OCZ Talos 2 သည် SAS interface၊ MLC NAND နှင့် 2.5″ form factor ကိုအသုံးပြုသည့် enterprise SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ Talos 2 ကို မျိုးကွဲနှစ်မျိုးဖြင့် ထုတ်လုပ်ထားပြီး powerfail protection နှင့် over provisioning များပါဝင်သော R မော်ဒယ်နှင့် မပါဝင်သော C မော်ဒယ်တို့ကြောင့် enterprise များ၏ လိုအပ်ချက်များအပေါ် အခြေခံ၍ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပါသည်။ ဗိသုကာပိုင်းဆိုင်ရာအရ Talos 2 သည် 2.5″ form factor တွင် dual controllers များကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် ဈေးကွက်တွင် အနည်းငယ်ထူးခြားပါသည်။ OCZ သည် ၎င်းတို့၏ Virtualized Controller Architecture (VCA) 2.0 ကို အသုံးပြု၍ SandForce flash controllers တစ်စုံကို ချိတ်ဆက်ပေးပြီး စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် စွမ်းရည် နှစ်မျိုးလုံးအတွက် အကျိုးကျေးဇူးများ ပေးစွမ်းပါသည်။
စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာတဲ့အခါ OCZ က Talos 2 ကို အလုံးစုံ enterprise workhorse အဖြစ် ඉදිරියට ක ...
MLC NAND နဲ့ဆိုရင် ခံနိုင်ရည်အားနဲ့ ပတ်သက်လာရင် တစ်ခါတစ်ရံမှာ အားနည်းချက်တွေ ရှိနိုင်ပါတယ်။ Talos 2 C ဟာ သုံးနှစ်အာမခံကာလအတွင်း တစ်နေ့ကို drive တစ်လုံးအပြည့် write လုပ်နိုင်ပါတယ်။ ဒီကိန်းဂဏန်းနှစ်ခုစလုံးဟာ ပြိုင်ဘက်တွေထက် နိမ့်ကျနေပေမယ့် တချို့ကတော့ drive configuration နဲ့ ဆက်စပ်နေပါတယ်။ Talos 2 C ဟာ ပြိုင်ဘက် drive တွေ ဒါမှမဟုတ် DWPD support မြင့်မားတဲ့ Talos 2 R တွေက ၂၈% ဒါမှမဟုတ် ၂၈% ထက်ပိုသုံးနိုင်တဲ့ provisioning ထက် ၇% ပိုသုံးပါတယ်။ နောက်ဆုံးမှာတော့ ဈေးနှုန်း၊ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ခံနိုင်ရည်အားကို မျှတအောင်ထိန်းညှိပေးတဲ့ ဂိမ်းတစ်ခုဖြစ်ပြီး Talos 2 C ဟာ ဈေးကွက်ထဲကို ထူးခြားတဲ့ပေါင်းစပ်မှုတစ်ခုကို ယူဆောင်လာပါတယ်။
Talos 2 C-Series မှာ 240GB၊ 480GB နှင့် 960GB စွမ်းရည်များဖြင့် ထွက်ရှိလာပြီး R-Series မှာ 200GB၊ 400GB နှင့် 800GB တို့ဖြင့် ထွက်ရှိလာကာ မိသားစုနှစ်ခုစလုံးတွင် MLC NAND ကို အသုံးပြုသော်လည်း OCZ မှ ဖောက်သည်တစ်ဦးသည် eMLC သို့မဟုတ် SLC NAND ကို နှစ်သက်ပါက စိတ်ကြိုက်မှာယူမှုများကို ပြုလုပ်ပေးပါသည်။
OCZ Talos 2 သတ်မှတ်ချက်များ
- စွမ်းရည်များ (C-စီးရီး)
- 240GB (L2CSAK2G2M1X-0240)
- 480GB (L2CSAK2G2M1X-0480)
- 960GB (L2CSAK2G2M1X-0960)
- 550 MB/s အထိ ဖတ်ရှုနိုင်သော Bandwidth
- 375 MB/s အထိ Write Bandwidth
- ကျပန်းလုပ်ဆောင်ချက်များ (4kB) 70,000 IOPS (ဖတ်ခြင်း)၊ 35,000 IOPS (ရေးခြင်း)
- ရောနှော Workload (75% R; 25% W) 54,000 IOPS (4kB ကျပန်း); 42,000 IOPS (8kB ကျပန်း)
- Synchronous Mode Multi-Level Cell (MLC) NAND
- အင်တာဖေ့စ် နှစ်ပေါက် SAS 6.0 Gbit/s (Full Duplex/Active-Active)
- ပုံစံ ၂.၅ လက်မ
- အတိုင်းအတာ (အလျား x အနံ x အမြင့်) ၁၀၀.၄၅ x ၆၉.၈၅ x ၉.၅၀ မီလီမီတာ
- အလေးချိန် ၁၅၅ ဂရမ် (စွမ်းရည်ကြောင့် အနည်းငယ်ကွဲပြားနိုင်သည်)
- ပါဝါသုံးစွဲမှု အားလပ်ချိန်: 5.1 ဝပ်; တက်ကြွနေချိန်: 7.4 ဝပ်
- လည်ပတ်မှုအပူချိန် 0°C ~ 55°C
- MTBF ၁ သန်း နာရီ
