Kingston SSDNow E100 သည် Kingston ၏ ပထမဆုံး SSD ထုတ်ကုန်ဖြစ်ပြီး လျင်မြန်စွာ ကြီးထွားလာသော လုပ်ငန်းသုံး MLC NAND ကို အားကိုးနေရသော လုပ်ငန်းသုံး drive တစ်ခုဖြစ်ပြီး read intensive workload များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော ကုန်ကျစရိတ်နည်းသော enterprise drive တစ်ခု ဖြစ်ပါသည်။ ကုန်ကျစရိတ်နည်းသော ပစ်မှတ်ကြောင့် မလှည့်စားပါနှင့်၊ E100 သည် လုပ်ငန်းသုံးအဆင့်တွင် ရှိပါသည်။ Kingston သည် drive ကို ပါဝါပေးရန် SandForce SF-2500 enterprise SSD controller နှင့် Toshiba ၏ eMLC Toggle NAND ကိုအသုံးပြုပါသည်။ E100 တွင် data များသည် NAND သို့ ဘေးကင်းစွာရောက်ရှိစေရန်နှင့် 20% NAND over provisioning ပြုလုပ်ရန် power-fail support ပါရှိသောကြောင့် SSD ခံနိုင်ရည်နှင့် စွမ်းဆောင်ရည် နှစ်မျိုးလုံးအတွက် အကျိုးရှိစေပါသည်။
E100 သည် SATA interface ပါရှိသော စံ 2.5″ ကိုယ်ထည်ကို အသုံးပြုထားသော်လည်း 7mm သာရှိသောကြောင့် SFF bays ပါရှိသော server များအတွက်သာမက telco equipment များနှင့် အခြား drives များသည် ကျဉ်းကျပ်သောနေရာအတွင်း တပ်ဆင်ရန် လိုအပ်သည့် devices များအတွက်ပါ အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သည်။ Kingston သည် 100GB၊ 200GB နှင့် 400GB ဟူ၍ စွမ်းရည်သုံးမျိုးဖြင့် drives များကို ရောင်းချပေးထားပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် 535MB/s sequential read နှင့် 500MB/s sequential write အထိ burst speeds များကို ပေးဆောင်သည်။ သို့သော် ပိုအရေးကြီးသည်မှာ စဉ်ဆက်မပြတ် speeds များဖြစ်ပြီး Kingston သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ 200GB review model အတွက် 59,000 IOPS random 4k read နှင့် 72,000 IOPS random 4k write ရှိသည်ဟု ကိုးကားဖော်ပြထားသည်။
Kingston ဟာ ထောက်ပံ့ပေးထားတဲ့ drive ခံနိုင်ရည်ကို ထုတ်ဖော်ပြောဆိုရုံသာမက SMART output ထဲမှာ အဲဒီဒေတာအချက်ကို မျှဝေတဲ့ အနည်းငယ်သော ကုမ္ပဏီတွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဒီ SSD တွေကို read environment တွေမှာ အများအားဖြင့် အသုံးပြုသွားမှာဖြစ်တဲ့အတွက် ခံနိုင်ရည်က စိုးရိမ်စရာ နည်းပါးနိုင်ပေမယ့် Kingston က ထုတ်ဖော်ပြောဆိုတာကို မြင်ရတာ ဝမ်းသာပါတယ်။ 100GB၊ 200GB နဲ့ 400GB တွေက total bytes written (TBW) 428TB၊ 857TB နဲ့ 1714TB အသီးသီးကို ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။ Kingston က E100 ရဲ့ သုံးနှစ်အာမခံကို ပေးထားပြီး entry enterprise SSD နယ်ပယ်မှာတောင် ငါးနှစ်အာမခံက ပုံမှန်ဖြစ်တဲ့အတွက် ယေဘုယျအားဖြင့် enterprise အတွက် ပေါ့ပါးပါတယ်။
Kingston SSDNow E100 သတ်မှတ်ချက်များ
- စွမ်းရည်
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – SE၁၀၀S၃၇/၄၀၀ ဂရမ်
- အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှု – 535MB/s
- အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု – 500MB/s
- စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်း 4k ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု – 47,000/81,000 IOPS
- ပါဝါ – 0.5W (ပုံမှန်) အားလပ်ချိန် / 1.2W (ပုံမှန်) ဖတ်ရန် / 2.7W (ပုံမှန်) ရေးသားရန်
- စုစုပေါင်း Bytes ရေးသားမှု (TBW) – 428TB
