthusiast-grade SSD အသစ်ပါ။ 730 ကို အထူးအရည်အသွေးပြည့်မီတဲ့ 3rd generation Intel controller၊ 20nm NAND နဲ့ optimized firmware တွေနဲ့ အလေးပေးဖော်ပြထားပါတယ်။ Intel ဟာ သူတို့ရဲ့ SSD အသစ်နဲ့ ဒီ component တွေကို factory overclocking လုပ်ခြင်းဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ခဲ့ပြီး controller speed ကို 50% မြှင့်တင်ပေးရုံသာမက NAND bus speed ကို 20% မြှင့်တင်ပေးခြင်းဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကန့်သတ်ချက်တွေကို ကျော်လွန်ခဲ့ပါတယ်။

Intel SSD 730 Series ကို အရင်းအမြစ်များစွာ အသုံးပြုရတဲ့ အလုပ်တွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး ဒစ်ဂျစ်တယ်အကြောင်းအရာ ဖန်တီးခြင်း၊ ဗီဒီယိုရိုက်ကူးခြင်း/တည်းဖြတ်ခြင်း၊ hardcore ဂိမ်းကစားခြင်းနဲ့ အသုံးပြုသူရဲ့ အတွေ့အကြုံကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေဖို့အတွက် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်က အရေးကြီးတာကြောင့် အခြားအသုံးချမှုများအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။ Intel က ဒီအသုံးချမှုတွေဟာ Intel SSD အသစ်ရဲ့ 50µs read latency၊ 89,000 IOPs၊ 550MB/s sequential reads နဲ့ SATA 6Gb/s standard ကို အသုံးပြုပြီး write လုပ်တဲ့အခါ 450MB/s အထိ အပြည့်အဝ အသုံးချနိုင်မယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ RAID0 မှာ drive တွေရှိနေတဲ့အခါ စွမ်းဆောင်ရည်ပိုမိုလိုအပ်သူတွေအတွက် ဒီဇာတ်လမ်းက စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းပါတယ်။ Intel Rapid Storage Technology နဲ့ ပေါင်းစပ်လိုက်တဲ့အခါ system တွေက စွမ်းဆောင်ရည် throughput နံပါတ်တွေကို နှစ်ဆနီးပါး မြှင့်တင်ပေးပြီး 1000MB/s ကျော်ပါတယ်။ ထိုင်ခုံအမြန်နှုန်းရဲ့ အားသာချက်တွေအတွက် RAID0 array ထဲက 730 Series drive လေးခုဟာ 1500MB/s ကျော် transfer speeds ရှိတယ်လို့ Intel က ပြောပါတယ်။ RAID အုပ်စုထဲကို drive တွေ ပိုထည့်ပေးလာတာနဲ့အမျှ တိုးလာတဲ့ RAID0 ရဲ့ အန္တရာယ်တွေကို workload အားလုံးက ခံနိုင်ရည်ရှိတာတော့ မဟုတ်ပေမယ့်၊ ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ application တွေအတွက် scratch disk space လို ရေတို workload တွေအတွက်တော့ ကိန်းဂဏန်းတွေက အထင်ကြီးစရာပါပဲ။

Intel SSD 730 လိုင်းကို 240GB ပမာဏဖြင့် ဒေါ်လာ ၂၄၉ ခန့်နှင့် 480GB ပမာဏဖြင့် တင်ပို့ရောင်းချမည်ဖြစ်ပြီး ပမာဏနှစ်မျိုးလုံးကို OEM နှင့် လက်လီဗားရှင်းများဖြင့် ၅ နှစ်အာမခံဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် 480GB ယူနစ်ကို ကျွန်ုပ်တို့ ကြည့်ရှုသွားပါမည်။

အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်

  • စွမ်းရည်များ: 240GB၊ 480GB
  • components:
    • Intel 20nm NAND ဖလက်ရှ် မှတ်ဉာဏ် (29F32B08MCMF2)
    • ထိန်းချုပ်ကိရိယာ: PC29AS21CA0
    • Multi-Level Cell (MLC)
  • ပုံစံအချက်များ: ၂.၅ လက်မ
  • အထူ: 7mm
  • အလေးချိန်: ၇၈ ဂရမ်အထိ
  • SATA 6Gb/s Bandwidth စွမ်းဆောင်ရည် (Iometer Queue Depth 32, 128KB3IO)
    • စဉ်ဆက်မပြတ် Seq ရေးသားမှု- 470MB/s အထိ
    • စဉ်ဆက်မပြတ် ဖတ်ရှုမှု မြန်နှုန်း- 550MB/s အထိ
  • SATA 6Gb/s ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်း IOPS (Iometer Queue Depth 32)
    • ကျပန်း 4KB4
    • ဖတ်ရှုမှုပမာဏ: IOPS ၈၉,၀၀၀ အထိ
      • ကျပန်း 4KB4
    • ရေးသားမှု- IOPS ၇၄,၀၀၀ အထိ
  • နှောင့်နှေးမှု (ပျမ်းမျှ အစဉ်လိုက်)
    • ဖတ်ရှုချိန်: 50 µs (TYP)
    • ရေးသားချိန်: 60 µs (TYP)
  • ပါဝါကိုစီမံခန့်ခွဲမှု
    • ၂.၅ လက်မ: 5V သို့မဟုတ် 12V SATA ထောက်ပံ့ရေးရထားလမ်း
  • ပါဝါ (၅ဗို့ / ၁၂ဗို့)၅
    • တက်ကြွသော: 5.0W / 5.5W
    • အားလပ်ချိန်: 1.3W / 1.5W
  • အပူအအေး
    • လည်ပတ်မှု: ၅°C မှ ၃၅°C အထိ
    • လည်ပတ်မှုမရှိသောအပူချိန်: -၅၅°C မှ ၉၅°C အထိ
  • ယုံကြည်စိတ်ချရသော
    • မပြင်ဆင်နိုင်သော Bit Error Rate (UBER): < 1 sector/ 1017 bits ဖတ်ရှုမှုများ
    • ပျက်ကွက်မှုကြား ပျမ်းမျှအချိန် (MTBF): ၂ သန်းနာရီ
    • ရှော့ခ် (လည်ပတ်နေချိန်နှင့် လည်ပတ်မနေချိန်): 1,000 G/0.5 msec
    • ခံနိုင်ရည်- တစ်နေ့လျှင် 70GB အထိ ရေးသားနိုင်သည်
  •  တုန်ခါမှု
    • လည်ပတ်မှု: 2.17 GRMS (5-700 Hz)
    • လည်ပတ်မှုမရှိသော: 3.13 GRMS (5-800 Hz)
  • အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များနှင့် ကြေငြာချက်များ-
    • UL*၊ CE*၊ C-Tick*၊ BSM*၊ KCC*၊
    • Microsoft* WHCK၊ VCCI*၊ SATA-IO*
  • ထုတ်ကုန် ဂေဟစနစ်နှင့် ကိုက်ညီမှု
  • RoHS*

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်

Intel SSD 730 စီးရီးမှာ ထူးခြားတဲ့ အသွင်အပြင်နဲ့ အထိအတွေ့ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ အောက်ခြေထောင့်မှာ အနက်ရောင် Intel လိုဂိုပါတဲ့ အပြီးသတ်မပြီးသေးတဲ့ သတ္တုကိုယ်ထည်နဲ့ တည်ဆောက်ထားပါတယ်။ စတိုင်ကျတဲ့ ဦးခေါင်းခွံစတစ်ကာတစ်ခုက ဘယ်ဘက်ခြမ်းရဲ့ အများစုကို နေရာယူထားပြီး Intel ရဲ့ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခုပါ။ ဒါပေမယ့် ဒီပုံစံက တကယ်ကို သင့်တော်ပါတယ်။