- ဒေတာချို့ယွင်းမှုပြန်လည်ရယူခြင်း NAND controller တစ်ခုလျှင် NAND flash block တစ်ခုအထိ ဒေတာများကို ပြန်လည်ရယူပေးသည်
- ဒေတာလမ်းကြောင်းကာကွယ်မှု ECC: 512-byte sector တစ်ခုလျှင် 55 bits အထိ မှန်ကန်အောင်ပြင်ဆင်နိုင်သည်။ ဒေတာလမ်းကြောင်း parity ကာကွယ်မှု
- ဒေတာယုံကြည်စိတ်ချရမှု ဖတ်ရှု၍မရသော Bit Error Rate (UBER): ၁၀16
- ဒေတာ ကုဒ်ဝှက်ခြင်း 128-bit AES နှင့် ကိုက်ညီမှု
- ထုတ်ကုန်ကျန်းမာရေးစောင့်ကြည့်ခြင်း ကိုယ်တိုင်စောင့်ကြည့်ခြင်း၊ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းနှင့် အစီရင်ခံခြင်းနည်းပညာ (SMART) ပံ့ပိုးမှု
- လည်ပတ်မှုစနစ်များ Windows XP 32/64-bit; Windows Vista 32/64-bit; Windows 7 32/64-bit; Windows Server 2008 R2; Linux
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
Talos 2 မှာ မူရင်း 3.5″ Talos ကနေ အသစ်ဖြစ်တဲ့ standard height 2.5″ form factor ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ SAS ဈေးကွက်မှာ အသုံးများတဲ့ 14.5mm z-height ကို ပေးစွမ်းပြီး 2.5-inch enterprise drives တွေအတွက် အမြင့်ဆုံး 15mm ရှိပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ထားတဲ့ SSD အချို့က internal space အပြည့်အဝ မသုံးပေမယ့် OCZ Talos 2 မှာတော့ SSD နှစ်ခုရဲ့ internal components တွေနဲ့ အများစု လိုအပ်ပါတယ်။
OCZ Talos 2 C SSD ကိုဖွင့်လိုက်တဲ့အခါ အပေါ်ဆုံး SandForce SF-2282 controller ကနေ အပူကို ထုတ်လွှတ်ပေးတဲ့ heat spreader ကိုတွေ့ရသလို SandForce controller နှစ်ခုလုံးကို ချိတ်ဆက်ပြီး SAS interface မှာ ပြသပေးတဲ့ OCZ VCA ကိုလည်း တွေ့ရပါတယ်။ ၂.၅ လက်မ enterprise SSD နေရာမှာ dual controller configuration က အရမ်းထူးခြားပါတယ်။
ဆားကစ်ဘုတ်နှစ်ခုလုံးကို case အပြင်ဘက်မှာထားရင် SandForce SF-2282 controller နှစ်ခုလုံးကို မြင်နိုင်ပြီး ဆားကစ်ဘုတ်နှစ်ခုလုံးကို ချိတ်ဆက်ထားတဲ့ တစ်ခုတည်းသော ချိတ်ဆက်မှုကနေတစ်ဆင့် ချိတ်ဆက်ထားပါတယ်။ SSD တစ်ခုစီကို ပေါင်းစပ်လိုက်တဲ့အခါ Talos 2 C ဟာ 16GB NAND အပိုင်း ၃၂ ပိုင်းအဖြစ် ခွဲထားတဲ့ 480GB စွမ်းရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။
OCZ Talos 2 C SSD ထဲက အဓိက SSD ကိုကြည့်ရင် SandForce SF-2282 controller၊ OCZ VCA နဲ့ Intel 25nm 29F16B08CCME2 MLC NAND အပိုင်းအစတွေကို တွေ့ရပါတယ်။ Talos 2 R နဲ့မတူဘဲ Talos 2 C မှာ power-fail protection မပါဝင်ပါဘူး။ အောက်မှာပြထားတဲ့ အသုံးမပြုရသေးတဲ့ pad တွေမှာ ဂဟေဆက်ထားတဲ့ capacitor တွေလည်း ပါဝင်ပါတယ်။
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
OCZ Talos 2 C တွင် SandForce SF-2282 controller နှစ်ခုနှင့် SAS 6.0Gb/s interface ပါရှိသော Intel MLC NAND ကိုအသုံးပြုသည်။
ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-
- Intel SSD ၇၅၀ (200GB၊ Intel PC29AS21BA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ 3.0Gb/s SATA)
- Intel SSD DC S3700 (200GB၊ Intel PC29AS21CA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm HET MLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)