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – SE၁၀၀S၃၇/၄၀၀ ဂရမ်
- အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှု – 535MB/s
- အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု – 500MB/s
- စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်း 4k ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု – 59,000/72,000 IOPS
- ပါဝါ – 0.5W (ပုံမှန်) အားလပ်ချိန် / 1.2W (ပုံမှန်) ဖတ်ရန် / 3.1W (ပုံမှန်) ရေးသားရန်
- စုစုပေါင်း Bytes ရေးသားမှု (TBW) – 857TB
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – SE၁၀၀S၃၇/၄၀၀ ဂရမ်
- အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှု – 535MB/s
- အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု – 500MB/s
- စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်း 4k ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု – 52,000/37,000 IOPS
- ပါဝါ – 0.5W (ပုံမှန်) အားလပ်ချိန် / 1.2W (ပုံမှန်) ဖတ်ရန် / 5.0W (ပုံမှန်) ရေးသားရန်
- စုစုပေါင်း Bytes ရေးသားမှု (TBW) – 1714TB
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – SE၁၀၀S၃၇/၄၀၀ ဂရမ်
- SandForce SF-2500 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
- Toshiba eMLC NAND (P/E လည်ပတ်မှု ၃၀,၀၀၀)
- Enterprise SMART Tools များ- ယုံကြည်စိတ်ချရမှု ခြေရာခံခြင်း၊ အသုံးပြုမှု စာရင်းအင်းများ၊ သက်တမ်း ကျန်ရှိမှု၊ ဟောင်းနွမ်းမှု အဆင့်ညှိခြင်း၊ အပူချိန်၊ Drive သက်တမ်း အကာအကွယ်
- ပုံစံအချက်: ၂.၅ လက်မ၊ ၇ မီလီမီတာ
- အင်တာဖေ့စ်: SATA Rev. 3.0 (6Gb/s)
- သုံးနှစ်အာမခံနှင့် နည်းပညာပံ့ပိုးမှု
- အရွယ်အစား: 69.85mm x 100mm x 7mm
- သိုလှောင်မှုအပူချိန်: -၄၀ ~ ၈၅°C
- လည်ပတ်မှုအပူချိန်: 0 ~ 70°C
- TRIM: မပံ့ပိုးပါ
- MTBF: ၁၀,၀၀၀,၀၀၀ နာရီ
ဗီဒီယို ခြုံငုံသုံးသပ်ချက်
ဒီဇိုင်းနှင့် ဖြုတ်တပ်ခြင်း
Kingston SSDNow E100 သည် 7mm အမြင့်ရှိသော form factor ဖြင့် ထွက်ပေါ်လာပြီး SFF drives များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော workstations များနှင့် enterprise servers များနှင့် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်။ ပါးလွှာသော case သည် EchoStreams 48-bay flash array ကဲ့သို့သော ultra-dense SSD storage လိုအပ်သည့် application များတွင်လည်း အထောက်အကူဖြစ်စေသည်။
Kingston SSDNow E100 မှာ ရှေ့ဘက်ကနေ standard SATA port တစ်ခု ပါဝင်ပေမယ့် ချိတ်ဆက်ဖို့ ဆွဲဖြုတ်ရမယ့် သတိပေးစတစ်ကာမှာ Kingston က standard onboard SATA ချိတ်ဆက်မှုတွေနဲ့ မချိတ်ဆက်ဘဲ HBA နဲ့ RAID ကတ်တွေနဲ့ပဲ ချိတ်ဆက်ဖို့ ပြောပါတယ်။
E100 အတွင်းမှာ Kingston SSD အများစုမှာ အသုံးများတဲ့ thermal pad တွေကို တွေ့ရပါတယ်။ ဒါတွေကို NAND နဲ့ SandForce controller လိုမျိုး active components တွေကနေ အပူကို စုပ်ယူဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ Kingston မှာ ဒီ thermal pad တွေကို consumer SSD အားလုံးနီးပါးမှာ ထည့်သွင်းထားပြီး ဒါဟာ industry မှာ သိပ်မတွေ့ရပါဘူး။
လေယာဉ်ပေါ်ဒေတာများကို ကာကွယ်ရန်အတွက် Kingston တွင် ပါဝါပြတ်တောက်မှုဖြစ်ပွားပါက ဒေတာများကို NAND သို့ ဖျက်ပစ်ရန်အသုံးပြုသည့် capacitors များ ပါဝင်သည်။ ၎င်းတို့ကို write-caching ပုံစံအချို့ကို အသုံးပြုသည့် enterprise drives အများစုတွင် တွေ့ရှိရသည်။