နောက်ဘက်ကိုကြည့်ရင် စံသတ်မှတ်ထားတဲ့ power နဲ့ Serial ATA connector တွေကို တွေ့ရပါတယ်။ Intel drive က SATA3 (6G) ဖြစ်ပြီး SATA2 နဲ့လည်း backwards compatible ဖြစ်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် user တွေက SATA2 ကိုသုံးဖို့ ဆုံးဖြတ်ရင် bandwidth ကန့်သတ်ချက်က ကန့်သတ်ထားပေမယ့် HDD တွေထက် အများကြီးပိုမြန်ပါတယ်။ နောက်ဘက်အဖုံးမှာ capacity, model နဲ့ form factor အပါအဝင် product information အားလုံးကို ပြသထားပါတယ်။ SSD ရဲ့ ဘေးနှစ်ဖက်မှာ screw hole လေးခုပါရှိတာကြောင့် SSD drive ကို အလွယ်တကူတပ်ဆင်နိုင်ပါတယ်။

ဝက်အူလေးခုကို ဖြုတ်ခြင်းဖြင့် အပေါ်ပိုင်းကို ဖွင့်နိုင်သည်။ အဖုံးကို ဖြုတ်လိုက်သည်နှင့် အသုံးပြုသူများသည် သတ္တုအဖုံးတွင် ပလတ်စတစ်ချပ်ပါသည့် ဆားကစ်ဘုတ်တစ်ခုတည်းကို မြင်တွေ့ရမည်ဖြစ်သည်။ အဖုံးအောက်တွင် Intel 730 သည် 20nm NAND Flash Memory MLC ရေးသားထားသော NAND အပြင် အထူးအရည်အချင်းပြည့်မီသော တတိယမျိုးဆက် Intel ထိန်းချုပ်ကိရိယာကိုလည်း အသုံးပြုထားသည်။

Intel ဟာ ပါဝါပြတ်တောက်မှုဖြစ်ပွားပါက လေယာဉ်ပျံသန်းမှုဒေတာကို ကာကွယ်ရန်အတွက် ဘုတ်၏အစွန်းတစ်ဖက်ရှိ power-fail capacitors များကိုလည်း အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။

စားသုံးသူ ပေါင်းစပ်စံနှုန်းများ 

စားသုံးသူ SSD စမ်းသပ်မှုအားလုံးကို အလယ်အလတ်တန်းစား StorageReview Consumer Testing Platform ဖြင့် ပြုလုပ်သည်။ အောက်ဖော်ပြပါ သုံးသပ်ချက်အတွက် အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်မှုများတွင် အောက်ပါတို့ ပါဝင်သည်-

  • Crucial M500 (480GB၊ Marvell 9187၊ Micron 20nm MLC NAND၊ SATA)
  • OCZ ဗက်တာ (256GB၊ Indilinx IDX500M00-BC Barefoot 3၊ 25nm MLC NAND၊ SATA)
  • OCZ Vertex 150 SSD (240GB၊ Indilinx Barefoot 3 BF3-M10၊ 19nm MLC NAND၊ SATA)
  • OCZ Vertex 460 (၂၄၀ ဂစ်ဂါဘိုက်၊ Indilinx Barefoot 3 BF3-M10, Toshiba 19nm MLC ဖလက်ရှ်၊ SATA)
  • OCZ Vertex 450 (၂၅၆GB၊ ကျွန်ုပ်Indilinx Barefoot 3 BF3-M10, 20nm MLC NAND, SATA)
  • Samsung SSD 840 EVO (250GB၊ 400MHz Samsung 3-core MCX ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 1x nm Toggle NAND Flash၊ SATA)
  • Seagate 600 SSD (120GB၊ Link-a-Media LM87800၊ 19nm MLC NAND၊ SATA)
  • Intel SSD ၇၅၀ (240GB၊ SandForce SF-2200 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 20 nm MLC NAND ဖလက်ရှ် မှတ်ဉာဏ်၊ SATA)
  • Corsair Force LS (240GB၊ 19nm Toshiba MLC၊ SATA)

IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် ဒွိစုံကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုသည်။

2MB sequential performance ကို တိုင်းတာတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ Intel 730 SSD ဟာ read နဲ့ write speeds ကို 465.8MB/s နဲ့ write speeds ကို အသီးသီးတိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ ညီအစ်ကိုတွေဖြစ်တဲ့ Intel SSD 530 ကတော့ read column မှာ ပိုကောင်းပါတယ်။ read 498.8MB/s နဲ့ write repeating 459.5MB/s တိုင်းတာခဲ့ပြီး random benchmark ကတော့ read 492.9MB/s နဲ့ write 315.3MB/s တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။

2MB ကျပန်းလွှဲပြောင်းမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကိုကြည့်သည့် ကျွန်ုပ်တို့၏နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုတွင် Intel SSD 730 သည် 476.8MB/s ဖတ်ရှုမှုနှင့် 448.9MB/s ရေးသားမှုတိုင်းတာမှုဖြင့် ကောင်းမွန်စွာလုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။

4K random transfer အသေးစားတွေကို ပြောင်းလဲအသုံးပြုတဲ့အခါ Intel SSD 730 ဟာ 8,682 IOPS read activity နဲ့ 19,905 IOPS write activity တွေနဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ဆက်လက်ရပ်တည်နေခဲ့ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ SSD 530 ညီအစ်ကိုတွေကတော့ repeting column မှာ 7,876 IOPS read activity နဲ့ 18,934 IOPS write activity တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် သူ့နောက်မှာ ရှိနေပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် 1QD မှ 64QD အထိ 100% ဖတ်ရှုမှုလုပ်ဆောင်ချက်ဖြင့် သေးငယ်သော 4k ကျပန်းအလုပ်ပမာဏသို့ ပြောင်းလဲပါသည်။ ချိန်ညှိထားသော ဖတ်ရှုမှုဆက်တင်တွင်၊ Intel SSD 730 သည် 19,308 IOPS မှ 76229 IOPS အထိ ချိန်ညှိခဲ့သည်။

ရေးသားလုပ်ဆောင်ချက်သို့ ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ၊ Intel 730 SSD သည် အစပိုင်းတွင် ကောင်းမွန်ခဲ့သော်လည်း QD1 တွင် 8,210 IOPS ရှိပြီး QD64 တွင် 89,144 IOPS ကျော်ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သော်လည်း အခြားထိပ်တန်းပြိုင်ဘက်များနှင့် ၎င်း၏အရှိန်ကို မထိန်းသိမ်းနိုင်ခဲ့ပါ။

mainstream consumer SSD တစ်ခုစီ၏ ပျမ်းမျှ write latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Intel SSS 730 သည် ပျမ်းမျှ latency 0.0497ms နှင့် အမြင့်ဆုံး latency 1.69ms သာရှိသောကြောင့် pack ၏ ထိပ်ဆုံးနှင့် နီးစပ်ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးတွေက server mixed-workloads စီးရီးတွေမှာ hard drive တွေကို queue depth ၁ ကနေ ၁၂၈ အထိ နှိုင်းယှဉ်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ server profile စမ်းသပ်မှုတိုင်းဟာ read activity ကို ဦးစားပေးပြီး database profile နဲ့ ၆၇% read ကနေ web server profile မှာ ၁၀၀% read အထိ ရှိပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ mixed workloads အားလုံးမှာ Intel SSD 530 က pack ရဲ့ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိပါတယ်။

ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ database profile ပါ။ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Intel SSD 730 ဟာ Q128 မှာ 47,815 IOPS နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