- Samsung SM825 (200GB၊ Samsung S3C29MAX01-Y330 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Samsung 30nm eMLC NAND၊ 3.0Gb/s SATA)
- ဟီတာချီ SSD400M (၄၀၀GB၊ Intel EW29AA31AA1 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)
- PureSi Kage S1 (200GB၊ SandForce SF-2500 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 24nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)
- Kingston SSDNow E100 (200GB၊ SandForce SF-2500 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 24nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)
Lenovo ThinkServer RD240 ကိုအခြေခံ၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise testing platform တွင် benchmarked ပြုလုပ်ထားပါသည် ။ ThinkServer RD240 ကို အောက်ပါအတိုင်း configure လုပ်ထားပါသည်။
- ၂ x Intel Xeon X5650 (2.66GHz, 12MB Cache)
- Windows Server 2008 Standard Edition R2 SP1 64-Bit နှင့် CentOS 6.2 64-Bit
- Intel 5500+ ICH10R ချစ်ပ်ဆက်
- မှတ်ဉာဏ် - 8GB (2 x 4GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
- LSI 9211 SAS/SATA 6.0Gb/s HBA
Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် သိုလှောင်မှုကိရိယာတစ်ခုစီ၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်တစ်လျှောက်တွင် ကွဲပြားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise storage benchmark လုပ်ငန်းစဉ်သည် drive ၏ preconditioning အဆင့်တွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းဖြင့် စတင်ပါသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို ရောင်းချသူ၏ကိရိယာများကို အသုံးပြု၍ လုံခြုံစွာဖျက်ပစ်ပြီး၊ device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခုပါသော queue ဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည့် workload တူညီသော steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးနောက်၊ thread/queue depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များများအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-
- ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
- ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
- အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
- နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)
ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအပေါ် အခြေခံသည့် ပရိုဖိုင်လေးခု ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော max 4K read/write speed နှင့် 8K 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရလွယ်ကူစေရန် တီထွင်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver ဟူ၍ legacy mixed workloads နှစ်ခုကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။
- 4K
- ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ၈K ၇၀/၃၀
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ဖိုင်ဆာဗာ
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
- ဝက်ဘ်ဆိုက်
- 100% ဖတ်ပါ။
- ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး workload မှာ 100% 4K random write activity ကို အပြည့်အဝ saturation မှာ ထည့်သွင်းထားပြီး OCz Talos 2 C ကနေ IOPS ၃၅၀၀၀ လောက် တိုင်းတာခဲ့ပြီး ၇၅၀၀ IOPS လောက်အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါက နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ SSD တွေရဲ့ အောက်ပိုင်းလောက်မှာပဲ ကျဆင်းသွားခဲ့ပြီး over-provisioning အနည်းငယ်နဲ့ consumer MLC ကနေ eMLC ဒါမှမဟုတ် HET MLC NAND ကွာခြားချက်တွေကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် သိပ်မဆိုးပါဘူး။
burst speeds တွေမှာ ပျမ်းမျှ latency ဟာ 8ms ဝန်းကျင်မှာ စတင်ခဲ့ပြီး 256 ရှိတဲ့ effective queue depth နဲ့ steady-state အနီးကို ရောက်တဲ့အခါ 30ms ကျော်အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပါတယ်။
အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် OCZ Talos 2 C သည် 100ms အောက် အနည်းငယ်ရှိသော အများဆုံး latency အကွာအဝေးဖြင့် စတင်ခဲ့ပြီး စမ်းသပ်မှုကြာချိန်တစ်လျှောက်လုံး 100ms အထက် အနည်းငယ်အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
OCZ Talos 2 C ၏ စံသတ်မှတ်ထားသော သွေဖည်မှုသည် အလွန်နိမ့်ကျစွာ စတင်ခဲ့ပြီး စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း အခြား SandForce-powered enterprise SSD အချို့ ချိန်ညှိထားသည့်နေရာအနီးသို့ အနည်းငယ်တဖြည်းဖြည်း မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
အထဲမှာ dual controller တွေပါဝင်တာကြောင့် OCZ Talos 2 C ဟာ အမြင့်ဆုံး 4K random read speed 65,694 IOPS ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် over-provisioning level နည်းပါးတာကြောင့် 4K random write မှာ 7,361 IOPS ပဲ ရှိပါတယ်။
16T/16Q workload ဖြင့် OCZ Talos 2 C သည် ပျမ်းမျှ 4K random read latency 3.89ms နှင့် write latency 34.77ms ပေးဆောင်ခဲ့သည်။
OCZ Talos 2 C မှ အများဆုံး latency သည် စမ်းသပ်မှုတွင် အလွန်နိမ့်ပြီး ဤအုပ်စုတွင် ဒုတိယအနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပြီး အမြင့်ဆုံး read response time 55.9ms နှင့် အမြင့်ဆုံး write latency 187ms ရှိသည်။
latency consistency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် OCZ Talos 2 C သည် အကောင်းဆုံး 4K random read consistency ကို ပေးစွမ်းနိုင်သော်လည်း ၎င်း၏ write latency သည် pack ၏ အလယ်အလတ်တွင် ရှိနေသည်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ နောက်ထပ် workload မှာ 70/30 read/write mixed ratio ရှိတဲ့ 8K profile ကို ကြည့်ပါမယ်။ ဒီ setting မှာ OCZ Talos 2 C ဟာ 40,000 IOPS burst နဲ့ စတင်ခဲ့ပြီး တဖြည်းဖြည်းနဲ့ 15,000 IOPS ဝန်းကျင်အထိ လျော့ကျသွားပါတယ်။