Kingston SSDNow E100 Enterprise SSD ထဲမှာ Toshiba eMLC Toggle NAND နဲ့ SandForce SF-2500 controller တို့ကို တွေ့ရပါတယ်။ ဆားကစ်ဘုတ်ပေါ်က NAND configuration ကို 16GB အပိုင်းရှစ်ပိုင်းကို အပေါ်ဘက်မှာ ဂဟေဆက်ထားပြီး နောက်ထပ် 16 GB အပိုင်းတွေကို အောက်ခြေမှာ ဂဟေဆက်ထားပါတယ်။
အောက်ခြေမှာ 128GB RAW NAND ပါဝင်ပြီး E100 SSD ရဲ့ power-fail features တွေကို support လုပ်ဖို့လိုအပ်တဲ့ capacitors တွေ ပါဝင်ပါတယ်။
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
ကျွန်ုပ်တို့၏ Kingston 200GB SSDNow E100 SSD သည် SandForce SF-2500 controller နှင့် SATA 3.0 interface ပါရှိသော Toshiba 24nm eMLC NAND ကိုအသုံးပြုသည်။ ထုတ်လုပ်သူများသည် eMLC စက်ပစ္စည်းများကို ဈေးကွက်သို့ ဆက်လက်ယူဆောင်လာကြပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ရွေးချယ်စရာများစွာဖြင့် SSDNow E100 ကဲ့သို့သော drive များကို အလားတူသတ်မှတ်ထားသော SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်စစ်ဆေးနိုင်ပါသည်။
ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-
- Intel SSD ၇၅၀ (200GB၊ Intel PC29AS21BA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ 3.0Gb/s SATA)
- Samsung SM825 (200GB၊ Samsung S3C29MAX01-Y330 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 30nm eMLC NAND၊ 3.0Gb/s SATA)
- ဟီတာချီ SSD400M (၄၀၀GB၊ Intel EW29AA31AA1 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)
- PureSi Kage S1 (200GB၊ SandForce SF-2500 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 24nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)
Lenovo ThinkServer RD240 ကိုအခြေခံ၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise testing platform တွင် benchmarked ပြုလုပ်ထားပါသည် ။ ThinkServer RD240 ကို အောက်ပါအတိုင်း configure လုပ်ထားပါသည်။
- ၂ x Intel Xeon X5650 (2.66GHz, 12MB Cache)
- Windows Server 2008 Standard Edition R2 SP1 64-Bit နှင့် CentOS 6.2 64-Bit
- Intel 5500+ ICH10R ချစ်ပ်ဆက်
- မှတ်ဉာဏ် - 8GB (2 x 4GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
- LSI 9211 SAS/SATA 6.0Gb/s HBA
Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် သိုလှောင်မှုကိရိယာတစ်ခုစီ၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်တစ်လျှောက်တွင် ကွဲပြားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise storage benchmark လုပ်ငန်းစဉ်သည် drive ၏ preconditioning အဆင့်တွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းဖြင့် စတင်ပါသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို ရောင်းချသူ၏ကိရိယာများကို အသုံးပြု၍ လုံခြုံစွာဖျက်ပစ်ပြီး၊ device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခုပါသော queue ဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည့် workload တူညီသော steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးနောက်၊ thread/queue depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များများအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-
- ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
- ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
- အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
- နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)
ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအပေါ် အခြေခံသည့် ပရိုဖိုင်လေးခု ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော max 4K read/write speed နှင့် 8K 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရလွယ်ကူစေရန် တီထွင်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver ဟူ၍ legacy mixed workloads နှစ်ခုကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။
- 4K
- ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ၈K ၇၀/၃၀
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ဖိုင်ဆာဗာ
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
- ဝက်ဘ်ဆိုက်
- 100% ဖတ်ပါ။
- ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်
4K ကျပန်းရေးသားမှုလုပ်ဆောင်ချက်၏ ပြီးပြည့်စုံသောပြည့်ဝမှုကို ကြည့်ရှုသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုတွင် Kingston SSDNow E100 သည် အလားတူ spec PureSi Kage K1 ထက် အနည်းငယ်ပိုမြန်သော အထုပ်၏အလယ်တွင် ပေါ်လာသည်။
latency မြင်ကွင်းသို့ပြောင်းလိုက်သောအခါ၊ eMLC-based Kingston E100 သည် PureSi နှင့်နှိုင်းယှဉ်ပါက response time တွင် အနည်းငယ်ပိုမြန်သည်။
Kingston SSDNow E100 နှင့် PureSI KAge K1 SSD နှစ်ခုစလုံးသည် SandForce SF-2500 နှင့် eMLC-based ဖြစ်သောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ max latency 4K စမ်းသပ်မှုတွင် နှစ်ခုစလုံးသည် မှန်ဘီလူးပုံရိပ်ကို ပေးဆောင်သည်ကို မြင်တွေ့ရခြင်းမှာ အံ့သြစရာမဟုတ်ပါ။
Kingston E100 နှင့် Kage K1 နှစ်ခုလုံးရှိ စံသွေဖည်မှုသည် Samsung SM825 နှင့် Hitachi SSD400M အောက်တွင်ရှိသော်လည်း Intel SSD 710 အထက်တွင်ရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု လုပ်ငန်းစဉ်အပြီးမှာ Kingston SSDNow E100 ရဲ့ နောက်ဆုံးပျမ်းမျှအမြန်နှုန်းဟာ 4K read 19,195 IOPS နဲ့ 4K write 7,635 IOPS ရလဒ်ကို ရရှိစေခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ full saturation စမ်းသပ်မှုအတွင်း ပျမ်းမျှ latency သည် ဖတ်ရှုမှု 13.34ms နှင့် ရေးသားမှု 33.52ms တိုင်းတာခဲ့သည်။
Kingston E100 ရဲ့ အမြင့်ဆုံး latency ဟာ read activity အတွက် 426.6ms နဲ့ အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပေမယ့် write latency မှာတော့ 786.7ms နဲ့ ဒုတိယအမြင့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။
အမြင့်ဆုံး latency က စမ်းသပ်ကာလတစ်လျှောက် အဆိုးရွားဆုံး response time တွေကို ပြသနေပေမယ့် Kingston E100 ရဲ့ response time တွေ ဘယ်လောက် တသမတ်တည်းရှိလဲဆိုတာကို standard deviation မှာ ကြည့်ရင် ပိုကောင်းပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် E100 က Kage K1 နဲ့ ယှဉ်ရင် အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုက 4K ကျပန်းရေးသားမှု workload ကနေ 8K 70/30 Read/Write ရောနှောမှုဆီ ပြောင်းလဲသွားပါတယ်။ over-saturation preconditioning စမ်းသပ်မှုမှာ စုစုပေါင်း throughput ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Kingston E100 ဟာ Kage K1၊ Samsung SM825 နဲ့ Intel SSD 710 တို့ထက်သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ Hitachi SSD400M ရဲ့နောက်မှာပဲ ရှိနေပါတယ်။
