QNAP TL-D800C & TL-R1200C-RP Now Available
Enterprise  ◇  Server Rack
QNAP TL-D800C Specifications
Audio Alert On/Off Switch  Yes
Form Factor Tower
Host Interface 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C
LED Indicators HDD 1-8, Status, Link, Fan error
Buttons Power switch
Dimensions (HxWxD) 7.41 × 12.96 × 11.08 inch
Weight (Net) 13.62 lbs
Weight (Gross) 16.62 lbs
Max. number of HDDs/SSDs supported 8 x 3.5-inch SATA 6Gb/s
Hard Drive Type 3.5-inch SATA hard disk drives
2.5-inch SATA hard disk drives
2.5-inch SATA solid state drives
Operating temperature 0 – 40 °C (32°F – 104°F)
Relative Humidity 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F)
Power Supply Unit 250W PSU, 100 – 240V
Power Consumption: Operating Mode, Typical 48.4 W
Fan Mode Switch  (Auto, high, medium, low)
Fan 2 x 120mm, 12VDC
Sound Level 26.2 db(A)
System Warning Buzzer
Kensington Security Slot Yes
QNAP TL-R1200C-RP Specifications
Audio Alert On/Off Switch
Form Factor 2U Rackmount
LED Indicators HDD 1-12, Status, Link, Fan error
Buttons Power switch
Dimensions (HxWxD) 3.49 × 18.98 × 22.15 inch
Weight (Net) 24.32 lbs
Weight (Gross) 31.5 lbs
Max. number of HDDs/SSDs supported 12 x 3.5-inch SATA 6Gb/s
2.5-inch SATA hard disk drives
Power Consumption: Operating Mode, Typical 82.26 W
Fan 2 x 70mm, 12VDC