နောက်ပရိုဖိုင်က ဖိုင်ဆာဗာတစ်ခုကို ကြည့်တယ်၊ 80% read နဲ့ 20% write workload က 512-byte ကနေ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size တွေမှာ ပြန့်ကျဲနေတယ်။ Intel SSD 730 က pack ရဲ့ထိပ်ဆုံးမှာ QD1 repetition throughput ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပေမယ့် Q128 မှာတော့ အလယ်ကို ရွေ့သွားတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား အမျိုးမျိုးဖြင့် ဖတ်ရှုရန်သာဖြစ်သည်။ Intel SSD 730 drive သည် package ၏ အပေါ်ပိုင်းစွမ်းဆောင်ရည်တွင် 128Q IOPS 27,286 ဖြင့် ဂုဏ်ယူဝင့်ကြွားစွာ စွမ်းဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။

နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်က workstation activity ကိုကြည့်တယ်၊ 8K transfers တွေကိုသုံးပြီး 20% write နဲ့ 80% read mixture ရှိတယ်။ QD1 မှာ Intel SSD 730 က 7,600 IOPS နဲ့ အစကောင်းခဲ့ပြီး Q128 မှာလည်း အဲဒီအတိုင်း ဆက်ရှိနေခဲ့တယ်။

စားသုံးသူ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ

ပျမ်းမျှစားသုံးသူအတွက်၊ ကျပန်း 4K write speed များကို နေ့စဉ်အခြေအနေအဖြစ် ပြောင်းလဲရန်ကြိုးစားခြင်းသည် အတော်လေးခက်ခဲပါသည်။ ဖြစ်နိုင်သမျှ setting တိုင်းတွင် drive များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် ၎င်းသည် အထောက်အကူဖြစ်စေသော်လည်း နေ့စဉ်အသုံးပြုမှု ပိုမိုမြန်ဆန်ခြင်း သို့မဟုတ် ဂိမ်းတင်ချိန် ပိုမိုကောင်းမွန်ခြင်းအတွက် တိကျစွာ အလုပ်မဖြစ်ပါ။ ဤအကြောင်းကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် HTPC၊ Productivity နှင့် Gaming traces များပါဝင်သော ကျွန်ုပ်တို့၏ StorageMark 2010 traces များကို အသုံးပြု၍ စာဖတ်သူများအား drive တစ်ခုသည် ဤအခြေအနေများအောက်တွင် မည်သို့အဆင့်သတ်မှတ်နိုင်သည်ကို ရှာဖွေရန် ကူညီပေးပါသည်။

ပထမဆုံး လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC အခြေအနေပါ။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အောက်ပါတို့ ပါဝင်ပါတယ်- Media Player Classic မှာ 720P HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC မှာ 480P SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်းနဲ့ Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းတို့ ဖြစ်ပါတယ်။ latency အချိန်နည်းပြီး IOps မြင့်မားခြင်းနှင့် MB/s နှုန်းထားများ မြင့်မားခြင်းကို ဦးစားပေးပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ HTPC ပရိုဖိုင်မှာ Intel SSD 730 ဟာ ကံမကောင်းစွာပဲ စမ်းသပ်မှုအားလုံးမှာ IOPS 5,447 နဲ့ အနိမ့်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။ ထို့အပြင်၊ Intel drive အသစ်ဟာ 252.3MB/s သာ ရရှိပြီး ပျမ်းမျှ latency 1.438ms သာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုသည် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် disk လုပ်ဆောင်ချက်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ရည်ရွယ်ချက်အားလုံးအတွက် ဤစမ်းသပ်မှုသည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် ပုံမှန်နေ့စဉ်လုပ်ဆောင်မှုအောက်တွင် drive စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်- Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်ခြင်း၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ရှာဖွေခြင်း၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် အွန်လိုင်းဂီတကို နှစ်နာရီကြာ ထပ်မံနားထောင်ခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ထုတ်လုပ်မှု မှတ်တမ်းမှာ Intel SSD 730 ဟာ ပြိုင်ဘက်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် ညံ့ဖျင်းနေဆဲဖြစ်ပြီး 4,128 IOPS, 121.3MB/s နဲ့ ပျမ်းမျှ latency 1.923ms သာ ရှိပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တတိယမြောက် လက်တွေ့စမ်းသပ်မှုဟာ ဂိမ်းကစားတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်မှာ disk activity ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ HTPC ဒါမှမဟုတ် Productivity trace နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီစမ်းသပ်မှုဟာ drive ရဲ့ read performance ပေါ်မှာ အများကြီးမူတည်ပါတယ်။ read/write ရာခိုင်နှုန်းတွေကို ရိုးရှင်းစွာ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနိုင်ဖို့ HTPC စမ်းသပ်မှုက write 64%၊ read 36%၊ Productivity စမ်းသပ်မှုက write 59% နဲ့ read 41% ဖြစ်ပြီး ဂိမ်း trace က write 6% နဲ့ read 94% ဖြစ်ပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုမှာ Steam နဲ့ ကြိုတင် configure လုပ်ထားတဲ့ Windows 7 Ultimate 64-bit စနစ်တစ်ခုပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နဲ့ Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်ပါတယ်။ trace က ဂိမ်းတစ်ခုစီရဲ့ loading လုပ်ဆောင်ချက်ကို အစကတည်းက မှတ်တမ်းတင်ထားသလို ဂိမ်းတိုးတက်လာတာနဲ့အမျှ texture တွေကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။