OCZ Talos 2 C ရဲ့ ပျမ်းမျှ latency ဟာ 8K 70/30 preconditioning စမ်းသပ်မှုအစမှာ 6.3ms တိုင်းတာခဲ့ပြီး steady-state နဲ့ နီးလာတာနဲ့အမျှ 17.5ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း SAS-based OCZ Talos 2 C သည် စမ်းသပ်မှုအများစုအတွက် latency max သည် 130ms အောက်သို့ တိုင်းတာခြင်းဖြင့် အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း Hitachi SSD400M နှင့်အညီ အနီးကပ်တိုင်းတာထားသော OCZ Talos 2 C ၏ နှောင့်နှေးမှု တသမတ်တည်းရှိမှုကို ပြသထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ 100% 4K write test တွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သော fixed 16 thread၊ 16 queue max workload နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ ရောနှောထားသော workload profile များသည် thread/queue ပေါင်းစပ်မှုအမျိုးမျိုးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ချိန်ညှိပေးပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် ကျွန်ုပ်တို့သည် 2 threads နှင့် 2 queue မှ 16 threads နှင့် 16 queue အထိ workload intensity ကို တိုးချဲ့ထားသည်။ ချဲ့ထွင်ထားသော 8K 70/30 test တွင် OCZ Talos 2 C သည် 14,158 IOPS ဖြင့် 16T/16Q workload ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး pack ၏ အောက်ပိုင်းအလယ်တွင် ရှိနေခဲ့သည်။
ပျမ်းမျှ latency သည် အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရှိပြီး Samsung SM825၊ Intel SSD DC S3700 နှင့် Hitachi SSD400M ကဲ့သို့သော ပိုမိုမြန်ဆန်သော drive များသည် ၎င်းထက် သာလွန်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ကွဲပြားသော load 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း၊ အများဆုံး latency သည် OCZ Talos 2 C မှအလွန်နိမ့်ကျနေပြီး၊ စမ်းသပ်မှုအများစုအတွက် အမြင့်ဆုံး 63ms အောက်တွင်ရှိနေခဲ့ပြီး၊ အမြင့်ဆုံး 16T/16Q load ဖြင့် 157ms အထိရောက်ရှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်တွင် OCZ Talos 2 C မှစံသတ်မှတ်ထားသောသွေဖည်မှုသည်လည်းအလွန်ကောင်းမွန်ပြီး Hitachi SSD400M ၏နောက်တွင်ရပ်တည်နေသည်။
နောက်ထပ် workload ကတော့ 512b ကနေ 512K အထိ ကျယ်ပြန့်တဲ့ transfer size အမျိုးမျိုးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ File Server profile ပါ။ 16T/16Q saturation load မြင့်မားတာကြောင့် dual-controller OCZ Talos 2 C ဟာ အမြင့်ဆုံး peak နဲ့ steady-state performance ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှု၏ preconditioning အပိုင်းတွင် ပျမ်းမျှ latency သည် burst speeds အတွင်း 8.4ms ခန့်ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း 14ms ခန့်အထိ တဖြည်းဖြည်း မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
စမ်းသပ်မှု၏ အများစုအတွက် OCZ Talos 2 C သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server ကြိုတင်အခြေအနေ အပိုင်းတွင် အနိမ့်ဆုံး အမြင့်ဆုံး latency ကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး burst အခြေအနေများတွင် 100ms အောက်တွင် တိုင်းတာပြီးနောက် steady-state အနီးသို့ နီးကပ်လာသည်နှင့် 200ms အောက်တွင် ရှိနေခဲ့သည်။
latency consistency အရ OCZ Talos 2 C သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး Hitachi SSD400M ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။