Kingston ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုမှာ ပျမ်းမျှ latency မှာ ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး Kage K1၊ SM825 နဲ့ SSD 710 ထက် ပိုမြန်ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 preconditioning workload တွင် အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် SandForce နှင့် Samsung eMLC SSD နှစ်ခုသည် 300-500ms အကြားရှိ အမြင့်ဆုံး latency တွင် အလားတူ ပျံ့နှံ့မှုရှိသည်။
eMLC SSD တစ်ခုချင်းစီရဲ့ standard deviation ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် Hitachi နဲ့ SM825 တို့ဟာ latency ပျံ့နှံ့မှု တသမတ်တည်းအရှိဆုံးနဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပြီး E100 နဲ့ Kage K1 တို့က ဒုတိယနေရာကနေ ရပ်တည်ကာ SSD 710 တို့က ဒုတိယနေရာကနေ အသီးသီး ရပ်တည်နေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 workload ဖြင့် ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်ကို အပြီးသတ်ပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ကွဲပြားသော workload စမ်းသပ်မှုသို့ တိုက်ရိုက်သွားပါသည်။ ထိုနေရာတွင် 2T/2Q မှ 16T/16Q အထိ ကွဲပြားသော load များဖြင့် နမူနာများကို ယူပါသည်။ ဤနေရာတွင် Kingston သည် Kage K1 SSD နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စွမ်းဆောင်ရည်တွင် မြှင့်တင်ပေးခဲ့ပြီး တူညီသော စွမ်းဆောင်ရည်ကွေးကို လိုက်နာခဲ့သည်။ SandForce eMLC မော်ဒယ်နှစ်ခုသည် SM825 နှင့် SSD400M အောက်တွင် အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရှိသော်လည်း Intel SSD 710 ထက် များစွာသာလွန်ပါသည်။
E100 သည် SATA interface ၏ queue depth ကန့်သတ်ချက်ပါဝင်သည့် 32 ထက်နိမ့်သော load level တွင် ပျမ်းမျှ latency ကို နှိမ်နင်းနိုင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် SAS-based Hitachi SSD400M မှလွဲ၍ drive အားလုံးကို သက်ရောက်မှုရှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ တစ်ဦးချင်းစမ်းသပ်မှုအများစုတွင် E100 သည် 8T/4Q တွင် 800ms အထိ မြင့်မားသော blip တစ်ခုမှလွဲ၍ အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို 300ms အောက်တွင်ထားခဲ့သည်။
E100 ရှိ standard deviation သည် 32 အောက်ရှိ effective queue depths အားလုံးတွင် တသမတ်တည်းရှိသော်လည်း Intel SSD 710 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက latency ကို ထိန်းချုပ်ထားနိုင်ဆဲဖြစ်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ် workload သည် File Server profile ဖြစ်ပြီး Kingston E100 သည် Hitachi SSD400M အောက်တွင် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိသည်။ ၎င်းသည် preconditioning phase တစ်လျှောက်လုံး KAge K1 ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သည်။
