Supermicro SuperStorage 6019P-ACR12L+ Server Review
Enterprise  ◇  Server
For storage, the 6019P-ACR12L+ can be outfitted with 12x 3.5″ HDD bays, four 7mm NVMe SSD bays and an M.2 NVMe SSD as a boot drive. Supermicro leverages the 10GbE on board and three expansion card slots for faster NICs (1x HHHL, 2x FHHL) so users can get the best possible performance out of their drives. Connectivity includes three RJ45 LAN ports (two of which are 10GBaase-T and one a dedicated IPMI), four USB 3.0 and two USB 2.0 ports, one VGA port and a TPM header.
There are a few minor differences between the plus and non-plus model. For example, the 6019P-ACR12L+ is equipped with 3x PCI-E 3.0 x16 slots, while the non-plus version has two PCI-E 3.0 x16 slots and one PCI-E 3.0 x8 LP slot. Moreover, the plus model features 800W redundant PSU versus a 600W featured inside the non-plus. The plus model also has front LEDs for drive activity.
We did an unboxing, overview video of the SuperStorage 6019P-ACR12L+ here:
Supermicro SuperStorage 6019P-ACR12L+ Specifications
CPU
  • Dual Socket P (LGA 3647)
  • 2nd Gen. Intel® Xeon® Scalable Processors (Cascade Lake/Skylake),
    Dual UPI up to 10.4GT/s
  • Support CPU TDP up to 205W
Cores
  • Up to 28 Cores
System Memory
Memory Capacity
  • 12 DIMM slots
  • Up to 3TB 3DS ECC DDR4-2933MHz RDIMM/LRDIMM
  • Supports Intel® Optane DCPMM
Memory Type
  • 2933/2666/2400/2133MHz ECC DDR4 RDIMM/LRDIMM
Note 2933MHz in two DIMMs per channel can be achieved by using memory purchased from Supermicro
Cascade Lake only. Contact your Supermicro sales rep for more info.
On-Board Devices
Chipset
  • Intel® C622 chipset
SATA
  • SATA3 (6Gbps); RAID 0, 1, 5, 10
Network Controllers
  • Dual LAN with 10GBase-T from Intel C622
IPMI
  • Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0
  • IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support
Video
  • ASPEED AST2500 BMC
Input / Output
LAN
  • 2 RJ45 10GBase-T LAN ports
  • 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port
USB
  • 4 USB 3.0 ports (rear)
  • 2 USB 2.0 ports (front)
Video
  • 1 VGA port
TPM
  • 1 TPM Header
System BIOS
BIOS Type
  • UEFI 256Mb
Management
Software
  • Intel® Node Manager
  • IPMI 2.0
  • KVM with dedicated LAN
  • SSM, SPM, SUM
  • SuperDoctor® 5
  • Watch Dog
Power Configurations
  • ACPI / APM Power Management
PC Health Monitoring
CPU
  • Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory.
  • 4+1 Phase-switching voltage regulator
FAN
  • Fans with tachometer monitoring
  • Status monitor for speed control
  • Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors
Temperature
  • Monitoring for CPU and chassis environment
  • Thermal Control for fan connectors
Chassis
Form Factor
  • 1U Rackmount
Model
  • CSE-802TS-R804WBP
Dimensions and Weight
Width
  • 17.6″ (447mm)
Height
  • 1.7″ (43mm)
Depth
  • 37.40″ (950mm)
Weight
  • Net Weight: 65 lbs (29.5 kg)
  • Gross Weight: 80 lbs (36.3 kg)
Available Colors
  • Black
Front Panel
Buttons
  • Power On/Off button
  • System Reset button
LEDs
  • Power status LED
  • HDD activity LED
  • Network activity LEDs
Expansion Slots
PCI-Express
  • 3 PCI-E 3.0 x16 slots
  • 1 PCI-E 3.0 x4 NVMe M.2 slot
  • AOM slot (AOM Broadcom 3216 SAS3 IT Mode)
Drive Bays
Hot-swap
  • 12 Hot-swap 3.5″ SAS3/SATA3 drive bays
  • 4 Hot-swap 2.5″ 7mm NVMe/SATA drive bays
System Cooling
Fans
  • 6x 40x40x56mm 20.5K-17.6K RPM Counter-rotating fans
Power Supply
800W Redundant Power Supplies with PMBus
Total Output Power
  • 800W
Dimension
(W x H x L)
  • 54.5 x 40.25 x 220 mm
Input
  • 750W: 100-127Vac / 10A
  • 800W: 200-240Vac / 5.5A
  • 800W: 230-240Vdc / 5.5A
+12V
  • Max: 62.5A /Min: 0.5A (100-127Vac)
  • Max: 66.6A /Min: 0.5A (200-240Vac, 230-240Vdc)
+5Vsb
  • Max: 4A /Min: 0A
Output Type
  • Gold Finger
Certification Platinum Level
Operating Environment
RoHS
  • RoHS Compliant
Environmental Spec.
  • Operating Temperature:
    10°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F)
  • Non-operating Temperature:
    -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
  • Operating Relative Humidity:
    8% to 90% (non-condensing)
  • Non-operating Relative Humidity:
    5% to 95% (non-condensing)
Design and build
On the middle part of back panel, there are three LAN ports (2 RJ45 10GBase-T LAN and 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN), one VGA port and one TPM header. On the left side are two 800W PSUS, while the right side houses three PCIe expansion slots.
Performance
VDBench Workload Analysis
Profiles:
  • 4K Random Read: 100% Read, 128 threads, 0-120% iorate
  • 4K Random Write: 100% Write, 128 threads, 0-120% iorate
  • 64K Sequential Read: 100% Read, 32 threads, 0-120% iorate
  • 64K Sequential Write: 100% Write, 16 threads, 0-120% iorate
  • 2048K Sequential Read: 100% Read, 24 threads, 0-120% iorate
  • 2048K Sequential Write: 100% Write, 24 threads, 0-120% iorate
  • Synthetic Database: SQL and Oracle
  • VDI Full Clone and Linked Clone Traces
Conclusion
Supermicro’s SuperStorage 6019P-ACR12L+ is designed for high-density object storage, scale-out storage, Ceph/Hadoop, and Big Data Analytics. For hardware the server supports dual socket 2nd generation Intel Xeon Scalable processors (Cascade Lake), up to 3TB of ECC DDR4-2933MHz RAM (and/or Intel Optane DCPMM) and on the storage side it can house up to twelve 3.5″ HDD bays, four 7mm NVMe SSD bays and an M.2 NVMe SSD for boot. All of this hardware fits in the server’s 1U form factor. For networking, the SuperStorage 6019P-ACR12L+ has 10GbE on board and comes with several expansion slots for more cards.