drive တစ်ခုစီသည် preconditioning အဆင့်ပြီးဆုံးပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် thread နှင့် queue အရေအတွက်ကို 2T/2Q မှ 16T/16Q အထိ ချိန်ညှိသည့် workload အမျိုးမျိုးထဲသို့ ဝင်ရောက်ခဲ့သည်။ OCZ Talos 2 C သည် File Server workload တွင် ၎င်း၏ dual-controller ဒီဇိုင်း၏ အားသာချက်နှင့် အားနည်းချက် နှစ်မျိုးလုံးကို ပြသခဲ့သည်။ ထိရောက်သော queue အနက်နိမ့်သောအခါတွင် twin controller platform သည် အုပ်စု၏ အလယ်အလတ်အဆင့်မှ စတင်ခဲ့ပြီး ကောင်းစွာလုပ်ဆောင်ရန် ထိရောက်သော queue အနက်မြင့်များ ပိုမိုလိုအပ်ခဲ့သည်။ သို့သော် load များလာသည်နှင့်အမျှ dual-controller များသည် ၎င်းကို အရှိန်အဟုန်မြှင့်ခဲ့ပြီး 16T/16Q load တွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။
OCZ Talos 2 C သည် စမ်းသပ်မှု၏ အစောပိုင်းအပိုင်းများတွင် ပျမ်းမျှ latency အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး မြင့်မားသော load များတွင် အုပ်စု၏ အမြန်ဆုံးအထိ ပေးဆောင်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် OCZ Talos 2 C ၏ အများဆုံး latency သည် 16T/16Q အောက်ရှိ ဝန်အားလုံးအတွက် 100ms အောက်တွင်ရှိနေခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံးဝန်အတွက် 218ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
OCZ Talos 2 C ၏ စံသွေဖည်မှုသည် အလွန်တသမတ်တည်းရှိပြီး Hitachi SSD400M နှင့် အကြမ်းဖျင်းအားဖြင့် တန်းတူရှိနေခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံး 16T/16Q ဝန်တွင် Talos 2 သို့ အနားပေးထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး preconditioning workload ဟာ ရိုးရာ 100% read activity Web Server စမ်းသပ်မှုကိုယူပြီး SSD တစ်ခုစီကို precondition လုပ်ဖို့အတွက် 100% write ကိုပြောင်းလိုက်ပါတယ်။ ဒါက ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အပြင်းထန်ဆုံး workload ဖြစ်ပေမယ့် 100% write နဲ့ လက်တွေ့အခြေအနေတွေနဲ့ တကယ်ကိုက်ညီမှုမရှိပါဘူး။ ဒီအပိုင်းမှာ Talos 2 C ဟာ အမြင့်ဆုံး burst workload 16,000 IOPS နဲ့စတင်ခဲ့ပြီး နောက်ပိုင်းမှာ steady-state နီးပါးရောက်တဲ့အခါ 2,000 IOPS (အခြား SandForce enterprise model တွေနဲ့အတူ) အထိ လျော့ကျသွားပါတယ်။
OCZ Talos 2 ရဲ့ twin-controller ဒီဇိုင်းဟာ ဒီလို လေးလံတဲ့ Web Server preconditioning load မှာ အသုံးဝင်ကြောင်း သက်သေပြခဲ့ပြီး pack ထဲမှာ response time အနိမ့်ဆုံးကနေ စတင်ခဲ့ပါတယ်။ over-provisioning level အားနည်းတာကြောင့် response time တွေက pack ရဲ့ အောက်ဆုံးကို ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ် (ဒါပေမယ့် Intel SSD 710 ထက် အများကြီး သာလွန်နေဆဲပါ)။
OCZ Talos 2 သည် စမ်းသပ်မှုအစတွင် အများဆုံး latency တွင် အကြီးအကျယ် ဦးဆောင်ခဲ့သော်လည်း တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ နီးကပ်လာသည်နှင့်အမျှ အခြား SandForce-powered SSD များနှင့် ကိုက်ညီမှု ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။
အများဆုံး latency စွမ်းဆောင်ရည်နှင့်ဆင်တူစွာ၊ OCZ Talos 2 သည် စံသွေဖည်မှုကောင်းတစ်ခုဖြင့် စတင်ခဲ့သော်လည်း၊ ၎င်းသည် တည်ငြိမ်သောအခြေအနေနှင့်နီးကပ်လာသည်နှင့်အမျှ pack ၏နောက်ဘက်သို့ ချော်ထွက်သွားခဲ့သည်။