File Server ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်ကာလအတွင်း ပျမ်းမျှနှောင့်နှေးမှုသည် Kingston E100 သည် Kage K1 ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သည်။
4K နှင့် 8K 70/30 workloads များနှင့်ဆင်တူစွာ၊ Kingston E100 သည် preconditioning လုပ်ငန်းစဉ်တစ်လျှောက်လုံးတွင် အမြင့်ဆုံး latency ဖြင့် Kage K1 နှင့် တူညီသောပုံရိပ်ကို ပေးစွမ်းသည်။ ဤ drives နှစ်ခုသည် Intel SSD 710 ၏ရှေ့တွင်ရှိသော်လည်း Hitachi SSD400M နှင့် Samsung SM825 တို့၏နောက်တွင်ရှိသည်။
စံသွေဖည်မှုနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက SandForce SF-2500 ပါဝါသုံး SSD နှစ်ခုသည် Samsung SM825 ထက် ရှေ့သို့ ကျဆင်းသွားပြီး preconditioning phase ၏ နောက်ဆုံးတစ်ဝက်သို့ ရောက်ရှိသွားခဲ့သည်။
static 16T/16Q workload ကနေ 2T/2Q နဲ့ 16T/16Q အကြား မတူညီတဲ့ load ကို ပြောင်းလဲလိုက်တဲ့အခါ Kingston E100 ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။ အလယ်အလတ် load မှာတော့ E100 ဟာ File Server workload မှာ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး SSD400M ထက် အမြင့်ဆုံးအဆင့်ကို ရောက်ရှိပြီး Samsung SM825 ထက် နိမ့်ကျနေပါတယ်။
E100 သည် ၎င်း၏ SATA interface ၏ queue depth ကန့်သတ်ချက် အရေးပါလာသည့် 32 ထက် နိမ့်သော load level များတွင် ပျမ်းမျှ latency ကို နှိမ်နင်းနိုင်ခဲ့သည်။ အမြင့်ဆုံးအချိန်များတွင် Intel SSD 710 သို့မဟုတ် Samsung SM825 ထက် latency ပိုနည်းသော်လည်း SAS-based Hitachi SSD400M ထက် latency ပိုမြင့်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ တစ်ဦးချင်းစမ်းသပ်မှုအများစုတွင် E100 သည် 4T/4Q တွင် 1,000ms အထိ မြင့်မားသော blip တစ်ခုမှလွဲ၍ အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို 500ms အောက်တွင်ထားခဲ့သည်။
စံသွေဖည်မှုသို့ အာရုံစိုက်မှုကို ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ Kingston E100 သည် latency ကို effect queue depth 32 အထိ ထိန်းသိမ်းထားခဲ့ပြီး သိသိသာသာ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။ Hitachi SSD400M သည် ၎င်း၏ SAS interface ဖြင့် ဤစမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်တွင် တသမတ်တည်း လုပ်ဆောင်နိုင်သည့် တစ်ခုတည်းသော SSD ဖြစ်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ် preconditioning အပိုင်းဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ တခြား workloads တွေနဲ့ မတူပါဘူး။ အဓိကစမ်းသပ်မှုက 100% read ဖြစ်ပြီး၊ အဲဒီ activity အတွက် drive ကို precondition လုပ်ဖို့အတွက် profile ကို 100% write ကို ပြောင်းလိုက်ပါတယ်။ ဒီအကြောင်းကြောင့် ရလဒ်တွေက ဒီပထမအပိုင်းမှာ အများကြီး နိမ့်ကျနေပါလိမ့်မယ်။ စုစုပေါင်း throughput အရ SandForce-based Kingston E100 ဟာ Kage K1 နဲ့ Intel 710 တို့ထက် အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရှိပြီး Samsung SM825 နဲ့ Hitachi SSD400M တို့ထက် နိမ့်ပါတယ်။
ပျမ်းမျှ latency နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ စမ်းသပ်မှုအစောပိုင်းတွင် SM825 မှ ကြီးမားသောတိုးတက်မှုတစ်ခုကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ရပြီး Kingston E100 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ saturation စမ်းသပ်မှုတွင် ၄-၅ နာရီအကြား တည်ငြိမ်လာသည်။