Intel SSD 730 ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ read-intensive Gaming trace မှာ သိသိသာသာ တိုးတက်ကောင်းမွန်လာပြီး OCZ Vector နဲ့ဆိုရင် 459.2MB/s နဲ့ IOPS 8,719 ရရှိထားပါတယ်။

Power Consumption

SSD များသည် ၎င်းတို့၏ သက်တမ်းအများစုကို idle state တွင် ကုန်ဆုံးစေသောကြောင့် SSD ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှုတွင် idle ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းပါးခြင်းသည် အလွန်အရေးကြီးပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုများတွင် Intel SSD 730 မှ အားလပ်ချိန် ပါဝါသုံးစွဲမှုကို 5v မုဒ်တွင် 1.18W ဖြင့် တိုင်းတာပြီး 12v မုဒ်တွင် 1.44 ဖြင့် ရရှိခဲ့ပါသည်။ အစဉ်လိုက် ရေးသားခြင်းနှင့် ဖတ်ရှုခြင်း လုပ်ဆောင်ချက်အတွင်း အသီးသီး 4.76W 5v (5.00 12v) နှင့် 2.46W (2.76W 12v) ရရှိခဲ့ပါသည်။

Intel SSD 730 drive သည် connector တွင် 5V နှင့် 12V rails နှစ်မျိုးလုံးကို active ဖြစ်နေသောအခါ၊ ၎င်းသည် ၎င်း၏ enterprise root များသို့ ပြန်သွားသော 12V rail သို့ default အနေဖြင့် ပြောင်းလဲသွားသည်ကို သတိပြုသင့်သည်။ ထို့အပြင်၊ အထက်ဖော်ပြပါရလဒ်များက ပြသသည့်အတိုင်း၊ ဤ drives များကို ပါဝါနည်းခြင်း သို့မဟုတ် ဘက်ထရီသက်တမ်းရှည်ခြင်းကို ဦးစားပေးသည့် စနစ်များ အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားခြင်းမဟုတ်ပါ ။ ၎င်းကို စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်စနစ်များတွင် အသုံးပြုရန် အထူးရည်ရွယ်ထားသည်။ သို့သော် ပါဝါသက်သာသောပတ်ဝန်းကျင်များတွင်လည်း အလွန်ကောင်းမွန်စွာ ပေါင်းစပ်ထားသည့် အခြားစွမ်းဆောင်ရည်မြင့် SSD ရွေးချယ်မှုများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၎င်းကို အနုတ်လက္ခဏာရှုထောင့်တစ်ခုအဖြစ် ရှုမြင်နိုင်သည်။ ဥပမာအားဖြင့် Intel SSD 730 သည် Samsung SSD 840 Pro နှင့် စွမ်းရည်တူထက် idle တွင် ပါဝါကို ၄.၅ ဆ ပိုမိုအသုံးပြုသည်။ ၎င်းသည် 2.5″ 7,200RPM 1TB hard drive ထက် idle တွင် ပါဝါပိုမိုအသုံးပြုသည်။