Web Server စမ်းသပ်မှုမှာ SSD တစ်ခုစီရဲ့ preconditioning အဆင့်ပြီးသွားတဲ့အခါ workload ကို 100% read ပြန်ပြောင်းလိုက်ပါတယ်။ read-only အခြေအနေတွေမှာ dual-controller ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ အားသာချက်ကို တွေ့မြင်ခဲ့ရပြီး OCZ Talos 2 ဟာ thread/queue load အနိမ့်ဆုံးကလွဲရင် အားလုံးမှာ throughput မှာ ကြီးမားတဲ့ ဦးဆောင်မှုကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ အမြင့်ဆုံးအချိန်မှာ transfer speed 26,400 IOPS ရှိပြီး အနီးဆုံးပြိုင်ဘက်ရဲ့ အမြင့်ဆုံးထိရောက်တဲ့ queue depths မှာ 16,300 IOPS သာ ရှိခဲ့ပါတယ်။
OCZ Talos 2 C ရဲ့ ပျမ်းမျှတုံ့ပြန်မှုအချိန်ဟာ ထိရောက်တဲ့ queue depth ၁၆ ခုကို ကျော်လွန်သွားတဲ့အခါ အလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။ workloads မြင့်မားတဲ့အခါမှာ တူညီတဲ့အုပ်စုထဲက တခြားစွမ်းဆောင်ရည်ထက် မြန်မြန်ဆန်ဆန် သာလွန်သွားခဲ့ပါတယ်။
အများဆုံး latency နှိုင်းယှဉ်ချက်တွင် OCZ Talos 2 C သည် Hitachi SSD400M ပြီးနောက် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေပြီး 16T/16Q load တွင် 114ms ဖြင့် စမ်းသပ်မှုအများစုတွင် response time 40-60ms ဖြင့် တိုင်းတာခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ read-only Web Server workload တွင် latency consistency အရ OCZ Talos 2 C သည် Hitachi SSD400M ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပြီး pack ထက် ရှေ့ရောက်နေပါသည်။
ကောက်ချက်
Enterprise MLC SAS SSD နေရာဟာ ပြီးခဲ့တဲ့နှစ်မှာ ပိုပြီးစည်ကားလာခဲ့ပြီး အသစ်ဝင်ရောက်လာသူတွေရော၊ ရေရှည်ပါဝင်သူတွေပါ နှစ်မျိုးလုံးနဲ့ ပြည့်နှက်နေခဲ့ပါတယ်။ ဒီအမျိုးအစားမှာ drive အရေအတွက် နည်းပါးတာကြောင့် လူအုပ်ကြားကနေ ထင်ရှားဖို့ ခက်ခဲပါတယ်။ OCZ ရဲ့ ချဉ်းကပ်မှုက စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းပြီး SandForce controller အတွဲတစ်ခုကို သူတို့ရဲ့ VCA 2.0 hardware/software နဲ့ standard 2.5mm form factor မှာ ချိတ်ဆက်ထားပါတယ်။ ဒါက OCZ ကို ပိုမိုစွမ်းဆောင်ရည်ရရှိစေပြီး SandForce controller နဲ့ 960GB အထိ စွမ်းရည်တွေအထိ ရောက်ရှိနိုင်စွမ်းကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒီ controller နဲ့ တခြားနည်းလမ်းနဲ့ လုပ်ဆောင်လို့မရတဲ့ အရာတစ်ခုပါ။
ဆန်းသစ်တဲ့ ဗိသုကာလက်ရာအပြင်၊ Talos 2 C ဟာ အဓိကစွမ်းဆောင်ရည်နယ်ပယ်တွေမှာလည်း ထင်ရှားပေါ်လွင်နေဖို့ လိုအပ်ပါတယ်။ OCZ က ဒီ drive ကို အထွေထွေလုပ်ဆောင်နိုင်သူအဖြစ် ကြော်ငြာထားပြီး၊ ဒီ drive အမျိုးအစားရဲ့ အဓိကရည်မှန်းချက်က ဒါပါပဲ။ Talos 2 C ဟာ ဒီမျှော်လင့်ချက်တွေကို နည်းလမ်းများစွာနဲ့ ဖြည့်ဆည်းပေးပြီး load တိုးလာတာနဲ့အမျှ Webserver နဲ့ Fileserver စွမ်းဆောင်ရည်ကို အလွန်ကောင်းမွန်စွာ ပြသပေးပါတယ်။ အရင် drive က ဖိုင်အရွယ်အစားများစွာနဲ့ 100% read activity ကို ကောင်းကောင်းကိုင်တွယ်ပြီး နောက်ဆုံး drive က ရောနှောထားတဲ့ read/write စွမ်းဆောင်ရည် အလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။