eMLC SandForce မော်ဒယ်နှစ်ခုလုံးရဲ့ အမြင့်ဆုံး latency spikes တွေဟာ အုပ်စုရဲ့အလယ်မှာ ရှိနေပြီး 600-1000ms အကြား band မှာ ရှိနေပြီး Samsung ဒါမှမဟုတ် Hitachi မော်ဒယ်တွေကတော့ 250-400ms တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ Intel SSD 710 ကတော့ တည်ငြိမ်တဲ့အခြေအနေရောက်တာနဲ့ 1000-2750ms တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။
စံသွေဖည်မှုကိုကြည့်လျှင် Kingston E100 သည် Kage K1 ထက်အနည်းငယ်သာလွန်သော်လည်း SM825 သို့မဟုတ် Hitachi SSD400M ထက်ပိုမိုမြင့်မားပါသည်။
ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်ပြီးဆုံးပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ workloads များသည် 100% read သို့ပြောင်းလဲသွားပြီးနောက် Kingston E100 သည် အမှန်တကယ်ထွန်းတောက်ခဲ့သည်။ E100 သည် load သည် effective queue depth 32 သို့မဟုတ် ထို့ထက်နည်းသောအခြေအနေများတွင် အမြင့်ဆုံး transfer speeds ကိုပေးဆောင်ခဲ့သည်။ SAS Hitachi SSD400M သည် bottleneck မဖြစ်စေဘဲ တသမတ်တည်းစွမ်းဆောင်ရည်ကိုပေးဆောင်နိုင်ခဲ့သော်လည်း SATA interface အတွက် အကောင်းဆုံးနေရာများတွင် Kingston သည် အုပ်စုထဲတွင် အမြင့်ဆုံးမြန်နှုန်းကိုပေးဆောင်ခဲ့ပြီး အချို့ကိစ္စများတွင် Kage K1 ထက် သိသိသာသာမြင့်မားသည်။
ပျမ်းမျှ latency က Kingston E100 ဟာ မတူညီတဲ့ load တွေမှာ အအေးဓာတ်ကို ကောင်းကောင်းထိန်းထားနိုင်ခဲ့ပြီး 32 ရဲ့ effective queue depth ကို ကျော်လွန်သွားတဲ့အထိပါပဲ။ အဲဒီအချိန်မှာ ပျမ်းမျှ latency က သိသိသာသာ မြင့်တက်လာပြီး ဒါက ဒီအုပ်စုအတွက် ပုံမှန်ပါပဲ။
အများဆုံး latency နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Kingston E100 သည် Intel SSD 710 နှင့်အတူ ဇယားတွင် အမြင့်ဆုံးထိပ်များထဲမှ အချို့ကို ရရှိခဲ့ပြီး၊ အမြင့်ဆုံးမှာ 600-1000ms အကြား ရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ max latency စမ်းသပ်မှုတွင် သိသာထင်ရှားသော အထွတ်အထိပ်များသည် အနည်းငယ်စိုးရိမ်စရာကောင်းသော်လည်း၊ standard deviation ကိုကြည့်လျှင် E100 မှ spikes များသည် ရှားပါးပြီး QD32 သို့မဟုတ် ၎င်းအောက်တွင်ရှိသောအဆင့်များတွင် ၎င်း၏ response time များကို တသမတ်တည်းထိန်းသိမ်းထားသည်။
ကောက်ချက်
Kingston SSDNow E100 သည် ယှဉ်ပြိုင်မှု မြင့်တက်လာသော လုပ်ငန်းနယ်ပယ်ကို ဖြည့်ဆည်းရန် ရည်ရွယ်ပါသည်။ ဤဈေးကွက်ကဏ္ဍသည် အဓိကနှင့် ဘတ်ဂျက်သက်သာသော SSD ဖြင့် အဓိက လုပ်ငန်းအကောင့်များ ရရှိရန် MLC နှင့် eMLC SSD အမျိုးမျိုးဖြင့် ရေလွှမ်းမိုးခံနေရသည်။ Kingston ၏ ချီးကျူးဖွယ်ကောင်းသည်မှာ ၎င်းတို့သည် ဤအမျိုးအစားအတွက် ခိုင်မာသော SSD ကို ပေးဆောင်နေပြီး ပါဝါဆုံးရှုံးမှုတွင် ဒေတာကာကွယ်မှုအတွက် capacitor များနှင့် NAND နှင့် controller အပူကို သတ္တုအဖုံးထဲသို့ လွှဲပြောင်းပေးသည့် thermal pad များ ပါဝင်သည်။ E100 နှင့် နှိုင်းယှဉ်လျှင် အဓိက spec sheet သို့မဟုတ် build knock တစ်ခုတည်းမှာ သုံးနှစ်အာမခံဖြစ်ပြီး ငါးနှစ်အာမခံသည် ပုံမှန်နေရာများတွင် ပေါ့ပါးသည်။