ကောက်ချက်

Intel SSD 730 လိုင်းကို အလွန်အမင်း ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးများနှင့် အပလီကေးရှင်းများကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းရန်အတွက် စိတ်အားထက်သန်သော အဆင့် SSD အဖြစ် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ SATA 6Gb/s မှတစ်ဆင့် drive interface များသည် 20nm NAND၊ duty-optimized firmware ကိုအသုံးပြုထားပြီး 2.5″ slim form factor နှစ်မျိုးလုံးကို 7mm အမြင့်ဖြင့် ပို့ဆောင်ပေးပါသည်။ ထို့အပြင်၊ 730 တွင် 3rd generation Intel PC29AS21CA0 controller ပါရှိပြီး ၎င်းသည် Intel ၏ S3700 enterprise SSD ကို ထိပ်တန်းအဆင့်သို့ ပို့ဆောင်ပေးခဲ့သည့် controller တစ်ခုတည်းဖြစ်သည်။ ဝမ်းနည်းစရာကောင်းတာက၊ 730 လိုင်းမှာ 240GB နှင့် 480GB အရွယ်အစားသေးငယ်သော စွမ်းရည်နှစ်မျိုးဖြင့်သာ ရရှိနိုင်ပါသည်။ သို့သော် Intel ၏ SSD များအတွက် ငါးနှစ်အာမခံသည် client SSD များအတွက် ဈေးကွက်တွင် ထိပ်ဆုံးမှ ရှိနေကြောင်း စားသုံးသူများ တွေ့ရှိလိမ့်မည်။

စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ပတ်သက်လို့ Intel SSD 730 ဟာ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ထားတဲ့ အမျိုးအစားအများစုမှာ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ လက်တွေ့ workload တွေမှာ ယေဘုယျအားဖြင့် စံချိန်မမီလောက်အောင် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ပေမယ့် drive ရဲ့ အဓိက workload target တွေထဲက တစ်ခုဖြစ်တဲ့ read-intensive Gaming benchmark မှာ ၎င်းရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က အလေးပေးဖော်ပြနေပါတယ်။ single workload တွေကို တိုင်းတာတဲ့အခါ Intel SSD 730 ဟာ 2MB sequential speeds မှာ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 4K စမ်းသပ်မှုတွေမှာလည်း အဲဒီအဆင့်မှာပဲ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ရောနှောထားတဲ့ workload performance benchmark တွေအတွင်းမှာ Intel SSD အသစ်ဟာ server profile တွေတစ်လျှောက်မှာ ထိပ်ဆုံးနားက ဆက်လက်စွမ်းဆောင်ရည်ရှိနေပေမယ့် ဘယ်ဟာမှာမှ ထိပ်ဆုံးနေရာကို မရောက်ခဲ့ပါဘူး။