twin-controller ဒီဇိုင်းသည် မြင့်မားသောထိရောက်သော queue depths များကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်ခြင်းဖြင့်လည်း အစွမ်းသတ္တိကိုပြသသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏စမ်းသပ်မှုများတွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် ထွန်းတောက်ခဲ့သည်၊ Talos 2 သည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော low-end စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည့် အခြား SSD များကို လိုက်မီရန် လိုက်မီရန်နှင့် သာလွန်ရန် လိုအပ်ပြီး အစောပိုင်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိစေသည်။ မြင့်မားသောထိရောက်သော queue depths များတွင် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည် လိုအပ်သော platform များအတွက် Talos 2 C သည် throughput နှင့် latency တွင် ထွန်းတောက်သည်။
ပိုမိုစွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတာကို ရှာဖွေနေတဲ့ ဝယ်ယူသူတွေဟာ Talos 2 R ကို စဉ်းစားချင်ကြပါလိမ့်မယ်။ ဒီထုတ်ကုန်က power-fail protection ကို ပေးစွမ်းရုံသာမက ယှဉ်ပြိုင်နေတဲ့ enterprise model တွေနဲ့ ပိုမိုကိုက်ညီတဲ့ over-provisioning level မြင့်မားစွာလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ Talos 2 C မှာ ၇% over-provisioning level နိမ့်ကျတာက read-intensive workloads တွေအတွက် ပိုပြီး အာရုံစိုက်ထားပြီး write-intensive test တွေမှာ ထင်ရှားပေါ်လွင်ခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီ over-provisioning ကွာခြားချက်ကလည်း endurance ကိန်းဂဏန်းတွေကို နှိုင်းယှဉ်တဲ့အခါ အရေးပါလာပါတယ်။ Talos 2 C အတွက် OCZ က 1 DWPD အတွက်သာ အဆင့်သတ်မှတ်ထားပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် OCZ Talos 2 ဟာ လူကြိုက်များတဲ့ SF-2282 controller နဲ့ OCZ ရဲ့ VCA 2.0 architecture တို့ကို တွဲဖက်အသုံးပြုထားတာကြောင့် ဈေးကွက်ထဲက တခြား SandForce-based solution တွေထက် ထူးခြားတဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်း အားသာချက်ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။
Pros
- မြင့်မားသောဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးများတွင် ထိပ်တန်း Web Server နှင့် File Server စွမ်းဆောင်ရည်
- dual-controller ဒီဇိုင်းကြောင့် burst စွမ်းဆောင်ရည် အလွန်ကောင်းမွန်သည်
- workload အများစုတွင် အများဆုံး latency နိမ့်ခြင်းနှင့် standard deviation
အားနည်းချက်များ
- ဒီအတန်းအစားထဲက တခြား drive တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် ခံနိုင်ရည်နဲ့ အာမခံချက် အားနည်းပါတယ်။
- controller တစ်ခုတည်းပါတဲ့ တခြား SSD တွေထက် low-end performance အားနည်းတယ်
အောက်ဆုံးလိုင်း
OCZ Talos 2 enterprise SSD သည် စံ 2.5″ SAS form factor တွင် စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော dual-controller ဒီဇိုင်းကို ပေးဆောင်သည်။ ဤ drive သည် web server နှင့် file server အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များတွင် အလွန်ထိရောက်မှုရှိပြီး မြင့်မားသော ထိရောက်သော queue depths အောက်တွင် အမျိုးအစားအလိုက် ဦးဆောင်နေသော latency နှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည်။
ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ




အမေဇုံ