SSDNow E100 ကို Enterprise Workloads တွေနဲ့ ယှဉ်ပြိုင်တဲ့အခါ၊ အထူးသဖြင့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Enterprise eMLC/MLC Group မှာ Transfer Speed အမြင့်ဆုံးရရှိခဲ့တဲ့ read-intensive Web Server Profile မှာဆိုရင် အမျိုးအစားအများစုမှာ အလွန်ကောင်းမွန်စွာ အလုပ်လုပ်နိုင်တာကို တွေ့ရပါတယ်။ Read နဲ့ Write လုပ်ဆောင်ချက်တွေ ရောနှောပါဝင်တဲ့ Workloads တွေမှာ SandForce-based E100 ဟာ Pack ရဲ့ အပေါ်ပိုင်းအလယ်အလတ်အပိုင်းမှာ ရှိနေပြီး အလားတူ Spec ပါဝင်တဲ့ pureSi Kage K1 ထက် စွမ်းဆောင်ရည် အံ့အားသင့်ဖွယ် မြှင့်တင်ပေးခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် တရားမျှတစွာပြောရရင် E100 ဟာ ဒီပြိုင်ဘက်ထက် ခံနိုင်ရည်ကို စွန့်လွှတ်ခဲ့ပြီး Firmware က အကျိုးသက်ရောက်နိုင်တဲ့ သိမ်မွေ့တဲ့ ဟန်ချက်ညီမှုရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။
စွမ်းဆောင်ရည်/ခံနိုင်ရည် မျှတမှုဟာ SSD ရောင်းချသူတိုင်း ပြုလုပ်ရမယ့် စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတဲ့ ဆုံးဖြတ်ချက်တစ်ခုပါ။ E100 ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ခံနိုင်ရည်ကို လဲလှယ်ပေမယ့် P/E cycles 30,000 ရှိပြီး read workload များတဲ့ drive အတွက် ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ တိကျတဲ့ deployment ပေါ်မူတည်ပြီး စွမ်းဆောင်ရည် အကျိုးကျေးဇူးက throughput ဘက်ကို အနည်းငယ် ပိုယိမ်းစေချင်သူတွေအတွက် ခံနိုင်ရည် လျော့ကျသွားစေနိုင်ပါတယ်။ entry enterprise နယ်ပယ်မှာ နောက်ထပ်အရေးကြီးတဲ့အချက်တစ်ခုကတော့ ဈေးနှုန်းပါပဲ။ E100 ဟာ enterprise eMLC နယ်ပယ်မှာ အသက်သာဆုံး SSD တွေထဲက တစ်ခုအဖြစ် ထွက်ပေါ်လာပြီး လက်ရှိဈေးနှုန်းက 200GB မော်ဒယ်အတွက် ဒေါ်လာ ၈၀၀ အောက် ဖြစ်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် အသက်ကြီးပေမယ့် ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ Intel SSD 710 အပါအဝင် နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ SSD အားလုံးထဲမှာ ပါဝင်ပါတယ်။
Pros
- အပူချိန်ကို အလေးထားသည့် ခိုင်ခံ့သော သတ္တုကိုယ်ထည်
- အခြား SandForce-based eMLC SSD များထက် စွမ်းဆောင်ရည်တွင် အားသာချက်များ ပေးစွမ်းသည်
- ပါဝါဆုံးရှုံးမှုဒေတာကာကွယ်မှုပါဝင်သည်
- Enterprise eMLC ဈေးကွက်တွင် အဆွဲဆောင်မှုအရှိဆုံး ဈေးနှုန်းများ
အားနည်းချက်များ
- ပုံမှန်အာမခံထက်တိုတောင်းသည်
- စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုများသည် ခံနိုင်ရည်လျော့နည်းခြင်း၏ ကုန်ကျစရိတ်ဖြင့် ဖြစ်ပေါ်လာနိုင်သည်
အောက်ဆုံးလိုင်း
Kingston SSDNow E100 သည် အဆင့်မြင့် entry enterprise နယ်ပယ်အတွက် ပြီးပြည့်စုံသော ကမ်းလှမ်းချက်တစ်ခုဖြစ်ပြီး အခြား MLC နှင့် eMLC-based ကမ်းလှမ်းချက်များထက် ခံနိုင်ရည်၊ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် enterprise-grade အင်္ဂါရပ်များတွင် ပိုမိုပေးဆောင်ပါသည်။ ကုန်ကျစရိတ်အရ Kingston E100 သည် eMLC အမျိုးအစားတွင် အနိမ့်ဆုံးစျေးနှုန်းကို ပေးဆောင်သောကြောင့် အလျင်အမြန်တိုးချဲ့လာသော entry enterprise ဈေးကွက်တွင် အာရုံစိုက်မှုကို ရရှိစေမည်မှာ သေချာပါသည်။
Amazon.com မှာ Kingston SSDNow E100 ကို ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်။ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ




အမေဇုံ