အလုံးစုံပြောရရင် Intel SSD 730 ဟာ ထူးဆန်းတဲ့ drive တစ်ခုပါ။ အသုံးပြုသူတွေကို အထူးပြုအသုံးပြုဖို့ ရည်ရွယ်ထားပေမယ့် လွှမ်းမိုးနိုင်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တော့ မရှိပါဘူး။ drive မှာ ဒေါသတကြီး ဦးခေါင်းခွံစတစ်ကာနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် "overclock" လုပ်နိုင်တဲ့ စွမ်းရည်တွေ ပါရှိပေမယ့် ဈေးနှုန်းကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် drive ရဲ့နောက်ကွယ်က အနှစ်သာရက ချို့တဲ့နေပါတယ် (240GB – $249, 480GB – $489)။ 730 ဟာ ဈေးကွက်ထဲမှာ ဈေးအကြီးဆုံး client SSD တွေထဲက တစ်ခုပါ။ Intel ဟာ သူတို့ရဲ့ enterprise controllers နဲ့ SSD engineering knowledge ကနေ DNA ကို ရရှိနိုင်ပေမယ့် 730 ဟာ S3500 နဲ့ ဈေးနှုန်း အတူတူလောက်နဲ့ ဈေးကွက်ထဲ ရောက်လာပါတယ်။ အဲဒီ DNA အများစုဟာ အဲဒီကနေ လာတာပါ။ 730 ဟာ ပါဝါသုံးစွဲမှုမှာလည်း ပုံမှန်ထက် အများကြီး မြင့်မားတာကြောင့် notebook အသုံးပြုသူတွေ ရှောင်သင့်ပါတယ်။ 730 က အဓိပ္ပာယ်ရှိနိုင်တဲ့ ဈေးကွက်ရဲ့ အလွန်သေးငယ်တဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုပဲ ကျန်တော့တယ်။ 4K ဗီဒီယိုတွေကို render လုပ်တဲ့ ဒါမှမဟုတ် ဂိမ်းအဆင့်တွေကို load လုပ်တဲ့ user တွေတောင် Intel ရဲ့ ကိုယ်ပိုင် drive တွေကြားက ကွာခြားချက်ကို သတိထားမိဖို့ ခက်ခဲပါလိမ့်မယ်။ 530 အပါအဝင် ဈေးနှုန်းရဲ့ ထက်ဝက်သာရှိတဲ့ drive တွေကြားမှာ ဈေးနှုန်းသက်သာတဲ့ တခြားရောင်းချသူတွေဆီက ယှဉ်ပြိုင်နိုင်တဲ့ drive တွေရဲ့ များပြားမှုကို မေ့လျော့နေပါလိမ့်မယ်။ Intel ဟာ enterprise ရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတွေနဲ့ DNA တွေပါတဲ့ အရည်အသွေးမြင့် drive တစ်ခုကို တည်ဆောက်တဲ့အတွက် ချီးကျူးခံရသင့်ပေမယ့် ဒီဈေးနှုန်းမှာ 730 ကို ဈေးကွက်တင်နိုင်တဲ့ ထုတ်ကုန်တစ်ခုအဖြစ် မမြင်ဘဲ အယူအဆသက်သေပြချက်တစ်ခုအဖြစ် ရှုမြင်သင့်ပါတယ်။

Pros

  • ဂိမ်းကစားခြင်းဆိုင်ရာ အလုပ်များတွင် ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သည်
  • မောင်းနှင်မှုအင်ဂျင်နီယာကောင်းမွန်ခြင်း
  • ငါးနှစ်အာမခံ၊ MTBF နာရီ ၂ သန်း

အားနည်းချက်များ

  • စွမ်းဆောင်ရည်က ပေးရတဲ့ဈေးနဲ့ ယှဉ်လို့မရပါဘူး
  • စွမ်းရည်နှစ်မျိုးဖြင့်သာ ရရှိနိုင်ပါသည်
  • ပါဝါသုံးစွဲမှု များပြားခြင်း

အောက်ဆုံးလိုင်း

Intel SSD 730 လိုင်းသည် အလိုအပ်ဆုံးအသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များအတွက် ရည်ရွယ်ထားသော စိတ်အားထက်သန်သော SSD တွင် enterprise-grade engineering ကို ယူဆောင်လာပါသည်။ ကံမကောင်းစွာပဲ 730 သည် ကျွန်ုပ်တို့မျှော်လင့်ထားသလို မပေးနိုင်ဘဲ ဈေးနှုန်းမြင့်မားမှုကြောင့် S3500 enterprise drive ကို တူညီသောစျေးနှုန်းဖြင့် ရရှိနိုင်သည်ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် 730 သည် အကြောင်းပြချက်များစွာကို ကျော်လွန်နေပါသည်။

Amazon မှာ Intel SSD 730 ကို ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်။

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။